Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχει κανείς εικόνα για τιμές σε πέλετ και καυσόξυλα ανά την Ελλάδα;

 

Πριν ένα μήνα για στιβαχτά καυσόξυλα οι τιμές Αθήνα ήταν 125-170€/κυβικό (το 2021 ήταν στα 70-90€/κυβικό).

Εχθές έμαθα για Β. Ελλάδα 200€ ο τόνος (περίπου 2,5 κυβικά) (το 2021 ήταν στα 120€). 

Από την άλλη εβδομάδα θα ξανακάνω μερικά τηλέφωνα να δω αν άλλαξαν οι τιμές, χλωμό το κόβω βέβαια.

Εσείς τι τιμές βρίσκετε;

Επεξ/σία από filarhos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, filarhos είπε

Έχει κανείς εικόνα για τιμές σε πέλετ και καυσόξυλα ανά την Ελλάδα;

 

Πριν ένα μήνα για στιβαχτά καυσόξυλα οι τιμές Αθήνα ήταν 125-170€/κυβικό (το 2021 ήταν στα 70-90€/κυβικό).

Εχθές έμαθα για Β. Ελλάδα 200€ ο τόνος (περίπου 2,5 κυβικά) (το 2021 ήταν στα 120€). 

Από την άλλη εβδομάδα θα ξανακάνω μερικά τηλέφωνα να δω αν άλλαξαν οι τιμές, χλωμό το κόβω βέβαια.

Εσείς τι τιμές βρίσκετε;

Το μόνο σίγουρο είναι ότι θα αλλάξουν οι τιμές αλλά προς τα πάνω... Πέλλετ Α1 σήμερα στην Βέροια είναι στα 500€ ο τόνος, καυσόξυλα δεν ξέρω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Vagosman είπε

H οικοδομή σου ειναι νέα; Απο μόνωση πως είσαι; Κουφώματα;

Τα σώματα έχουν υπερδιαστασιολογηθεί για να αξιοποιούν τις χαμηλές θερμοκρασίες της ΑΘ;

Ναι καινούργια οικία ενεργειακής κλάσης Α και τα σώματα είναι σύμφωνα με την μελέτη. Το ΖΝΧ το παίρνει μέχρι 45 βαθμούς το σπίτι στους 22 και ζεσταινόμαστε. Δε ξέρω τι εννοείς με χαμηλές θερμοκρασίες. Δε χρειάζεται να πηγαίνει μέχρι 100 όπως οι παλιοί λέβητες πετρελαίου γιατί είναι αποδοτική και σου δίνει την θερμοκρασία που ζητάς.

Είναι αυτή εδώ η συγκεκριμένη και ο εγκατάστατης μου ανέφερε ότι υπάρχουν και μοντέλα για ορεινές περιοχές με ψύχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, fredd0 είπε

οποιος βαζει ακριβα μηχανηματα και τσιγκουνευεται 400 ευρω για προστασια ... ε τα θελει ο πωπος του

Επιτρεψτε μου , τα εξαρτηματα ραγας που προτεινετε , αν  καποιος που μενει σε προβληματικη περιοχη απο θεμα ποιοτητας ρευματος, τα χρησιμοποιησει, την περισσοτερη ωρα θα ειναι χωρις κλιματιστικο.

Μονο οι σταθεροποιητες τασης δουλευουν σωστα και δεν σε αφηνουν χωρις κλιματιστικο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Εγώ έχω αντλία με σώματα εδώ και 2 χρόνια και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Γιατί να μην έχει νόημα; Επίσης υπάρχουν και αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών.

ψυξη με fan coils?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, filarhos είπε

Έχει κανείς εικόνα για τιμές σε πέλετ

Καρδιτσα, απο εβδομαδα σε εβδομαδα ολο θα φερουν, Schweighofer με 500ε την παλετα ...

Εν τω μεταξυ στο τελος της προηγουμενης σεζον, στην κριση επανω την Ουκρανικη, οι δυο τοπικοι κυριοι εμποροι, πουλουσαν στα 7,5-8 ε δηλαδη 500-530ε την παλετα, Τουρκικο και Βουλγαρικο και Αλβανικο, ολα μη πιστοποιημενα φυσικα και ανεμομαζωματα.

Στην ιδια τιμη 8ε πουλουσαν  και της alpha wood το με γερμανιζον ονομα πελετ της , δεν το θυμαμαι τωρα.

Βεβαια ενας εμπορος που ξεπουλησε απο τοτε τα ξυλα οσα δικαιουταν και τα κραταει πληρωμενα απο πελατες στην αποθηκη του, μου ειπε ευθαρσως πως και να του πληρωσω πριν ερθει το πελλετ το Schweighofer ολο το ποσο, αν ανεβει η τιμη μεχρι να το παραλαβω(δεν εχω χωρο ως το χειμωνα) ΔΕΝ θα μου το δωσει, θα το πουλησει ακριβοτερα οσο μπορει και θα μου επιστρεψει τα χρηματα!

2 ώρες πριν, theoilia είπε

Πέλλετ Α1

Μαρκα κ μοντελο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Specs είπε

Καρδιτσα, απο εβδομαδα σε εβδομαδα ολο θα φερουν, Schweighofer με 500ε την παλετα ...

Εν τω μεταξυ στο τελος της προηγουμενης σεζον, στην κριση επανω την Ουκρανικη, οι δυο τοπικοι κυριοι εμποροι, πουλουσαν στα 7,5-8 ε δηλαδη 500-530ε την παλετα, Τουρκικο και Βουλγαρικο και Αλβανικο, ολα μη πιστοποιημενα φυσικα και ανεμομαζωματα.

Στην ιδια τιμη 8ε πουλουσαν  και της alpha wood το με γερμανιζον ονομα πελετ της , δεν το θυμαμαι τωρα.

Βεβαια ενας εμπορος που ξεπουλησε απο τοτε τα ξυλα οσα δικαιουταν και τα κραταει πληρωμενα απο πελατες στην αποθηκη του, μου ειπε ευθαρσως πως και να του πληρωσω πριν ερθει το πελλετ το Schweighofer ολο το ποσο, αν ανεβει η τιμη μεχρι να το παραλαβω(δεν εχω χωρο ως το χειμωνα) ΔΕΝ θα μου το δωσει, θα το πουλησει ακριβοτερα οσο μπορει και θα μου επιστρεψει τα χρηματα!

Μαρκα κ μοντελο?

Schweighofer

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, theoilia είπε

Schweighofer

Αρα αληθεια λενε οτι θα φερουν, ειναι υπαρκτο! Βεβαια αφου παρακαλαμε να το βρουμε στα 500ε , ακομη και εξω να εχει πεσει η τιμη , εδω θα μας σκισουν οι εμποροι.

Τουλαχιστον οσοι μενουν σε πολεις μεγαλες με αλυσιδες Leroy κλπ εχουν μια πιθανοτητα αποσυμπιεσης των τιμων...οι υπολοιποι οχι.

Ιδωμεν, μιας και οι ναζι αγοραζουν και αποθηκευουν σαν τρελλοι πελλετ και ξυλα και γενικα καυσιμη υλη για να ανταπεξελθουν σε τυχον αγρια ελλειψη αεριου κλπ, ας ελπισουμε πως θα μεινει και για εμας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

Αρα αληθεια λενε οτι θα φερουν, ειναι υπαρκτο! Βεβαια αφου παρακαλαμε να το βρουμε στα 500ε , ακομη και εξω να εχει πεσει η τιμη , εδω θα μας σκισουν οι εμποροι.

Τουλαχιστον οσοι μενουν σε πολεις μεγαλες με αλυσιδες Leroy κλπ εχουν μια πιθανοτητα αποσυμπιεσης των τιμων...οι υπολοιποι οχι.

Ιδωμεν, μιας και οι ναζι αγοραζουν και αποθηκευουν σαν τρελλοι πελλετ και ξυλα και γενικα καυσιμη υλη για να ανταπεξελθουν σε τυχον αγρια ελλειψη αεριου κλπ, ας ελπισουμε πως θα μεινει και για εμας...

https://www.leroymerlin.gr/gr/thermansi/kausimo/pellet/

δεν ξερω αυτο το foco που λεει οτι ειναι Α1 ποιοτητα να ειναι ευκαιρια,γιατι τα αλλα 2 καλης ποιοτητας ειναι φωτια....

εσυ δλδ θερμαινεσαι με πελλετ τα τελευταια χρονια; αλλα αν περνατε το τσουβαλι τα τελευταια χρονια 4-5 και τωρα το περνετε 7-8 ,αστα να πανε...

αλλα περαν του ολου θεματος της μονωσης σε οποιοδηποτε σπιτι,το οποιο θα βελτιωση την καταναλωσει οτι θερμαντικο μεσο και να εχει,πρεπει να προσπαθησουμε να αποκρυπτογραφησουμε ποιο ειναι το πιο συμφερον αν περιπτωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Son^Goku είπε

Ναι καινούργια οικία ενεργειακής κλάσης Α και τα σώματα είναι σύμφωνα με την μελέτη. Το ΖΝΧ το παίρνει μέχρι 45 βαθμούς το σπίτι στους 22 και ζεσταινόμαστε. Δε ξέρω τι εννοείς με χαμηλές θερμοκρασίες. Δε χρειάζεται να πηγαίνει μέχρι 100 όπως οι παλιοί λέβητες πετρελαίου γιατί είναι αποδοτική και σου δίνει την θερμοκρασία που ζητάς.

Είναι αυτή εδώ η συγκεκριμένη και ο εγκατάστατης μου ανέφερε ότι υπάρχουν και μοντέλα για ορεινές περιοχές με ψύχος.

Είσαι απο τους τυχερούς λοιπόν γιατι εχεις μόνωση οπου είναι το Α και το Ω για να έχει καποιος ΑΘ. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Χαμηλής ενθαλπίας ειναι τα 45C και δεν μπορεί να παίξει σε μια παλιά οικοδομή χωρίς μόνωση και με μικρότερα σώματα που είχαν διαστασιολογηθεί για νερό 80/90C.

Οι αποδιδόμενες θερμίδες των σωμάτων ειναι για νερά άνω των 60C αν κατέβεις οι θερμίδες πέφτουν κάτω απο το μισό, οπότε αν θέλεις να πάρεις τα ίδια ουσιαστικά διπλασιάζεις τα σώματα.

Αλήθεια οπως έγινε ερώτηση απο συμφορουμίτη για ψυξη έχεις φαν κοιλς η δεν τη δουλευεις καθόλου την ΑΘ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Vagosman είπε

Είσαι απο τους τυχερούς λοιπόν γιατι εχεις μόνωση οπου είναι το Α και το Ω για να έχει καποιος ΑΘ. Τα υπόλοιπα περισσεύουν.

Χαμηλής ενθαλπίας ειναι τα 45C και δεν μπορεί να παίξει σε μια παλιά οικοδομή χωρίς μόνωση και με μικρότερα σώματα που είχαν διαστασιολογηθεί για νερό 80/90C.

Οι αποδιδόμενες θερμίδες των σωμάτων ειναι για νερά άνω των 60C αν κατέβεις οι θερμίδες πέφτουν κάτω απο το μισό, οπότε αν θέλεις να πάρεις τα ίδια ουσιαστικά διπλασιάζεις τα σώματα.

Αλήθεια οπως έγινε ερώτηση απο συμφορουμίτη για ψυξη έχεις φαν κοιλς η δεν τη δουλευεις καθόλου την ΑΘ;

Υπάρχουν και σώματα καλοριφέρ χαμηλών θερμοκρασιών πχ https://www.thermovent.gr/el/demo-article-4

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Pure marketing και υπεραξία. Οταν μιλάμε για ενα σώμα παθητικό, αποκλειστικό ρόλο παίζει η γεωμετρία και το μέγεθος.

Ακόμα και οι ίδιοι μιλάνε για ενα +20% που ακόμα και αυτό μου φαίνεται απίθανο νούμερο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, lacta13 είπε

εσυ δλδ θερμαινεσαι με πελλετ τα τελευταια χρονια;

Nαι πολλα χρονια πλεον, για την ποιοτητα της θερμανσης και για την οπτικη επαφη με φλογα και οικονομια αρχικα (ως προς το πετρελαιο), τωρα εμεινε μονο η ποιοτητα και η φλογα καθως η οικονομια ειναι χαμενη ως προς τα κλιματιστικα που εχω.

Απλα οταν ειναι αρχες χειμωνα κ τελος χειμωνα , παιζει επικουρικα το κλιματιστικο γιατι εχω σουπερ μονωση και με ενα 9ρακι ειμαι οκ για ολο σχεδον το σπιτι των 100+ τετραγωνικων.

3 ώρες πριν, lacta13 είπε

πρεπει να προσπαθησουμε να αποκρυπτογραφησουμε ποιο ειναι το πιο συμφερον αν περιπτωση...

αυτο ακριβως ειναι το νοημα και η αιτια που αρχισα το νημα αυτο, γιατι εβλεπα τοσους πολλους να ψαχνονται και αλλους τοσους απατεωνες να τους στελνουν σε λυσεις ασυμφορες για το κερδος του εμπορου και μονο....

Οσο φια το Foco, δεν εχω δοκιμασει και δεν εχουμε εδω Λερου, αλλα εχω σταματησει τα πειραματα με πελλετς απο οταν εβαλα schweighofer και εκανα και τα τεστ μου, ασε που εχω ακομη την πολυτελεια να το πληρωνω γιατι καιω μισο τσουβαλι κατα μεσο ορο την ημερα και αρκει λογω μονωσης...

Ειπαμε ειναι πανευρωπαικο το ζητημα οπως φαινεται και στην Αυστριακη αγορα με την τιμη να καλπαζει μεσα στο καλοκαιρι...

 

1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Papadopoulos24685 είπε

Ρε παιδιά επειδή άρχισαν να ξεφτιλίζονται τα πράγματα με το πέλλετ γενικότερα, υπάρχει καποιος που προτείνει γενικά κανέναν; 

Τι να προτείνει...

Από 300€ τα 960κιλά σε παλέτα έχει πάει 500+ και θα ανέβει κι άλλο...

Ήθελα κι εγώ 50-200κιλά αλλά δεν το βλέπω για φέτος...

 

Ομοίως τα ξύλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...