Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, sap00 είπε

Το υγραέριο εκπέμπει κατά την καύση του Διοξείδιο του Άνθρακα (CO2), Οξείδια του Αζώτου (NOx) και H2O (υδρατμούς).

Αν έχουμε τέλεια καύση. Αν δεν έχουμε, θα είναι αργά όταν το καταλάβουμε ..... 

 

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Αρα, μπορει στη σομπα υγραεριου, λεμε τωρα, να γινει ατελης καυση, και να διαχυθει στο χωρο το μονοξείδιο του άνθρακα;

Οπτικά όμως μπορούμε να δούμε την καύση αν είναι σωστή ή όχι.

Λόγω εμπειρίας επειδή χρησιμοποιώ χρόνια βλέπουμε και εδώ πως θα ξεχωρίσουμε και θα δούμε την κακή καύση μιας σόμπας υγραερίου η οποία ήδη θα έπρεπε να έχει αντικατασταθεί μόλις κάποιος δει ίχνος φλόγας ειδικά στο μεσαίο μάτι στο οποίο χρησιμοποιούμε περισσότερο , γιατί η καύση της είναι κακή και ατελής άρα μπορεί να μας δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα αν συνεχίζουμε να τη χρησιμοποιούμε.

https://www.youtube.com/watch?v=HyweSBa5Csw&t=4s

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Οι 20 βαθμοί με 60% υγρασίας στο σπίτι σε κάνουν να κρυώνεις σε σχέση με 20 βαθμούς και 40% υγρασία. Τώρα με τα σχεδόν πλήρως μονομένα σπίτια, η εμφάνιση υγρασίας εσωτερικά είναι σύνηθες φαινόμενο για αυτό θέλει προσοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σημερινό update

Ώρα 07:30

Εξωτερική θερμοκρασία -7

Live κατανάλωση στον μετρητή ~1,4kW

image.png.9a31635b0f0fca2157664da4304c852f.png

Το κόστος ανά ημέρα ανεβαίνει, λογικό μιας και έχουμε πολύ κρύες νύχτες με ξαστεριά και πάγο.

Χτες από τις 10 το βράδυ είχε κάτω από 0 και δεν έχει ανέβει πάνω από 0 ακόμα (9:30).

Το COP στο 3.46 (με βάση τον πίνακα)

image.png.e2ccb8c671b7971b1163ecef1e38e63e.png

Επεξ/σία από EchiDNA
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/459210/fysiko-aerio-petrelaio-i-reyma-poia-einai-i-fthinoteri-lysi-thermansis-aftin-ti-stigmi δινω πηγη ιστοσελίδας οκ αλλα αν παρω στα σοβαρα αυτα που λέει το ενεργειακό τζάκι/τζακοσομπα συμβαδίζει με inverter και υστερεί φυσικα μονο απο την ΑΘ.. βέβαια η τιμή ξύλου που δίνει ειναι.50€ πιο ακριβή σε τονο απο την δικη μου οπότε βάσει αυτών που λέει είμαστε καλα ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/459210/fysiko-aerio-petrelaio-i-reyma-poia-einai-i-fthinoteri-lysi-thermansis-aftin-ti-stigmi δινω πηγη ιστοσελίδας οκ αλλα αν παρω στα σοβαρα αυτα που λέει το ενεργειακό τζάκι/τζακοσομπα συμβαδίζει με inverter και υστερεί φυσικα μονο απο την ΑΘ.. βέβαια η τιμή ξύλου που δίνει ειναι.50€ πιο ακριβή σε τονο απο την δικη μου οπότε βάσει αυτών που λέει είμαστε καλα ;)

Λοιπόν ένα ενεργειακό τζάκι 9 kw έχει κατανάλωση 3-5 κιλά ξύλα ανα ωρα , οποτε κανε τους υπολογισμούς για να δεις ότι αυτό που λέει για 600 κιλά είναι μπαρούφες , 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

https://www.dnews.gr/eidhseis/oikonomia/459210/fysiko-aerio-petrelaio-i-reyma-poia-einai-i-fthinoteri-lysi-thermansis-aftin-ti-stigmi δινω πηγη ιστοσελίδας οκ αλλα αν παρω στα σοβαρα αυτα που λέει το ενεργειακό τζάκι/τζακοσομπα συμβαδίζει με inverter και υστερεί φυσικα μονο απο την ΑΘ.. βέβαια η τιμή ξύλου που δίνει ειναι.50€ πιο ακριβή σε τονο απο την δικη μου οπότε βάσει αυτών που λέει είμαστε καλα ;)

1. Το πετρέλαιο είναι στο 1,30 πάλι.
2. Το αέριο είναι στα 5 λεπτά all inclusive.
3. Το ρεύμα στα 25-28 λεπτά όταν χρησιμοποιείται για θέρμανση all inclusive
4. Τα ξύλα πωλούνται προς 80 €/χ.κ.μ. χύδην

Όπως θέλει τα μαγειρεύει για να βγάλει τις Α/Θ πάμφθηνες. Για τον Φεβρουάριο το φυσικό αέριο σε λέβητα συμπύκνωσης είναι η πιο φθηνή λύση κεντρικής θέρμανσης. Ίδια τιμή με τηλεθέρμανση Κοζάνης.

cFtEWeM.jpeg

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, doomnx είπε

1. Το πετρέλαιο είναι στο 1,30 πάλι.
2. Το αέριο είναι στα 5 λεπτά all inclusive.
3. Το ρεύμα στα 25-28 λεπτά όταν χρησιμοποιείται για θέρμανση all inclusive
4. Τα ξύλα πωλούνται προς 80 €/χ.κ.μ. χύδην

Όπως θέλει τα μαγειρεύει για να βγάλει τις Α/Θ πάμφθηνες. Για τον Φεβρουάριο το φυσικό αέριο σε λέβητα συμπύκνωσης είναι η πιο φθηνή λύση κεντρικής θέρμανσης. Ίδια τιμή με τηλεθέρμανση Κοζάνης.

cFtEWeM.jpeg

Δεκτό αλλά η τιμή δεν είναι καθολική του ξυλου. Ας πούμε εγω πηρα τονο απο 262 που λεει εδώ, 170-180 δρυ πουρνάρι αντίστοιχα.. άρα υπολόγισε τα αντιστοίχως 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Varnavas89 είπε

Δεκτό αλλά η τιμή δεν είναι καθολική του ξυλου. Ας πούμε εγω πηρα τονο απο 262 που λεει εδώ, 170-180 δρυ πουρνάρι αντίστοιχα.. άρα υπολόγισε τα αντιστοίχως 

Χωρικά κυβικά θα μας πεις πόσα αγόρασες. Ο τόνος παίζει ανάλογα την υγρασία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, doomnx είπε

Χωρικά κυβικά θα μας πεις πόσα αγόρασες. Ο τόνος παίζει ανάλογα την υγρασία.

Χαμηλή υγρασία απο αυτόν που πήρα γκαραντι. Εδω με τονο παει φιλε τωρα 2 2,5 δεν ξερω αντιστοιχία . Θα σου πω αλλιώς: προπερσι τον Χειμώνα έδωσα 1200€ μαζι με ΖΝΧ  21 βαθμούς 24/24 7/7. Δυσκολεύομαι να.πιστεψω ότι φέτος οτι με τα ιδια δεδομένα ακριβώς θα πλήρωνα ας πούμε 700 750

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Χαμηλή υγρασία απο αυτόν που πήρα γκαραντι. Εδω με τονο παει φιλε τωρα 2 2,5 δεν ξερω αντιστοιχία 

Πήγατε και τα ζυγίσατε δλδ;

30 λεπτά πριν, dimostr είπε

Λοιπόν ένα ενεργειακό τζάκι 9 kw έχει κατανάλωση 3-5 κιλά ξύλα ανα ωρα , οποτε κανε τους υπολογισμούς για να δεις ότι αυτό που λέει για 600 κιλά είναι μπαρούφες , 

 

5 κιλά είναι 5 x 4,1 x 0,8 = 16,4 kW, αν πρόκειται για ενεργειακό με ΒΑ 80% και ξύλα υγρασίας 20% και κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, doomnx είπε

Πήγατε και τα ζυγίσατε δλδ;

5 κιλά είναι 5 x 4,1 x 0,8 = 16,4 kW, αν πρόκειται για ενεργειακό με ΒΑ 80% και ξύλα υγρασίας 20% και κάτω.

Για κανε την πράξη με 3 κιλά να δούμε τι βγαίνει άραγε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Για κανε την πράξη με 3 κιλά να δούμε τι βγαίνει άραγε 

9.84 kW. Βέβαια το 80% σε τζάκι δεν το πολυπιστεύω, αλλά τέσπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

9.84 kW. Βέβαια το 80% σε τζάκι δεν το πολυπιστεύω, αλλά τέσπα.

Δε ξέρω βαθμό να σου πω παντως εγω έχω αυτό https://www.caminodesign.gr/product/ecd62bf05d1q2q4ecrz9/ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΣΤΙΑ/eca1zzc5

απο το 2012 και έχω κάψει κάνα δυο τρία δάση και ευτυχώς που έχω δικά μου ξύλα σε μεγάλο βαθμό , βεβαια από το 2019 και μετά που ανακάλυψα το πολιτισμό με τα κλιματιστικά σταμάτησα να κάνω τον Γουίλι το θερμαστη και σώθηκα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Δε ξέρω βαθμό να σου πω παντως εγω έχω αυτό https://www.caminodesign.gr/product/ecd62bf05d1q2q4ecrz9/ΑΕΡΟΘΕΡΜΗ ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΗ ΕΣΤΙΑ/eca1zzc5

απο το 2012 και έχω κάψει κάνα δυο τρία δάση και ευτυχώς που έχω δικά μου ξύλα σε μεγάλο βαθμό , βεβαια από το 2019 και μετά που ανακάλυψα το πολιτισμό με τα κλιματιστικά σταμάτησα να κάνω τον Γουίλι το θερμαστη και σώθηκα 

Έλα ρε Κοζανάρα! Ναι η βιομάζα τη μουντζούρα της την έχει, ειδικά το ξύλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, doomnx είπε

Έλα ρε Κοζανάρα! Ναι η βιομάζα τη μουντζούρα της την έχει, ειδικά το ξύλο.

Στα 100 τμ που είναι το σπίτι μου διαμέρισμα με ευνοϊκή διαρρύθμιση για τους αεραγωγούς του συγκεκριμένου με Φούλ χρήση όλο το 24 ωρο όσο μπορεί αυτό να γίνει σε τζάκι έκαιγα 7 τόνους δρυ ελιά οξύα , ο τόνος εδώ τότε είχε 140 , τώρα πουλάνε με κυβικό 75 δρυ οξυα καιν85 ελιά (χυδην ) 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...