Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, tollisth είπε

Ισχύει οσο ποιο ακριβο κατι τόσο ποιο ακριβο και στο σέρβις ειναι κατι που πρεπει να υπολογιστει,γενικα τα πράγματα έχουν αλλάξει τα τελευταία χρονιά πριν 10-15 χρονιά που αρχίσε να γίνεται γνωστη όντως η αντλία σε σχέση με το πετρέλαιο  άξιζε και εκανες  απόσβεση και τώρα αξίζει αλλά με προϋποθέσεις,πλέον το θέμα είναι τα σπίτια να έχουν οσο τον δυνατόν λιγότερες απώλειες και πλέον αναγκαστικά χτίζονται όλα ενεργειακά για να μην υπάρχει μεγάλη ανάγκη για οποιαδήποτε μορφή ενέργειας οπότε εκεί είναι η ουσία και μετα όλα τα αλλά 

σε τοσο αβεβαιο περιβαλλον , ειναι προτιμοτερο κλιματιστικα που ολο και βελτιωνονται οι αποδοσεις τους...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

σημαντικο μεινοέκτημα της αντλίας ειναι και ο χρόνος προσαρμογής στις ανωμαλίες του δικου μας καιρου. προφανώς ειναι προβλημα της ενδοδαπέδιας αλλα ποιος θα βαλει αντλία χωρις ενδοδαπέδια, δεν εχει κανενα νοημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

ειναι προβλημα της ενδοδαπέδιας

ειναι η φυση της ενδοδαπεδιας που αναγκαζει την αντλια, μιας και η αδρανεια του εκαστοτε κτιριου ειναι η αιτια και οταν αλλαζει η σεζον ετσι γινεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια εταιρία έχει ιστορικό του πετρελαίου θέρμανσης (για σύγκριση με αέριο) σε €/kw

δεν ξέρω αν είναι σωστό

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/06/Τιμές_Ιδιώτες_Μάϊος.pdf

edit έχει και σε €/λίτρο

είναι απο εδώ και πας στην καρτέλα "Τιμολογιακή πολιτική" και διαλέγεις "Δείτε τις τιμές του Φυσικού Αερίου για Ιδιώτες αναλυτικά "

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, korakios είπε

Μια εταιρία έχει ιστορικό του πετρελαίου θέρμανσης (για σύγκριση με αέριο) σε €/kw

δεν ξέρω αν είναι σωστό

https://aerioattikis.blob.core.windows.net/wp-uploads/2022/06/Τιμές_Ιδιώτες_Μάϊος.pdf

edit έχει και σε €/λίτρο

είναι απο εδώ και πας στην καρτέλα "Τιμολογιακή πολιτική" και διαλέγεις "Δείτε τις τιμές του Φυσικού Αερίου για Ιδιώτες αναλυτικά "

Πολυ χρησιμο, το ειχα ξαναπετυχει αλλα δεν θυμομουν που...περασμενα μεγαλεια οι τιμες!

Επισης η τιμη ηλεκτρικου ρευματος ειναι οπως το γραφει, μαλλον ενα απο τα προιοντα τους.

Ευχαριστω που σε μια μερα με τοσους στην ουρα, τρυπωσες κι εδω για βοηθεια...

κανα chat bot θα εισαι με iq και ai , δεν εξηγειται αλλιως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Specs είπε

κανα chat bot θα εισαι με iq και ai , δεν εξηγειται αλλιως...

😂

είχε μπουκώσει το buffer , απο Σάββατο ήταν να το ποστάρω μιας και το πέτυχα στη σπόντα αλλά είδα εδώ τελευταία σχόλια που λέγατε για τιμές πετρελαίου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πανω στο δικο μου θεμα,καθως εχω μπει στην διαδικασια να περνω προσφορες για λεβητα πελλετ-βιομαζας,μια εταιρεια,εκτος οτι μου ειπε για εκει που μενω δεν προτεινει αντλια,λογου κρυου( ή αν βαλω να ειναι συνδιασμο με κατι αλλο) μου εδωσε εκτος απο το να βαλω εναν λεβητα πελλετ-ξυλου(και οχι σκετο πελλετ), να σκεφτω να βαλω λεβητα πετρελαιου συμπυκνωσης και ζεστου νερου...θα εχω λεει σχεδο την μιση καταναλωση σε πετρελαιο(οκ,λιγο φουσκωμενο αυτο),και παραγει και ζεστο νερο επι τοπου σαν το αεριο δλδ και δεν εχει αναγκη ενος boiler....

το αναφερω ,γιατι δεν εχω δει κι εγω πουθενα σε οποιες συγκρισεις εχουν γινει,να αναφερεται καπου λεβητας πετρελαιου συμπυκνωσης,για θεματα αποδοση-καταναλωσεις και λοιπα...οπως μου ανεφερε εχει και μικροτερο κοστος αποκτησης σε σχεση με τα πελλετ...τι να πω,μπερδευεται η φαση περισσοτερο...

εχει κανεις σας σχετικη εμπειρια με αυτου του ειδους λεβητες;παραθετω καποιους...

https://thermostahl.gr/product/i-deal/

https://tehnothermiki.gr/levites-petrelaiou/675-λέβητας-πετρελαίου-mytherm-compact-stw-45-με-ζεστά-νερά-και-καυστήρα-riello.html

https://tehnothermiki.gr/levites-petrelaiou/396-λέβητας-συμπύκνωσης-πετρελαίου-kiturami-condensing-deluxe-30-359-low-nox-kw-.html

γιατι αν εγω οπως ανεφερα στο αρχικο μου ποστ,με τον υπαρχων λεβητα καιω περιπου 1200-1500 λιτρα και με αυτον εστω πεσω κατω απο τα 1000,και παραλληλα να εχω ζεστο νερο,σαν το αεριο,ουτε boiler ,εχω  και ηλιακο για καλοκαιρι,μικροτερο κοστος αγορας-εγκαταστασης για ιδιοκτητη,μηπως να αναθεωρησω λιγο...σιγουρα η τιμη του πετρελαιου φετος θα ειναι πολυ μεγαλυτερη απο περσι που γεμισα 1000 λιτρα με 1.11,αλλα και τα αλλα καυσιμα την ανηφορα εχουν παρει....

και βεβαια παραμενει και ολο θεμα το οικονομικο,αν εν τελει αξιζει για τον ιδιοκτητη μια τετοιου ειδους επενδυση για το σπιτι του...δλδ το να επενδυση παλι σε πετρελαιο...ακουγεται καπως,ασχετος αν ισως συμφερει αυτη την περιοδο...

 

Υ.Γ. επισης αν οντως ισχθει αυτο με την παραγωγη ζεστου ζερου οπως το αεριο,"καταργηται" το πατημα και απο την μελετη του πανεπιστημιου για την αδιακοπη παροχη ζεστου του ΦΑ σε σχεση με το πετρελαιο...

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πελλετ εχει χαμαλικι. Οχι οσο το ξυλο, αλλα εχει. Κουβαλα σακια, φορτωσε το σιλο, καθαρισε καθε βδομαδα τη σταχτη κλπ. Και σε γενικες γραμμες αυτο που ισχυε ηταν οτι για να πετυχεις καλες τιμες, πρεπει να αγορασεις το πελλετ της χρονιας τετοια εποχη. Δεν ξερω αν ισχυει ακομα

Ο συμπυκνωσης πετρελαιου ειναι *καπως* καλυτερος απο τον απλο πετρελαιου. Γενικα οι καυστηρατζηδες δε συμπαθουν τα στυλ ατομικη μοναδα γιατι ειναι βασανο στη συντηρηση. Οσο για ζνχ, ενας εναλλακτης κανει ουτε 200 ευρω και μια ηλεκτρομαγνητικη 30, σε οτιδηποτε συστημα θερμανσης μπορεις να βαλεις on demand ζνχ με μικρο κοστος. Πατας ενα κουμπι και οσο το κουμπι ειναι πατημενο ο λεβητας παραγει ζνχ οχι θερμανση. Δεν ειναι αυτο λογος να επιλεξεις συγκεκριμενο τυπο θερμανσης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχει ανέβει και το πέλλετ πάρα πολύ, αυτό ακριβώς έκανα και εγώ τόσα χρόνια αγόραζα καλοκαίρι πέλλετ που υποτίθεται είναι φθηνό.

Πέρυσι 4 ευρώ το σακί, φέτος το πήρα 7,5 από 8 ευρώ το σακί λόγω ποσότητας.

Οριακά συμφέρει πια και αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 ώρες πριν, basilis_k6 είπε

σημαντικο μεινοέκτημα της αντλίας ειναι και ο χρόνος προσαρμογής στις ανωμαλίες του δικου μας καιρου. προφανώς ειναι προβλημα της ενδοδαπέδιας αλλα ποιος θα βαλει αντλία χωρις ενδοδαπέδια, δεν εχει κανενα νοημα.

Εγώ έχω αντλία με σώματα εδώ και 2 χρόνια και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Γιατί να μην έχει νόημα; Επίσης υπάρχουν και αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών.

Επεξ/σία από Son^Goku
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Son^Goku είπε

Εγώ έχω αντλία με σώματα εδώ και 2 χρόνια και είμαι τρομερά ευχαριστημένος. Γιατί να μην έχει νόημα; Επίσης υπάρχουν και αντλίες χαμηλών θερμοκρασιών.

H οικοδομή σου ειναι νέα; Απο μόνωση πως είσαι; Κουφώματα;

Τα σώματα έχουν υπερδιαστασιολογηθεί για να αξιοποιούν τις χαμηλές θερμοκρασίες της ΑΘ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να θυμισω σε ολους μας, πως ακριβως επειδη οι τιμες της ενεργειας στις διαφορες μορφες της, ειναι ευμεταβλητες και σημειωνονται ανατροπες σε παραδοχες,

εφτιαξα αυτο το νημα με τον αρχικο πινακα εξελ που βλεπω πως το ενδιαφερον αυξανεται οσο πλησιαζει το τελος καλοκαιριου και σε συνθηκες πρωτοφανεις θα αντιμετωπισουμε διλημματα για τον τροπο θερμανσης του ερχομενου χειμωνα.

Ενας λογος παραπανω να μην ειμαστε ανοιχτοι σε συμβουλες του τυπου βαλε λεβητα πετρελαιου συμπυκνωσης κλπ η οτι αλλο , οπως τωρα @lacta13 εσυ, γιατι ειπαμε οι τιμες αφου φυσικα  σταθεροποιηθουν θα κρινουν το φτηνοτερο μεσο θερμανσης και οχι ο τροπος εκ των προτερων!

Στο προκειμενο, δεν θα επενδυα σε πετρελαιο που εχει ηδη ψηφιστει ο εξοστρακισμος του ως το 2030 (εστω κ αν λογω Ουκρανιας προσωρινα ξεστοκαρουν ολοι οσοι το ειχαν παρει αποφαση!)

Ουτε φυσικα θα επαιρνα(αν το εκανα) ατομικη μοναδα, μη πιστοποιημενη και επωνυμη κυριως γιατι εχω ζησει με τετοια απο τις πρωτες που κυκλοφορησαν το 1980 κατι αν θυμαμαι καλα και ναι μεν ηταν με τιμες πετρελαιου  που δεν μας ενοιαζε η αποδοση και θελαμε κομφορ πασει θυσια, αλλα αποδειχτηκαν ελαχιστα ανθεκτικες στο χρονο και μη επισκευασιμες απο καποια στιγμη και μετα, στο λεβητα κυριως.

Φυσικα και θα εχουν αλλαξει τα πραγματα και στις τοπικες εταιριες, αλλα ειναι πιστοποιημενα αυτα τα προιοντα?

Εγω μετα πηρα εναν Buderus με Thyssen καυστηρα και δεν ξανασχοληθηκα επι 25 χρονια με βλαβες...

μεχρι που ηρθε το πελλετ και το εβαλα και μεσα στο σπιτι για την θεα της φλογας , σε αεροθερμη πρωτα και υδραυλικη σομπα μετα.

Επαρχια βεβαια και 2οροφο που εστω με λιγο κοπο βολευτει για τετοια πραγματα, αλλου δεν ξερω τι θα εκανα αλλα οταν βλεπω πως ο κοσμος κουβαλαει και σε Αθηνα και αλλες μεγαλες πολεις , ξυλα και καιει στο τζακι ασταματητα, τοτε ολα γινονται...παντου.

 

 

Επεξ/σία από Specs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να πω και εγώ την γνώμη μου; Είμαι χρήστης εδώ και 8 χρόνια ενός λέβητα πετρελαίου ελληνικής κατασκευής που τοποθετήθηκε το 2004 σε μια μονοκατοικία στην βόρεια Ελλάδα 110τμ  φυσικά μεγαλύτερος από ότι έπρεπε γιατί ο μάστορας ήξερε... αυτά τα χρόνια η μεγάλη αλλαγή ήταν το πρώτο εξοικονομώ που έριξε την κατανάλωση από τους 3,5χιλ  λίτρα πετρελαίου σε 1,5 χιλ λίτρα. Άρα όσοι μπορείτε να μονωσετε τα σπίτια σας καλύτερα κάντε το. Στην συνέχεια άρχισα να βλέπω βιντεάκια με τον παλαβό υδραυλικό τον Γιαννούδη και κατάλαβα πόσο ,για να το πω ευγενικά, άσχετοι είναι οι περισσότεροι μάστορες που έρχονται στο σπίτι μας. Με μικρές επεμβάσεις που τις έκανα σχεδόν μόνος έριξα την κατανάλωση σχεδόν στα 1100 λίτρα τον χρόνο. Και ρωτάω. Τι θέρμανση να βάλω και με τι καύσιμο που θα μου κάνει απόσβεση την επόμενη δεκαετία; Να βάλω αντλία θερμότητας όπως ο κουμπάρος μου που μέχρι πέρυσι έκαιγε 600€ λιγότερα από μένα και φέτος έκαψε λίγο λιγότερο από μένα; Να βάλω ξυλολεβητα ή λέβητα πέλλετ; Ευχαριστώ όχι,το σώμα μου δεν θα το αντέξει.φυσικο αέριο δεν έχουμε ακόμη. Άρα κατά την ταπεινή μου γνώμη μένω όπως είμαι, προσπαθώ να φτάσω το όλο σύστημα θέρμανσης στο βέλτιστο σημείο του και αν και εφόσον κάποια στιγμή δεν βρίσκω πετρέλαιο θέρμανσης ε τότε θα δούμε τι θα κάνουμε. Αλλά το ξαναλέω, η φθηνότερη θέρμανση έχει να κάνει με το πόσο καλά είναι μονωμένο το σπίτι μας και την σωστή εγκατάσταση του συστήματος θέρμανσης σύμφωνα με τις οδηγίες των κατασκευαστών.

Επεξ/σία από theoilia
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
22 hours ago, Specs said:

Θα προσθετα και τα θεματα βλαβων...που σε βαθος χρονου ειναι ικανα να αναιρεσουν πολλες φορες το οφελος.

Δεν ξεχναω αυτη την κριτικη, ειναι ουσιας https://www.skroutz.gr/s/6853121/Daikin-EHBH11CB3V-ERHQ011BV3-Αντλία-Θερμότητας-11-2kW-Μονοφασική-55-C-Split.html#reviews

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι το ξαφνικά ήταν πράγματι ξαφνικά κι όχι μετά από από καμια καταιγίδα ή από αυξομειώσεις ρεύματος κτλπ. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Thresh είπε

Με την προϋπόθεση βέβαια ότι το ξαφνικά ήταν πράγματι ξαφνικά κι όχι μετά από από καμια καταιγίδα ή από αυξομειώσεις ρεύματος κτλπ. 😛

https://www.kafkas.gr/ilektrologiko-yliko/iliko-ragas/elenchos/epitirites-ragas/epitirites-tasis/hager-epitiritis-tasis-ragas-400v_193929/

https://www.meidanis.gr/el/catalog/product/view/id/72773/s/apagogos-upertasis-t1-t2-4p-12-5ka-p-1-2kv-tt-tns-me-voithitiki-epafi-53-spa931/category/662/

οποιος βαζει ακριβα μηχανηματα και τσιγκουνευεται 400 ευρω για προστασια ... ε τα θελει ο πωπος του

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...