Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, doomnx said:

Για το ρεύμα τις πάγιες χρεώσεις τις αφήνω εκτός γιατί ούτως ή άλλως τις πληρώνεις για να έχεις ρεύμα να εξυπηρετείς τις άλλες ανάγκες σου ανεξαρτήτως καυσίμου θέρμανσης.

Αν τις αφαιρεσω κ εγω, οι αντλιες θερμοτητας/κλιματιστικα, θα παρουν εμμεση "επιδοτηση" κ μολις αλλαξω πινακα, θα μπω αμεσως στο κλαμπ των κολημμενων με τις αντλιες , ειδικα τωρα που ειναι στα καλυτερα του το αεριο κ παιζουν στα ισα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Μόλις τώρα, korakios είπε

+1 , το έχω αναφέρει παλιότερα

Ε ναι. Κ για το αέριο μπορείς να το έχεις για ταχυθερμαντήρα να μην καις θερμοσίφωνα, να μαγειρεύεις... Ας επικεντρωθούμε στην κατανάλωση όχι στα πάγια (που είναι ελάχιστα)

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν τις αφαιρεσω κ εγω, οι αντλιες θερμοτητας/κλιματιστικα, θα παρουν εμμεση "επιδοτηση" κ μολις αλλαξω πινακα, θα μπω αμεσως στο κλαμπ των κολημμενων με τις αντλιες , ειδικα τωρα που ειναι στα καλυτερα του το αεριο κ παιζουν στα ισα!

Δε νομίζω. Εσύ κάνε τα σωστά και όπου κάτσει η μπίλια. Αλλά κανονικά πρέπει να αφαιρείς τις πρώτες kWh για την κατανάλωση του μέσου νοικοκυριού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, doomnx said:

(που είναι ελάχιστα)

ειναι πολλα στο ρευμα τα νεα φεσια του ΔΕΔΔΗΕ...ασε εγω με το τριφασικο κ οι ομοιοι μου με 25kva ειμαστε κυνηγημενοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Specs είπε

Αν τις αφαιρεσω κ εγω, οι αντλιες θερμοτητας/κλιματιστικα, θα παρουν εμμεση "επιδοτηση" κ μολις αλλαξω πινακα, θα μπω αμεσως στο κλαμπ των κολημμενων με τις αντλιες , ειδικα τωρα που ειναι στα καλυτερα του το αεριο κ παιζουν στα ισα!

για αέριο έχει κάποιο νόημα να μπει η ετήσια χρέωση δυναμικότητας μιας και αν δεν έχεις αέριο δεν τη χρεώνεσαι

ρεύμα όμως έχεις έτσι και αλλιώς

αυτό που θα έκανα θα ήταν να βγάλω την πάγια χρέωση του ΔΕΔΔΗΕ αλλά να ξεκινήσω με 800+ το τετράμηνο συν κατανάλωση ρεύματος απο κλιματιστικά και αντλίες (για να βγαίνουν οι ΥΚΩ πιο ρεαλιστικά)

Μόλις τώρα, Specs είπε

ειναι πολλα στο ρευμα τα νεα φεσια του ΔΕΔΔΗΕ...ασε εγω με το τριφασικο κ οι ομοιοι μου με 25kva ειμαστε κυνηγημενοι!

με την ευκαιρία άλλαξε , αυξήθηκε η ετήσια πάγια χρέωση διανομής και μειώθηκε η χρέωση στην κιλοβατώρα για το 2024 , ανακοινώθηκε πριν κάποιες μέρες , άρα ξανακατέβασε το excel για τις λοιπές χρεώσεις 😛

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

ειναι πολλα στο ρευμα τα νεα φεσια του ΔΕΔΔΗΕ...ασε εγω με το τριφασικο κ οι ομοιοι μου με 25kva ειμαστε κυνηγημενοι!

Τι να σου πω. Χωρίς αντλία θερμότητας θα γύριζες σε 8kVA? 

Για μένα αν η χρέωση είναι εκεί με 0 κατανάλωση για θέρμανση, τότε δεν μπαίνει στη σύγκριση.

3 λεπτά πριν, korakios είπε

για αέριο έχει κάποιο νόημα να μπει η ετήσια χρέωση δυναμικότητας μιας και αν δεν έχεις αέριο δεν τη χρεώνεσαι

ρεύμα όμως έχεις έτσι και αλλιώς

αυτό που θα έκανα θα ήταν να βγάλω την πάγια χρέωση του ΔΕΔΔΗΕ αλλά να ξεκινήσω με 800+ το τετράμηνο συν κατανάλωση ρεύματος απο κλιματιστικά και αντλίες (για να βγαίνουν οι ΥΚΩ πιο ρεαλιστικά)

με την ευκαιρία άλλαξε , αυξήθηκε η ετήσια πάγια χρέωση διανομής και μειώθηκε η χρέωση στην κιλοβατώρα για το 2024 , ανακοινώθηκε πριν κάποιες μέρες , άρα ξανακατέβασε το excel για τις λοιπές χρεώσεις 😛

Κάτσε από 1η Μαρτίου μπαίνουν σε εφαρμογή 👀

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
19 λεπτά πριν, Specs είπε

ειναι πολλα στο ρευμα τα νεα φεσια του ΔΕΔΔΗΕ...ασε εγω με το τριφασικο κ οι ομοιοι μου με 25kva ειμαστε κυνηγημενοι!

Ουσιαστικά εμμέσως (αμέσως) πλην σαφώς, θέλει να πιέσει αυτούς με 3Φ παροχές, πχ 25-35kVA και πάνω, να κάνουν μείωση ισχύος, αν δεν την χρειάζονται.. και καλά σαν "απελευθέρωση" ηλεκτρικού χώρου..

Δεν συμφωνώ με αυτή την τακτική, αλλά μήπως όσοι είστε στα 25kVA οικιακά, να δείτε τι κόστος υπάρχει για μείωση στα 15kVA (3Χ25Α ασφάλεια)? (Μόνο από ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξουν μικροαυτόματες στο ρολόι, στην εσωτερική εγκατάσταση μην κάνετε τίποτα)

Είναι αρκετή μείωση στα ***σιατικα πάγια, όπου συνήθως δεν χρειάζονται 25kw ισχύ την ίδια στιγμή.., εκτός αν έχεις κάτι εξειδικευμένο να λειτουργεί στο σπίτι.. 

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ουσιαστικά εμμέσως (αμέσως) πλην σαφώς, θέλει να πιέσει αυτούς με 3Φ παροχές, πχ 25-35kVA και πάνω, να κάνουν μείωση ισχύος, αν δεν την χρειάζονται.. και καλά σαν "απελευθέρωση" ηλεκτρικού χώρου..

Δεν συμφωνώ με αυτή την τακτική, αλλά μήπως όσοι είστε στα 25kVA οικιακά, να δείτε τι κόστος υπάρχει για μείωση στα 15kVA (3Χ25Α ασφάλεια)? (Μόνο από ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξουν μικροαυτόματες στο ρολόι, στην εσωτερική εγκατάσταση μην κάνετε τίποτα)

Είναι αρκετή μείωση στα ***σιατικα πάγια, όπου συνήθως δεν χρειάζονται 25kw ισχύ την ίδια στιγμή.., εκτός αν έχεις κάτι εξειδικευμένο να λειτουργεί στο σπίτι.. 

 

Εμείς με τα 8kVA πώς ζούμε; 😅

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 minutes ago, korakios said:

με την ευκαιρία άλλαξε , αυξήθηκε η ετήσια πάγια χρέωση διανομής και μειώθηκε η χρέωση στην κιλοβατώρα για το 2024 , ανακοινώθηκε πριν κάποιες μέρες , άρα ξανακατέβασε το excel για τις λοιπές χρεώσεις 😛

 

31 minutes ago, doomnx said:

Κάτσε από 1η Μαρτίου μπαίνουν σε εφαρμογή 👀

 

17 minutes ago, doomnx said:

Screenshot_20240203-160408.png.d8a7d04133770269b38b7264f3cd365e.png

Τι φάση είναι αυτό;

Ποιον Νόμο/ΦΕΚ αφορά;
Για να τον διαβάσουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εμείς με τα 8kVA πώς ζούμε; 😅

Κανονικά..και εμείς 1Φ 8kVA έχουμε, 10αρια καλώδια από ρολόι μέχρι πίνακα, όπου τυχαίνει πολύ συχνά να το φτάνω στα όρια του.., θερμοσίφωνας, πλυντήριο ρούχων/πιάτων, κλιματιστικό,  κάνα σίδερο.., φτάνεις τα 7-8kW για πλάκα, αλλά πολύ σπάνια όλα μαζί, πιο πολύ κάνα μεσημέρι στο νυκτερινό να τα "χώσω" όλα αυτά μαζί.. 😅

Βέβαια με τις τιμές τώρα, μάλλον θα μετράμε το κόστος σε €/ώρα αντί για kwh, πιο καλά θα μας κάθεται ψυχολογικά πιστεύω..

Επεξ/σία από Kozanitis1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Kozanitis1 said:

Ουσιαστικά εμμέσως (αμέσως) πλην σαφώς, θέλει να πιέσει αυτούς με 3Φ παροχές, πχ 25-35kVA και πάνω, να κάνουν μείωση ισχύος, αν δεν την χρειάζονται.. και καλά σαν "απελευθέρωση" ηλεκτρικού χώρου..

Δεν συμφωνώ με αυτή την τακτική, αλλά μήπως όσοι είστε στα 25kVA οικιακά, να δείτε τι κόστος υπάρχει για μείωση στα 15kVA (3Χ25Α ασφάλεια)? (Μόνο από ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξουν μικροαυτόματες στο ρολόι, στην εσωτερική εγκατάσταση μην κάνετε τίποτα)

Είναι αρκετή μείωση στα ***σιατικα πάγια, όπου συνήθως δεν χρειάζονται 25kw ισχύ την ίδια στιγμή.., εκτός αν έχεις κάτι εξειδικευμένο να λειτουργεί στο σπίτι.. 

Άρα η κάθε φάση θα είναι 5kVA και θα μπορεί να σηκώνει μέχρι 25A (5750W);

Που σημαίνει στην πράξη σε άλλη φάση θα πρέπει να είναι ο ηλιακός θερμοσίφωνας (για όταν λειτουργεί η αντίσταση του), σε άλλη φάση ο φούρνος και σε άλλη φάση η αντλία θερμότητας;

Τώρα σε 25kVA τριφασικό μέχρι πόσα Ampere σηκώνει η κάθε φάση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Kozanitis1 είπε

Ουσιαστικά εμμέσως (αμέσως) πλην σαφώς, θέλει να πιέσει αυτούς με 3Φ παροχές, πχ 25-35kVA και πάνω, να κάνουν μείωση ισχύος, αν δεν την χρειάζονται.. και καλά σαν "απελευθέρωση" ηλεκτρικού χώρου..

Δεν συμφωνώ με αυτή την τακτική, αλλά μήπως όσοι είστε στα 25kVA οικιακά, να δείτε τι κόστος υπάρχει για μείωση στα 15kVA (3Χ25Α ασφάλεια)? (Μόνο από ΔΕΔΔΗΕ να αλλάξουν μικροαυτόματες στο ρολόι, στην εσωτερική εγκατάσταση μην κάνετε τίποτα)

Είναι αρκετή μείωση στα ***σιατικα πάγια, όπου συνήθως δεν χρειάζονται 25kw ισχύ την ίδια στιγμή.., εκτός αν έχεις κάτι εξειδικευμένο να λειτουργεί στο σπίτι.. 

 

Έχω συμφωνημένη για 25KVA. Μάλλον (σίγουρα; ) δεν τη χρειάζομαι, δεν το ήξερα ότι μπορεί να μειωθεί. Αυτά τα 25 είναι για στιγμιαία ισχύ; Αν ναι, αν ανάψω ταυτόχρονα θερμοσίφωνο ( 4ΚW ), φούρνο (3.4ΚW), κλιματιστικά (μπορεί και 2KW), δεν κινδυνεύει να πάει πάνω από 8KVA;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...