Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φτου είδα άλλη μια  επιστημονική ανάλυση του mindreader , όπως πάντα με επιχειρήματα και γεμάτο μαθηματικές πράξεις , παίζει να βάζει και τα δημοτικά τέλη μέσα  😂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγώ πάντως είδα μεγάλη οικονομία στο λογαριασμό ρεύματος και νερού. Ξηλωσα τον θερμοσιφωνά και αγοράζω εμφιαλωμένο νερό το οποιό το ζεσταίνω στο πετρογκαζ για να κάνω μπάνιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vali είπε

Εγώ πάντως είδα μεγάλη οικονομία στο λογαριασμό ρεύματος και νερού. Ξηλωσα τον θερμοσιφωνά και αγοράζω εμφιαλωμένο νερό το οποιό το ζεσταίνω στο πετρογκαζ για να κάνω μπάνιο.

είσαι λίγο σπάταλος μιας και για να κάνεις μπάνιο σημαίνει οτι ιδρώνεις χειμωνιάτικα άρα ξοδεύεις πολύ γκάζι και παραζεσταίνεται ο χώρος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα ήθελα να προτείνω/επισημάνω τα εξής, για όσους θερμαίνονται με ηλεκτρικό ρεύμα. Πιο συγκεκριμένα, αυτήν τη στιγμή στις χρεώσεις ηλεκτρικού ρεύματος, δεν περιλαμβάνονται μόνο οι χρεώσεις προμήθειας, αλλά ρυθμιζόμενες χρεώσεις που αυξάνουν αρκετά την συνολική χρέωση, ειδικά αν υπερβούμε κάποιες κλίμακες σε κατανάλωση. Η ρυθμιζόμενη χρέωση που αυτή τη στιγμή διαφοροποιείται αρκετά με την κατανάλωση είναι οι ΥΚΩ, που χρεώνεται κλιμακωτά, όπως στη φωτογραφία παρακάτω μέσα στο spoiler: (έχει ψηφιστεί η κατάργηση των κλιμάκων με εφαρμογή οριζόντιας χρέωσης περίπου 0.018€/kWh, αλλά δεν έχει εφαρμοστεί ακόμα - άγνωστο το πότε)

Spoiler

image.png.76318098bd4962c6fce59bd11eec74f7.png

Οπότε, για όσους υπερβαίνουν τις 1.600 kWh το τετράμηνο (ή τις 400 kWh το μήνα όταν εφαρμοστεί η μηνιαία καταμέτρηση από τον ΔΕΔΔΗΕ), για να μην πληρώνουν αυξημένες ΥΚΩ, μπορούν να κάνουν αίτηση στον ΔΕΔΔΗΕ για χορήγηση νυκτερινού τιμολογίου με κόστος 42.16€ εφάπαξ, προκειμένου να "μοιράσουν" τις καταναλώσεις τους (ή να χρησιμοποιούν τις ενεργοβόρες συσκευές τις "νυκτερινές" ώρες) μεταξύ ημερήσιας και νυκτερινής ζώνης χρέωσης, μειώνοντας έτσι τις χρεώσεις ΥΚΩ.

Πχ ένα σπίτι που θερμαίνεται με ρεύμα, καταναλώνοντας 2.400 kWh το τετράμηνο, θα πληρώσει ΥΚΩ 65.04€

Αν είχε νυκτερινό, με κατανάλωση 1.600 kWh την ημέρα και 800 kWh τη "νύκτα" θα πληρώσει ΥΚΩ 16.56€

Η διαφορά είναι 48.48€, μικρό σαν ποσό, αλλά γιατί να μην το γλιτώσουμε, αν μπορούμε..

Spoiler

@Thresh αν θεωρείτε πως βοηθάει κάποιους, κάντε το sticky, thanks

 

Επεξ/σία από Kozanitis1
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν υπολογίζετε το κόστος του ρεύματος πρέπει να τα προσέθετε όλα μέσα στην τιμή ώστε να υπολογίσετε την τελική τιμή κιλοβατώρας. Στην ΔΕΗ για τα οικιακά τιμολόγια η τελική χρέωση βγαίνει περίπου + 0.7 με 0.8 ευρώ/kWh επί της τιμής χρέωσης προμηθειας, χωρίς τα δημοτικά τέλη και τα πάγια που είναι αποσυνδεμένα από την κατανάλωση. 

Να κοιτάτε τακτικά τους μετρητές για το τι καταναλωνετε και να κάνετε μια διαίρεση με τις ημέρες για να έχετε μια εικόνα για την μέση κατανάλωση ενέργειας ανά ημέρα με βάση την εποχή. 

Το κλιματιστικό inverter με σωστό σημείο τοποθέτησης σωστή συντήρηση και λειτουργία 24/24 στο αυτόματο παρέχει την βέλτιστη οικονομία σε σχέση με οτιδήποτε άλλη πηγή ενέργειας. 

Επεξ/σία από mariosnik_
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, mariosnik_ said:

υπολογίσετε την τελική τιμή κιλοβατώρας. Στην ΔΕΗ για τα οικιακά τιμολόγια η τελική χρέωση βγαίνει περίπου + 0.7 με 0.8 ευρώ/kWh επί της τιμής χρέωσης

Μάλλον εννοείς 0,07

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 ώρες πριν, mindreader είπε

Οτι με συσκευες που καταναλωνουν ρευμα, ειναι ο οικονομικοτερος τροπος θερμανσης.

Προσπάθησε να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφονται για να μην βγάζεις λάθος σύμπερασματα που στο τέλος τον εαυτό σου εκθέτουν και ζημιώνουν , εαν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος που κάτι ίσως δεν είναι γραμμένο με τρόπο που να σου είναι κατανοητό ,πιστεύω ότι σε όποιον συμφουριτη ζητήσεις από αυτούς που ασχολούνται με τα θέματα κόστους να σου εξηγήσει τι εννοεί δεν θα αρνηθει να σου απαντήσει , με τρόπο απόλυτα κατανοητό ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις για τα γραφόμενα 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι διαφορετικες γνώμες ειναι υγεια σε μια δημοκρατια και σε ενα forum, οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους. Προσπαθειστε να είστε πιο διαλλακτικοι με τις διαφορετικες αποψεις. Μονο καλο θα σας κανει. ο δογματισμος δεν κανει καλο.
Καποιοι μπορει να ζεσταινεστε με κλιματιστικα. Γνωριζω και εγω καποιον-ους.
Θεωρώ ότι η πραγματικη ζωη δεν εχει καμια σχεση με καποια αστεια που διαβαζω εδω μεσα για καταναλωσεις 30-50-100watt σε κλιματιστικα. 
Ισως σε συνθηκες τεστ να υπαρχουν, οχι σε real life. Σε real life οι καταναλωση που εχει το 18αρι black Inventor στο σαλονι της Αμαλιας διπλα μου, ειναι 1500watt στο ξεκινημα εως 600 το λιγοτερο συμφωνα με το Tapo μπριζάκι. Τωρα αν τοποθετουσε πορτα στον διαδρομο, εβαζε θερμοπροσοψη στον βορια, αλλαζε κουφώματα, και κλειδωνομασταν μεσα, πιθανα να μπορουσε να κατεβασει τέτοιες καταναλωσεις ή και να εσβηνε γιατι απλα δεν θα υπηρχε αναγκη θέρμανσης.
Θα βοηθουσε βεβαια και η εξαιρετικη φασολαδα που εφτιαξε η γυναικα μου χτες, και οι μπαμιες που εφαγα προχτες! :D (δράμα η κατάσταση!)
 

Οποτε δοκιμασα να ζεσταθω με το inventor 12αρι Corona, κατω απο 450watt δεν επεσε, και ζεστη σοβαρη δεν ειδα. Ενα κυμα χλιαρου αερα ειδα, που ζεσταινε την καραφλα μου οπως περναγε απο πανω, και τα ποδια μου κρυα. Οταν το εκλεινα, κρύωνε και η καραφλα. Ο τοιχος με την άλλη γειτονισσα την συγχωρεμένη δεν ζεσταθηκε ποτέ.
Στο δικο μου λοιπον διαμερισματακι των 70τμ, πληρωνω 50-60-70€ θερμανση τον μηνα με αυτονομη καλοριφερ και ζεστα νερα.
Ουτε το ψηριζω τοσο πολυ, ουτε το αφηνω ολη μερα ανοιχτο γιατι υποτιθεται θα καιει λιγοτερο, ουτε διαφορα αλλα τρελά.
Θα φυγω σε λιγο απο το σπιτι, θα το χαμηλωσω απο τον θερμοστατη μη τυχον και αναψει οσο λειπω, και θα το ανεβασω παλι στους 22 οταν γυρισω το μεσημερι το οποιο θα κανει αναθερμανση του σπιτιου με αυξηση 2c κυριολεκτικα σε 10 λεπτα. Υποψιν οτι αποκλειεται η θερμοκρασια του σπιτιου να εχει πεσει παραπανω απο 1c.
Αν αφηνα το κλιματιστικο, θα ειχα ξεπουληθει στην ΔΕΗ και στα υπνοδωματια θα ηθελα χιονοαλυσιδες.


 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οι διαφορετικες γνώμες ειναι υγεια σε μια δημοκρατια και σε ενα forum, οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους. Προσπαθειστε να είστε πιο διαλλακτικοι με τις διαφορετικες αποψεις. Μονο καλο θα σας κανει. ο δογματισμος δεν κανει καλο.
Καποιοι μπορει να ζεσταινεστε με κλιματιστικα. Γνωριζω και εγω καποιον-ους.
Θεωρώ ότι η πραγματικη ζωη δεν εχει καμια σχεση με καποια αστεια που διαβαζω εδω μεσα για καταναλωσεις 30-50-100watt σε κλιματιστικα. 
Ισως σε συνθηκες τεστ να υπαρχουν, οχι σε real life. Σε real life οι καταναλωση που εχει το 18αρι black Inventor στο σαλονι της Αμαλιας διπλα μου, ειναι 1500watt στο ξεκινημα εως 600 το λιγοτερο συμφωνα με το Tapo μπριζάκι. Τωρα αν τοποθετουσε πορτα στον διαδρομο, εβαζε θερμοπροσοψη στον βορια, αλλαζε κουφώματα, και κλειδωνομασταν μεσα, πιθανα να μπορουσε να κατεβασει τέτοιες καταναλωσεις ή και να εσβηνε γιατι απλα δεν θα υπηρχε αναγκη θέρμανσης.
Θα βοηθουσε βεβαια και η εξαιρετικη φασολαδα που εφτιαξε η γυναικα μου χτες, και οι μπαμιες που εφαγα προχτες! :D (δράμα η κατάσταση!)
 

Οποτε δοκιμασα να ζεσταθω με το inventor 12αρι Corona, κατω απο 450watt δεν επεσε, και ζεστη σοβαρη δεν ειδα. Ενα κυμα χλιαρου αερα ειδα, που ζεσταινε την καραφλα μου οπως περναγε απο πανω, και τα ποδια μου κρυα. Οταν το εκλεινα, κρύωνε και η καραφλα. Ο τοιχος με την άλλη γειτονισσα την συγχωρεμένη δεν ζεσταθηκε ποτέ.
Στο δικο μου λοιπον διαμερισματακι των 70τμ, πληρωνω 50-60-70€ θερμανση τον μηνα με αυτονομη καλοριφερ και ζεστα νερα.
Ουτε το ψηριζω τοσο πολυ, ουτε το αφηνω ολη μερα ανοιχτο γιατι υποτιθεται θα καιει λιγοτερο, ουτε διαφορα αλλα τρελά.
Θα φυγω σε λιγο απο το σπιτι, θα το χαμηλωσω απο τον θερμοστατη μη τυχον και αναψει οσο λειπω, και θα το ανεβασω παλι στους 22 οταν γυρισω το μεσημερι το οποιο θα κανει αναθερμανση του σπιτιου με αυξηση 2c κυριολεκτικα σε 10 λεπτα. Υποψιν οτι αποκλειεται η θερμοκρασια του σπιτιου να εχει πεσει παραπανω απο 1c.
Αν αφηνα το κλιματιστικο, θα ειχα ξεπουληθει στην ΔΕΗ και στα υπνοδωματια θα ηθελα χιονοαλυσιδες.


 

Προσπάθησε να διαβάζεις πιο προσεκτικά αυτά που γράφονται για να μην βγάζεις λάθος σύμπερασματα που στο τέλος τον εαυτό σου εκθέτουν και ζημιώνουν , εαν υπάρχει κάποιος αντικειμενικός λόγος που κάτι ίσως δεν είναι γραμμένο με τρόπο που να σου είναι κατανοητό ,πιστεύω ότι σε όποιον συμφουριτη ζητήσεις από αυτούς που ασχολούνται με τα θέματα κόστους να σου εξηγήσει τι εννοεί δεν θα αρνηθει να σου απαντήσει , με τρόπο απόλυτα κατανοητό ώστε να μην υπάρχουν παρανοήσεις για τα γραφόμενα 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Οι διαφορετικες γνώμες ειναι υγεια σε μια δημοκρατια και σε ενα forum, οσο και αν δεν αρεσει σε καποιους. Προσπαθειστε να είστε πιο διαλλακτικοι με τις διαφορετικες αποψεις. Μονο καλο θα σας κανει. ο δογματισμος δεν κανει καλο.
Καποιοι μπορει να ζεσταινεστε με κλιματιστικα. Γνωριζω και εγω καποιον-ους.
Θεωρώ ότι η πραγματικη ζωη δεν εχει καμια σχεση με καποια αστεια που διαβαζω εδω μεσα για καταναλωσεις 30-50-100watt σε κλιματιστικα. 
Ισως σε συνθηκες τεστ να υπαρχουν, οχι σε real life. Σε real life οι καταναλωση που εχει το 18αρι black Inventor στο σαλονι της Αμαλιας διπλα μου, ειναι 1500watt στο ξεκινημα εως 600 το λιγοτερο συμφωνα με το Tapo μπριζάκι. Τωρα αν τοποθετουσε πορτα στον διαδρομο, εβαζε θερμοπροσοψη στον βορια, αλλαζε κουφώματα, και κλειδωνομασταν μεσα, πιθανα να μπορουσε να κατεβασει τέτοιες καταναλωσεις ή και να εσβηνε γιατι απλα δεν θα υπηρχε αναγκη θέρμανσης.
Θα βοηθουσε βεβαια και η εξαιρετικη φασολαδα που εφτιαξε η γυναικα μου χτες, και οι μπαμιες που εφαγα προχτες! :D (δράμα η κατάσταση!)
 

Οποτε δοκιμασα να ζεσταθω με το inventor 12αρι Corona, κατω απο 450watt δεν επεσε, και ζεστη σοβαρη δεν ειδα. Ενα κυμα χλιαρου αερα ειδα, που ζεσταινε την καραφλα μου οπως περναγε απο πανω, και τα ποδια μου κρυα. Οταν το εκλεινα, κρύωνε και η καραφλα. Ο τοιχος με την άλλη γειτονισσα την συγχωρεμένη δεν ζεσταθηκε ποτέ.
Στο δικο μου λοιπον διαμερισματακι των 70τμ, πληρωνω 50-60-70€ θερμανση τον μηνα με αυτονομη καλοριφερ και ζεστα νερα.
Ουτε το ψηριζω τοσο πολυ, ουτε το αφηνω ολη μερα ανοιχτο γιατι υποτιθεται θα καιει λιγοτερο, ουτε διαφορα αλλα τρελά.
Θα φυγω σε λιγο απο το σπιτι, θα το χαμηλωσω απο τον θερμοστατη μη τυχον και αναψει οσο λειπω, και θα το ανεβασω παλι στους 22 οταν γυρισω το μεσημερι το οποιο θα κανει αναθερμανση του σπιτιου με αυξηση 2c κυριολεκτικα σε 10 λεπτα. Υποψιν οτι αποκλειεται η θερμοκρασια του σπιτιου να εχει πεσει παραπανω απο 1c.
Αν αφηνα το κλιματιστικο, θα ειχα ξεπουληθει στην ΔΕΗ και στα υπνοδωματια θα ηθελα χιονοαλυσιδες.


 

Κακό παράδειγμα τα μιντεοειδη που αναφέρεις. Θα είχες από 20% έως και 40% μεγαλύτερη οικονομία με δύο καλά κλιματιστικά σε σχέση με τις σαπίλες αυτές. Και εννοείται τα κλιματιστικά δεν τα κλείνουμε ποτέ, το έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Δεν φταίει το μέσο όταν έχει κακούς αντιπροσώπους και κακή χρήση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, mindreader είπε

Τους χαλας το αφηγημα.

Οτι με συσκευες που καταναλωνουν ρευμα, ειναι ο οικονομικοτερος τροπος θερμανσης.

Ο μεσος και φτωχοποιημενος Ελλην πολιτης ομως, οταν ερχεται ο λογαριασμος της δεη, ξερει οτι δεν ειναι ετσι οπως του τα ελεγαν....

 

Φαντάσου όσοι βιάστηκαν και έκλεισαν σταθερό τιμολόγιο με τιμή μεγαλύτερη του κυμαινόμενου, που βάση δεδομένων τάσης τιμής για τον επόμενο τουλάχιστον μήνα, μην πω 3 μηνο, θα πληρώνουν παραπάνω!

1 λεπτό πριν, liakjim είπε

Δεν φταίει το μέσο όταν έχει κακούς αντιπροσώπους και κακή χρήση.

Και κατ΄επέκταση κακή εγκατάσταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κακό παράδειγμα τα μιντεοειδη που αναφέρεις. Θα είχες από 20% έως και 40% μεγαλύτερη οικονομία με δύο καλά κλιματιστικά σε σχέση με τις σαπίλες αυτές. Και εννοείται τα κλιματιστικά δεν τα κλείνουμε ποτέ, το έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Δεν φταίει το μέσο όταν έχει κακούς αντιπροσώπους και κακή χρήση.

 

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, liakjim είπε

Κακό παράδειγμα τα μιντεοειδη που αναφέρεις. Θα είχες από 20% έως και 40% μεγαλύτερη οικονομία με δύο καλά κλιματιστικά σε σχέση με τις σαπίλες αυτές. Και εννοείται τα κλιματιστικά δεν τα κλείνουμε ποτέ, το έχουμε πει εκατοντάδες φορές. Δεν φταίει το μέσο όταν έχει κακούς αντιπροσώπους και κακή χρήση.

και 300watt να εκαιγε το καλυτερο κλιματιστικο στο σαλονι μου, ειναι 7.2kwh την ημερα *0,24. Ειναι 52€ τον μηνα για να ζεσταινω με aircondition μονο το σαλονι μου. Στα δυο υπνοδωματια ... χιονοαλυσιδες. Στο μπανιο παθαινεις πνευμονια για να κανεις μπανιο.
Εχω δοκιμασει και θερμανση με aircondition. Ζεστη στην μεση και ψηλα του δωματιου, κρυο οσο κατεβαινεις κατω, και μια αποπνικτικη ατμοσφαιρα.
Ακομα και σε αυτη την περιπτωση ομως, βγαινει ακριβοτερος με διαφορα ο κλιματισμος.
Για αυτο λεω. Δεν χρειαζονται δογματα. Σε καποιες περιπτωσεις χωρις συζητηση ειναι μια λυση ο κλιματισμος. Και ειναι και ευκολη λυση. Χωρις μουντζουρες, χωρις κουβαλημα, χωρις προεργασια.
Ειδικα για ενα κατα βαση καλοκαιρινο εξοχικο που θα επισκεπτεσαι ΚΑΙ τον χειμωνα καποιες φορες, ειναι μια χαρα! ή για μια μονιμη κατοικια σε πολυκατοικια με κεντρικη θερμανση που δεν αναβουν.
Οχι σε ολες τις περιπτωσεις ομως. Αν ηταν τετοια χαωτικη διαφορα οπως περιγραφετε εδω μεσα, δεν θα υπηρχε πετρελαιο, δεν θα υπηρχαν ξυλα, pellet , δεν θα υπηρχε τιποτα αλλο σημερα! ολοι aircondition θα ειχαν βαλει. Δεν θα υπηρχε μηχανολογος να βγαλει μελετη θερμανσης για πετρελαιο , πυρηνα, πελετ ή οτιδηποτε αλλο.

Στην πραξη βεβαια, οι περισσοτεροι που ασχοληθηκαν με θερμανση μεσω ρευματος, οπως ειπε και ο παραπανω αλλα δεν σας αρεσε, εκλαψαν! Θες απο λαθος επιλογες, απο λαθος μελετη, απο λαθος χρηση? εκλαψαν!
 

Υ.γ Να μην σχολιασω οτι πηρα 230€ επιδομα πετρελαιου θερμανσης, οποτε σε αυτη την περιπτωση χανεται εντελως το παιχνιδι!

Επεξ/σία από andreaspA
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, andreaspA είπε

Στην πραξη βεβαια, οι περισσοτεροι που ασχοληθηκαν με θερμανση μεσω ρευματος, οπως ειπε και ο παραπανω αλλα δεν σας αρεσε, εκλαψαν! Θες απο λαθος επιλογες, απο λαθος μελετη, απο λαθος χρηση? εκλαψαν!

Όχι. Και τα νούμερα το δείχνουν. Αλλά δεν πειράζει, όπως αγαπάει ο καθένας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, liakjim είπε

Όχι. Και τα νούμερα το δείχνουν. Αλλά δεν πειράζει, όπως αγαπάει ο καθένας.

τα δικα μου τα νουμερα που αναφερω παραπανω επι πρακτικου και οχι θεωρητικου, αλλα λενε. Πραγματικα ομως... οπως αγαπαει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...