Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 26/1/2024 στις 10:52 ΜΜ, artificintel είπε

απο πορτες και τζαμια

Αν δεν σε νοιάζει να βλέπεις από τα παράθυρα κάλυψε όλα τα τζάμια με αεροπλάστ (το πλαστικό με τις φούσκες που χρησιμοποιείται στις συσκευασίες). Θα πάθεις πλάκα με την θερμομόνωση που παρέχει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Περίπτωση (πραγματική)

Μέσο θέρμανσης: Σόμπα πετρελαίου

Χώρος: ψηλοτάβανος (3,40μ) περίπου 35τ.μ.

Θερμοκρασία χώρου: περίπου 17 (με σόμπα) / 20 (με κλιματιστικό)

image.png.53c44f25bdb394a373cdb68ec1b139b2.png

Το κλιματιστικό ένα παλιό (15ετίας) Toshiba Daiseikai 13άρι

Έγινε δοκιμή γιατί δεν πίστευαν ότι και πληρώνουν και ζέστη δεν έχουν.

Η κατανάλωση του ρεύματος αφορά όλο το σπίτι και όχι μόνο το κλιματιστικό. Μέτρηση από ρολόι ΔΕΗ.

Επεξ/σία από EchiDNA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To 0.096€ και 0.076€ που τα βρηκες? 
Και στον πινακα του πετρελαιου δεν καταλαβαινω τι γραφεις. Σαν να τα εχεις αναποδα ειναι.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, EchiDNA είπε

To παλιό καλό myHomeOnline της ΔΕΗ με λήξη 14/5/2024

εε ενταξει. Οποιοδηποτε ειδος ενεργειας και αν το εχεις τσάμπα ή "τσάμπα" εννοειται οτι συμφερει σε συγκριση με οτιδηποτε αλλο.
Αν εχεις ξυλα τσαμπα, τοτε ξυλα.
Αν εχεις μαπα πετρελαιου, τότε μάπα.
Αν εχεις τσάμπα ρεύμα, ρεύμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, mechpanos said:

Οι σόμπες αυτές κανονικά θα έπρεπε να είναι μόνο για εξωτερικό χώρο και να απαγορεύεται η χρήση τους σε εσωτερικό.
Εκτός από τα μειονεκτήματα κόστους, υγρασίας κλπ που έχει και πρέπει να καις αφυγραντήρα, το πιο σημαντικό είναι το θέμα ασφάλειας.
Δεν θα έβαζα ποτέ φιάλη υγραερίου μέσα σε εσωτερικό χώρο γιατί αν κάτι δεν κουμπώσει καλά, γίνει μια διαρροή κλπ, το υγραέριο κάθεται όλο κάτω, δεν φεύγει να αραιωθεί. ΑΝ μαζευτεί μια κρίσιμη συγκέντρωση και γίνει ένας σπινθηρισμός, μπουμ! Επίσης, οι φιάλες υγραερίου έχουν τον κίνδυνο έκρηξης με πολύ σοβαρές συνέπειες, σε περίπτωση φωτιάς.

Τέλος, αν δεν αερίζεται ο χώρος αυξάνονται τα επίπεδα διοξειδίου του άνθρακα με κίνδυνο οι κάτοικοι να λιποθυμήσουν και να πάθουν ασφυξία.

Όποιος θέλει υγραέριο να βάλει λεβητάκι έξω, στο μπαλκόνι.

Α στο διάλο γαμώ την ακρίβειά μου και την φτώχεια μου μέσα, μας έχουν γυρίσει οι αλήτες σε λύσεις  40 χρόνων πριν, που τα σπίτια στα χωριά δεν είχαν θέρμανση και ζεσταινόσαντε με τις σόμπες του υγραερίου όλοι μαζί στο σαλόνι γύρω από τη σόμπα (αν δεν υπήρχε τζάκι).

Αν ηταν ετσι οπως τα λες, επρεπε καθε μερα να σκανε μπουκαλες υγραεριου....

το υγραεριο ειναι λυση επι δεκαετιες, απο μαγειρικες εστιες μεχρι σομπες σε μαγαζια (με κλειστους χωρους/ναυλον διαφανα κλπ)

Τωρα καποιοι εχουν ψυχωση και θεωρουν τις μπουκαλες υγραεριου ως βομβες...

Εγω τις θυμαμαι μια ζωη, ειδικα σε χωρια, χωρις ρευμα, μαγειρευαν, ζεσταιναν, παντου, σε μαγαζια, σπιτια κλπ

Προσωπικα αγοραζω τις coral gas prime για ακομη μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα η πλειοψηφια χρησιμοποιει τις απλες φιαλες υγραεριου χωρις ποτε-για μια ζωη-να εχει ποτε προβλημα....πιο ευκολο θεωρω να παθεις αυτοκινητιστικο ατυχημα, παρα να σκασει μπουκαλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, andreaspA είπε

εε ενταξει. Οποιοδηποτε ειδος ενεργειας και αν το εχεις τσάμπα ή "τσάμπα" εννοειται οτι συμφερει σε συγκριση με οτιδηποτε αλλο.
Αν εχεις ξυλα τσαμπα, τοτε ξυλα.
Αν εχεις μαπα πετρελαιου, τότε μάπα.
Αν εχεις τσάμπα ρεύμα, ρεύμα.

Παραθέτω πραγματική περίπτωση, με ότι ακριβώς ισχύει.

Μπορεί κάποιος εύκολα να βάλει 0,15 ή 0,20 ή 0,30 στο ρεύμα και να συγκρίνει με πετρέλαιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 minutes ago, EchiDNA said:

Περίπτωση (πραγματική)

Μέσο θέρμανσης: Σόμπα πετρελαίου

Χώρος: ψηλοτάβανος (3,40μ) περίπου 35τ.μ.

Θερμοκρασία χώρου: περίπου 17 (με σόμπα) / 20 (με κλιματιστικό)

image.png.53c44f25bdb394a373cdb68ec1b139b2.png

Το κλιματιστικό ένα παλιό (15ετίας) Toshiba Daiseikai 13άρι

Έγινε δοκιμή γιατί δεν πίστευαν ότι και πληρώνουν και ζέστη δεν έχουν.

Η κατανάλωση του ρεύματος αφορά όλο το σπίτι και όχι μόνο το κλιματιστικό. Μέτρηση από ρολόι ΔΕΗ.

Συγκρινεις τις 36 μερες με πετρελαιο, με τις 2 μερες με κλιματιστικο;

Οκ, βγαζεις κοστος χρησης/ανα μερα, αλλα παιζει πολυ διακυμανση, γιατι μπορει το διημερο των κλιματιστικων να ειχει εξωτ.θερμοκρασια 17 βαθμων, ενω στις 36 μερες του πετρελαιου να ειχε παγετο.,..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, mindreader είπε

Εγω τις θυμαμαι μια ζωη, ειδικα σε χωρια, χωρις ρευμα, μαγειρευαν, ζεσταιναν, παντου, σε μαγαζια, σπιτια κλπ

Και χωρις τιποτα κιολας. Ενα λαστιχο επανω στην μπουκαλα ,αντε με μια χαρτινη φλάντζα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Συγκρινεις τις 36 μερες με πετρελαιο, με τις 2 μερες με κλιματιστικο;

Οκ, βγαζεις κοστος χρησης/ανα μερα, αλλα παιζει πολυ διακυμανση, γιατι μπορει το διημερο των κλιματιστικων να ειχει εξωτ.θερμοκρασια 17 βαθμων, ενω στις 36 μερες του πετρελαιου να ειχε παγετο.,..

Ναι ίσως είχε διαφορές η διακύμανση της θερμοκρασίας, αλλά όχι τόσο τραγικές. Κοίταξα τις μέσες θερμοκρασίες της περιοχής για τα αντίστοιχα διαστήματα και δεν υπάρχουν μεγάλες διαφορές.

Θα δείξει και στο μέλλον γιατί λογικά θα πάει από δω και πέρα με κλιματιστικό και καθημερινό έλεγχο της κατανάλωσης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Συγκρινεις τις 36 μερες με πετρελαιο, με τις 2 μερες με κλιματιστικο;

Οκ, βγαζεις κοστος χρησης/ανα μερα, αλλα παιζει πολυ διακυμανση, γιατι μπορει το διημερο των κλιματιστικων να ειχει εξωτ.θερμοκρασια 17 βαθμων, ενω στις 36 μερες του πετρελαιου να ειχε παγετο.,..

Γράφει ημερομηνίες. Η τελευταία μέρα είναι σήμερα βασικά, οπότε πως μετρήθηκε;:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Αν ηταν ετσι οπως τα λες, επρεπε καθε μερα να σκανε μπουκαλες υγραεριου....

το υγραεριο ειναι λυση επι δεκαετιες, απο μαγειρικες εστιες μεχρι σομπες σε μαγαζια (με κλειστους χωρους/ναυλον διαφανα κλπ)

Τωρα καποιοι εχουν ψυχωση, ειδικα πολλες γυναικες εχω δει (ανασφαλεις και εκ φυσεως μαλλον), και θεωρουν τις μπουκαλες υγραεριου ως βομβες...

Εγω τις θυμαμαι μια ζωη, ειδικα σε χωρια, χωρις ρευμα, μαγειρευαν, ζεσταιναν, παντου, σε μαγαζια, σπιτια κλπ

Προσωπικα αγοραζω τις coral gas prime για ακομη μεγαλυτερη ασφαλεια, αλλα η πλειοψηφια χρησιμοποιει τις απλες φιαλες υγραεριου χωρις ποτε-για μια ζωη-να εχει ποτε προβλημα....πιο ευκολο θεωρω να παθεις αυτοκινητιστικο ατυχημα, παρα να σκασει μπουκαλα...

Άκου με. Δίκιο έχεις. Όμως...Μια φορά θα σκάσει. ΕΓΩ προσωπικά δεν θα ήθελα να είναι στο σπίτι μου μέσα.
Ναι είναι χιλιάδες οι χώροι που χρησιμοποιούνται, αλλά κάνε ένα google search "έκρηξη φιάλης υγραερίου" και διάβασε τις ειδήσεις. Χαμηλή η πιθανότητα αλλά παραμένει πιθανότητα, με μεγάλο συντελεστή συνεπειών. Είναι ένα ρίσκο που εγώ δεν θέλω να το πάρω. Ακόμα και το γκαζάκι που έχω στο σπίτι, το μισώ. Αν μεγαλώσουν τα παιδιά και δεν χρειάζεται πλέον να τους κάνω ζεστό γάλα, θα το σουτάρω. 
Και έχω αμάξι με υγραέριο, και λέω ότι καλά κάνουν και δεν μας αφήνουν να παρκάρουμε σε κλειστά πάρκιν ή δεν μας αφήνουν να τα παίρνουμε σε καράβια. Πολύ καλά.

2 ώρες πριν, EchiDNA είπε

0,20

Τόσο πρέπει να μπει περίπου και στην δική σου περίπτωση, γιατί είναι περίπου άλλο τόσο από το 0.096, οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις/ΥΚΩ/ΕΤΜΕΑΡ κλπ. 

Και πάλι συμφέρει, τί να λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, Doubt είπε

Οπότε το ac δούλεψε με χαμηλές εξωτερικές θερμοκρασίες.

Ναι ναι. Έχει και ΒΑ προσανατολισμό χωρίς καθόλου κάλυψη από άλλα κτίρια. Από κάτω είχα το αυτοκίνητο και σήμερα έγραφε -1 όταν έφυγα, έχοντας λίγο πάγο στο μισό παρμπρίζ. Για την προηγούμενη μέρα δεν μπορώ να πω γιατί ξύπνησα πιο αργά, αλλά σίγουρα δεν είχε μείον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...