Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

16 λεπτά πριν, geobikas είπε

spacer.png

Πρόσφατα είδα στην ΔΕΔΑ ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για νέες συνδέσεις φυσικού Αερίου στη Βέροια.

Έκανα ένα αίτημα ενδιαφέροντος και τηλεφωνικά με ενημέρωσαν πως γίνονται ήδη εργασίες ( το είδα και εγώ ) όπου γίνεται ένας σταθμός CNG στην είσοδο της πόλης και θα ξεκινήσουν δύο αγωγοί σε κεντρικές αρτηρίες.  Ο Ένας περνά έξω από το στενό μας μήκους 150μ με 5 πολυκατοικίες.  Τηλεφωνικά με ενημέρωσαν για όλη την διαδικασία που τους αφορά.   Αυτό που ακόμη αναζητώ είναι ποιο θα είναι το extra κόστος για εμένα ( τα τέλη σύνδεσης είναι δωρεάν). Λογικά είναι ο λέβητας και οι εργασίες για να έρθει από το ρολόι στο σπίτι.  Λέβητες είδα στα 1000+€ για τις εργασίες εδώ στη Βέροια μου είπαν για 300-500€ .  Είμαι στον πρώτο όροφο και η πολυκατοικία έχει ήδη έτοιμες αναμονές από τον εργολάβο.  Ένα θέμα που επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το κόστος με τα τωρινά δεδομένα.   Έχω διαμέρισμα 87 τετραγωνικά στον 1ο όροφο με δύο μπαλκόνια και ένα τοίχο που δεν συνορεύουν με κάτι άλλο.  Επίσης μέρος του πατώματος είναι και αυτό ανοικτό γιατί από κάτω υπάρχει κάτι σαν πυλωτή.   Υπάρχει μόνωση και διπλά τζάμια αλλά το σπίτι μου έχει τις περισσότερες απώλειες από όλα τα άλλα της οικοδομής ( κατασκευή 2005 και αγορά το 2007 ) .   Σε συζήτηση με δύο φίλους από την Θεσσαλονίκη μου είπαν πως την σεζόν που πέρασε πλήρωσαν 650€ & 800€ ενώ την προηγούμενη 130€ & 300€ ....για όλη τη σεζόν (έτος).  Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω στοιχεία για τώρα και ποιο θα ήταν το κόστος θέρμανσης για εμένα τώρα αν είχα ΦΑ έστω και στο περίπου.  Θέλω να το δω και σε σύγκριση με το πετρέλαιο που το αναμένουμε με τα τωρινά δεδομένα να ξεκινήσει στα 1,8€/lt   Επίσης δεν ξέρω να υπολογίσω έστω σε kwh στο περίπου που θα χρειαστεί το σπίτι.   Γενικά νομίζω πως κάποια στιγμή η κατάσταση θα εξομαλυνθεί.  Δεν θα φτάσει στα επίπεδα που ήταν αλλά δεν θα παραμείνει και έτσι.   Το γενικό ερώτημα λοιπόν είναι: την κάνω την κίνηση;   Να σημειωθεί πως 15 χρόνια αναμένουμε το αέριο στη Βέροια και το έφεραν την καλύτερη στιγμή.

Από την στιγμή που θα κάνει η ΔΕΔΑ τη διαδικασία θα έχω 12 μήνες να κάνω στην σύνδεση από το ρολόι στο σπίτι.  Από ότι μου είπαν μπορώ αν δω ότι την περίοδο εκείνη πως δεν θέλω λόγο κόστους να κάψω αέριο, μπορώ να το κάνω.   

Για φέτος από ότι φαίνεται θα πάρει η επικουρική ξυλόσομπα φωτιά!!!!

Ευχαριστώ!!!!!

κανεις δε μπορει να σου απαντησει, γιατι κανεις δε ξερει πως και ποσο θα επιδοτηθει το καθε καυσιμο.

Στεγνα, χωρις επιδοτησεις, 15/10/2011 (εναρξη περιοδου θερμανσης) το πετρελαιο (brent) κοστιζε $85.60/βαρελι σημερα κοστιζει λιγο κατω απο $99 . 15% ακριβοτερα. Αρα αν περσυ το πετρελαιο θερμανσης  στις 15/10/21 κοστιζε 1.2 ευρω (τιμη αθηνας) αυτη τη στιγμη (αν μπορουσες να αγορασεις) θα σου κοστιζε περιπου 1.4

Το φυσικο αεριο την 15/10/2021 κοστιζε (TTF) καπου γυρω στα 43 ευρω, σημερα κοστιζει 340. Αυξηση 790%.

Αυτη τη στιγμη δηλαδη, με βαση την τιμη TTF το φυσικο αεριο κοστιζει καπου στα 3.6 ευρω/Kwh  - το πετρελαιο, καπου στο 1.5 ευρω η kwh, οποτε δεν ειναι καλη στιγμη να φυγεις απο πετρελαιο να πας ΦΑ. Αλλα φυσικα αυριο μπορει να σου πουνε πανε 3 ευρω επιδοτηση/kwh ΦΑ. Αυτο κανεις δε το ξερει.

 

ΥΓ παντως στην Αθηνα κανεις δεν εχει πληρωσει τελη συνδεσης ακομα κι αν εχει κανει 3 χρονια να ενεργοποιησει την εγκατασταση μετα την τοποθετηση του ρολογιου. Ναι υπαρχει σαν ορος στην συμβαση, αλλα τουλαχιστον στην Αθηνα δεν εχει εφαρμοστει ποτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

κανεις δε μπορει να σου απαντησει, γιατι κανεις δε ξερει πως και ποσο θα επιδοτηθει το καθε καυσιμο.

Στεγνα, χωρις επιδοτησεις, 15/10/2011 (εναρξη περιοδου θερμανσης) το πετρελαιο (brent) κοστιζε $85.60/βαρελι σημερα κοστιζει λιγο κατω απο $99 . 15% ακριβοτερα. Αρα αν περσυ το πετρελαιο θερμανσης  στις 15/10/21 κοστιζε 1.2 ευρω (τιμη αθηνας) αυτη τη στιγμη (αν μπορουσες να αγορασεις) θα σου κοστιζε περιπου 1.4

Το φυσικο αεριο την 15/10/2021 κοστιζε (TTF) καπου γυρω στα 43 ευρω, σημερα κοστιζει 340. Αυξηση 790%.

Αυτη τη στιγμη δηλαδη, με βαση την τιμη TTF το φυσικο αεριο κοστιζει καπου στα 3.6 ευρω/Kwh  - το πετρελαιο, καπου στο 1.5 ευρω η kwh, οποτε δεν ειναι καλη στιγμη να φυγεις απο πετρελαιο να πας ΦΑ. Αλλα φυσικα αυριο μπορει να σου πουνε πανε 3 ευρω επιδοτηση/kwh ΦΑ. Αυτο κανεις δε το ξερει.

 

ΥΓ παντως στην Αθηνα κανεις δεν εχει πληρωσει τελη συνδεσης ακομα κι αν εχει κανει 3 χρονια να ενεργοποιησει την εγκατασταση μετα την τοποθετηση του ρολογιου. Ναι υπαρχει σαν ορος στην συμβαση, αλλα τουλαχιστον στην Αθηνα δεν εχει εφαρμοστει ποτε.

Ναι από την ΔΕΔΑ εμμέσως μου είπαν πως και αν περάσει το 12μηνο έχει παράταση και θα πρέπει να τους πεις εσύ ότι δεν θα κάνεις την σύνδεση για να πληρώσεις. Σε κάθε άλλη περίπτωση θα μένει έτσι.

Γενικά είναι διαδικασία όπου μπορεί να πιάσει και 1-2 χρόνια.  Το θέμα είναι να κάνω κίνηση τώρα;  Ακόμη και αν δεν το συνδέσω.  Δεν μπορούμε να ξέρουμε τι θα γίνει σε 1-2 χρόνια με τις καθημερινές εξέλίξεις που έχουμε.   Πάντως αν επέλεγα να βάλω ατομική θέρμανση με πετρέλαιο δεν γίνεται γιατί έχουν απαγορευτεί οι λέβητες πετρελαίου.  Άρα κάποια στιγμή θα είναι μία από τις λίγες λύσεις το ΦΑ.  Γενικά προωθούν τις αντλίες θερμότητας οι οποίες όμως είναι πολύ ακριβές.......και αυτές έχουν μεγάλο κόστος τώρα πια με το κόστος του ρεύματος. 

Επεξ/σία από geobikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο Εναλλακτικη Χωρα απο την δικη μας δεν πρεπει να υπαρχει...εχουμε επενδυσει τα παντα, σε ατομικο επιπεδο στα σπιτια μας, για να εχουμε ολες τις εκδοχες θερμανσης ετοιμες...που στο τελος, καμμια απο αυτες δεν θα εχουμε να πληρωσουμε οταν η ενεργεια σε καθε μορφη ακριβαινει οπως τωρα, γιατι ειναι αλληλενδετη.

Παντως τα λεφτα μας τα πηραν οι εκαστοτε εξαγωγικες χωρες της εκαστοτε τεχνολογιας και οι ντοπιοι αντιπροσωποι τους που καθε φορα με "βοηθο" κυβερνησεις, θεριζουν χρημα.

Επιστροφη στην φωτια λοιπον σε αρχεγονη μορφη, ξυλο σε τζακι/σομπα και οσο και να μας κλεψουν οι εμποροι με απιστευτες δικαιολογιες, θαναι οι διπλανοι μας , σαν τους μαυραγοριτες, οι "δικοι" μας ανθρωποι.

Κανας γαμπρος θα τους τα φαει κι αυτονων, λεει φιλος, προικα θα τα δωσουν και παντως στην λιστα Λαγκαρντ δεν θα μπουν ποτε.Θελει πολυ κλεψιμο για να φτασεις εκει, οπως σε λιστα Φορμπς και λοιπα κλαμπ απατεωνων...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

κοίτα , μετά απο ένα διάστημα θα επανέλθουν οι τιμές , γενικά υπάρχει πλάνο χρήσης ΦΑ σε όλη την Ε.Ε. δεν καταργείται δηλαδή γιαυτό και συνεχίζουν ή ξεκινούν μεγάλα έργα (άλλο που στην Ελλάδα υποτίθεται οτι θα ολοκληρωνόταν το 2020 το δίκτυο σε όλη την Ελλάδα) , αλλά φυσικά μιλάμε μακροπρόθεσμα

πως το εννοεις το επανελθουν?θα παει πρωτα 400 ευρω η μεγαβατωρα, θα την ριξουν στα 150 και θα λεμε και ευχαριστω?Γιατι ουτε με 150 ευρω η μεγαβατωρα (φυσικα με μηδεν επιδοτηση γιατι θα εχει ''επανελθει'' η τιμη)δεν ξερω αν θα αξιζει. Μπορει να εχουν ως στοχο το αεριο(ετσι δειχνουν και οι εγκαταστασεις του αεριου σε ολη τη χωρα, και η καταργηση των λεβητων πετρελαιου σε νεα σπιτια απο το 2030) αλλα ετσι ειχαν στοχο και την καταργηση του λιγνιτη αλλα οι εξελιξεις τους προλαβαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλα δεν εχουν απαγορευτει ακομα οι λεβητες πετρελαιου, που το ακουσες αυτο?

για νεες οικοδομες, που δομουνται σε περιοχη με προσβαση στο δικτυο ΦΑ ναι ο κλιματικος νομος λεει οτι απο 2023 ΘΑ απογορευεται η εγκατασταση κεντρικης θερμανσης πετρελαιου ... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, giorgosman1 είπε

πως το εννοεις το επανελθουν?

δεν είμαι μάντης να σου πω τιμές σε 2 χρόνια

1 λεπτό πριν, fredd0 είπε

καλα δεν εχουν απαγορευτει ακομα οι λεβητες πετρελαιου, που το ακουσες αυτο?

για νεες οικοδομες, που δομουνται σε περιοχη με προσβαση στο δικτυο ΦΑ ναι ο κλιματικος νομος λεει οτι απο 2023 ΘΑ απογορευεται η εγκατασταση κεντρικης θερμανσης πετρελαιου ... 

αυτό είπε ....

@geobikas μεταφέρθηκε εδώ το ποστ σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Πιο Εναλλακτικη Χωρα απο την δικη μας δεν πρεπει να υπαρχει...εχουμε επενδυσει τα παντα, σε ατομικο επιπεδο στα σπιτια μας, για να εχουμε ολες τις εκδοχες θερμανσης ετοιμες...που στο τελος, καμμια απο αυτες δεν θα εχουμε να πληρωσουμε οταν η ενεργεια σε καθε μορφη ακριβαινει οπως τωρα, γιατι ειναι αλληλενδετη.

Παντως τα λεφτα μας τα πηραν οι εκαστοτε εξαγωγικες χωρες της εκαστοτε τεχνολογιας και οι ντοπιοι αντιπροσωποι τους που καθε φορα με "βοηθο" κυβερνησεις, θεριζουν χρημα.

Επιστροφη στην φωτια λοιπον σε αρχεγονη μορφη, ξυλο σε τζακι/σομπα και οσο και να μας κλεψουν οι εμποροι με απιστευτες δικαιολογιες, θαναι οι διπλανοι μας , σαν τους μαυραγοριτες, οι "δικοι" μας ανθρωποι.

Κανας γαμπρος θα τους τα φαει κι αυτονων, λεει φιλος, προικα θα τα δωσουν και παντως στην λιστα Λαγκαρντ δεν θα μπουν ποτε.Θελει πολυ κλεψιμο για να φτασεις εκει, οπως σε λιστα Φορμπς και λοιπα κλαμπ απατεωνων...
 

Εισαι λιγο υπερβολικος. Η κτιριακη υποδομη της Ελλαδας ειναι ΑΘΛΙΑ. Τιποτα δεν εχουμε επενδυσει. Το οτι ο καθενας βαζει λεφτα σε λεβητες, χθες πελλετ, προχθες πετρελαιο, αναμεσα πεταξε κι ενα τζακι κοκ δεν ειναι "επενδυση", κυνηγι οικονομικου καυσιμου ειναι. Οταν Σουηδιες και Νορβηγιες τα κτιρια τους εχουν το 1/3 της ενεργειακης απαιτησης που εχουν τα αντιστοιχα Ελληνικα κτιρια, εχουμε πολυ δρομο και πολλη επενδυση μπροστα μας.

Στην Αγγλια πχ, ο αντιστοιχος κλιματικος νομος ξερεις τι λεει? Οι νεες οικοδομες πρεπει να σχεδιαζονται με ΜΕΓΙΣΤΗ θερμοκρασια προσαγωγης τους 55 βαθμους. Με 55 βαθμους στην Ελλαδα ειναι σα να μην υπαρχει θερμανση

3 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν είμαι μάντης να σου πω τιμές σε 2 χρόνια

αυτό είπε ....

 

δεν ειπε αυτο, ειπε 

13 λεπτά πριν, geobikas είπε

 Πάντως αν επέλεγα να βάλω ατομική θέρμανση με πετρέλαιο δεν γίνεται γιατί έχουν απαγορευτεί οι λέβητες πετρελαίου.  

που δεν ισχυει. Μια χαρα λεβητα πετρελαιου μπορεις να βαλεις, σε υπαρχουσα οικοδομη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, geobikas είπε

Άρα κάποια στιγμή θα είναι μία από τις λίγες λύσεις το ΦΑ.  Γενικά προωθούν τις αντλίες θερμότητας οι οποίες όμως είναι πολύ ακριβές.......και αυτές έχουν μεγάλο κόστος τώρα πια με το κόστος του ρεύματος. 

A/C, για τα 87 τετραγωνικά σου και τα ρέστα μόνωση.

Λέγεται πως διάδοχος του ΦΑ θα είναι το βιοαέριο, παρόμοιο σε σύσταση, παράγεται από απόβλητα/λύματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Specs είπε

Πιο Εναλλακτικη Χωρα απο την δικη μας δεν πρεπει να υπαρχει...εχουμε επενδυσει τα παντα, σε ατομικο επιπεδο στα σπιτια μας, για να εχουμε ολες τις εκδοχες θερμανσης ετοιμες...που στο τελος, καμμια απο αυτες δεν θα εχουμε να πληρωσουμε οταν η ενεργεια σε καθε μορφη ακριβαινει οπως τωρα, γιατι ειναι αλληλενδετη.

Παντως τα λεφτα μας τα πηραν οι εκαστοτε εξαγωγικες χωρες της εκαστοτε τεχνολογιας και οι ντοπιοι αντιπροσωποι τους που καθε φορα με "βοηθο" κυβερνησεις, θεριζουν χρημα.

Επιστροφη στην φωτια λοιπον σε αρχεγονη μορφη, ξυλο σε τζακι/σομπα και οσο και να μας κλεψουν οι εμποροι με απιστευτες δικαιολογιες, θαναι οι διπλανοι μας , σαν τους μαυραγοριτες, οι "δικοι" μας ανθρωποι.

Κανας γαμπρος θα τους τα φαει κι αυτονων, λεει φιλος, προικα θα τα δωσουν και παντως στην λιστα Λαγκαρντ δεν θα μπουν ποτε.Θελει πολυ κλεψιμο για να φτασεις εκει, οπως σε λιστα Φορμπς και λοιπα κλαμπ απατεωνων...
 

Ναι άμα έχεις την δυνατότητα να κάψεις ξύλο καψε. Για την συντριπτική πλειοψηφία του κόσμου μέσα σε διαμερίσματα αυτό είναι όνειρο θερινής νυκτός. Χωρια το κουβάλημα και η όλη ταλαιπωρία. 

11 λεπτά πριν, Doubt είπε

 

Λέγεται πως διάδοχος του ΦΑ θα είναι το βιοαέριο, παρόμοιο σε σύσταση, παράγεται από απόβλητα/λύματα.

Ναι. Για το οποιο απαιτούνται τεράστιες εγκαταστάσεις σε έκταση, σχεσιασμος και χρήματα για να πεις ότι καλύπτεις καταναλωτες για θερμανση και σταθμούς παραγωγής αντί για κανονικό αέριο. 

38 λεπτά πριν, fredd0 είπε

καλα δεν εχουν απαγορευτει ακομα οι λεβητες πετρελαιου, που το ακουσες αυτο?

για νεες οικοδομες, που δομουνται σε περιοχη με προσβαση στο δικτυο ΦΑ ναι ο κλιματικος νομος λεει οτι απο 2023 ΘΑ απογορευεται η εγκατασταση κεντρικης θερμανσης πετρελαιου ... 

Να δούμε αν τελικά θα ισχύσει στην πράξη η αν θα δωθει παράταση η θα υπάρξουν παραθυράκια. Προβλέπω να μπαίνουν λέβητες ΦΑ και μετά να βρουν τρόπο να έχουν και πετρελαίου μικτό σύστημα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι άμα έχεις την δυνατότητα να κάψεις ξύλο καψε.

Exω πελετοσομπα νερου, ως τωρα αυτη δουλευα για την ποιοτητα στην θερμανση.

Αλλα φετος απο αντιδραση στο 2-3 φορες επανω , θα δουλεψω μαλλον κλιματιστικο (και ΑΝ δεν ακυρωθει απο ΔΕΗ το 0,10 κλειδωμενο μου) και μονο οταν εχουμε χιονια κ παγωνιες, για την αισθηση και το οπτικο κομματι θα θυμηθω την πελετοσομπα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Basilhs23___ είπε

Ναι. Για το οποιο απαιτούνται τεράστιες εγκαταστάσεις σε έκταση, σχεσιασμος και χρήματα για να πεις ότι καλύπτεις καταναλωτες για θερμανση και σταθμούς παραγωγής αντί για κανονικό αέριο

Έδωσα μια εξήγηση στο γιατί επεκτείνεται το δίκτυο ΦΑ παρόλες τις αντιξοότητες. Το υπέρ του βιοαερίου σε σχέση με το ΦΑ είναι πως θα παράγεται (όταν έρθει η ώρα) εντός συνόρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Exω πελετοσομπα νερου, ως τωρα αυτη δουλευα για την ποιοτητα στην θερμανση.

Αλλα φετος απο αντιδραση στο 2-3 φορες επανω , θα δουλεψω μαλλον κλιματιστικο (και ΑΝ δεν ακυρωθει απο ΔΕΗ το 0,10 κλειδωμενο μου) και μονο οταν εχουμε χιονια κ παγωνιες, για την αισθηση και το οπτικο κομματι θα θυμηθω την πελετοσομπα

Μία χαρά εισαι με την σομπα πελλετ και με το κλιματιστικό. Εμείς έχουμε μια παλιά σομπα πετρελαίου με μπουρί και καμινάδα την οποία έχουμε να την ανάψουμε δεκαετίες και μου είχε περάσει από το μυαλό να την κάνω ξυλοσομπα ρίχνοντας μπρικετες μεσα στα βαρέλια αλλά δεν το τόλμησα να το δοκιμάσω γιατί όσους ρώτησα ήταν αρνητικοί και το θεώρησαν επικίνδυνο. Την θέλω μόνο για τίποτε φάσεις με 0 βαθμούς, για τα υπόλοιπα εχω κλιματιστικο. 

2 λεπτά πριν, Doubt είπε

Έδωσα μια εξήγηση στο γιατί επεκτείνεται το δίκτυο ΦΑ παρόλες τις αντιξοότητες. Το υπέρ του βιοαερίου σε σχέση με το ΦΑ είναι πως θα παράγεται (όταν έρθει η ώρα) εντός συνόρων.

Χμμμ, λες δηλαδή ότι απλά επεκτείνετε το δίκτυο ώστε όταν έρθει η ώρα από τα σημεία που τώρα γίνεται κεντρικά η τροφοδοσία με ΦΑ θα φτιάξουμε σταθμούς ενέργειας από βιοαέριο για να κάνουμε την διανομή από το υπάρχον δίκτυο; 

Παίζει και αυτό αλλά το βλέπω χλωμό να γίνει. Αυτό που συμβαίνει με το βιοαέριο είναι να το χρησιμοποιήσουν για την παραγωγή ηλεκτρισμού από γεννήτριες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι πραγματι...

αν εχεις κλειδωμενο ρευμα εισαι οκ...

Ρεύμα κλειδωμένο στα 0.23 περίπου συνολικά η kwh αλλά μέχρι τον επόμενο Δεκέμβρη, μετά καλά κρασιά. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...