Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δε το θεωρώ επιστημονική φαντασία. Απλά τώρα είναι ρόδινα όλα για πολύ κόσμο. Και αναρωτιέμαι πώς γίνεται να είναι οκ ακόμα. 

Στη δουλειά σήμερα που έφερε η συζήτηση τη ΔΕΗ οι μισοί είχαν επιστροφές και άλλοι ελάχιστα και λέγανε τι μας λένε πως.ειναι ακριβά κτλ. Ο κόσμος δεν έχει δει αύξηση πλην εξαιρέσεων.

Δε ξέρω πότε θα έρθουν αυτές οι τιμές καθώς έχουν υποσχεθεί 1 χρόνο επιδότησεις.

Αυτά που δεν έχουν δει αύξηση πλην εξαιρέσεων δεν το πιστεύω για κανένα λόγο. Έτσι έλεγε κι ένας ξάδερφος μου ότι του ερχόταν 50€ το αέριο τον χειμώνα και όταν πήγα σπίτι του ήταν στους 15 και φόραγαν ζιβάγκο όλοι (παλιό παπανδρεϊκό). Εκτος αν ήταν όλοι στα σταθερά της δεη με τα 0,10€.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, jimis_vts είπε

Αυτά που δεν έχουν δει αύξηση πλην εξαιρέσεων δεν το πιστεύω για κανένα λόγο. Έτσι έλεγε κι ένας ξάδερφος μου ότι του ερχόταν 50€ το αέριο τον χειμώνα και όταν πήγα σπίτι του ήταν στους 15 και φόραγαν ζιβάγκο όλοι (παλιό παπανδρεϊκό). Εκτος αν ήταν όλοι στα σταθερά της δεη με τα 0,10€.

Ναι υπάρχουν κάποιοι που κάνουν οικονομία αλλά δε το παραδέχονται.

Πάντως αυτό το άρθρο δε ξέρω αν είναι για να προετοιμάσει για το τι έρχεται όταν μειωθούν οι επιδοτήσεις ή για να δείξουν πόσο καλά είμαστε καθώς είναι συστημικό.

https://www.protothema.gr/world/article/1277806/vretania-telos-sideroma-kathimerino-dous-kai-fagito-ston-fourno-ekatommuria-noikokuria-apeiloudai-me-energeiaki-ftoheia/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 ώρες πριν, Manolo7 είπε

τι θα πεις στον αλλο φαε κονσερβες

Οι κονσέρβες έχουν γίνει πανάκριβες πάντως. Δεν αξίζουν παρά μόνο για prepping. :P 

19 ώρες πριν, AKATADIOKTOS είπε

Εγώ έχω ποντάρει όλα μου τα λεφτά σε ένα πολύ extreme σενάριο,oπου ουδείς το έχει καταθέσει στην πιάτσα

Ενεργειακό switch off της χώρας,χρεοκοπία όλων των παρόχων ηλεκτρικής ενέργειας και επίταξη όλων των ΑΠΕ.Προκείμενου να ορθοποδήσει ενεργειακά η χώρα μετά το ενεργειακό κραχ (χρεοκοπία όλων των παρόχων) θα δοθεί εντολή κρατικοποίησης 100% της ΔΕΗ η οποία θα είναι ο μόνος πάροχος ηλεκτρικού ρεύματος και παράλληλα θα διαταχθεί επίταξη-κρατικοποίηση όλων των ΑΠΕ λόγω έκτακτης ανάγκης για να καταστεί προσιτή η τιμή της κιλοβατώρας

Αν το δεις το σεναριάκι πιο βαθιά με την σκέψη σου,πέρα απο σενάριο επιστημονικής φαντασίας που θα το βαφτίσεις στην αρχή,ίσως στο τέλος να δεχτείς πως είναι η μόνη λύση στο ενεργειακό πρόβλημα αυτή την στιγμή

Προς το παρών κάνε τον κόπο να διαβασεις γιατί η ΔΕΗ ανακοίνωσε υψηλή τιμή για τον μήνα Σεπτέμβριο

Ηλεκτρικό ρεύμα: Τα ψιλά γράμματα και οι δύο ταχύτητες στις τιμές
https://www.euro2day.gr/news/economy/article/2148208/hlektriko-reyma-ta-psila-grammata-kai-oi-dyo-tahyt.html

Υπάρχουν πιο απλές λύσεις. Κατάργηση του χρηματιστηρίου ενέργειας, εξαίρεση από τους ρύπους διοξειδίου του άνθρακα, άνοιγμα των λιγνιτικών μονάδων και σταδιακή μείωση της χρήσης Φ.Α. Επίσης, μονομερή λειτουργία του φράγματος της Μεσοχώρας καθώς και επενδύσεις σε νέα υδροηλεκτρικά. Ότι νέα επένδυση γίνεται σε ΑΠΕ θα πρέπει να συνοδεύεται υποχρεωτικά από μονάδες αντλιοστάθμευσης για αποθήκευση ενέργειας. Πολύ απλά δε γίνεται να περιμένουμε πότε θα έχει ήλιο και πότε θα φυσάει για να έχουμε ρεύμα.

Επεξ/σία από michael92
  • Like 9
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, michael92 είπε

Ότι νέα επένδυση γίνεται σε ΑΠΕ θα πρέπει να συνοδεύεται υποχρεωτικά από μονάδες αντλιοστάθμευσης για αποθήκευση ενέργειας. Πολύ απλά δε γίνεται να περιμένουμε πότε θα έχει ήλιο και πότε θα φυσάει για να έχουμε ρεύμα.

Έχω διαβάσει την αρχή λειτουργίας του, αλλά έχω μια απορία.

Το νερό που παίζει το ρόλο της "μπαταρίας" δεν εξατμίζεται, ειδικά το καλοκαίρι; Δεν συνεπάγεται αυτό απώλειες; Είναι σημαντικές οι απώλειες αυτές;

Κι άλλη μια... Δεν μπορεί να συνδυαστεί με πλωτά συστήματα πχ φωτοβολταϊκά στην επιφάνεια των ταμιευτήρων;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, michael92 είπε

Οι κονσέρβες έχουν γίνει πανάκριβες πάντως. Δεν αξίζουν παρά μόνο για prepping. :P 

Υπάρχουν πιο απλές λύσεις. Κατάργηση του χρηματιστηρίου ενέργειας, εξαίρεση από τους ρύπους διοξειδίου του άνθρακα, άνοιγμα των λιγνιτικών μονάδων και σταδιακή μείωση της χρήσης Φ.Α. Επίσης, μονομερή λειτουργία του φράγματος της Μεσοχώρας καθώς και επενδύσεις σε νέα υδροηλεκτρικά. Ότι νέα επένδυση γίνεται σε ΑΠΕ θα πρέπει να συνοδεύεται υποχρεωτικά από μονάδες αντλιοστάθμευσης για αποθήκευση ενέργειας. Πολύ απλά δε γίνεται να περιμένουμε πότε θα έχει ήλιο και πότε θα φυσάει για να έχουμε ρεύμα.

Η ρίζα του ενεργειακού προβλήματος λέγεται Ε.Ε. και ο γόρδιος δεσμός λύνεται μόνο αν φύγεις απο την Ε.Ε.Δεν μπορείς να καταργήσεις το χρηματιστήριο ενέργειας ενώ είσαι μέλος της Ε.Ε. επειδή έτσι γουστάρεις.Βρίσκεσαι σε ένα club χωρών και στον ρυθμό που παίζουν οι οργανοπαίχτες (διοικητές αυτού του club) είσαι αναγκασμένος να χορέψεις.Το club έχει αποφασίσει εδώ και καιρό πως ενεργειακά πρέπει να αποκοπείς απο τους υδρογοναθρακες (φυσικό αέριο-πετρέλαιο),απο την πυρηνική ενέργεια και απο τους λιγνίτες και να υιοθετήσεις το μοντέλο της πράσινης ανάπτυξης.Όσο είσαι μέλος αυτού του club μην περιμένεις να δεις άσπρη μέρα και όσο θα περνάει ο καιρός θα συνειδητοποιείς ολοένα και περισσότερο πως οι διοικητές του club ή είναι στόκοι πολυτελείας ή φονιάδες των εθνών-λαών-κρατών

 

Το Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας είναι Ανώνυμη Εταιρεία. Ιδρύθηκε στις 18 Ιουνίου 2018[1] αποτελώντας μέρος του Ομίλου Ανταλλαγής Ενέργειας. Έχει οριστεί από τη ΡΑΕ ως Διορισμένος Διαχειριστής Αγοράς Ηλεκτρικής Ενέργειας με σκοπό δημιουργία ενδοημερήσιας αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας και παραγώγων ενέργειας με το λεγόμενο «Μοντέλο Στόχο» (TargetΜodel). Ωστόσο, την πρώτη του συνεδρίαση την πραγματοποίησε στις 24 Μαρτίου 2020.

https://el.wikipedia.org/wiki/Ελληνικό_Χρηματιστήριο_Ενέργειας

 

Θεσμικό Πλαίσιο Ηλεκτρισμού

Η εναρμόνιση του κανονιστικού πλαισίου για την οργάνωση και λειτουργία των αγορών ηλεκτρισμού των χωρών της Ευρώπης σύμφωνα με το Μοντέλο Στόχο (EU Target Model) και όπως απορρέει από τη σχετική ευρωπαϊκή νομοθεσία, οδηγεί στο σχηματισμό της Ενιαίας Ευρωπαϊκής Αγοράς Ηλεκτρισμού (Internal Electricity Market).[1]

Η προέλευση των δομικών στοχεύσεων του Μοντέλου Στόχου, πηγάζει από τον πυρήνα της διαδικασίας ευρωπαϊκής ολοκλήρωσης και την επέκταση της κοινής ιδέας της εσωτερικής αγοράς στον ευρωπαϊκό ενεργειακό τομέα. Ο όρος «Μοντέλο Στόχος» περιγράφει ουσιαστικά τη διαδικασία βάσει της οποίας το Τρίτο Ενεργειακό Πακέτο της ΕΕ σχεδιάζεται γύρω από ένα μοντέλο συγκριτικής αξιολόγησης, επομένως ένα «Μοντέλο Στόχος». Το Target model είναι αποτέλεσμα μιας μακράς περιόδου εργασίας με τη συμμετοχή της Ευρωπαϊκής Επιτροπής, του ACER, των Διαχειριστών Συστημάτων Μεταφοράς, των εθνικών Ρυθμιστικών Αρχών, και των ενδιαφερομένων μερών για την ανάπτυξη ενός μοντέλου ενιαίας αγοράς για την ΕΕ. Το μοντέλο-στόχος πηγάζει από το Τρίτο Ενεργειακό Πακέτο της ΕΕ, μια νομοθετική πρωτοβουλία που στοχεύει στο άνοιγμα και τη ρύθμιση των εσωτερικών αγορών ηλεκτρικής ενέργειας στην Ευρωπαϊκή Ένωση. Εγκρίθηκε από το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο και το Συμβούλιο της Ευρωπαϊκής Ένωσης τον Ιούλιο του 2009, η σχετική νομοθεσία τέθηκε σε ισχύ στις αρχές Σεπτεμβρίου του ίδιου έτους.

Ο σχηματισμός της ενιαίας Ευρωπαϊκής αγοράς ηλεκτρισμού έχει ως στόχο την αύξηση του ανταγωνισμού και της ρευστότητας των αγορών, με αποτέλεσμα τη μείωση των τιμών σε ευρωπαϊκό επίπεδο περιορίζοντας έτσι το συνολικό κόστος ενέργειας για τους τελικούς καταναλωτές. Σημαντικό ρόλο προς αυτή την κατεύθυνση έχουν επίσης τα έργα υποδομών και οι διασυνδέσεις, στοχεύοντας στην χωρίς περιορισμούς ροή ηλεκτρικής ενέργειας από περιοχές με χαμηλές τιμές σε περιοχές με υψηλότερες τιμές, συμβάλλοντας έτσι στη μείωση του κόστους ενέργειας μέσω της σύγκλισης τιμών.

Με σκοπό την μετάβαση του Ελληνικού συστήματος αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας σε μια ενοποιημένη Ευρωπαϊκή αγορά, σύμφωνα µε τα προβλεπόμενα στην ενωσιακή νομοθεσία για την ολοκλήρωση της Ενιαίας Ευρωπαϊκής Αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας και την επίτευξη του Μοντέλου Στόχου (Target Model), εκδόθηκε ο ν.4425/2016, µε τις διατάξεις του οποίου, συνοπτικά, θεσπίστηκαν τέσσερις επιμέρους χονδρεμπορικές Αγορές Ηλεκτρικής Ενέργειας, και πιο συγκεκριμένα, η Ενεργειακή Χρηματοπιστωτική Αγορά, η Αγορά Επόμενης Ημέρας, η Ενδοημερήσια Αγορά και η Αγορά Εξισορρόπησης.

https://www.rae.gr/thesmiko-plaisio-ilektrismou/

Καλό το αφήγημα στην θεωρία αλλά στην πράξη απέτυχε πριν ξεκινήσει ο πόλεμος στην Ουκρανία

Ξεκίνησε τη λειτουργία του το «Ελληνικό Χρηματιστήριο Ενέργειας Α.Ε.» (ΕΧΕ), ένας από τους βασικούς πυλώνες του μοντέλου-στόχου της Ευρωπαϊκής Ένωσης, με το οποίο επιδιώκεται η δημιουργία ενιαίας ευρωπαϊκής αγοράς ενέργειας.

Όπως  σημειώνεται  στο  ενημερωτικό  σημείωμα  του  Yπουργείου Περιβάλλοντος, το Χρηματιστήριο Ενέργειας αποτελεί προϋπόθεση για την αναδιοργάνωση της χονδρεμπορικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, προς όφελος των συμμετεχόντων στην αγορά και των τελικών καταναλωτών, καθώς στοχεύει:

στη σύζευξη της ελληνικής αγοράς με τις υπόλοιπες ευρωπαϊκές αγορές

στην ενίσχυση του ανταγωνισμού και της διαφάνειας, με άμεσα οφέλη στη μείωση του ενεργειακού  κόστους  και  τη  διασφάλιση  καλύτερων  τιμών για  τα  νοικοκυριά  και  τις επιχειρήσεις

στην εξασφάλιση της ασφάλειας του ενεργειακού εφοδιασμού, τη διαφοροποίηση των πηγών ενέργειας στο ενεργειακό μίγμα, καθώς και την περαιτέρω αύξηση της συμμετοχής των ΑΠΕ. Με το Ν. 4512/2018 τροποποιείται ο Ν. 4425/2016 για την αναδιοργάνωση της ελληνικής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, σε εφαρμογή των Ευρωπαϊκών Κανονισμών και Οδηγιών για την ολοκλήρωση της ενιαίας ευρωπαϊκής αγοράς ηλεκτρικής ενέργειας, το λεγόμενο «Μοντέλο Στόχο» (TargetΜodel).

Εντός του 2019 αναμένεται να αρχίσει η λειτουργία του Χρηματιστηρίου Ενέργειας με την έναρξη των τεσσάρων  νέων  αγορών  ρεύματος,  οι  οποίες  θα  αντικαταστήσουν  το  μοντέλο  υποχρεωτικής κοινοπραξίας (mandatory pool), που ισχύει σήμερα. Αυτό προβλέπει ο «οδικός χάρτης» εφαρμογής του Μοντέλου Στόχου (Target Model) που έχουν θεσπίσει οι αρμόδιοι φορείς, ο οποίος μάλιστα πήρε το «πράσινο φως» και από τους εκπροσώπους των θεσμών κατά τις πρόσφατες διαπραγματεύσεις.

Μέτοχοι

  • ΛΑΓΗΕ (22%)
  • ΑΔΜΗΕ (20%)
  • ΔΕΣΦΑ (7%)
  • Χρηματιστήριο Αθηνών (21%)
  • Ευρωπαϊκή Τράπεζα Ανασυγκρότησης και Ανάπτυξης (EBRD) (20%)
  • Χρηματιστήριο Αξιών Κύπρου (ΧΑΚ) (10%)

Το Χρηματιστήριο Αθηνών κατέβαλε τη συμμετοχή της ύψους €1.550.000 την 27.6.2018 αποκτώντας το 31% του μετοχικού κεφαλαίου, ενώ την 18.12.2018 μεταβίβασε το 10% του μετοχικού κεφαλαίου (5.000 μετοχές) στο ΧΑΚ έναντι.€500.000

https://www.athexgroup.gr/energy-exchange-group

Απο τον Ιούλιο του 2021 εγχώριοι αναλυτές μιλούσαν για επερχόμενη ενεργειακή φτώχεια

 

 

Επεξ/σία από AKATADIOKTOS
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θεωρητικά είμαστε εγκλωβισμένοι. Πρακτικά ό,τι πρόστιμα μας ρίξουν θα είναι πολύ μικρότερα από το να επιδοτούμε με 2 δις το μήνα την ενέργεια. Αν και το πιο πιθανό είναι η αλλαγή να έρθει από το Βορά, καθώς ο χειμώνας της βόρειας Ευρώπης με αυτές τις τιμές δε βγαίνει ακόμα και με 2000-3000€ μισθό. Στη Γερμανία έφτασε τα 800 ευρώ η MWh και έχουμε ακόμα Αύγουστο. :lol: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, michael92 είπε

Θεωρητικά είμαστε εγκλωβισμένοι. Πρακτικά ό,τι πρόστιμα μας ρίξουν θα είναι πολύ μικρότερα από το να επιδοτούμε με 2 δις το μήνα την ενέργεια. Αν και το πιο πιθανό είναι η αλλαγή να έρθει από το Βορά, καθώς ο χειμώνας της βόρειας Ευρώπης με αυτές τις τιμές δε βγαίνει ακόμα και με 2000-3000€ μισθό. Στη Γερμανία έφτασε τα 800 ευρώ η MWh και έχουμε ακόμα Αύγουστο. :lol: 

το μεγαλυτερο μερος της επιδοτησης ειναι πλασματικο.  "Πληρωνει" ο παροχος πες 800 ευρω τη Mwh  γιατι αυτη η τιμη βγαινει αν το ρευμα παραγεαι απο φυσικο αερο, αλλα τη Μwh που προερχεται απο ΑΠΕ αν και ονομαστικα κι αυτη κοστιζει 800 ευρω, ο παραγωγος παιρνει 80 ευρω. Το αυτο και με τις λιγνιτικες μοναδες, τις μοναδες diesel κοκ. Τα 720 ευρω που περισευουν πανε στο ΤΕΜ, και το ΤΕΜ στο επιστρεφει ως επιδοτηση. Ειναι ενας αρκετα εξυπνος τροπος να αυτοχρηματοδοτειται το συτημα (συν τα κερδη των παραγωγων που τα φορολογουν εξαντλητικα,  καπου 1.2 δις εσοδα ειχαν σε εναμιση μηνα)

Εκει που θα σφιξουν τα γαλατα θα ειναι στη θερμανση, που δεν υπαρχει αυτο το τεχνασμα να αυτοχρηματοδοτει επιδοτησεις και θα πρεπει να βγει χρημα απο τον προυπολογισμο για να συγκρατηθει το κοστος. Βεβαια, με την υπαρχουσα κατασταση, οσοι θερμαινονται με ρευμα (αντλιες θερμοτητες) κανουν παρτυ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Βεβαια, με την υπαρχουσα κατασταση, οσοι θερμαινονται με ρευμα (αντλιες θερμοτητες) κανουν παρτυ.

ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΜΠΑΝΙΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΤΖΟΥΛΙΑ

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Lucifer είπε

ΟΠΩΣ ΤΑ ΛΕΣ ΑΚΡΙΒΩΣ, ΤΕΤΟΙΑ ΣΑΜΠΑΝΙΑ ΜΟΝΟ ΕΓΩ ΚΑΙ Η ΤΖΟΥΛΙΑ

Μπα, νομιζω της Τζουλιας της πληρωσε ο Σειρηνακης περισοτερο απο το 90% του κοστους της σαμπανιας ...

ΥΓ το παρτυ ειναι σχετικο, για δες λιγο τιμες Kwh Φυσικου Αεριου, σε σχεση με πραγματικη τιμη Kwh ρευματος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντως..

Στην πολυκατοικία, στον 1ο αυτονομήθηκαν με ΦΑ πριν 4-5 χρόνια και τώρα.. κλάμα..

Να έχεις κάνει όλα αυτά τα έξοδα και τον κόπο και να γυρίζει μπούμερανγκ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Doubt είπε

Όντως..

Στην πολυκατοικία, στον 1ο αυτονομήθηκαν με ΦΑ πριν 4-5 χρόνια και τώρα.. κλάμα..

Να έχεις κάνει όλα αυτά τα έξοδα και τον κόπο και να γυρίζει μπούμερανγκ.

 

Και υπολογιζε και οτι στην Ελλαδα, αυτος με την ΑΘ αν δεν εχει ενα cop τουλαχιστον 3.5 καλυτερα να την ξηλωσει, να φερει τον μηχανονολογο του και να την κανουν ψητη στο φουρνο με πατατες να τη φανε. Ο δυσμοιρος με το φα αντε να χει αποδοση 0.9. Ο ενας βαζει 1 Kwh ενεργεια και παιρνει 3.5 Kw θερμανση, ο αλλος βαζει επισης 1Kwh ενεργεια και παιρνει 0.9Kw θερμανση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

EDIT

ΤΟ ΜΕΤΑΦΕΡΩ ΣΤΗΝ ΑΡΧΙΚΗ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΕΚΕΙ  ΉΤΑΝ ΝΑ ΜΠΕΙ!!!

 

spacer.png

Πρόσφατα είδα στην ΔΕΔΑ ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για νέες συνδέσεις φυσικού Αερίου στη Βέροια.

Έκανα ένα αίτημα ενδιαφέροντος και τηλεφωνικά με ενημέρωσαν πως γίνονται ήδη εργασίες ( το είδα και εγώ ) όπου γίνεται ένας σταθμός CNG στην είσοδο της πόλης και θα ξεκινήσουν δύο αγωγοί σε κεντρικές αρτηρίες.  Ο Ένας περνά έξω από το στενό μας μήκους 150μ με 5 πολυκατοικίες.  Τηλεφωνικά με ενημέρωσαν για όλη την διαδικασία που τους αφορά.   Αυτό που ακόμη αναζητώ είναι ποιο θα είναι το extra κόστος για εμένα ( τα τέλη σύνδεσης είναι δωρεάν). Λογικά είναι ο λέβητας και οι εργασίες για να έρθει από το ρολόι στο σπίτι.  Λέβητες είδα στα 1000+€ για τις εργασίες εδώ στη Βέροια μου είπαν για 300-500€ .  Είμαι στον πρώτο όροφο και η πολυκατοικία έχει ήδη έτοιμες αναμονές από τον εργολάβο.  Ένα θέμα που επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το κόστος με τα τωρινά δεδομένα.   Έχω διαμέρισμα 87 τετραγωνικά στον 1ο όροφο με δύο μπαλκόνια και ένα τοίχο που δεν συνορεύουν με κάτι άλλο.  Επίσης μέρος του πατώματος είναι και αυτό ανοικτό γιατί από κάτω υπάρχει κάτι σαν πυλωτή.   Υπάρχει μόνωση και διπλά τζάμια αλλά το σπίτι μου έχει τις περισσότερες απώλειες από όλα τα άλλα της οικοδομής ( κατασκευή 2005 και αγορά το 2007 ) .   Σε συζήτηση με δύο φίλους από την Θεσσαλονίκη μου είπαν πως την σεζόν που πέρασε πλήρωσαν 650€ & 800€ ενώ την προηγούμενη 130€ & 300€ ....για όλη τη σεζόν (έτος).  Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω στοιχεία για τώρα και ποιο θα ήταν το κόστος θέρμανσης για εμένα τώρα αν είχα ΦΑ έστω και στο περίπου.  Θέλω να το δω και σε σύγκριση με το πετρέλαιο που το αναμένουμε με τα τωρινά δεδομένα να ξεκινήσει στα 1,8€/lt   Επίσης δεν ξέρω να υπολογίσω έστω σε kwh στο περίπου που θα χρειαστεί το σπίτι.   Γενικά νομίζω πως κάποια στιγμή η κατάσταση θα εξομαλυνθεί.  Δεν θα φτάσει στα επίπεδα που ήταν αλλά δεν θα παραμείνει και έτσι.   Το γενικό ερώτημα λοιπόν είναι: την κάνω την κίνηση;   Να σημειωθεί πως 15 χρόνια αναμένουμε το αέριο στη Βέροια και το έφεραν την καλύτερη στιγμή.

Από την στιγμή που θα κάνει η ΔΕΔΑ τη διαδικασία θα έχω 12 μήνες να κάνω στην σύνδεση από το ρολόι στο σπίτι.  Από ότι μου είπαν μπορώ αν δω ότι την περίοδο εκείνη πως δεν θέλω λόγο κόστους να κάψω αέριο, μπορώ να το κάνω.   

Για φέτος από ότι φαίνεται θα πάρει η επικουρική ξυλόσομπα φωτιά!!!!

Ευχαριστώ!!!!!

Επεξ/σία από geobikas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, geobikas είπε

Για φέτος από ότι φαίνεται θα πάρει η επικουρική ξυλόσομπα φωτιά!!!!

αν έχεις ήδη ξύλα εννοείται

προς το παρών ξεχνάς το ΦΑ , απο του χρόνου το ξαναβλέπεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, geobikas είπε

spacer.png

Πρόσφατα είδα στην ΔΕΔΑ ότι υπάρχει διαθεσιμότητα για νέες συνδέσεις φυσικού Αερίου στη Βέροια.

Έκανα ένα αίτημα ενδιαφέροντος και τηλεφωνικά με ενημέρωσαν πως γίνονται ήδη εργασίες ( το είδα και εγώ ) όπου γίνεται ένας σταθμός CNG στην είσοδο της πόλης και θα ξεκινήσουν δύο αγωγοί σε κεντρικές αρτηρίες.  Ο Ένας περνά έξω από το στενό μας μήκους 150μ με 5 πολυκατοικίες.  Τηλεφωνικά με ενημέρωσαν για όλη την διαδικασία που τους αφορά.   Αυτό που ακόμη αναζητώ είναι ποιο θα είναι το extra κόστος για εμένα ( τα τέλη σύνδεσης είναι δωρεάν). Λογικά είναι ο λέβητας και οι εργασίες για να έρθει από το ρολόι στο σπίτι.  Λέβητες είδα στα 1000+€ για τις εργασίες εδώ στη Βέροια μου είπαν για 300-500€ .  Είμαι στον πρώτο όροφο και η πολυκατοικία έχει ήδη έτοιμες αναμονές από τον εργολάβο.  Ένα θέμα που επίσης δεν έχω ξεκαθαρίσει είναι το κόστος με τα τωρινά δεδομένα.   Έχω διαμέρισμα 87 τετραγωνικά στον 1ο όροφο με δύο μπαλκόνια και ένα τοίχο που δεν συνορεύουν με κάτι άλλο.  Επίσης μέρος του πατώματος είναι και αυτό ανοικτό γιατί από κάτω υπάρχει κάτι σαν πυλωτή.   Υπάρχει μόνωση και διπλά τζάμια αλλά το σπίτι μου έχει τις περισσότερες απώλειες από όλα τα άλλα της οικοδομής ( κατασκευή 2005 και αγορά το 2007 ) .   Σε συζήτηση με δύο φίλους από την Θεσσαλονίκη μου είπαν πως την σεζόν που πέρασε πλήρωσαν 650€ & 800€ ενώ την προηγούμενη 130€ & 300€ ....για όλη τη σεζόν (έτος).  Το πρόβλημα είναι πως δεν έχω στοιχεία για τώρα και ποιο θα ήταν το κόστος θέρμανσης για εμένα τώρα αν είχα ΦΑ έστω και στο περίπου.  Θέλω να το δω και σε σύγκριση με το πετρέλαιο που το αναμένουμε με τα τωρινά δεδομένα να ξεκινήσει στα 1,8€/lt   Επίσης δεν ξέρω να υπολογίσω έστω σε kwh στο περίπου που θα χρειαστεί το σπίτι.   Γενικά νομίζω πως κάποια στιγμή η κατάσταση θα εξομαλυνθεί.  Δεν θα φτάσει στα επίπεδα που ήταν αλλά δεν θα παραμείνει και έτσι.   Το γενικό ερώτημα λοιπόν είναι: την κάνω την κίνηση;   Να σημειωθεί πως 15 χρόνια αναμένουμε το αέριο στη Βέροια και το έφεραν την καλύτερη στιγμή.

Από την στιγμή που θα κάνει η ΔΕΔΑ τη διαδικασία θα έχω 12 μήνες να κάνω στην σύνδεση από το ρολόι στο σπίτι.  Από ότι μου είπαν μπορώ αν δω ότι την περίοδο εκείνη πως δεν θέλω λόγο κόστους να κάψω αέριο, μπορώ να το κάνω.   

Για φέτος από ότι φαίνεται θα πάρει η επικουρική ξυλόσομπα φωτιά!!!!

Ευχαριστώ!!!!!

και εγω στη πολη που εχω το πατρικο μου τωρα φτιαχνουν εγκαταστασεις για αεριο και υπαρχει μια μανια να βαλουν ολοι, μαλλον δεν εχουν δει τις τιμες, ιανουαριο του 21 επαιζε στα 0.016,τον αυγουστο αυτον εχουμε παει 10 φορες πανω στο 0.16 με προβλεψη να παμε μεχρι 0.40. αν εισαι αναγκασμενος θα το καψεις, αλλα  να κανεις καινουρια εγκατασταση με αυτες τις τιμες ουτε καν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, giorgosman1 είπε

και εγω στη πολη που εχω το πατρικο μου τωρα φτιαχνουν εγκαταστασεις για αεριο και υπαρχει μια μανια να βαλουν ολοι, μαλλον δεν εχουν δει τις τιμες, ιανουαριο του 21 επαιζε στα 0.016,τον αυγουστο αυτον εχουμε παει 10 φορες πανω στο 0.16 με προβλεψη να παμε μεχρι 0.40. αν εισαι αναγκασμενος θα το καψεις, αλλα  να κανεις καινουρια εγκατασταση με αυτες τις τιμες ουτε καν

κοίτα , μετά απο ένα διάστημα θα επανέλθουν οι τιμές , γενικά υπάρχει πλάνο χρήσης ΦΑ σε όλη την Ε.Ε. δεν καταργείται δηλαδή γιαυτό και συνεχίζουν ή ξεκινούν μεγάλα έργα (άλλο που στην Ελλάδα υποτίθεται οτι θα ολοκληρωνόταν το 2020 το δίκτυο σε όλη την Ελλάδα) , αλλά φυσικά μιλάμε μακροπρόθεσμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...