Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, dvlsakos είπε

α οκ ειναι αεροθερμη...οι παλιες δεν ηταν και βλεπω υπαρχουν ακομη, αρα εχουν συγκριτικο πλεονεκτημα!

Bεβαια , αν φτασουμε να εχουμε ρευμα με δελτιο, δηλαδη διωρες πχ περικοπες , θα προσαρμοστουμε αλλιως και δεν υπαρχει λογος να επενδυσουμε σε κατι απολυτα ανεξαρτητο απο ρευμα κλπ

Αλλωστε θα εχουμε περισσοτερα κ πιο ακραια προβληματα τοτε, απο τροφιμα κλπ να λυσουμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 22/7/2022 στις 5:12 ΜΜ, Maurikycli είπε

Το ρεύμα που αναφέρεις είναι ανά τετράμηνο;

ναι

Στις 22/7/2022 στις 7:54 ΜΜ, Specs είπε

Αρα ειναι και γι αυτον γριφος, αντλια θερμοτητας η φυσικο αεριο η πετρελαιο κλπ

Μαλλον θα βολευτειτε με τα κλιματιστικα για οικονομια, τουλαχιστον εως την ληξη του συμβολαιου.

Αλλα οταν θα θελετε και εχετε οικονομικη δυνατοτητα θα βαζετε και τον λεβητα πετρελαιου σε λειτουργια, για την αισθηση της ζεστης κυριως.

Υποθετω εξ οσων γνωριζω πως η μαιζονετα ΔΕΝ εχει και τις δυσκολιες της περιπτωσης με "εξωστη" γυρω γυρω επανω και ανοιγματος απο το καθιστικο ως το ταβανι ολης της οικοδομης και οτι εχει απλα μια σκαλα που ανεβαινει σε ισου εμβαδο υπνοδωματια κλπ.

Το ξεχασα πριν: το κοστος καθε κιλοβατωρας αποδιδομενης με κλιματιστικο για θερμανση σας κοστιζει 0,068 ε το ημερησιο και 0,043 ε το νυχτερινο (με τιμη ΔΕΗ  0,27 ε στο ημερησιο και 0,17 στο νυχτερινο με ολα τα κοστη μεσα).

το δε κοστος ανα κιλοβατωρα που θα θερμαινεστε με πετρελαιο θα ειναι στα 0,21 ε (με ενδεικτικη τιμη πετρελαιου  οσο ηταν στην ληξη της σεζον τα 1,43 ε/λιτρο )

Δηλαδη το πετρελαιο κοστιζει 3 φορες επανω στο ημερησιο διαστημα και σχεδον 5 φορες επανω στο νυχτερινο.

σιγουρα η θερμανση με κλιματιστικο ειναι φθηνοτερη,οπως και να το κανεις,αλλα αλλη η αισθηση των καλοριφερ...και σιγουρα τα επομενα χρονια κοιταμε και το θεμα του παιδιου ,που με το καλο να ερθει...

 

και απο την αλλη και ο ιδιοκτητης πρεπει να σκεφτει για το σπιτι του τι θα κανει...πετρελαιο,πελλετ,αντλια...γριφος οντως...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lacta13 είπε

ναι

σιγουρα η θερμανση με κλιματιστικο ειναι φθηνοτερη,οπως και να το κανεις,αλλα αλλη η αισθηση των καλοριφερ...και σιγουρα τα επομενα χρονια κοιταμε και το θεμα του παιδιου ,που με το καλο να ερθει...

 

και απο την αλλη και ο ιδιοκτητης πρεπει να σκεφτει για το σπιτι του τι θα κανει...πετρελαιο,πελλετ,αντλια...γριφος οντως...

Όμως η τιμη του ρεύματος τριπλασιάστηκε. Θέλει υπολογισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, ΠάρηςΓ είπε

Όμως η τιμη του ρεύματος τριπλασιάστηκε. Θέλει υπολογισμο

Στην περιπτωση lacta13 ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ , το σημειο ισορροπιας πετρελαιου με ηλεκτρικο ρευμα ειναι οταν η τιμη του λιτρου πετρελαιου ΙΣΟΥΤΑΙ με 1,71 φορες την τιμη ηλεκτρικης κιλοβατωρας.

Απο εκει επανω , δηλαδη περισσοτερο απ 1,71 φορες σημαινει οτι ειναι φτηνοτερα τα κλιματιστικα , ενω το αντιθετο απο εκει και κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, Specs είπε

Στην περιπτωση lacta13 ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ , το σημειο ισορροπιας πετρελαιου με ηλεκτρικο ρευμα ειναι οταν η τιμη του λιτρου πετρελαιου ΙΣΟΥΤΑΙ με 1,71 φορες την τιμη ηλεκτρικης κιλοβατωρας.

Απο εκει επανω , δηλαδη περισσοτερο απ 1,71 φορες σημαινει οτι ειναι φτηνοτερα τα κλιματιστικα , ενω το αντιθετο απο εκει και κατω.

δλδ αμα ξεκινησει το πετρελαιο με κανα 1.50-1.60 ,κλαφτα Χαραλαμπε....

 

γι αυτο πιστευω ισως η λυση, αν δεν μπει εξοικονομω ο ιδιοκτητης,λεβητας βιομαζας..τουλαχιστον σε σχεση με το πετρελαιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
4 minutes ago, lacta13 said:

δλδ αμα ξεκινησει το πετρελαιο με κανα 1.50-1.60 ,κλαφτα Χαραλαμπε....

Το Μάιο είχε πάνω από 1.6 νομίζω. 

Αν δεν πέσει η τιμή του diesel κάτω από 1.7, δεν βλέπω το θέρμανσης να είναι κάτω από 1.6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Thresh είπε

Το Μάιο είχε πάνω από 1.6 νομίζω. 

Αν δεν πέσει η τιμή του diesel κάτω από 1.7, δεν βλέπω το θέρμανσης να είναι κάτω από 1.6

https://www.marketwatch.com/investing/future/brn00?countrycode=uk

1.50 θερμανσης χοντρικα αντιστοιχει σε $100 brent. Αναλογα προσαρμοζεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
2 minutes ago, fredd0 said:

https://www.marketwatch.com/investing/future/brn00?countrycode=uk

1.50 θερμανσης χοντρικα αντιστοιχει σε $100 brent. Αναλογα προσαρμοζεις

Κοιτάω όμως και το τιμές διυλιστηρίου το Μάιο και βλέπω ότι είχαν 1.57 το θέρμανσης τις τελευταίες μέρες, που δεν είχε μέσα το κέρδος  του πρατηρίου σωστά?

Το κίνησης ήταν στο 1.7+ τότε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Specs είπε

Στην περιπτωση lacta13 ΚΑΙ ΜΟΝΟΝ , το σημειο ισορροπιας πετρελαιου με ηλεκτρικο ρευμα ειναι οταν η τιμη του λιτρου πετρελαιου ΙΣΟΥΤΑΙ με 1,71 φορες την τιμη ηλεκτρικης κιλοβατωρας.

Απο εκει επανω , δηλαδη περισσοτερο απ 1,71 φορες σημαινει οτι ειναι φτηνοτερα τα κλιματιστικα , ενω το αντιθετο απο εκει και κατω.

Δεν εχω δει πως βγαινει το 1,71 παντως με τοση αβεβαιωτητα δε νομιζω πως μπορει καποιος να επενδυσει σε κατι δηλαδη να αλλαξει τροπο θερμανσης εκτος αν παρει κατι να ζεσταινει πχ 1-2 δωματια.

Ισως να εχει νοημα να φτιαξει καποιος παραθυρα/πορτες που μπαζουν αερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η οικονομικοτερη θερμανση ειναι παντα η πιο αποδοτικη. Αντλια Θερμοτητας.Τιποτα αλλο δε καταναλωνει 1 και αποδιδει 3-4. Για να αλλαξει αυτο θα πρεπει 1kwh ρευματος να κοστιζει 3-4 φορες ακριβοτερα απο 1kwh φα/πετρελαιου, που δε γινεται πρακτικα. Απλα εχει κοστος upfront.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, fredd0 είπε

η οικονομικοτερη θερμανση ειναι παντα η πιο αποδοτικη. Αντλια Θερμοτητας.Τιποτα αλλο δε καταναλωνει 1 και αποδιδει 3-4. Για να αλλαξει αυτο θα πρεπει 1kwh ρευματος να κοστιζει 3-4 φορες ακριβοτερα απο 1kwh φα/πετρελαιου, που δε γινεται πρακτικα. Απλα εχει κοστος upfront.

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες ούτε ισχύει πάντα,ειδικά την σεζόν που πέρασε,δύο κολλητοί μου έχουν αντλία με ενδοδαπεδια και φέτος πλήρωσαν αρκετά ο ένας σπίτι 70 τετραγωνικά και ο άλλος μονοκατοικία 150 τετραγωνικά όχι ότι τις άλλες χρονιές την έβγαζαν τζάμπα,οπότε επειδή η κάθε περίπτωση διαφορετική δεν μπορούμε να πούμε πλέον ότι η αντλία είναι ότι καλύτερο (εξαιτίας του αρχικού κόστους και απόσβεση μετέπειτα)προσωπικά πέρυσι που μπήκα στο σπίτι μου για πρώτη φορά έχω φυσικό αέριο πλήρωσα λιγότερα από τον πρώτο με ιστορικό ρεκόρ επίσης στις τιμές φυσικού αερίου που είναι και λίγο μεγαλύτερο το δικό μου(συγκρίνω σαν τετραγωνικά)και είχαμε και οι δύο 22-23 βαθμούς αλλά αυτός έδωσε σχεδόν 4000€ παραπάνω για το μηχάνημα οπότε δεν το λες και την καλύτερη επιλογή,επίσης γνωστός μου που ξεκινάει να χτίζει πάνω από πλάκα δεν του πρότειναν αντλία θερμότητας δεν μπορεί να μπει στο εξοικονομώ οπότε δεν τον συμφέρει σε καμία περίπτωση,γενικά έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση διαφορετικά και δεν μπορούμε να πούμε ότι γενικά η αντλία θερμότητας είναι ότι καλύτερο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ΠάρηςΓ είπε

Δεν εχω δει πως βγαινει το 1,71

Εχω εναν παραλληλο πινακα στο εξελ και συγκρινει μονο δυο ειδη θερμανσης μεταξυ τους και βρισκει το σημειο οπως προανεφερα ισορροπιας.

Το 1,71 ειναι ΕΙΔΙΚΑ για lacta13 , δηλαδη για τον δικο του (κατ εκτιμηση δικη μου) βαθμο αποδοσης του λεβητα κλπ κλπ μετα απο καποια δεδομενα που βαζω.

Το οτι κατι αποδιδει 4 κιλοβατωρες ανα κιλοβατωρα που καταναλωνει , δεν το κανει αυτοματως φτηνοτερο απο κατι οπως το πετρελαιο που αποδιδει λιγοτερο κι απο κιλοβατωρα που καταναλωνει.

Εν προκειμενω για lacta13 , αν το ηλεκτρικο ρευμα εχει 0,5 ε/kwh οπως τωρα (ΑΝ δεν ειχε επιδοτηση) και το πετρελαιο εχει ΛΙΓΟΤΕΡΟ απο 1,71 X 0,5 = 0,855 ε/λιτρο , τοτε συμφερει ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ.

Στιγμιότυπο πλήρους οθόνης 2672022 114107 πμ.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tollisth είπε

Δεν είναι απαραίτητο αυτό που λες ούτε ισχύει πάντα,ειδικά την σεζόν που πέρασε,δύο κολλητοί μου έχουν αντλία με ενδοδαπεδια και φέτος πλήρωσαν αρκετά ο ένας σπίτι 70 τετραγωνικά και ο άλλος μονοκατοικία 150 τετραγωνικά όχι ότι τις άλλες χρονιές την έβγαζαν τζάμπα,οπότε επειδή η κάθε περίπτωση διαφορετική δεν μπορούμε να πούμε πλέον ότι η αντλία είναι ότι καλύτερο (εξαιτίας του αρχικού κόστους και απόσβεση μετέπειτα)προσωπικά πέρυσι που μπήκα στο σπίτι μου για πρώτη φορά έχω φυσικό αέριο πλήρωσα λιγότερα από τον πρώτο με ιστορικό ρεκόρ επίσης στις τιμές φυσικού αερίου που είναι και λίγο μεγαλύτερο το δικό μου(συγκρίνω σαν τετραγωνικά)και είχαμε και οι δύο 22-23 βαθμούς αλλά αυτός έδωσε σχεδόν 4000€ παραπάνω για το μηχάνημα οπότε δεν το λες και την καλύτερη επιλογή,επίσης γνωστός μου που ξεκινάει να χτίζει πάνω από πλάκα δεν του πρότειναν αντλία θερμότητας δεν μπορεί να μπει στο εξοικονομώ οπότε δεν τον συμφέρει σε καμία περίπτωση,γενικά έχει να κάνει με την κάθε περίπτωση διαφορετικά και δεν μπορούμε να πούμε ότι γενικά η αντλία θερμότητας είναι ότι καλύτερο 

κοιταξε, απαραιτητο ειναι γιατι ειναι μαθηματικα, δεν ειναι κατι αφηρημενο. Η αντλια καιει 1kw ενεργεια και αποδιδει 4 kw θερμανσης, οτιδηποτε αλλο στην καλυτερη περιπτωση θα καψει 1kw ενεργεια και θα αποδοσει 1.2kw θερμανση (αεριο/πετρελαιο, συμπυκνωση, χαμηλες θερμοκρασιες) , 0.8kw Θερμανση (αεριο/πετρελαιο καλη συντηρηση, υψηλες θερμοκρασιες) εως 0.65Kw θερμανση (παλιος ασυντηρητος καυστηρας πετρελαιου)

 

Τωρα αν ο ενας εχει 200 στρεμματα ελιες και μαζευει καθε χρονο κλαδεματα που φτανουν για 5 σπιτια, αν ο αλλος βαζει 200 λτ πετρελαιο και το ανοιγει οταν δε μπορει να κατσει στο σπιτι ουτε με μπουφαν ειναι αλλο θεμα, θα ξοδεψουν λιγοτερα για αλλους λογους, οχι γιατι εχουν οικονομικη θερμανση. Οταν μιλαμε για οικονομικη θερμανση μετραει μονο η αποδοση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, fredd0 είπε

Οταν μιλαμε για οικονομικη θερμανση μετραει μονο η αποδοση

Εφόσον υπάρχουν οι κατάλληλες συνθήκες για το μέγιστο της απόδοσης και η απόσβεση θα γίνει σε χρονικό διάστημα που να δικαιολογεί την επένδυση τοτε την λες οικονομική θέρμανση είναι απλα μαθηματικά και αυτα,εσυ έχεις αντλία η εκφέρεις θεωρητικές απόψεις?Φυσικά και η αντλία είναι από τους καλυτέρους τρόπους θέρμανσης αλλά όχι πάντα ο ιδανικότερος,τα παραδείγματα που αναφέρεις είναι εντελώς ακυρα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...