Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, korakios είπε

αν είναι επιδοτούμενος , οκ , αλλιώς δεν έχει νόημα για φέτος . Βέβαια μπορεί να συμφέρει υγραέριο αντί ρεύματος με κλιματιστικά ,αλλά είναι άγνωστο τι τιμές θα επικρατούν

εσύ πήρες απόψεις και εννοείται κινείσαι όπως νομίζεις :)

Σας ευχαριστώ και πάλι λοιπόν! Είναι που οι δικοί μου θεωρούν πως η αγορά μιας πέλλετ είναι ανούσια ειδικά για κοπέλα και πως είναι προτιμότερο καυστήρας υγραερίου, ώστε αν η οικοδομή μελλοντικά γυρίσει σε φυσικό αέριο να μην κλαιω τα λεφτά της πέλλετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 ώρες πριν, mariariw22 είπε

να μην κλαιω τα λεφτά της πέλλετ

την οποια πουλας οποτε θελησεις πανευκολα...τον καυστηρα θα τον παντρευτεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπερα , εχω ενα κλιματιστικο στο σαλονι παλιο 24αρι sharp  (προγραμμα ρευμα home enter δεη ) ,
για τον χειμωνα τι με συμφερει να καιω?

φυσικο αεριο ,  το κλιματιστικο , η μια σομπα κηροζίνης που μου δινουν ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, dvlsakos είπε

Καλησπερα , εχω ενα κλιματιστικο στο σαλονι παλιο 24αρι sharp  (προγραμμα ρευμα home enter δεη ) ,
για τον χειμωνα τι με συμφερει να καιω?

φυσικο αεριο ,  το κλιματιστικο , η μια σομπα κηροζίνης που μου δινουν ?

Κλιματιστικό από θέμα κόστους και φυσικό από θέμα ζέστης με τα κλασικά σώματα...

Τη σόμπα κηροζίνης κράτα την για μια διακοπή ρεύματος αφού πάρεις ένα μπιτονάκι...

Κι εγώ ψάχνω να πάρω μια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος...

 

Υ.Γ. Αν δεν την χρειάζεσαι μην την πετάξεις πες μου να έρθω να την πάρω...😁

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dvlsakos είπε

το κλιματιστικο

φυσικα το κλιματιστικο κ οπως ειπε ο φιλος φυλαρχος κηροζινη για back up... ασε που αν δεν υπαρχει ουτε πετρελαιο θα χρειαστουμε και μια ξυλοσομπα.

Παρτι κανουν οι εμποροι παλι σε ολα αυτα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπερα σας.αφου εκατσα 1 ωρα και διαβασα και τις 12 σελιδες,ας γραψω και εγω την δικη μου ιστορια-αποψη

χρονια κι εγω παλευω ,οπως οι περισσοτεροι με το θεμα θερμανσης ενος σπιτιου.και σιγουρα απο αυτα που διαβασα ,καταλαβα οτι δεν παιζει ρολο μονο η αποδοση και η σχεση της τιμης ενος "καυσιμου", αλλα σε πολλους και η αισθηση της ζεστης,ο τροπος παραχης-χρησης ζεστου νερου,η περιοχη,η μονωση,οι ποσες ωρες εχεις αναγκη ο αλλος για θερμανση και τοσοι αλλοι παραγοντες...

οποτε θεωρω,η χρηση τομη του καθενος,ειναι μια και μοναδικη...δλδ το ιδιο σπιτι,αν μεινουν 5 διαφορετικοι ενοικιαστες σε 5 χρονια απο 1 χειμωνα ο καθενας,θα εχουν διαφορετικη φιλοσοφια-καταναλωσεις ο καθενας,οπως επισης θα εχουν περασει και 5 χρονια διαφορων διακυμανσεων τιμων ....

αρα οντως το παρον νημα ,μπορει μονο να τα βγαλει περα καθαρα μονο με την σχεση τιμης-αποδοσης και επειται ο καθενας να τα βαλει στο δικο του σπιτι-κατασταση...

 

στην δικη μου λοιπον τωρινη κατασταση εδω και 3 χρονια

νοικιαζω μια 3οροφη μεζονετα στα Πευκα Θεσσαλονικης ,υψομετρο 300μ.

μενω στον 1ο και 2ο οροφο καθοσον το ισογειο το εχει ο ιδιοκτητης κλειστο και ερχετα 1 φορα τον χρονο απο Αθηνα,συνηθως καλοκαιρι για μια βδομαδα.το οικημα ειναι 156τ.μ. εγω στην ουσια εχω τα 101.

εχει κεντρικο λεβητα πετρελαιου σε λεβητοστασιο στον ισογειο fyrogenis 30000 θερμιδων,20ετιας  και σωματα καλοριφερ τα κλασσικα.

εχω περασει 2μιση χειμωνες σε αυτο το σπιτι. του 2 ολοκληρους χειμωνες φετος και περσι εκαψα 1200 και 1600 αντιστοιχα λιτρα απο αρχες Νοεμβριου μεχρι Μαρτιου με λιγο aircontition στην αρχη και το τελος του χειμωνα.

απο aircontition εχω στο 1ο οροφο που ειναι η σαλοκουζινα ενα 18αρι inverter και πανω στην κρεβατοκαμερα ενα 12ari inverter.

μονωση σαν σπιτι εχει σχετικα καλη,απο την αποψη οτι οι 2 πλευρες πιο κρυες ,εχει κολλητα αλλες μεζονετες. τωρα μονωση εχει εργολαβικη,δλδ δεν εχει γινει καποια extra.

ερχομενοι σε αυτο το σπιτι ,υπηρχει η συμφωνια οτι καποια στιγμη στα κοντα θα εμπαινε αεριο,ειχε γινει και αιτηση,καθοσον υπηρχε γραμμη εξω απο το συγκροτημα και ηδη οι 5 μεζονετες του δρομου εχουν ηδη παρει.το κακο ειναι οτι η δικη μου ειναι μεσα στην πλατεια και για να μην σαν ζαλιζω με αυτο το θεμα,αεριο ακομα γιοκ..εχουν θεματα οι ιδιοκτητες με καποιον απο τις μεσα μεζονετες και δεν βλεπω φως στο τουνελ.

 

εχουμε μιλησει με τον ιδιοκτητη ολα αυτα τα 3 χρονια για το συγκεκριμενο θεμα,μου εχει μειωσει και το νοικι για αυτο το θεμα,αλλα ψαχνουμε και παραλληλα μια οριστικη λυση στο θεμα,ωστε και αυτος να μην εχει συνεχεια στο νου του τι θα γινει...μιλησαμε τελευταια και περαν των αλλων περιμενει μπας και μπει στο εξοικονομω (βεβαια επειδη το νοικιαζει,αν μπει παιρνει 40% επιδοτοση,αλλα,οκ) για να δουμε τι καλυτερη λυση υπαρχει για το σπιτι του.

ρευμα εχω βαλει απο τον Μαρτιο σταθερο ΔΕΗ με 0,18 και 0,13 νυχτα,αλλα με ισχυ μεχρι Φεβ 2023...χωρις να δικαιουμε ΚΟΤ Α ή Β.

ειμαστε 2 ατομα προς το παρον,αλλα αν ολα πανε καλα,προκειται να γινουμε γονεις την ερχομενη ανοιξη με το καλο.

υπαρχει και ηλιακος στο σπιτι,τον οποιο τον εχω στρωσει και δουλευει ικανοποιητικα το καλοκαιρι τουλαχιστον για 2 ατομα,συν οτι τον εχω και γραμμη να δουλευει και με ρευμα.

 

διαβαζοντας λοιπον την συζητηση σας,εγω ηρθα εδω αναρωτιωντας ποια θα ηταν η ιδανικοτερη λυση για μενα,απο την στιγμη που και ο ιδιοκτητης μεχρι καποιο βαθμοι,ειναι διατεθιμενος να προβει σε τετοιου ειδους αλλαγη...

εχω κανονισει να ερθει ενας μηχανικο-εγκαταστατης για να μου προτεινει λυσεις

σιγουρα να μπει στο εξοικονω, ισως μια αντλια να συμφερει,αν και δεν ξερω για ενα τετοιο σπιτι,που εχει τα κρυα του τον χειμωνα και μο προγραμμα του enter να τελειωνει τον Φεβ 23 οπως ειπα....και αν ο ιδιοκτητης ειναι διατεθιμενος να δωσει μεγαλη διαφορα ,καθοσον δεν θα παρει επιδοτηση 60-70% που παιρνουν οι περισσοτεροι.

οποτε η αμεσως επομενη λυση που παει σ εναν λεβητα βιομαζας (και ισως οχι; σκετο πελλετ) ,που εχει δυνατοτητα να καιει και ξυλα (που περνω κανα κυβικο ως τωρα για θαλπωρη του ανοιχτου τζακιου που εχει το σαλονι) και καλαμποκι και λοιπα...

θα βγει δλδ ο λεβητας πετρελαιου και η δεξαμενη και θα μπουν και τα σακια εκει μεσα μαζι με τον λεβητα βιομαζας.

ποια ειναι η γνωμη σας; γιατι οπως σας ειπα με το αεριο δυστυχως δεν βλεπω ακρη να βγαινει ποτε και εχει κουρασει η ιστορια...

 

Υ.Γ. το πετρελαιο τον χειμωνα το δουλευουμε σταθερα το βραδυ απο τις 12 μεχρι την αλλη μερα το μεσημερι που λειπουμε στο 20,και μετα στου 22 μεχρι το βραδυ.

Επεξ/σία από lacta13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχολαστική συντήρηση του υπάρχοντος συστήματος που μπορεί να σου αποφέρει έως και 30% εξοικονόμηση δηλαδή το όφελος που θα έχεις με πέλλετ συν την ταλαιπωρία που θα έχεις. Ως νέος γονιός θα βλαστημισεις με την επιπλέον σκοτουρα του κουβαληματος, γεμίσματος και καθαρισματος λέβητα και καμινάδας.

Αντλία θερμότητας ήδη έχεις αλλά σπαστη. Για να έχεις όφελος από την "κανονική" ,θα πρέπει να είναι χαμηλών θερμοκρασιών που σημαίνει φαν κοιλς αντί για σώματα ή αλλαγή με πολύ μεγαλύτερα σώματα. Επομένως μένοντας με το ίδιο σύστημα να επιλέγεις τι σε συμφέρει. Πχ όταν έχεις ήπιο καιρό να δουλεύεις τα αιρκοντίσιον ή να συμπληρώνεις θερμότητα τις "θερμές" ώρες της ημέρας και να ανάβεις το πετρέλαιο από το απόγευμα έως το επόμενο πρωινό.

Τέλος το ανοιχτό τζάκι σου προσφέρει τοπικά θαλπωρή αλλά εξαναγκάζει την είσοδο ψυχρού αέρα στο σπίτι, οπότε το ξεχνάς ως πηγή θέρμανσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, lacta13 είπε

Μαρτιο σταθερο ΔΕΗ με 0,18 και 0,13 νυχτα

ο λογαριασμος σας εκκαθαριστικος χειμωνιατικος, δηλαδη φεβρουαριος κ μετα εκδοση ποσες kwh ημερας και ποσες νυχτας εχει?

Eν πασει περιπτωσει, η διαφορα σε κοστος ειναι δραματικη υπερ των κλιματιστικων, μεταξυ κλιματιστικων και πετρελαιου, αυτο ειναι δεδομενο μεχρι τουλαχιστον την ληξη του συμβολαιου με ΔΕΗ , αν δεν εχουμε εκρυθμες καταστασεις βεβαια που θα ειναι για ρευμα πετρελαιο αεριο  και τα παντα ολα !

Γνωμη μου ειναι για βασικη θερμανση τις ωρες που λειπετε να εχετε τα κλιματιστικα.

Επειτα αν ειναι να περασει σε επενδυση ο ιδιοκτητης και μονον εφοσον σκεφτεστε να μεινετε μακροπροθεσμα στο σπιτι, επειδη ηδη μια μορφη αντλιας θερμοτητας εχετε, καλυτερα να προσθεσετε υδραυλικη σομπα πελλετ στον χωρο σας μεσα και οχι σε λεβητοστασιο λεβητα με πελλετ η βιομαζα.

Ειναι πιο οικονομικες, πιο φτηνες  και εχεις και την θαλπωρη αλλα και την θεα της φλογας σαν του τζακιου χωρις απωλειες η φοβο φωτιας κλπ ΑΛΛΑ αν εισαστε απο αυτους που δεν ανεχονται στο χωρο τους την διαδικασια να μεταφερουν και να φουλαρουν 1-2 τσουβαλια την ημερα πελλετ καθως και τον καθαρισμο με ηλ ειδικη σαν του τζακιου σκουπα, μια φορα την εβδομαδα τοτε πατε σε λυση λεβητα πελλετ.

Προφανως το λενητοστασιο θα ειναι στο ισογειο, αλλα εχει ασανσερ για 1ο οροφο για πελλετ? 15 κιλα το σακκι ειναι αλλα ολο τον χειμωνα ισως ειναι κουραστικο.

Ακομη, αν δεν εχει ασανσερ, εχει χωρο σε μπαλκονι για μια παλετα και προσβαση με γερανακι να ανεβει εκει?

Αλλωστε κανα λουκανικο ψηνεις στο υπαρχον τζακι αν χρειαστει, η ακομη χειροτερα αν δεν υπαρχει ρευμα και πετρελαιο το τζακι θα ειναι το τελευταιο καταφυγιο...

Αυτα για αρχη και συνεχιστε με οτι θελετε να ρωτησετε.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

ο λογαριασμος σας εκκαθαριστικος χειμωνιατικος, δηλαδη φεβρουαριος κ μετα εκδοση ποσες kwh ημερας και ποσες νυχτας εχει?

Επειτα αν ειναι να περασει σε επενδυση ο ιδιοκτητης και μονον εφοσον σκεφτεστε να μεινετε μακροπροθεσμα στο σπιτι, επειδη ηδη μια μορφη αντλιας θερμοτητας εχετε, καλυτερα να προσθεσετε υδραυλικη σομπα πελλετ στον χωρο σας μεσα και οχι σε λεβητοστασιο λεβητα με πελλετ η βιομαζα.

Ειναι πιο οικονομικες, πιο φτηνες  και εχεις και την θαλπωρη αλλα και την θεα της φλογας σαν του τζακιου χωρις απωλειες η φοβο φωτιας κλπ ΑΛΛΑ αν εισαστε απο αυτους που δεν ανεχονται στο χωρο τους την διαδικασια να μεταφερουν και να φουλαρουν 1-2 τσουβαλια την ημερα πελλετ καθως και τον καθαρισμο με ηλ ειδικη σαν του τζακιου σκουπα, μια φορα την εβδομαδα τοτε πατε σε λυση λεβητα πελλετ.

Προφανως το λενητοστασιο θα ειναι στο ισογειο, αλλα εχει ασανσερ για 1ο οροφο για πελλετ? 15 κιλα το σακκι ειναι αλλα ολο τον χειμωνα ισως ειναι κουραστικο.

Ακομη, αν δεν εχει ασανσερ, εχει χωρο σε μπαλκονι για μια παλετα και προσβαση με γερανακι να ανεβει εκει?

Αλλωστε κανα λουκανικο ψηνεις στο υπαρχον τζακι αν χρειαστει, η ακομη χειροτερα αν δεν υπαρχει ρευμα και πετρελαιο το τζακι θα ειναι το τελευταιο καταφυγιο...

Αυτα για αρχη και συνεχιστε με οτι θελετε να ρωτησετε.

το νυχτερινό το εβαλα προσφατα,τον Απρίλιο,οποτε δεν μπορω να εχω πληρη εικονα...στους 2 πρώτους λογαριασμούς απο απριλιο-τωρα ειχα 350 με 130 τον μηνα αντιστοιχία...και τον προηγούμενο χειμωνα δεν ειχα νυχτερινο και δουλευα κλιματισμό στην αρχη και τελος χειμωνα ειχα απο 1200-1500Kwh περιπου

πέλλετ στον χωρο μου και να ηθελα,δεν ειναι εφικτό,καθοσον πρεπει να γινει στο λεβητοστάσιο,αφου υπάρχει απο κει γραμμη και για το ισογειο ,ωστε να δουλεύει αυτονομα αυτο απο τον ιδιοκτήτη οταν θελει και ερχεται. θα πρέπει δλδ να αλλαχτούν και γραμμες,πολυ φασαρια...

οποτε η οποια λυση, πρέπει να γινει στο λεβητοστάσιο...

ο ιδιοκτήτης βέβαια κοιταει την συνολική εικονα,καθοσον τα κλιματιστικά ειναι δικα μου,δεν ειχε το σπίτι,οποτε στο μέλλον φυγω εγω πρέπει να προσφερει καποιου ειδους θέρμανση για ολη την μεζονέτα συνολικα.

γριφος εχει κανταντησει η ολη κατάσταση...τι θέρμανση να χεις,σε ποια εταιρεία το ρευμα,τι αυτοκίνητο να χεις, πετρέλαιο,ρευμα,φυσικο αεριο...τι να πω...

 

 

 

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Σχολαστική συντήρηση του υπάρχοντος συστήματος που μπορεί να σου αποφέρει έως και 30% εξοικονόμηση δηλαδή το όφελος που θα έχεις με πέλλετ συν την ταλαιπωρία που θα έχεις. Ως νέος γονιός θα βλαστημισεις με την επιπλέον σκοτουρα του κουβαληματος, γεμίσματος και καθαρισματος λέβητα και καμινάδας.

Αντλία θερμότητας ήδη έχεις αλλά σπαστη. Για να έχεις όφελος από την "κανονική" ,θα πρέπει να είναι χαμηλών θερμοκρασιών που σημαίνει φαν κοιλς αντί για σώματα ή αλλαγή με πολύ μεγαλύτερα σώματα. Επομένως μένοντας με το ίδιο σύστημα να επιλέγεις τι σε συμφέρει. Πχ όταν έχεις ήπιο καιρό να δουλεύεις τα αιρκοντίσιον ή να συμπληρώνεις θερμότητα τις "θερμές" ώρες της ημέρας και να ανάβεις το πετρέλαιο από το απόγευμα έως το επόμενο πρωινό.

Τέλος το ανοιχτό τζάκι σου προσφέρει τοπικά θαλπωρή αλλά εξαναγκάζει την είσοδο ψυχρού αέρα στο σπίτι, οπότε το ξεχνάς ως πηγή θέρμανσης!

οπως έγραψα και στον specs,τα κλιματιστικά ειναι δικα μου, πρέπει ο ιδιοκτήτης να δει την ολη εικονα του σπιτιού. 

συντήρηση το εχω κανει υποτίθεται 2 χρονιες τον καυστήρα,απλα επειδή ειναι πολλες θερμίδων για ολους τους οροφους,χανω σίγουρα σε κατανάλωση απο αυτο και μονο.βεβαια κερδισα φετος αρκετά, επειδή απομόνωσα το boiler να δουλεύει οταν δουλεύουν τα καλοριφερ και οχι συνεχεια,οπως ηταν οταν ηρθα σπίτι,αλλα και παλι θεωρηται κεντρικος λέβητας και οχι ατομικος και συμπικνωσης που θα ηταν σίγουρα καλύτερα τα πράγματα...

 

fun coils και τετοιου ειδους εργασία,ισως μονο να εκανε αν εμπαινε εξοικονομω,αλλα και παλι αυτό δεν το ξέρω,θα ειχε σίγουρα παραπάνω κοστος γι αυτον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, lacta13 είπε

ο ιδιοκτήτης βέβαια κοιταει την συνολική εικονα

Αρα ειναι και γι αυτον γριφος, αντλια θερμοτητας η φυσικο αεριο η πετρελαιο κλπ

Μαλλον θα βολευτειτε με τα κλιματιστικα για οικονομια, τουλαχιστον εως την ληξη του συμβολαιου.

Αλλα οταν θα θελετε και εχετε οικονομικη δυνατοτητα θα βαζετε και τον λεβητα πετρελαιου σε λειτουργια, για την αισθηση της ζεστης κυριως.

Υποθετω εξ οσων γνωριζω πως η μαιζονετα ΔΕΝ εχει και τις δυσκολιες της περιπτωσης με "εξωστη" γυρω γυρω επανω και ανοιγματος απο το καθιστικο ως το ταβανι ολης της οικοδομης και οτι εχει απλα μια σκαλα που ανεβαινει σε ισου εμβαδο υπνοδωματια κλπ.

Το ξεχασα πριν: το κοστος καθε κιλοβατωρας αποδιδομενης με κλιματιστικο για θερμανση σας κοστιζει 0,068 ε το ημερησιο και 0,043 ε το νυχτερινο (με τιμη ΔΕΗ  0,27 ε στο ημερησιο και 0,17 στο νυχτερινο με ολα τα κοστη μεσα).

το δε κοστος ανα κιλοβατωρα που θα θερμαινεστε με πετρελαιο θα ειναι στα 0,21 ε (με ενδεικτικη τιμη πετρελαιου  οσο ηταν στην ληξη της σεζον τα 1,43 ε/λιτρο )

Δηλαδη το πετρελαιο κοστιζει 3 φορες επανω στο ημερησιο διαστημα και σχεδον 5 φορες επανω στο νυχτερινο.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 ώρες πριν, filarhos είπε

Κλιματιστικό από θέμα κόστους και φυσικό από θέμα ζέστης με τα κλασικά σώματα...

Τη σόμπα κηροζίνης κράτα την για μια διακοπή ρεύματος αφού πάρεις ένα μπιτονάκι...

Κι εγώ ψάχνω να πάρω μια σε περίπτωση διακοπής ρεύματος...

 

Υ.Γ. Αν δεν την χρειάζεσαι μην την πετάξεις πες μου να έρθω να την πάρω...😁

δυστυχως θελει ρευμα για να λειτουργει το ανεμιστηρακι 😄

αξιζει να επενδυσεις σε μια σομπα πελετ η ξυλοσομπα ? η πελετ θελει ρευμα ομως ε ενω η ξυλο οχι 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dvlsakos είπε

δυστυχως θελει ρευμα για να λειτουργει το ανεμιστηρακι 😄

αξιζει να επενδυσεις σε μια σομπα πελετ η ξυλοσομπα ? η πελετ θελει ρευμα ομως ε ενω η ξυλο οχι 

Η κηροζινης εχει ανεμιστηρακι???

Η αποδοση τοης πελετοσομπας και κυριως η ευκολια ειναι ασυγκριτη.

Αλλο πραγμα ομως η ανεξαρτησια απο ρευμα.Ναι θελει ρευμα αλλα αν ειναι για ολιγοωρες διακοπες παιζει κ ups

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Η κηροζινης εχει ανεμιστηρακι???

Η αποδοση τοης πελετοσομπας και κυριως η ευκολια ειναι ασυγκριτη.

Αλλο πραγμα ομως η ανεξαρτησια απο ρευμα.Ναι θελει ρευμα αλλα αν ειναι για ολιγοωρες διακοπες παιζει κ ups

ναι εχει ειναι καπως ετσι .  
https://www.skroutz.gr/s/16962100/Kerosun-LC-45-Αερόθερμη-Σόμπα-Κηροζίνης-3-9kW.html#description

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...