Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, andreaspA είπε

τα δικα μου τα νουμερα που αναφερω παραπανω επι πρακτικου και οχι θεωρητικου, αλλα λενε. Πραγματικα ομως... οπως αγαπαει ο καθένας.

Γιατί εμείς δεν έχουμε σπίτια που ζεσταίνονται επί του πρακτικού; Δεν έχουμε δει ότι στο σπίτι μας δίνουμε πλέον ένα κλάσμα των χρημάτων που δίναμε τα προηγούμενα χρόνια με άλλους τρόπους θέρμανσης; Προσωπικά έχω και ενεργειακό τζάκι και λέβητα πετρελαίου (ατομικό) και μπορώ να συγκρίνω σε σχέση με τα κλιματιστικά. Λυπάμαι αλλά αν θες να επιχειρηματολογήσεις με τη φαντασία σου κάντο, αλλά δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω.

Επεξ/σία από liakjim
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, liakjim είπε

Γιατί εμείς δεν έχουμε σπίτια που ζεσταίνονται επί του πρακτικού; Δεν έχουμε δει ότι στο σπίτι μας έχουμε πλέον ένα κλάσμα των χρημάτων που δίναμε τα προηγούμενα χρόνια με άλλους τρόπους θέρμανσης; Προσωπικά έχω και ενεργειακό τζάκι και λέβητα πετρελαίου (ατομικό) και μπορώ να συγκρίνω σε σχέση με τα κλιματιστικά. Λυπάμαι αλλά αν θες να επιχειρηματολογήσεις με τη φαντασία σου κάντο, αλλά δεν πρόκειται να σε ακολουθήσω.

Φυσικα και εχεις σπιτι! και αυτο ακριβως ειπα. Δεν ειναι πανακεια τα κλιματιστικα. Μπορει να κανουν για το δικο σου σπιτι.
Δεν κανουν για το δικο μου για πολλα ακομα που γνωριζω.
Δεν ειναι για λες τις περιπτωσεις οπως προσπαθειτε να δειξετε επιμονα.
Το γιατι πληρωνεις λιγοτερα με κλιματισμο εχει πολλες αναγνωσεις. Δεν εχει μια. 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, andreaspA είπε

τα δικα μου τα νουμερα που αναφερω παραπανω επι πρακτικου και οχι θεωρητικου, αλλα λενε. Πραγματικα ομως... οπως αγαπαει ο καθένας.

Συνεχίζεις να επιμένεις για κάτι, όπου άλλο πράγμα λέμε, άλλο λες εσύ..

Συγκεκριμένα στο νήμα αναλύουμε (αν έχω καταλάβει σωστά), το ποσό μας κοστίζει μια θερμική κιλοβατώρα, ανάλογα τον τρόπο θέρμανσης που χρησιμοποιούμε, όπου μέχρι στιγμής και λόγω σχετικά ήπιους κλίματος στο μεγαλύτερο μέρος της χώρας, τα κλιματιστικά (αντλίες θερμότητας αέρος-αέρος), είναι το πιο αποδοτικό=δαπανά τη λιγότερη ενέργεια για αυτή που αποδίδει.. 

Εσύ μας λες μεμονωμένες περιπτώσεις, προφανώς κάθε μέρος/σπίτι/χρήση είναι διαφορετική, με επιδόματα ή χωρίς..

Ε και εγώ αν είχα 200 στρέμματα δέντρα που με τα κλαδέματα τους είχα "τσάμπα" ξύλα, λογικό είναι να σου έλεγα πως το καλύτερο είναι ο ξυλολέβητας, ομοίως αν είχα τηλεθέρμανση και έπαιρνα και επίδομα θέρμανσης, θα μου έβγαινε "τσάμπα" η θέρμανση.., κάθε περίπτωση απαιτεί μεμονωμένη αντιμετώπιση..

Σε μια αποθήκη που μπορεί να πάω 2 ώρες μια Κυριακή να μαστορέψω κάτι, προφανώς δεν θα βάλω το καλύτερο κλιματιστικό, αλλά μια σόμπα αλογόνου και ας κάψει όσο θέλει.. 

Και στην τελική ξέρω κόσμο που "γουστάρει" να κάθεται μέσα στο σπίτι του με 16 βαθμούς, χωρίς να ανάψει τίποτα όλο το χειμώνα, όχι από τσιγκουνιά, αλλά από το έλα μωρέ θα βάλω ένα φούτερ τι να ανάβω τσάμπα ρεύματα/πετρέλαια/ξύλα??

Άρα από πού να το πιάσουμε, ό,τι γουστάρει ο καθένας.., φυσική αναλύουμε και την αποδεικνύουμε με μαθηματικά.. 😉

Δηλαδή εμείς από τα 800-1000 λίτρα πετρέλαιο που θέλουμε εδώ στα νησιά, με λειτουργία 16:00 - 08:00 στους 20, με 1.40€+ το λίτρο, χωρίς επιδόματα θέρμανσης (ή για όσους παίρνουν είναι 100-150€, μπούρδες δηλαδή), από τα 1200-1400€ πετρέλαιο τη σεζόν, πήγα ακόμα και στα 300€ ρεύμα, πίστεψε με είναι ΤΡΕΛΗ διαφορά..

1000 φορές να "επενδύσω" στα καλύτερα μηχανήματα (όχι mideo-ειδη) και ας κάψουν όσο ρεύμα κάψουν 

Πολύ σωστά τα λέει ο @liakjim, μας ανοίγει τα γκαβα μας ακόμα και στο τι μηχάνημα να επιλέξουμε.. 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, andreaspA είπε

 

Στο δικο μου λοιπον διαμερισματακι των 70τμ, πληρωνω 50-60-70€ θερμανση τον μηνα με αυτονομη καλοριφερ και ζεστα νερα.
Ουτε το ψηριζω τοσο πολυ, ουτε το αφηνω ολη μερα ανοιχτο γιατι υποτιθεται θα καιει λιγοτερο, ουτε διαφορα αλλα τρελά.
Θα φυγω σε λιγο απο το σπιτι, θα το χαμηλωσω απο τον θερμοστατη μη τυχον και αναψει οσο λειπω, και θα το ανεβασω παλι στους 22 οταν γυρισω το μεσημερι το οποιο θα κανει αναθερμανση του σπιτιου με αυξηση 2c κυριολεκτικα σε 10 λεπτα. Υποψιν οτι αποκλειεται η θερμοκρασια του σπιτιου να εχει πεσει παραπανω απο 1c.

 

70 ευρώ το μήνα για πετρέλαιο σημαίνει ότι με τις σημερινές τιμές σας χρειάζονται γύρω στα 60 λίτρα. Δηλαδή 2 λίτρα πετρέλαιο την ημέρα. Πόσες ώρες έχετε τη θέρμανση ώστε να υπάρχει τόσο μικρή κατανάλωση; Ή μήπως έχετε τόσο καλές μονώσεις; 

Ρωτάω γιατί όταν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου ήθελα περίπου 1,5 λίτρο ανά ώρα χρήσης 

Επεξ/σία από Giannis_Io
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν θα υπηρχε μηχανολογος να βγαλει μελετη θερμανσης για πετρελαιο

Ρώτα μερικούς μηχανολόγους αν κάνουν πλέον μελέτες θέρμανσης με πετρέλαιο ή με αντλίες θερμότητας σε νέες οικοδομές με ενεργειακές αξιώσεις, με τα νέα δεδομένα, τις νέες τεχνολογίες και κανονισμούς και μετά προβληματίσου από τις απαντήσεις που θα λάβεις.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Προσπαθείτε να εξηγήσετε σε δυο άτομα ότι σε ένα χωρο με συγκεκριμένες απωλειες τα διαφορετικά είδη θέρμανσης έχουν άλλο κόστος και ότι οι αντλίες είναι οικονομικότερες , αφού βλέπετε ότι κάτι τόσο απλό δε μπορούν να το αντιληφθούν μη χαραμίζετε το χρόνο σας , οι συγκεκριμένοι είναι αυτό που είναι ……τι να κάνουμε η γη εκτός του ότι δεν είναι επίπεδη γυρίζει κιόλας .

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Δεν θα υπηρχε μηχανολογος να βγαλει μελετη θερμανσης για πετρελαιο , πυρηνα, πελετ ή οτιδηποτε αλλο.

 Όταν το 2005 έκανα μελέτη για ηλιοθερμία σε όσους γνωστούς το έλεγα γελούσαν. Βάλε πετρέλαιο να σωθείς και άσε τις χαζομάρες έλεγαν. Ηλιοθερμία με υποστήριξη λέβητα υγραερίου σε δεξαμενή έβγαινε ο χειμώνας στο Καπανδρίτη αέρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Giannis_Io είπε

70 ευρώ το μήνα για πετρέλαιο σημαίνει ότι με τις σημερινές τιμές σας χρειάζονται γύρω στα 60 λίτρα. Δηλαδή 2 λίτρα πετρέλαιο την ημέρα. Πόσες ώρες έχετε τη θέρμανση ώστε να υπάρχει τόσο μικρή κατανάλωση; Ή μήπως έχετε τόσο καλές μονώσεις; 

Ρωτάω γιατί όταν χρησιμοποιούσα λέβητα πετρελαίου ήθελα περίπου 1,5 λίτρο ανά ώρα χρήσης 

Προκειται για οικοδομη με 12 διαμερισματα (6χ109τμ και 6χ 68τμ), και υπογειο γκαραζ. Το υπογειο γκαραζ το λεω γιατι εχει πολλα μετρα σωληνωσεις για την θέρμανση
Boiler για ζεστο νερο απο το κοινοχρηστο ρολοι.
Πιο κρυουλιαρα γυναικα απο την δικη μου δεν υπαρχει στον πλανητη. Στους 20c , ασπριζουν τα δαχτυλα της. 
Βαλαμε χτες πετρελαιο με 1265€,  35 μερες απο το προηγουμενο κυβικο και εχουμε ακομα 150λιτρα.
850λιτρα καψαμε λοιπον για 1062τμ 
στο δικο μου διαμερισμα , γραφω 9-11 ωρες θερμανση καθε μηνα με τον θερμοστατη στους 22c που φτανει 23 για να κλεισει, και οταν λειπω το πρωι τον κατεβαζω στους 21 για να μην αναψει ή να ανάψει λίγο.
Ειμαι ισογειο διαμερισμα, με αλλο διαμερισμα και στον βορρα και στον νοτο. Μπροστα και πισω ειμαι πιο μεσα απο το βορεινο διαμερισμα οποτε με προφυλασει και απο τον αερα. 
Ολοι λιγο πολυ ομως τα ιδια καιμε. Περισσοτερο καινε τα διαμερισματα του 2ου οροφου και ειδικα το μεγαλο βορεινο.
 

32 λεπτά πριν, sap00 είπε

Ρώτα μερικούς μηχανολόγους αν κάνουν πλέον μελέτες θέρμανσης με πετρέλαιο ή με αντλίες θερμότητας σε νέες οικοδομές με ενεργειακές αξιώσεις, με τα νέα δεδομένα, τις νέες τεχνολογίες και κανονισμούς και μετά προβληματίσου από τις απαντήσεις που θα λάβεις.   

Επειδη εκανα περυσι μελετη θερμανσης για οικοδομη με ρωτησε τι θελω να βαλω. Δεν μπορω να πω οτι χαρηκε και πολυ με την αντλια θερμοτητας, αλλα μου εφτιαξε την μελετη που του ζητησα και την υλοποιησα με την 16αρα LG.

Υ.γ Η μελετη ηταν για σπιτι που εχω πουλησει και η ιδιοκτητρια δεν ειναι σε θεση να ασχολειται με πετρελαιο και σιγουρα θελει και ψυξη το καλοκαιρι.

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

τα δικα μου τα νουμερα που αναφερω παραπανω επι πρακτικου και οχι θεωρητικου, αλλα λενε. Πραγματικα ομως... οπως αγαπαει ο καθένας.

πρακτικά είσαι παράδειγμα κακής χρήσης/επιλογής/εγκατάστασης κτλ , δε φταίει το ac που πρακτικά αποδίδει Χkw και δε γίνεται να αμφισβητηθεί

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Doubt είπε

21 σε άδειο σπίτι είναι πάρα πολύ. 

Δεν λειπω πολλες ωρες. Γυρναω νωρις πισω γιατι δουλευω απο τον υπολογιστη. Τελος παντων... αυτο κανω και καιω αυτα που λεω, και εχω την εμπειρια που λεω απο τα κλιματιστικα. 
Μην νομιζεις ομως οτι θα αναψει και ιδιαιτερα το πρωι. Βγαινει ο ηλιος, ζεσταινεται η ατμοσφαιρα, σπανια να αναψει θεωρω γιατι και πρωινα που εχω κατσει σπιτι, παλι το κατεβαζω στους 21 για να μην αναψει και καω, και αντε σε πολυ κρυο να αναψει για μερικα λεπτα. Το απογευμα υποφερω με την οικογενεια σπιτι και την ζεστη που εχουμε. Δεν ειμαι φτιαγμενος για 22-23 βαθμους μεσα στο σπιτι.
Καλα αν αναψει και τζακι δεν συζητω. Παω διπλα στην Αμαλια με το inventor το 18αρι για να δροσιστω! :D
Για να καταλαβεις , αυτη την στιγμη ο θερμοστατης λεει οτι εχει 21.5 βαθμους το σπιτι. Εχω εναν wifi του 50αρικου.

 

Επεξ/σία από andreaspA
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 hours ago, plasTOST said:

Φαντάσου όσοι βιάστηκαν και έκλεισαν σταθερό τιμολόγιο με τιμή μεγαλύτερη του κυμαινόμενου, που βάση δεδομένων τάσης τιμής για τον επόμενο τουλάχιστον μήνα, μην πω 3 μηνο, θα πληρώνουν παραπάνω!

 

 Κατσε να προχωρησουμε στο 2024 και 'στο τελος ξυριζουν το γαμπρο΄...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

λεω να πάρω αυτό

https://www.united-electronics.gr/product.asp?catid=1952&title=united-uhp-797-θερμαντικο-panel-σε-γυαλι-2000w

 

αν το έχει κάποιος :

1)ζεσταίνει ?

2) κανει θόρυβο ?

για το 2) μπορει κποιος να βρει τα db ?

προσπάθησα αλλά δε βρήκα κάτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, artificintel είπε

λεω να πάρω αυτό

https://www.united-electronics.gr/product.asp?catid=1952&title=united-uhp-797-θερμαντικο-panel-σε-γυαλι-2000w

 

αν το έχει κάποιος :

1)ζεσταίνει ?

2) κανει θόρυβο ?

για το 2) μπορει κποιος να βρει τα db ?

προσπάθησα αλλά δε βρήκα κάτι

DEH likes this post

δεν εχει ανεμιστήρα πάντως , καλό κουράγιο 😁

Spoiler

image.png.42ab8a75070532eebabf0b7798f128e1.png

χαμηλή λέει  🤣

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...