Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 24/1/2024 στις 10:59 ΠΜ, plasTOST είπε

Πάνω σε αυτή την λογική σκεφτόμουν και εγώ φέτος να κινηθώ με χρήση κλιματιστικών αντί κεντρικής θέρμανσης. Δεν γίνεται να κάψω 300 € σε ρεύμα τον μήνα για θέρμανση με κλιματισμό (νέα κλιματιστικά 2 ετών σε όλο το σπίτι). 

Πάντως ξερω μπακαλιστικο , αλλα 80 ημέρες θέρμανσης 390-400 το πολύ€ μέχρι σήμερα , απο αρχες Νοεμβρίου εκαψα . Δεν μου ήρθε το ΖΝΧ ακομη αλλά πόσο να είναι δεδομένου οτι εχω και ηλιακό.. το μέλλον βέβαια φαίνεται να ειναι στις αντλίες θ., το αέριο θα φανεί, μια οι Χουθι μια κατι αλλο θα φανεί πώς θα πάει 

Επεξ/σία από Varnavas89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

50 λεπτά πριν, korakios είπε

απο ρεύμα πόσο καις ήδη ανα μήνα ? έχεις νυχτερινό ? (παίζει ρόλο στις χρεώσεις ΥΚΩ)

173 ημερήσιο & 56 νυχτερινό τον μήνα.

50 λεπτά πριν, korakios είπε

ένα σενάριο με αυτό το αρκετά  ακριβό πρόγραμμα αερίου , έχεις 0,05 συν ρήτρα (0,065 σύνολο) συν 0,025 ενέργειας (εξαρτάται την περιοχή) και μεταφοράς με τα υπόλοιπα συν ΦΠΑ . Με TTF 31 πας 0,09€/kw και με απόδοση 0,8 , περίπου 0,1125

Αυτό το πρόγραμμα αν θυμάμαι σωστά είναι τώρα και τελική τιμή βγαίνει 0,086. Αυτό με την απόδοση δεν το κατάλαβα. Αν είχε καλύτερη απόδοση δεν θα έκαιγε λιγότερα; Η τιμή όμως ούτως ή άλλως θα παρέμενε σταθερή. Που δεν το καταλαβαίνω σωστά;

50 λεπτά πριν, korakios είπε

Με ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως και φθηνό πρόγραμμα αερίου , θα έκαιγα αέριο πάντως (πέσαν κάπως οι τιμές και συνεχίζει η κάθοδος) , εκτός αν πάιζαν κορυφαία AC στο σπίτι με απόδοση επι 6+

Και εγώ για αέριο το κόβω για να έχω και ΖΝΧ. Κλιματιστικά daikin, Carrier, Toyotomi. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αυτό το πρόγραμμα αν θυμάμαι σωστά είναι τώρα και τελική τιμή βγαίνει 0,086.

όταν λες τελική εννοείς το σύνολο του λογαριασμού φαντάζομαι και όχι προμήθεια συν ρήτρα

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Αυτό με την απόδοση δεν το κατάλαβα. Αν είχε καλύτερη απόδοση δεν θα έκαιγε λιγότερα;

ναι θα έκαιγε λιγότερο αλλά αν είναι παλιός μη συμπυκνώσεως υπολογίζεις 80% (άσε που είναι τεράστιος λόγω κεντρικής και όχι ατομικός ,άρα λιγότερο απόδοση θα έχει)

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Η τιμή όμως ούτως ή άλλως θα παρέμενε σταθερή.

ποια τιμή να μείνει σταθερή ? του αερίου ? όχι μεταβάλλεται ανα μήνα .

Η απόδοση ? ναι σταθερή

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Και εγώ για αέριο το κόβω για να έχω και ΖΝΧ. Κλιματιστικά daikin, Carrier, Toyotomi. 

εγώ ανέφερα με ατομικό λέβητα , να είναι συμπυκνώσεως και να αλλάξω πρόγραμμα , 3 διαφορετικές παραμέτρους που δεν έχεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, korakios είπε

όταν λες τελική εννοείς το σύνολο του λογαριασμού φαντάζομαι και όχι προμήθεια συν ρήτρα

Με όλα μέσα. Πληρωτέο ποσό διά τις kw που έκαψα βγαίνει η τιμή που σου αναφέρω.

13 λεπτά πριν, korakios είπε

εγώ ανέφερα με ατομικό λέβητα , να είναι συμπυκνώσεως και να αλλάξω πρόγραμμα , 3 διαφορετικές παραμέτρους που δεν έχεις

Σε αυτή την λύση θα πάω.

Σαν μπούσουλα (χοντρά χοντρά) δεν ξέρω πως θα υπολογίσω την μηνιαία κατανάλωση με τις απώλειες που έχω. Αν βάλω έναν σύγχρονο ατομικό λέβητα αερίου συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, θα πω πχ 21kw απώλειες*31 ημέρες= 651kw*0,086€ (ας πάρουμε την τρέχουσα δυσμενή τιμολόγηση)=56€?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Με όλα μέσα. Πληρωτέο ποσό διά τις kw που έκαψα βγαίνει η τιμή που σου αναφέρω.

κοντά έπεσα (έτυχε μη νομίζεις, είναι αρκετά μπακαλίστικοι οι υπολογισμοί )

2 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Σε αυτή την λύση θα πάω.

Σαν μπούσουλα (χοντρά χοντρά) δεν ξέρω πως θα υπολογίσω την μηνιαία κατανάλωση με τις απώλειες που έχω. Αν βάλω έναν σύγχρονο ατομικό λέβητα αερίου συμπύκνωσης με αντιστάθμιση, θα πω πχ 21kw απώλειες*31 ημέρες= 651kw*0,086€ (ας πάρουμε την τρέχουσα δυσμενή τιμολόγηση)=56€?

καταρχάς απέχει το 21kw*31μέρες = 651kw απο το 10600 που ανέφερες συνολικά για τα 3 διαμερίσματα ή 3533 για 51 μέρες που ισοδυναμούν με 2078kw , που και να βάλεις μέσα τη διαφορά απόδοσης 25% πάλι πάει 1500+kw . Βέβαια άγνωστες οι καιρικές συνθήκες και φυσικά το κατα πόσο έκαψε το κάθε διαμέρισμα

αν έχεις 21kw απώλειες (πριν βγαίνει 50kw+)  , με πρόγραμμα άλλο φυσικά και όχι αυτό που είχες στην κεντρική θα είσαι (βάζω 0,025 ρυθμιζόμενες χωρίς χρέωση δυναμικότητας, αν είναι ας προτείνει άλλος άλλη τιμή) , για Φεβρουάριο θα είσαι με προμήθεια (πχ απο Ελίν) 0,035 και ρυθμιζόμενες με ΦΠΑ 0,064

ένας καυστήρας συμπυκνώσεως , λόγω του οτι άλλαξε η περιγραφή ενεργειακής κλάσης , υπολογίζεται σε σχέση με + 5% απόδοση ( στο 1kw αποδίδει 1,05kw)

άρα το 0,064 θα γίνει δια 1,05 = 0,061€/kw

21*31*0,061= 45€ συν πάγιο 6€ συν χρέωση δυναμικότητας (πάγιο/ετος και το κάνουμε ανα μήνα) που εξαρτάται απο τη σύνδεση του αερίου , πχ εμένα είναι 1,06*66,9/12=6€ ,

κανα 60άρι σύνολο  , αλλά βάσει της προηγούμενης ένδειξης που ανέφερα παραπάνω θα έβαζα 1500*0,064=96 , δλδ τουλάχιστον 110€ το μήνα να είμαι προετοιμασμένος

Υποθέτω κάηκες απο τις ακριβές τιμές αερίου των 3 τελευταίων ετών , ενώ όσοι παρακολουθούσαμε το νήμα αερίου πληρώσαμε κάτω απο τα μισά συγκεντρωτικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

καταρχάς απέχει το 21kw*31μέρες = 651kw απο το 10600 που ανέφερες συνολικά για τα 3 διαμερίσματα ή 3533 για 51 μέρες που ισοδυναμούν με 2078kw , που και να βάλεις μέσα τη διαφορά απόδοσης 25% πάλι πάει 1500+kw . Βέβαια άγνωστες οι καιρικές συνθήκες και φυσικά το κατα πόσο έκαψε το κάθε διαμέρισμα

αν έχεις 21kw απώλειες (πριν βγαίνει 50kw+)  , με πρόγραμμα άλλο φυσικά και όχι αυτό που είχες στην κεντρική θα είσαι (βάζω 0,025 ρυθμιζόμενες χωρίς χρέωση δυναμικότητας, αν είναι ας προτείνει άλλος άλλη τιμή) , για Φεβρουάριο θα είσαι με προμήθεια (πχ απο Ελίν) 0,035 και ρυθμιζόμενες με ΦΠΑ 0,064

Τις ημερήσιες απώλειες πως γίνεται να τις υπολογίσω ώστε να έχω καλύτερη εικόνα. Γνωρίζω ότι οι απώλειες είναι 18000 θερμίδες που αντιστοιχούν σε περίπου 21.000 kw? Ρωτάω μήπως κάνω λάθος στους υπολογισμούς.

4 λεπτά πριν, korakios είπε

Υποθέτω κάηκες απο τις ακριβές τιμές αερίου των 3 τελευταίων ετών , ενώ όσοι παρακολουθούσαμε το νήμα αερίου πληρώσαμε κάτω απο τα μισά συγκεντρωτικά

Τα προηγούμενα 2 χρόνια το κόστος θέρμανσης για 6 μήνες κάθε χρόνο και χωρίς δυνατότητα ζεστού νερού, ξεπέρασαν τα 3.800€. Θα είχε γίνει απόσβεση τουλάχιστον του λέβητα! Αντίστοιχα ο διπλανός μου γείτονας είναι στα 70€ στα πολλά κρύα με 24ωρη χρήση. Δεν τον κλείνει το βράδυ.

 

ΥΓ.: Όσα γράφεις είναι ότι σκέφτομαι ακριβώς. Σε ευχαριστώ για τον χρόνο σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τις ημερήσιες απώλειες πως γίνεται να τις υπολογίσω ώστε να έχω καλύτερη εικόνα. Γνωρίζω ότι οι απώλειες είναι 18000 θερμίδες που αντιστοιχούν σε περίπου 21.000 kw? Ρωτάω μήπως κάνω λάθος στους υπολογισμούς.

@liakjim ?

Spoiler


8 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Τα προηγούμενα 2 χρόνια το κόστος θέρμανσης για 6 μήνες κάθε χρόνο και χωρίς δυνατότητα ζεστού νερού, ξεπέρασαν τα 3.800€. Θα είχε γίνει απόσβεση τουλάχιστον του λέβητα!

δυστυχώς τα ξέρω , άλλοι πλήρωσαν 1800+ και εγώ πήρα 20€ 😛 (οι επιδοτήσεις ήταν μεγαλύτερες απο τη χρέωση) , υπήρχαν τρελές διαφορές σε όσους έκλειναν σε φθηνά σταθερά με όσους ήταν σε κυμαινόμενα ή με προμήθεια και ρήτρα ή ακόμα χειρότερα σε κυμαινόμενα με επιπλέον ρήτρα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

21000W μπορεί, 21000KW αν μένεις σε mall. 😅

Άρα 17500 θερμίδες είμαστε στα 21kw.

Πως κατάφερα και έβγαλα 21000kw δεν μπορω να καταλάβω. Εν τω μεταξύ σε ολη την συνομιλία γράφουμε 21kw.

Λάθος υπολογισμό έκανα στο τέλος. @korakios πες και εσύ τπτ ρεζίλι γίναμε στον @liakjim😂

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Άρα 17500 θερμίδες είμαστε στα 21kw.

Πως κατάφερα και έβγαλα 21000kw δεν μπορω να καταλάβω. Εν τω μεταξύ σε ολη την συνομιλία γράφουμε 21kw.

Λάθος υπολογισμό έκανα στο τέλος. @korakios πες και εσύ τπτ ρεζίλι γίναμε στον @liakjim😂

Προς το παρών παίξε με τα κλιματιστικά πάντως γιατί η κεντρική είναι φαρμακείο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, korakios είπε

Προς το παρών παίξε με τα κλιματιστικά πάντως γιατί η κεντρική είναι φαρμακείο

Όντως φαντάζει πιο safe επιλογή αν βέβαια σε καλύπτει επαρκώς 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο δίπλα θέμα ανεβάζουν τη θερμοκρασία για να πάρουν μεγαλύτερο επίδομα εν τω μεταξύ 😂

1 ώρα πριν, nlogginidis είπε

Μην το γελάς αδερφέ. Ήδη ανέβασα θερμοστάτη στο 22 και μάλλον θα πάει στο 23. Δεν έχω κάψει ούτε το 20% που μέγιστου επιδοτούμενου ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, doomnx είπε

Στο δίπλα θέμα ανεβάζουν τη θερμοκρασία για να πάρουν μεγαλύτερο επίδομα εν τω μεταξύ 😂

Τι να κάνω ρε παιδιά. Μονώσεις παντού(να είναι καλά το εξοικονομώ πριν τρία χρόνια), αντιστάθμιση ρυθμισμένη, κρύο δεν λέει να κάνει θα μας ζητάει λεφτά πίσω το αφεντικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 24/01/2024 at 21:35, doomnx said:

Αυτό που ξεχνάνε πολλοί είναι ότι
1. Κατά πάσα πιθανότητα ξεπερνάνε τις 400 kWh το μήνα και περνάνε σε ακριβότερη κλίμακα χρέωσης
2. Το σπίτι καίει ούτως ή άλλως ένα baseline ενέργειας που πρέπει να αφαιρείται πριν γίνει οποιαδήποτε διαίρεση

Με βάση τα παραπάνω, τα 0,14 της ΔΕΗ γίνονται 0,25 άνετα.

Τους χαλας το αφηγημα.

Οτι με συσκευες που καταναλωνουν ρευμα, ειναι ο οικονομικοτερος τροπος θερμανσης.

Ο μεσος και φτωχοποιημενος Ελλην πολιτης ομως, οταν ερχεται ο λογαριασμος της δεη, ξερει οτι δεν ειναι ετσι οπως του τα ελεγαν....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Τους χαλας το αφηγημα.

Οτι με συσκευες που καταναλωνουν ρευμα, ειναι ο οικονομικοτερος τροπος θερμανσης.

Ο μεσος και φτωχοποιημενος Ελλην πολιτης ομως, οταν ερχεται ο λογαριασμος της δεη, ξερει οτι δεν ειναι ετσι οπως του τα ελεγαν....

 

Θέλει προσοχή σίγουρα. Αλλά γίνεται με νυχτερινό ρεύμα και προσεκτική επιλογή παρόχου. Αρκεί να έχεις ήδη σύγχρονο καλό μηχάνημα. Γιατί αν είναι να σου φύγουν και 3-4 χιλιάρικα να εξοπλίσεις το σπίτι με κλιματιστικά άστο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...