Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

5 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν ο μικρός θερμοπομπός είναι 2000w, ακριβώς την ίδια δουλειά θα σου κάνει με αυτό που θέλεις να αγοράσεις. Δώσε άλλα 25 ευρώ και τα ρέστα στη ΔΕΗ.

δε ζεσταινει 

εκει ειναι το προβλημα

και πληρωνω και κρυωνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 ώρες πριν, artificintel είπε

Η φθήνεια τρώει τον παρά, λέγανε οι παλιοί... (Διάβασε στην περιγραφή του, κάτω κάτω τι γράφει και αναρωτήσου γιατί ...) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, artificintel είπε

δε ζεσταινει 

εκει ειναι το προβλημα

και πληρωνω και κρυωνω

Αν το αλλάξεις πάλι 2000w θα έχεις, μια από τα ίδια. Αν δουλεύουν και τα 2 θα έχεις 4000w, σαν να καις θερμοσίφωνα συνέχεια.

Νομίζω έγραψες πως το σπίτι "μπάζει", για αυτό δεν μπορεί να γίνει τίποτα;

Όπως φαίνεται φθηνή κι εύκολη λύση δεν υπάρχει. Αν προσπαθείς με ένα "ψόφιο" 9αρι να ζεστάνεις 60 αμόνωτα τετραγωνικά, φυσικά δεν θα τα καταφέρεις. Σε πιο μακροχρόνια βάση, το πιο αποδοτικό και οικονομικό θα ήταν ένα 18αρι πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, korakios είπε

μόνο με ενδοδαπέδια και αυτό παίζεται

Πιστεύω ότι με την ενδοδαπεδια το πετυχαίνεις. Τουλάχιστον με τα σώματα δεν έχεις την έντονη διαστρωμάτωση της θερμοκρασίας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, Doubt είπε

Αν το αλλάξεις πάλι 2000w θα έχεις, μια από τα ίδια. Αν δουλεύουν και τα 2 θα έχεις 4000w, σαν να καις θερμοσίφωνα συνέχεια.

Νομίζω έγραψες πως το σπίτι "μπάζει", για αυτό δεν μπορεί να γίνει τίποτα;

Όπως φαίνεται φθηνή κι εύκολη λύση δεν υπάρχει. Αν προσπαθείς με ένα "ψόφιο" 9αρι να ζεστάνεις 60 αμόνωτα τετραγωνικά, φυσικά δεν θα τα καταφέρεις. Σε πιο μακροχρόνια βάση, το πιο αποδοτικό και οικονομικό θα ήταν ένα 18αρι πχ. 

για δωματιο το θελω 20τμ

για φετος νοιαζομαι αυτη τη στιγμη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, artificintel είπε

το σπιτι ειναι 55 τμ και μπάζει

εννοείς οτι οι τοίχοι είναι παγωμένοι ή ότι μπάζει κρύο αέρα από τα κουφώματα, πόρτες - παράθυρα κλπ ??  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, sap00 είπε

εννοείς οτι οι τοίχοι είναι παγωμένοι ή ότι μπάζει κρύο αέρα από τα κουφώματα, πόρτες - παράθυρα κλπ ??  

Το σπίτι/οικοδομή του πότε είναι; σε ποιο όροφο αν είναι πολυκατοικία; έχεις άλλους δίπλα/πάνω;

Κουφώματα τι έχεις (ξύλινα/αλουμινίου/συνθετικά); Τζάμια μονά ή διπλά; Αν θες ανέβασε φωτό σε spoiler..

Άμα είσαι με μονά τζάμια και κενό ανάμεσα στα τούβλα από συρόμενα κουφώματα, μην περιμένεις και πολλά αν δεν κάψεις ενέργεια αρκετή να το ζεστάνεις..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, sap00 είπε

εννοείς οτι οι τοίχοι είναι παγωμένοι ή ότι μπάζει κρύο αέρα από τα κουφώματα, πόρτες - παράθυρα κλπ ??  

απο πορτες και τζαμια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, artificintel είπε

απο πορτες και τζαμια

Εαν δε βαριέσαι και θέλεις να δεις πόση ενέργεια χρειάζεστε για καθε δωμάτιο για να ζεσταθείτε κανε αυτό https://www.elith.gr/calc/index.php

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/1/2024 στις 7:31 ΜΜ, artificintel είπε

δε ζεσταινει 

εκει ειναι το προβλημα

και πληρωνω και κρυωνω

Σε αυτή την περίπτωση σόμπα υγραερίου. Δεν υπάρχει κάτι πιο άμεσο χωρίς να σου έρθει ο κούκος αηδόνι. Θα πληρώνεις τα μισά από ό,τι δίνεις στο θερμοπομπό και σε ισχύ θα έχεις τη διπλάσια. Χώρια την υπέρυθρη ακτινοβολία που θα σε ζεσταίνει όταν είσαι στο οπτικό της πεδίο.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 hours ago, doomnx said:

Σε αυτή την περίπτωση σόμπα υγραερίου. Δεν υπάρχει κάτι πιο άμεσο χωρίς να σου έρθει ο κούκος αηδόνι. Θα πληρώνεις τα μισά από ό,τι δίνεις στο θερμοπομπό και σε ισχύ θα έχεις τη διπλάσια. Χώρια την υπέρυθρη ακτινοβολία που θα σε ζεσταίνει όταν είσαι στο οπτικό της πεδίο.

Ευγε!

Σομπα υγραεριου, η λυση να ζεσταθει και ο φτωχος.

Γιατι οτι καιει ρευμα, θελει πολυ προσοχη για να μη βρεθεις να χρωστας στη δεη.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/1/2024 στις 6:43 ΜΜ, GR77-S είπε

Μια σημαντική παράμετρος για την θέρμανση με πετρέλαιο είναι και η θερμοκρασία του νερού. Γνωρίζοντας ότι θα εγκατασταθεί ΑΘ κατέβασα τη θερμοκρασία του νερού στους 55 γιατί ήθελα να τεσταρω αν τα υπάρχοντα σώματα θα με καλύπτουν με τις χαμηλές θερμοκρασίες της αντλίας. Με συνεχόμενη λειτουργία όλη την ημέρα επειδή είχα μικρά παιδιά η κατανάλωση σε πετρέλαιο μειώθηκε αισθητά. Δεν ξέρω αν αυτό θα είχε μακροχρόνια επίπτωση στην ζωή του λέβητα, έχω ακούσει διφορούμενες απόψεις. 

 

Και εγώ τα τελευταία 2 χρόνια, χρησιμοποιώ τον λέβητα με νερά στους 52-54 βαθμούς. Η αλήθεια είναι ότι μου ζεσταίνει το σπίτι μια χαρά και νομίζω είναι σπατάλη να το ανεβάσω περισσότερο. 

Για ποιο λόγο να έχει επίπτωση στη ζωή του λέβητα όμως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, mindreader είπε

Ευγε!

Σομπα υγραεριου, η λυση να ζεσταθει και ο φτωχος.

Γιατι οτι καιει ρευμα, θελει πολυ προσοχη για να μη βρεθεις να χρωστας στη δεη.

Δείτε κι αυτό 

 

2 ώρες πριν, InsoRay είπε

Για ποιο λόγο να έχει επίπτωση στη ζωή του λέβητα όμως?

Οι χαμηλές θερμοκρασίες δημιουργούν υγροποιήσεις καυσαερίων που με τη σειρά τους διαβρώνουν το λέβητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

29 λεπτά πριν, doomnx είπε

Δείτε κι αυτό 

 

Οι χαμηλές θερμοκρασίες δημιουργούν υγροποιήσεις καυσαερίων που με τη σειρά τους διαβρώνουν το λέβητα.

Ε όχι και μισή ώρα defrost ρε φίλε...

Σόμπα υγραερίου έχει ο μπατζανάκης παραδίπλα μου. Το σπίτι μυρίζει αέριο και η υγρασία είναι θέμα. Τη θεωρώ λύση ανάγκης σε διακοπή ρεύματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...