Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, lacta13 είπε

ποιος ξερει βεβαια πως θα εξελιχθει η πορεια των καυσιμων

oυτε αυριο δεν ξερουμε, οποτε ακαιρη η συζητηση χωρις δεδομενα...οσον αφορα τις επιλογες , κατευθυνσεις κλπ ειναι τοσο ιδιαιτερα ολα αυτα για εσενα και σε συνδυασμο με ιδιοκτητη αλλο τοσο, μονο εσεις θα βρειτε την λυση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 λεπτά πριν, yannis1209 είπε

Υπάρχει επικαιροποιημένος πίνακας μετά από 22/3/22;

σε προχειρο εχω αλλαξει καποια πραγματα, αλλα ουσια εχει τι ακριβως θες να συγκρινεις και μπορω να στο φτιαξω ακριβως για τις αναγκες σου.

Τι ακριβως λοιπον θες να συγκρινεις, δωσε στοιχεια...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Specs είπε

σε προχειρο εχω αλλαξει καποια πραγματα, αλλα ουσια εχει τι ακριβως θες να συγκρινεις και μπορω να στο φτιαξω ακριβως για τις αναγκες σου.

Τι ακριβως λοιπον θες να συγκρινεις, δωσε στοιχεια...

Νομίζω ότι είναι πολύ καλό έτσι όπως το έχεις φτιάξει εποπτικό με πολλές εναλλακτικές.
Αν το επικαιροποιούσες με τις νεες τιμές ρεύματος;
Επίσης, ενδιαφέρον θα ήταν αν πρόσθετες και τη σόμπα Kerozan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, yannis1209 είπε

με τις νεες τιμές ρεύματος;

Εδω σε θελω! τιμες ρευματος νεες αλλα απο ποιον παροχο? ΔΕΗ η αλλον πχ ? κλειδωμενη τιμη ? αν ναι απο ποτε και σε τι τιμη? η ανοιχτη και καθε μηνα νεες τιμες και επιδοτηση οπως τωρα απο κρατος? και νυχτερινο εχω αλλα ξερεις και  ποσοι εχουν ΚΟΤ? και τι ΚΟΤ? Α η Β ?

Επειδη ετσι θα εβγαινε ενα τεραστιο και δυσαναγνωστο εξελ (το οποιο μαλλον οταν θα αρχισει η σαιζον θα το φτιαξω και θα εχω και την υπαρχουσα απλοικη μορφη για αρχικη πληροφορηση) θα το αφησω για την ωρα ετσι αλλα για οποιον ενδιαφερεται να συγκρινει δυο η τρεις το πολυ τροπους ενεργειας, θα το φτιαξω αμεσα οταν μου ζητηθει, με τις υπαρχουσες τιμες.

Και kerosun θα βαλω φυσικα , αρκει να εχουμε τιμη καθαρου πετρελαιου σταθεροποιημενη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οπως καταλαβαίνετε, ψάχνω λύσεις για να βγάλω τον επόμενο χειμώνα όσο το δυνατόν πιό ανώδυνα απο άποψης κόστους. Το διαμέρισμα (ιδιόκτητο) είναι 150τμ με καλή μόνωση (κουφώματα αλουμινίου κλπ) και υπάρχουν ήδη κλιματιστικά ινβερτερ, τζάκι και καυστήρας πετρελαίου. Το πετρέλαιο το απέκλεισα ηδη και το δίλημμα μου είναι να δουλέψω τα κλιματιστικά για θέρμανση (εχω σταθερό συμβόλαιο με 0,17 ευρώ/KWh) η να μετατρέψω το τζάκι σε ενεργειακό με κυκλοφορητή για να δίνει στα σώματα; Αν το κόστος για το ενεργειακό τζάκι είναι μεγάλο, μπορεί να γίνει η ιδια δουλειά με ξυλόσομπα; Ευχαριστώ. 

Επεξ/σία από fragma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, fragma είπε

Οπως καταλαβαίνετε, ψάχνω λύσεις για να βγάλω τον επόμενο χειμώνα όσο το δυνατόν πιό ανώδυνα απο άποψης κόστους. Το διαμέρισμα (ιδιόκτητο) είναι 150τμ με καλή μόνωση (κουφώματα αλουμινίου κλπ) και υπάρχουν ήδη κλιματιστικά ινβερτερ, τζάκι και καυστήρας πετρελαίου. Το πετρέλαιο το απέκλεισα ηδη και το δίλημμα μου είναι να δουλέψω τα κλιματιστικά για θέρμανση (εχω σταθερό συμβόλαιο με 0,17 ευρώ/KWh) η να μετατρέψω το τζάκι σε ενεργειακό με κυκλοφορητή για να δίνει στα σώματα; Αν το κόστος για το ενεργειακό τζάκι είναι μεγάλο, μπορεί να γίνει η ιδια δουλειά με ξυλόσομπα; Ευχαριστώ. 

Πάρε προσφορά για το τζάκι γιατί πριν 10 χρόνια η όλη εγκατάσταση πήγε κοντά στα 10χιλ€. Οπότε όπως το καταλαβαίνεις έτσι απλά δεν συμφέρει. 

Βέβαια είχαν την επιλογή να συνδεθεί σόμπα αντί για το τζάκι με μικρότερο κόστος 7-8χιλ€ αλλά θα έπιανε κι άλλο χώρο και θα έμενε και το παλιό τζάκι.

Το πιό αποδοτικό όπως έχουν γράψει πολλοί κι εδώ είναι ο κλιματισμός (ή η αντλία θερμότητας) που είναι η μόνη που έχει απόδοση αρκετά περισσότερο της μονάδας που με το ζόρι φτάνουν οι άλλοι τρόποι θέρμανσης. Αλλά αν πέσει πολύ χαμηλά η θερμοκρασία αρχίζει τις αποψύξεις και εκεί χάνεις λίγο σε απόδοση.

Εγώ πέρσι έκαψα πετρέλαιο, ξύλα στο ενεργειακό που είναι συνδεδεμένο με τα σώματα και κλιματισμό. Η λογική ήταν όλη μέρα στους χώρους που είμαστε κλιματισμό και όταν έπεφτε η εξωτερική θερμοκρασία κάτω από 10 ή προς το βράδυ πετρέλαιο ή ξύλα. Ευτυχώς με έβγαλαν. 

Φέτος θα παίξει ξύλο και ίσως ένα backup 200-300 λίτρα πετρέλαιο. Αλλά περιμένω βελτίωση στην καταναάλωση επειδή κάναμε μόνωση στην ταράτσα.

Τοου χρονου καλά να είμαστε θα προσθέσω στο σύστημα και αντλία θερμότητας.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη μονο το κοστος μετραει, το κουβάλησα δεν μετράει, η αποθήκευση δεν μετράει.

Εκτος αν ολα αυτα απευθύνονται για κάποιους στην επαρχία ή σε κανένα χωριο.

Στις μεγάλες πόλεις τρείς ειναι οι λύσεις, ηλεκτρισμός, αέριο, και βαριά πετρέλαιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Specs είπε

Εδω σε θελω! τιμες ρευματος νεες αλλα απο ποιον παροχο? ΔΕΗ η αλλον πχ ? κλειδωμενη τιμη ? αν ναι απο ποτε και σε τι τιμη? η ανοιχτη και καθε μηνα νεες τιμες και επιδοτηση οπως τωρα απο κρατος? και νυχτερινο εχω αλλα ξερεις και  ποσοι εχουν ΚΟΤ? και τι ΚΟΤ? Α η Β ?

Επειδη ετσι θα εβγαινε ενα τεραστιο και δυσαναγνωστο εξελ (το οποιο μαλλον οταν θα αρχισει η σαιζον θα το φτιαξω και θα εχω και την υπαρχουσα απλοικη μορφη για αρχικη πληροφορηση) θα το αφησω για την ωρα ετσι αλλα για οποιον ενδιαφερεται να συγκρινει δυο η τρεις το πολυ τροπους ενεργειας, θα το φτιαξω αμεσα οταν μου ζητηθει, με τις υπαρχουσες τιμες.

Και kerosun θα βαλω φυσικα , αρκει να εχουμε τιμη καθαρου πετρελαιου σταθεροποιημενη.

Δες κι αυτό, αν δεν το έχεις ήδη υπόψη σου.

http://www.lsbtp.mech.ntua.gr/system/files/2021-12/NTUA Study December 2021.pdf?fbclid=IwAR2d9NcDyIjVHjPJ41v2hg2wGSw7Qy9_SeZpLE-lOD8oWtmRI0qNXgqBZa0

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη μονο το κοστος μετραει, το κουβάλησα δεν μετράει, η αποθήκευση δεν μετράει.

Εκτος αν ολα αυτα απευθύνονται για κάποιους στην επαρχία ή σε κανένα χωριο.

Στις μεγάλες πόλεις τρείς ειναι οι λύσεις, ηλεκτρισμός, αέριο, και βαριά πετρέλαιο 

Βέβαια και μετράει, αλλά θεωρώ δεδομένο ότι όταν ο άλλος αποφασίσει να πάρει 4 κυβικά ξύλα θα έχει χώρο να τα βάλει και ότι είναι αποφασισμένος να τα μεταφέρει κούτσουρο κούτσουρο (το κάνω δύο χρονιές και έχω βρει ρυθμό)...

Αν κάποιος έχει κάποιο πρόβλημα και δεν μπορει για παράδειγμα δεν μπορεί να σηκώνει βάρη ή δεν έχει χώρο αποθήκευσης τα ξεχνά όλα αυτά...

 

 

 

 

1 λεπτό πριν, yannis1209 είπε

Απλώς πρέπει να αλλάξεις τις τιμές γιατί έχει το πετρέλαιο 1,1 και το πέλετ 380/τόνο.

Ιδανικά θα ήταν να έχεις όσες περισσότερες επιλογές μπορείς ώστε να επιλέγεις το πιο φτηνό. Αυτό προσπαθώ να κάνω κι εγώ. 

Μάλιστα στην μελέτη ζήτησα στο μεγάλο δοχείο να πέφτουν μέσα αντλία, καυστήρας πετρελαίου, τζάκι και αν γινόταν και τα νερά του ηλιακού θερμοσίφωνα. (Τελικά δεν αξίζει ο ηλιακός...)

Οπότε ότι είναι πιο φτηνό κάθε φορά το επιλέγεις. Και επειδή η αντλία κάτω από 5 βαθμούς ζορίζεται θα βοηθάω με ξύλα ή με πετρέλαιο...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ και νυχτερινό στο ρεύμα. Μήπως συμφέρει να χρησιμοποιώ κλιματιστικό για θέρμανση το χειμώνα, αντί για φυσικό αέριο; Στο φυσικό αέριο μπήκα ήρων fx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, fragma είπε

η να μετατρέψω το τζάκι σε ενεργειακό με κυκλοφορητή για να δίνει στα σώματα;

Οταν λες μεγαλο κοστος? ας ειμαστε ακριβεις στις περιγραφες...εν πασει περιπτωσει αυτο ειναι μια προσθηκη νεας μορφης θερμανσης στο χωρο και μονο εσυ μπορεις να αξιολογησεις την ωφελιμοτητα η οχι, με γνωμονα στοιχεια οπως κοστος, χρονος αποσβεσης, κουβαλημα κλπ κλπ ενα σωρο παραγοντες.

Αυτο θα αλλαξει την ποιοτητα της θερμανσης του χωρου, με ομοιομορφη κατανομη.

Αν ψαχνεις για τη συγκριση κοστους της χρησης ξυλου η κλιματιστικου, μας λες ποσο αγοραζεις τα ξυλα που χρησιμοποιεις τον τονο, τι αποδοση εχει το ενεργειακο τζακι ΑΝ ειναι επωνυμο και πιστοποιημενο και τελος τι πληρωνεις για κιλοβατωρα ημερησια και τι νυχτερινη ΑΝ εχεις νυχτερινι , ΜΑΖΙ με τις ρυθμιζομενες χρεωσεις (και εως ποτε θαναι αυτη η τιμη) , καθως και αν τα κλιματιστικα ειναι παλια η νεα/ινβερτερ.

Οι τιμες αγορας της καθε μορφης ενεργειας ειναι που καθοριζουν το φτηνοτερο τροπο θερμανσης , ουτε η αποδοση απο μονη της , ουτε η τεχνολογια , ουτε η πιο πανω η κατω απο την μοναδα, ουτε ουτε...

7 ώρες πριν, Sir3n είπε

Έχω ΔΕΗ Γ1 με ΚΟΤ και νυχτερινό στο ρεύμα. Μήπως συμφέρει να χρησιμοποιώ κλιματιστικό για θέρμανση το χειμώνα, αντί για φυσικό αέριο; Στο φυσικό αέριο μπήκα ήρων fx.

Σε τι τιμη σας κοστιζει η κιλοβατωρα με το οποιο προγραμμα ηλεκτρικου ρευματος εχετε ΜΑΖΙ με ολες τις ρυθμιζομενες χρεωσεις εχει σημασια καθως και σε τι τιμη θα ειναι το χειμωνα το φυσικο αεριο. Το συμβολαιο που εχετε τωρα ποσο ειναι η τιμη κιλοβατωρας με ολες τις επιβαρυνσεις φυσικα?

9 ώρες πριν, yannis1209 είπε

Δες κι αυτό, αν δεν το έχεις ήδη υπόψη σου.

Το εχω διαβασει εκτενως απο την ημερα που βγηκε και επειδη δεν με καλυψε ο "ακαδημαικος" τροπος προσεγγισης των πραγματων, αναγκαστηκα για προσωπικη χρηση να φτιαξω το δικο μου συστημα με ξεκαθαρα ορατο το φτηνοτερο κοστος σε καθε συγκριση και παραμετροποιημενο για τον καθενα μας... και κυριως μεταβαλομενο ανα πασα στιγμη σε καθε αλλαγη τιμης...

Εκτος αν θελεις να μου υποδειξεις κατι συγκεκριμενο, οποτε αναμενω.

9 ώρες πριν, NikosKallithea είπε

Δηλαδη μονο το κοστος μετραει, το κουβάλησα δεν μετράει, η αποθήκευση δεν μετράει.

Εκτος αν ολα αυτα απευθύνονται για κάποιους στην επαρχία ή σε κανένα χωριο.

Στις μεγάλες πόλεις τρείς ειναι οι λύσεις, ηλεκτρισμός, αέριο, και βαριά πετρέλαιο 

Ολα μετρανε, απλως εγκειται στον καθενα να αποφασισει τι θα επιλεξει γιατι μονο αυτος ξερει τι απο ολα τον ενοχλει , τι τον φτιαχνει κλπ

Εδω εγω απλα προσπαθω στο αυστηρα οικονομικο στοιχειο να ειμαι ακριβης γιατι πολλοι συνανθρωποι μας δεν ξερουν τι να επιλεξουν απο θεμα κοστους.

Τα υπολοιπα θα τα βρουν μονοι τους, οπως εγω που ειμαι σπαταλος και θελω πελλετ για να βλεπω φλογα και αδιαφορω που με το ρευμα ερχεται φτηνοτερη η θερμανση κλπ κλπ οσο θα μπορω τουλαχιστον να πληρωνω την διαφορα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/7/2022 στις 11:29 ΜΜ, Son^Goku είπε

Όχι αν και υπήρχε σαν επιλογή προχώρησα με split units γιατί δε θέλαμε ψευδοταβανα και γυψοσανίδες αλλά και για να έχω κάτι σαν εναλλακτικό σε περίπτωση που πάθει κάτι η αντλία.

 

Απο τη στιγμή που επέλεξες σώματα θα μπορούσες στη θέση τους να έβαζες επιδαπέδια φανκοιλς για ψυξη θέρμανση.

Μια χαρά βέβαια είσαι και έτσι δεν το συζητώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/8/2022 στις 6:42 ΜΜ, Specs είπε

....Και kerosun θα βαλω φυσικα , αρκει να εχουμε τιμη καθαρου πετρελαιου σταθεροποιημενη.

KERO-SUN 
Απόδοση: 19.500 BTU/hr (X0,000293=) 5,715 KWh
Τιμή κηροζίνης (Praktiker): 2,75 euros / lt
Κατανάλωση: 0,5-0,6 lt/hr = 1,38-1,65 euros/hr 
Άρα KWh = 0,24-0,29 euros

Σωστά;
Μήπως προσθέσεις κι αυτό στο excel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, yannis1209 είπε

KERO-SUN 
Απόδοση: 19.500 BTU/hr (X0,000293=) 5,715 KWh
Τιμή κηροζίνης (Praktiker): 2,75 euros / lt
Κατανάλωση: 0,5-0,6 lt/hr = 1,38-1,65 euros/hr 
Άρα KWh = 0,24-0,29 euros

Σωστά;
Μήπως προσθέσεις κι αυτό στο excel;

Ναι θα προστεθει αλλα δεν κοιταζουμε ποσο καιει την ωρα, αυτο αλλωστε ποικιλει αναλογα την ρυθμιση.

Θα βγει οπως και για τα υπολοιπα κοστος κιλοβατωρας και μιας και ειναι μεσα σε σπιτι η σομπα οι τυχον απωλειες θερμοτητας παραμενουν στον χωρο να το πω λαικά...

Με την τιμη που δινεις, απο Πρακτικερ, η κιλοβατωρα απο κηροζινη θα σου κοστιζει 26,5 cents ...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...