Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 hours ago, doomnx said:

Ωστόσο μέρες με μέση θερμοκρασία αρνητική και χαμηλή έως -20 υπάρχουν στη Δυτική Μακεδονία.

Μεση -4 για πανω απο μια μερα το μηνα , πρεπει να φτασουμε στα 2100 υψομετρο κ ακατοικητο μερος, αντε κανα χιονοδρομικο οπως Καιμακτσαλαν, https://penteli.meteo.gr/stations/kaimaktsalan/NOAAPRYR.TXT

αλλο μερος δεν βρηκα...αρα η συζητηση οτι οι αντλιες/κλιματιστικα , οταν πεσει η θερμοκρασια κλπ κλπ ειναι λιγοτερο αποδοτικες και δεν αξιζουν ειναι ατοπη μιας κ σε αποζημιωνουν αμεσως με την ανοδο πανω απο αυτα τα νουμερα θερμοκρασιων ολο τον υπολοιπο καιρο.

Αν σε εκεινες τις μερες η κ σε λιγοτερο κρυο, κριθουν ανεπαρκεις για τον χωρο, τοτε ο μηχανικος που τις προτεινε ειναι ανεπαρκης κ οχι οι αντλιες...

23 hours ago, liakjim said:

Ε όχι και μισή ώρα defrost ρε φίλε...

αστο, τον φιλο μου τον Αντωνη, αν κ ψυκτικος , τον ενημερωσα ηδη για το ατοπημα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

18 λεπτά πριν, Specs είπε

Μεση -4 για πανω απο μια μερα το μηνα , πρεπει να φτασουμε στα 2100 υψομετρο κ ακατοικητο μερος, αντε κανα χιονοδρομικο οπως Καιμακτσαλαν, https://penteli.meteo.gr/stations/kaimaktsalan/NOAAPRYR.TXT

αλλο μερος δεν βρηκα...αρα η συζητηση οτι οι αντλιες/κλιματιστικα , οταν πεσει η θερμοκρασια κλπ κλπ ειναι λιγοτερο αποδοτικες και δεν αξιζουν ειναι ατοπη μιας κ σε αποζημιωνουν αμεσως με την ανοδο πανω απο αυτα τα νουμερα θερμοκρασιων ολο τον υπολοιπο καιρο.

Αν σε εκεινες τις μερες η κ σε λιγοτερο κρυο, κριθουν ανεπαρκεις για τον χωρο, τοτε ο μηχανικος που τις προτεινε ειναι ανεπαρκης κ οχι οι αντλιες...

Εχμμμ... Όταν τέτοιες μέρες ο κόσμος προσπαθεί με 9άρια και 12άρια να ζεσταθεί και αυτά δε χορταίνουν defrost έχουν ένα point. Ποιος κάνει κανονική μελέτη για να βάλει ένα κλιματιστικό;

Αλλά κακώς κοιτάς τη μέση θερμοκρασία. Τσέκαρε τη μέση ελάχιστη. Εκείνα τα πρωινά είναι που τουρτουρίζεις και σιχτιρίζεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 hours ago, andreaspA said:

κλεμμενα, λαθραια κλπ.

πιο ευκολη δουλεια απο γυψοσανιδα παιζει να μην υπαρχει. Ντυνεις τον βορεινο τοιχο σου, βαζεις και 5cm πετρομβαβακα μεσα και ησυχασες.

Γυψοσανιδα, εσωτερικα σε δωματιο, με παραθυρο και πορτοπαραθυρο-μπαλκονοπορτα;

15 hours ago, link_z said:

Χωρίς πλάκα ο αέρας είναι από τα καλύτερα θερμομονωτικά, οπότε κατά πάσα πιθανότητα το αεροπλάστ στους τοίχους θα προσφέρει αρκετή θερμομόνωση. Θα μειωθούν οι απώλειες ενέργειας προς το περιβάλλον οπότε και το δωμάτιο θα είναι πιο ζεστό. Μπορείτε να σκεφτείτε ότι κάπως έτσι λειτουργούν και τα διπλά τζάμια με στρώμα αέρα ανάμεσα. Αν φυσικά τα κουφώματα και οι πόρτες δεν κλείνουν σωστά ή έχουν ανοίγματα τότε το αποτέλεσμα δεν θα είναι το ίδιο εντυπωσιακό.

Καπως ετσι μαλλον, οπως διαβαζω σε αρθρα για το πως μπορει να κρατηθει το σπιτι ζεστο, λειτουργουν και οι κουρτινες! Σωστα; Αλλο να χτυπα η θερμανση τοιχο ή τζαμια, κι αλλο σε κουρτινα!

Αρα, αν πχ στερεωθει στο ταβανι ενα τετοιο διαφανο πλαστικο με φυσαλλιδες αερα, δεν θα ειναι πολυ καλο μονωτικο;

---

Ποια ειναι η επισημη ονομασια, πως το λενε, αυτο το πλαστικο διαφανο σχετικα, πλαστικο, με τις φυσσαλιδες, για να μπορω να το αναζητησω και ηλεκτρονικα;

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Ναι σιγά μην κρεμάσουμε και βελέντζες στους τοίχους και στα παράθυρα. 

Κάλυψη δωματίου με Διάφανο πλαστικό με φυσαλίδες σε χωρο που υπάρχει σόμπα υγραερίου , σε πόσες μέρες πιστεύεις ότι θα το ακούσουμε στις ειδήσεις για αυτό που θα ακολουθήσει 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 minutes ago, plasTOST said:

Ναι σιγά μην κρεμάσουμε και βελέντζες στους τοίχους και στα παράθυρα. 

Γιατι οχι; Εγω μεινει σε παλια αρχοντικα στο Πηλιο, και ειχαν τετοια χαλιά σε τοιχους. Φυσικη μονωση εντος δωματιου. Δεν καταλαβα προς τι η απαξια.

spacer.png

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γιατι οχι; Εγω μεινει σε παλια αρχοντικα στο Πηλιο, και ειχαν τετοια χαλιά σε τοιχους. Φυσικη μονωση εντος δωματιου. Δεν καταλαβα προς τι η απαξια.

spacer.png

Γιατί δεν έβαλε στο ταβάνι;

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 minutes ago, liakjim said:

Γιατί δεν έβαλε στο ταβάνι;

Σε ταβανι δεν εχω δει ειναι αληθεια. Συνηθως βεβαια δεν υπαρχει και λογος, αφου απο πανω δεν ειναι καποια...ταρατσα, αλλα σκεπή, ή αλλο δωματιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, mindreader είπε

Γιατι οχι; Εγω μεινει σε παλια αρχοντικα στο Πηλιο, και ειχαν τετοια χαλιά σε τοιχους. Φυσικη μονωση εντος δωματιου. Δεν καταλαβα προς τι η απαξια.

spacer.png

Στο χωριό μου λεγόταν "πάντα", στους κοσμικούς κύκλους λέγεται ταπισερί.

 

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Γυψοσανιδα, εσωτερικα σε δωματιο, με παραθυρο και πορτοπαραθυρο-μπαλκονοπορτα;

Καπως ετσι μαλλον, οπως διαβαζω σε αρθρα για το πως μπορει να κρατηθει το σπιτι ζεστο, λειτουργουν και οι κουρτινες! Σωστα; Αλλο να χτυπα η θερμανση τοιχο ή τζαμια, κι αλλο σε κουρτινα!

Αρα, αν πχ στερεωθει στο ταβανι ενα τετοιο διαφανο πλαστικο με φυσαλλιδες αερα, δεν θα ειναι πολυ καλο μονωτικο;

---

Ποια ειναι η επισημη ονομασια, πως το λενε, αυτο το πλαστικο διαφανο σχετικα, πλαστικο, με τις φυσσαλιδες, για να μπορω να το αναζητησω και ηλεκτρονικα;

Λέγεται αεροπλάστ και υπάρχει σε ρολό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 29/1/2024 στις 9:38 ΠΜ, EchiDNA είπε

Περίπτωση (πραγματική)

Μέσο θέρμανσης: Σόμπα πετρελαίου

Χώρος: ψηλοτάβανος (3,40μ) περίπου 35τ.μ.

Θερμοκρασία χώρου: περίπου 17 (με σόμπα) / 20 (με κλιματιστικό)

image.png.53c44f25bdb394a373cdb68ec1b139b2.png

Το κλιματιστικό ένα παλιό (15ετίας) Toshiba Daiseikai 13άρι

Έγινε δοκιμή γιατί δεν πίστευαν ότι και πληρώνουν και ζέστη δεν έχουν.

Η κατανάλωση του ρεύματος αφορά όλο το σπίτι και όχι μόνο το κλιματιστικό. Μέτρηση από ρολόι ΔΕΗ.

Λοιπόν, επανέρχομαι στο χθεσινό ποστ μου.

Πραγματικά, υπήρχε χρήση πετρελαίου και σε δεύτερη σόμπα η οποία άναβε κάποιες ώρες την ημέρα και όχι όλες τις ημέρες. Έγινε πρόχειρος προσδιορισμός ότι έκαψε τα 50 λίτρα από τα 300 της συνολικής κατανάλωσης. Επίσης, από το απόγευμα της Κυριακής η ρύθμιση του κλιματιστικού από τους 20 βαθμούς πήγε στους 22.

Οπότε τα νούμερα επικαιροποιούνται ως εξής:

image.png.da3c68d9695807b3f3d4aead785c63dc.png

@doomnx Για δες κι εσύ μήπως πάλι έχω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Λοιπόν, επανέρχομαι στο χθεσινό ποστ μου.

Πραγματικά, υπήρχε χρήση πετρελαίου και σε δεύτερη σόμπα η οποία άναβε κάποιες ώρες την ημέρα και όχι όλες τις ημέρες. Έγινε πρόχειρος προσδιορισμός ότι έκαψε τα 50 λίτρα από τα 300 της συνολικής κατανάλωσης. Επίσης, από το απόγευμα της Κυριακής η ρύθμιση του κλιματιστικού από τους 20 βαθμούς πήγε στους 22.

Οπότε τα νούμερα επικαιροποιούνται ως εξής:

image.png.da3c68d9695807b3f3d4aead785c63dc.png

@doomnx Για δες κι εσύ μήπως πάλι έχω κάποιο λάθος στους υπολογισμούς.

Εντάξει, τώρα βγάζει COP 4.15, πολύ πιο πιστευτό από το προχθεσινό 14 😅

Αλλά πρέπει να χωρίσεις λίγο τις καταναλώσεις του κλιματιστικού σε σχέση με το νοικοκυριό. Πάλι δεν γίνεται σύγκριση έτσι.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, doomnx είπε

Εντάξει, τώρα βγάζει COP 4.15, πολύ πιο πιστευτό από το προχθεσινό 14 😅

Αλλά πρέπει να χωρίσεις λίγο τις καταναλώσεις του κλιματιστικού σε σχέση με το νοικοκυριό. Πάλι δεν γίνεται σύγκριση έτσι.

Ναι ναι συμφωνώ. Η σύγκρισή μου δεν είχε σκοπό να υποκαταστήσει τα ήδη υπάρχοντα αρχεία που έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ στο insomnia, αλλά να προβάλει την τεράστια διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Η γιαγιά ήθελε να ξαναβάλει 500€ πετρέλαιο για να βγάλει οριακά τη σεζόν, ενώ τώρα θα πληρώσει 150€ παραπάνω ρεύμα και αυτό ανά μήνα και όχι όλο μαζί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, EchiDNA είπε

Ναι ναι συμφωνώ. Η σύγκρισή μου δεν είχε σκοπό να υποκαταστήσει τα ήδη υπάρχοντα αρχεία που έχουν φτιάξει τα παιδιά εδώ στο insomnia, αλλά να προβάλει την τεράστια διαφορά στη συγκεκριμένη περίπτωση.

Η γιαγιά ήθελε να ξαναβάλει 500€ πετρέλαιο για να βγάλει οριακά τη σεζόν, ενώ τώρα θα πληρώσει 150€ παραπάνω ρεύμα και αυτό ανά μήνα και όχι όλο μαζί.

Κατ'αρχάς δεν κάνουμε διαγωνισμό στο Excel... Ο καθένας είναι ελεύθερος να παρουσιάσει τις συγκρίσεις του 😁

Και τα πραγματικά δεδομένα βοηθούν πάρα πολύ στην επαλήθευση της θεωρίας. Οπότε, keep recording...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...