Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Ε όχι και μισή ώρα defrost ρε φίλε...

Σόμπα υγραερίου έχει ο μπατζανάκης παραδίπλα μου. Το σπίτι μυρίζει αέριο και η υγρασία είναι θέμα. Τη θεωρώ λύση ανάγκης σε διακοπή ρεύματος.

Έχει και τα *καλα* του το υγραέριο , μαστουρώνεις και μετά δε σε νοιάζει ποσό το πληρώνεις 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Έχει και τα *καλα* του το υγραέριο , μαστουρώνεις και μετά δε σε νοιάζει ποσό το πληρώνεις 

Καλά σε σχέση με convectors και τα σχετικά δεν πληρώνεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, dimostr είπε

Έχει και τα *καλα* του το υγραέριο , μαστουρώνεις και μετά δε σε νοιάζει ποσό το πληρώνεις 

Υπερβολικός όπως πάντα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Πιπερι! 

Όταν κάθεσαι μέσα στο σπίτι τη ξεχνάς τη μυρωδιά, ειδικά σε χαμηλές σκάλες της σόμπας. Και τα παιδιά παίρνουν την καλή μπουκάλα ( Coral). Η υγρασία είναι θέμα, έχουν συνέχεια αφυγραντήρα. Αλλά τα λεφτά που δαπανούν είναι περισσότερα από όσα καίω για ίδιο χώρο ( τα σπίτια μας είναι καθρεπτικα), οπότε προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί τη χρησιμοποιούν, στο δικό μου μυαλό έχει μόνο μειονεκτήματα ( κοστίζει παραπάνω η χρήση, δεν τους καλύπτει τα τετραγωνικά, έχει υγρασία που πρέπει να καταπολεμηθεί οπότε καίει έξτρα ρεύμα με αφυγραντήρα ενώ εγώ δεν χρειάζομαι στον κάτω όροφο, μυρίζει έστω και όταν μπαίνεις μέσα μόνο και όσο να 'ναι είναι ζωντανή φλόγα μέσα στο σπίτι όπου όσες διατάξεις ασφαλείας και να υπάρχουν ο κίνδυνος είναι πολλαπλάσιος θεωρώ από ένα κλιματιστικό).

Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει, θα βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι για μένα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 5:53 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Τα κλιματιστικά προσφέρουν οικονομία όταν έχεις ομοιόμορφη θέρμανση και μηχάνημα σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού, όχι να μένει όλο το σπίτι παγωμένο και εσύ να ανάβεις μόνο για να ζεσταθεί το σαλόνι με ανοιχτή την πόρτα. Όσο και να χτυπιέστε κάποιοι η θέρμανση με κλιματιστικο inverter βγαίνει φθηνότερη από την κεντρική θέρμανση πετρελαίου και ΦΑ. 

Οποίος έχει ήδη κεντρική θέρμανση στην κατοικία του και δεν επαρκεί τότε μην βάλει κλιματιστικά, να κάνει μόνωση. Αν δεν έχει καθόλου θέρμανση και δεν υπάρχουν προοπτικές να λειτουργήσει ποτέ, τότε να κοιτάξει για κεντρική αντλία θερμότητας η να γεμίσει τα δωμάτια με κλιματιστικά. 

Για σπίτια χωρίς καθόλου θέρμανση, υπάρχει σοβαρό θέμα με το μπάνιο. Εκεί η μόνη ρεαλιστική λύση είναι είτε να ζεστάνετε το μπάνιο με ένα σώμα με ηλεκτρική αντίσταση πριν κάνετε ντους είτε να εγκαταστήσετε ένα πάνελ υπερύθρων με ισχυ ως 500W το πολύ αλλά να καίει μόνιμα. 

Τέλος, κάτι αστείες απόψεις που διαβάζω πάλι για θερμοκρασίες 21 και 22 βαθμών με βγάζουν από τα ρούχα μου. Η θερμοκρασία του κλιματιστικου πρέπει να είναι για εμένα μέχρι τους 20.

Οσοι βάζετε κλιματιστικά και παγώνετε είτε βάλατε μικρότερα από αυτό που πρέπει για τις θερμικές ανάγκες του χώρου. Αν έχετε υψηλές καταναλώσεις πήρατε μάλλον φασόν και όχι κορυφαίων κατασκευαστων που έχουν χαμηλή ελάχιστη ισχύ. 

Το αναψε σβήσε με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος επιφέρει υψηλότερη κατανάλωση, τα μηχανήματα είναι σχεδιασμενα για δουλειά 24/24.

Καλέστε έναν μηχανολόγο να σας υπολογίσει τις θερμικές ανάγκες των χωρων σας και μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά, αφήστε το τι θα πει ο ψυκτικός και ο έμπορος με βάση μόνο τα τετραγωνικά για να πουλήσει. 

Αν μένετε σε κανένα βουνό ή βόρεια Ελλάδα με πολύ κρύο, χιόνια και υγρασιες, θέλετε την γνώμη μηχανικού αν σας συμφέρει το AC και τι μοντέλο να επιλέξετε λόγω πτώσης της απόδοσης και συχνών defrost. 

Εκεί στο μηχανολόγο ξέχασες να σημειώσεις ότι αν σας πει να βάλετε φυσικό αέριο αλλάξτε τον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 5:53 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Τα κλιματιστικά προσφέρουν οικονομία όταν έχεις ομοιόμορφη θέρμανση και μηχάνημα σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού, όχι να μένει όλο το σπίτι παγωμένο και εσύ να ανάβεις μόνο για να ζεσταθεί το σαλόνι με ανοιχτή την πόρτα. Όσο και να χτυπιέστε κάποιοι η θέρμανση με κλιματιστικο inverter βγαίνει φθηνότερη από την κεντρική θέρμανση πετρελαίου και ΦΑ. 

Οποίος έχει ήδη κεντρική θέρμανση στην κατοικία του και δεν επαρκεί τότε μην βάλει κλιματιστικά, να κάνει μόνωση. Αν δεν έχει καθόλου θέρμανση και δεν υπάρχουν προοπτικές να λειτουργήσει ποτέ, τότε να κοιτάξει για κεντρική αντλία θερμότητας η να γεμίσει τα δωμάτια με κλιματιστικά. 

Για σπίτια χωρίς καθόλου θέρμανση, υπάρχει σοβαρό θέμα με το μπάνιο. Εκεί η μόνη ρεαλιστική λύση είναι είτε να ζεστάνετε το μπάνιο με ένα σώμα με ηλεκτρική αντίσταση πριν κάνετε ντους είτε να εγκαταστήσετε ένα πάνελ υπερύθρων με ισχυ ως 500W το πολύ αλλά να καίει μόνιμα. 

Τέλος, κάτι αστείες απόψεις που διαβάζω πάλι για θερμοκρασίες 21 και 22 βαθμών με βγάζουν από τα ρούχα μου. Η θερμοκρασία του κλιματιστικου πρέπει να είναι για εμένα μέχρι τους 20.

Οσοι βάζετε κλιματιστικά και παγώνετε είτε βάλατε μικρότερα από αυτό που πρέπει για τις θερμικές ανάγκες του χώρου. Αν έχετε υψηλές καταναλώσεις πήρατε μάλλον φασόν και όχι κορυφαίων κατασκευαστων που έχουν χαμηλή ελάχιστη ισχύ. 

Το αναψε σβήσε με αποτέλεσμα να παγώνει ο χώρος επιφέρει υψηλότερη κατανάλωση, τα μηχανήματα είναι σχεδιασμενα για δουλειά 24/24.

Καλέστε έναν μηχανολόγο να σας υπολογίσει τις θερμικές ανάγκες των χωρων σας και μην τσιγκουνευεστε τα λεφτά, αφήστε το τι θα πει ο ψυκτικός και ο έμπορος με βάση μόνο τα τετραγωνικά για να πουλήσει. 

Αν μένετε σε κανένα βουνό ή βόρεια Ελλάδα με πολύ κρύο, χιόνια και υγρασιες, θέλετε την γνώμη μηχανικού αν σας συμφέρει το AC και τι μοντέλο να επιλέξετε λόγω πτώσης της απόδοσης και συχνών defrost. 

Άψογος!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να τοποθετήσω ένα μέσα θέρμανσης σε έναν μικρό διάδρομο για να ζεσταίνω ένα  ένα μικρό δωμάτιο (16 τμ) μαζί με τον διάδρομο και είμαι μεταξύ θερμοπομπού και καλοριφέρ λαδιού (2,500 w και τα δυο). Τι να προτιμήσω από άποψη απόδοσης πρωτίστως και δευτερευόντως κόστους;  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 5:53 ΜΜ, mariosnik_ είπε

Τέλος, κάτι αστείες απόψεις που διαβάζω πάλι για θερμοκρασίες 21 και 22 βαθμών με βγάζουν από τα ρούχα μου. Η θερμοκρασία του κλιματιστικου πρέπει να είναι για εμένα μέχρι τους 20.

Εργενης εισαι ε? 
Δεν υπαρχει το 20c. Για διακοσμηση το έχουν τα κλιματιστικά.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, liakjim είπε

Υπερβολικός όπως πάντα.

Δυστυχως υπερβολική είναι η κατανάλωση που 3χουν αυτές οι σόμπες , η τιμή στις μπουκαλες  και η μυρωδιά τους  , οποτε ας ειμαι εγω  υπερβολικός δε πειράζει  μιας και η δικιά μου υπερβολή δεν στοιχίζει 

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, cbol είπε

Καλησπέρα σε όλους, θέλω να τοποθετήσω ένα μέσα θέρμανσης σε έναν μικρό διάδρομο για να ζεσταίνω ένα  ένα μικρό δωμάτιο (16 τμ) μαζί με τον διάδρομο και είμαι μεταξύ θερμοπομπού και καλοριφέρ λαδιού (2,500 w και τα δυο). Τι να προτιμήσω από άποψη απόδοσης πρωτίστως και δευτερευόντως κόστους;  

Την απόδοση την έγραψες

2.500w

Δώσε όσο λιγότερα γίνεται για την αγορά, κάποτε πχ είχα πάρει αερόθερμο budget από praktiker στα 5€. Λειτουργεί ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 ώρες πριν, dimostr είπε

Δυστυχως υπερβολική είναι η κατανάλωση που 3χουν αυτές οι σόμπες , η τιμή στις μπουκαλες  και η μυρωδιά τους  , οποτε ας ειμαι εγω  υπερβολικός δε πειράζει  μιας και η δικιά μου υπερβολή δεν στοιχίζει 

Η μυρωδιά δεν είναι υπερβολική αλλά η τιμή βγαίνει παραπάνω.

Πχ ο κάτω όροφος ζεστάθηκε ως σήμερα με το Fujitsu με 43€ 75€για τον Γενάρη ( βάζω τιμή κιλοβατώρας 0.25 αν και μου πάει 0.23, όλο το σπίτι πήγε 67€ 105€, η τελευταία συσκευή που δεν έχει τιμή είναι ο αφυγραντήρας) , ενώ στο διπλανό καθρεπτικο με εμένα σπίτι ( ολόιδιες απώλειες), ως τώρα έχουν δώσει τα διπλάσια και δεν ζεσταίνονται σε όλα τα τετραγωνικά του κάτω ορόφου. Τους τα λέω, αγύριστα κεφάλια.

Screenshot_2024-01-29-00-19-40-10_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.2f6e4ccb707bf44ac34da6d00a89c2a6.jpg

 

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Η μυρωδιά δεν είναι υπερβολική αλλά η τιμή βγαίνει παραπάνω.

Πχ ο κάτω όροφος ζεστάθηκε ως σήμερα με το Fujitsu με 43€ για τον Γενάρη ( βάζω τιμή κιλοβατώρας 0.25 αν και μου πάει 0.23, όλο το σπίτι πήγε 67€ , η τελευταία συσκευή που δεν έχει τιμή είναι ο αφυγραντήρας) , ενώ στο διπλανό καθρεπτικο με εμένα σπίτι ( ολόιδιες απώλειες), ως τώρα έχουν δώσει τα διπλάσια και δεν ζεσταίνονται σε όλα τα τετραγωνικά του κάτω ορόφου. Τους τα λέω, αγύριστα κεφάλια.

Screenshot_2024-01-29-00-19-40-10_3aea4af51f236e4932235fdada7d1643.jpg.2f6e4ccb707bf44ac34da6d00a89c2a6.jpg

 

Η σόμπα υγραερίου είναι μια λύση ανάγκης πχ όταν κόβεται το ρεύμα η όταν δεν υπάρχει τζάκι η σόμπα με ξύλα 

Χρήση σόμπας υγραερίου ως κύρια μορφή θέρμανσης είναι απλά  ασύμφορη οικονομικά και ενέχει κινδύνους 

Όποιος δε μπορεί να το δει με την οικονομική του διάσταση μάλλον πρέπει να ξανακοιταξει την προπαίδεια γιατί κάπου κάνει λάθος στις πράξεις 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, liakjim είπε

Όταν κάθεσαι μέσα στο σπίτι τη ξεχνάς τη μυρωδιά, ειδικά σε χαμηλές σκάλες της σόμπας. Και τα παιδιά παίρνουν την καλή μπουκάλα ( Coral). Η υγρασία είναι θέμα, έχουν συνέχεια αφυγραντήρα. Αλλά τα λεφτά που δαπανούν είναι περισσότερα από όσα καίω για ίδιο χώρο ( τα σπίτια μας είναι καθρεπτικα), οπότε προσωπικά δεν μπορώ να κατανοήσω γιατί τη χρησιμοποιούν, στο δικό μου μυαλό έχει μόνο μειονεκτήματα ( κοστίζει παραπάνω η χρήση, δεν τους καλύπτει τα τετραγωνικά, έχει υγρασία που πρέπει να καταπολεμηθεί οπότε καίει έξτρα ρεύμα με αφυγραντήρα ενώ εγώ δεν χρειάζομαι στον κάτω όροφο, μυρίζει έστω και όταν μπαίνεις μέσα μόνο και όσο να 'ναι είναι ζωντανή φλόγα μέσα στο σπίτι όπου όσες διατάξεις ασφαλείας και να υπάρχουν ο κίνδυνος είναι πολλαπλάσιος θεωρώ από ένα κλιματιστικό).

Καταλαβαίνω γιατί υπάρχει, θα βολεύει σε κάποιες περιπτώσεις αλλά όχι για μένα.

Οι σόμπες αυτές κανονικά θα έπρεπε να είναι μόνο για εξωτερικό χώρο και να απαγορεύεται η χρήση τους σε εσωτερικό.
Εκτός από τα μειονεκτήματα κόστους, υγρασίας κλπ που έχει και πρέπει να καις αφυγραντήρα, το πιο σημαντικό είναι το θέμα ασφάλειας.
Δεν θα έβαζα ποτέ φιάλη υγραερίου μέσα σε εσωτερικό χώρο γιατί αν κάτι δεν κουμπώσει καλά, γίνει μια διαρροή κλπ, το υγραέριο κάθεται όλο κάτω, δεν φεύγει να αραιωθεί. ΑΝ μαζευτεί μια κρίσιμη συγκέντρωση και γίνει ένας σπινθηρισμός, μπουμ! Επίσης, οι φιάλες υγραερίου έχουν τον κίνδυνο έκρηξης με πολύ σοβαρές συνέπειες, σε περίπτωση φωτιάς.

Τέλος, αν δεν αερίζεται ο χώρος αυξάνονται τα επίπεδα διοξειδίου του άνθρακα με κίνδυνο οι κάτοικοι να λιποθυμήσουν και να πάθουν ασφυξία.

Όποιος θέλει υγραέριο να βάλει λεβητάκι έξω, στο μπαλκόνι.

Α στο διάλο γαμώ την ακρίβειά μου και την φτώχεια μου μέσα, μας έχουν γυρίσει οι αλήτες σε λύσεις  40 χρόνων πριν, που τα σπίτια στα χωριά δεν είχαν θέρμανση και ζεσταινόσαντε με τις σόμπες του υγραερίου όλοι μαζί στο σαλόνι γύρω από τη σόμπα (αν δεν υπήρχε τζάκι).

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Α στο διάλο γαμώ την ακρίβειά μου και την φτώχεια μου μέσα, μας έχουν γυρίσει οι αλήτες σε λύσεις  40 χρόνων πριν, που τα σπίτια στα χωριά δεν είχαν θέρμανση και ζεσταινόσαντε με τις σόμπες του υγραερίου όλοι μαζί στο σαλόνι γύρω από τη σόμπα (αν δεν υπήρχε τζάκι).

σε ενα βαθμο συμφωνω, αλλα απο την αλλη για οπου θελουμε εχουμε λεφτα. Ξερεις ποσα σπιτια γνωριζω με 16βαθμους στο σαλονι, και iphone 12-1-3-14 ? Πολλα!
και netflix, disney+ , amazon και παραγγελια Nike απο το internet γιατι δεν υπαρχουν στα μαγαζια και διαφορα αλλα κουλα.
και εννοειται delivery καθε μερα! 
Φαντασου οτι στην πολυκατοικια μου, ειπαν σε συνελευση οτι μυριζει ο απορροφητηρας μου!! Καταλαβαινεις το τι καζουρα εριξα!
λογικο ειναι! κανεις δεν μαγειρευει! οι πακιστανοι πανε και ερχονται ολη μερα. Απο τον πρωινο καφε, μεχρι το βραδυνο γλυκο. Και θερμανση αναβουν οι μισοι. Οι αλλοι μισοι ή καθονται στην παγωνια, ή παιδευονται με τζακια και aircondition

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...