Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, Specs είπε

φυσικο αεριο αυτα; τοτε πληρωνεις 8,56 λεπτα την κιλοβατωρα. 

0,049 αν θυμάμαι καλά+ρήτρα όπου βγαίνει τελικη όσο λες. Θα δω και τον καινούργιο που εκδόθηκε προχτές και θα επανέλθω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, Specs είπε

εδω εισαι, στις πορτοκαλι γραμμες, εβαλα κ τον μελλοντικο σου πιθανο αεριου συμπυκνωσης λεβητα για συγκριση.

Ολα αυτα ΑΝ εχεις τζακοσομπα με 78% πιστοποιημενη καθως κ ξυλα με 20% υγρασια, στεγνα δηλαδη κλπ

 

Fullscreen capture 24 Jan 2024 111509.jpg

Οκ ευχαριστώ ναι και 20% υγρασία να μην ειναι.εχω αποθηκευτικό εδω στην επαρχία οπότε ειναι γενικα ξερα τα ξυλα. Οπότε και πάλι όπως τα βλέπω κερδισμένος βγαίνω εστω κατα τί 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, energy52 είπε

@Specs Οι τιμες ανα kw ειναι ορθες αλλα υπαρχουν κ αποκλισεις για τον καθενα ξεχωριστα..το ρευμα μου φαινεται λιγο το 0,224, εμενα πχ μου βγαινει 0256 με ολα μεσα για τιμες μεχρι 31/12/23 ενω το ΦΑ λιγο λιγοτερο 0,065 με το παγιο  συμφωνα με το πινακακι που ανεβασε μελος στην αλλη σελιδα..

Αυτό που ξεχνάνε πολλοί είναι ότι
1. Κατά πάσα πιθανότητα ξεπερνάνε τις 400 kWh το μήνα και περνάνε σε ακριβότερη κλίμακα χρέωσης
2. Το σπίτι καίει ούτως ή άλλως ένα baseline ενέργειας που πρέπει να αφαιρείται πριν γίνει οποιαδήποτε διαίρεση

Με βάση τα παραπάνω, τα 0,14 της ΔΕΗ γίνονται 0,25 άνετα.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, korakios said:

γιατί μπλέκεις τα € ? αφού σου έδωσε κατανάλωση

επειδη δεν θυμομουν σε τι καυσιμο αναφερεται για να ξερω να χρησιμοποιησω την τιμη για τον πινακα, μιας κ οπως ξερεις, σοανια βρισκουμε καποιον που να γνωριζει με στοιχεια ποσο ακριβως πληρωνει με ολα μεσα. Γιαυτο κ επειτα τον ρωτησα σε ποιο παροχο κ συμβολαιο, γιατι οσο κι αν ρωτησα στα νηματα που κυκλοφορω, απαντηση με λογαριασμο δεν πηρα. Δεν εχω αεριο κ γιαυτο δεν μου αρκει ο προυπολογισμος του κοστους με ολα μεσα. Κ η μνημη μου , χρυσοψαρου, λογω αμυνας οργανισμου με την επιλεκτικη να θυμαμαι οσα με καινε. Θυμισε μου, εισαι ο Αετος; 😅

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Specs είπε

επειδη δεν θυμομουν σε τι καυσιμο αναφερεται για να ξερω να χρησιμοποιησω την τιμη για τον πινακα, μιας κ οπως ξερεις, σοανια βρισκουμε καποιον που να γνωριζει με στοιχεια ποσο ακριβως πληρωνει με ολα μεσα. Γιαυτο κ επειτα τον ρωτησα σε ποιο παροχο κ συμβολαιο, γιατι οσο κι αν ρωτησα στα νηματα που κυκλοφορω, απαντηση με λογαριασμο δεν πηρα. Δεν εχω αεριο κ γιαυτο δεν μου αρκει ο προυπολογισμος του κοστους με ολα μεσα. Κ η μνημη μου , χρυσοψαρου, λογω αμυνας οργανισμου με την επιλεκτικη να θυμαμαι οσα με καινε. Θυμισε μου, εισαι ο Αετος; 😅

αέριο έχει , κεντρική θέρμανση , δεν έχει νόημα αν είναι σε ακριβό ή φθηνό μιας και στο χέρι του είναι να ψαχτεί για νορμάλ οικονομικό πρόγραμμα αερίου . Απλά θα υπολόγιζα μπακαλίστικα τα kw που έκαψε δια 3 (απο τη στιγμή που αναφέρει 3 ορόφους και δε γίνεται να φανεί πόσο έκαψε το καθένα) και μετά δια 4+ με νορμάλ τιμή κιλοβατώρας

πχ 10600/3=3533/4=883kw αλλά άγνωστο αν με τις τωρινές καιρικές συνθήκες κάψει τόσο , άγνωστο αν είναι ανα μήνα (30kw μέρα υπερβολή) και τον φάνε οι χρεώσεις ΥΚΩ

edit ανέφερε πριν 10/11- 02/01/2024 , άρα 52 μέρες  , επομένως ανάλογα την οικιακή κατανάλωση θα ανέβει λίγο κλιμακα , αλλά απο την άλλη σιγά τα κρύα και πόσος χειμώνας έμεινε

είναι πολλοί οι παράγοντες

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, doomnx said:

Με βάση τα παραπάνω, τα 0,14 της ΔΕΗ γίνονται 0,25 άνετα

Οταν πρωτοξεκινησα το εξελ, ειχα υπολογισει στα συστηματα των υπολοιπων καυσιμων που εχουν κυκλοφορητη η κ ανεμιστηρες το κοστος ρευματος για αυτα. Απο διαστροφη για ακριβεστερη καταγραφη κοστους. Ομως οταν οι τιμες αρχισαν να τρελαινονται, δεν ειχαν πια νοημα αυτες οι παραπλευρες καταναλωσεις ειδικά αν δυο τροποι θερμανσης απειχαν στο κοστος φανερα κατα πολυ. Βεβαια ωθουμενος απο την προσωπικη μου μεταβαση απο την υδραυλικη σομπα πελλετ στο κλιματιστικο, με σαγηνευε κ ακομη ετσι ειναι, η ιδεα οτι η σομπα εκαιγε 70w στο ρελαντι , πραγμα που σε ηπιο καιρο μπορει να ειναι οσο ενα Perfera 9ρι. Απο την αλλη για να μην αδικησω κανενα συστημα, επρεπε να βρω τροπο να υπολογισω κ τα παραπλευρα κερδη οπως πχ του ζεστου νερου χρησης σε ατομικους λεβητες αεριου κλπ κ να αφαιρεσω απο το κοστος κ αυτο.Ετσι προεκυψε το εξελ μου με πολυ ψαξιμο κ δθαβασμα απο πολλες πηγες. Τωρα πια ειναι με μια ματια ολα ευκολο να συγκριθουν κ αν τυχον καποια διαφορετικα συστηματα ειναι τσιμα καβο, η εξυπηρετηση στην καθημερινοτητα θα κρινει τον νικητη για καθε αναγκη του χρηστη ξεχωριστα κ οχι τα 2 η 3 η 5 τοις %

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Specs είπε

Οταν πρωτοξεκινησα το εξελ, ειχα υπολογισει στα συστηματα των υπολοιπων καυσιμων που εχουν κυκλοφορητη η κ ανεμιστηρες το κοστος ρευματος για αυτα. Απο διαστροφη για ακριβεστερη καταγραφη κοστους. Ομως οταν οι τιμες αρχισαν να τρελαινονται, δεν ειχαν πια νοημα αυτες οι παραπλευρες καταναλωσεις ειδικά αν δυο τροποι θερμανσης απειχαν στο κοστος φανερα κατα πολυ. Βεβαια ωθουμενος απο την προσωπικη μου μεταβαση απο την υδραυλικη σομπα πελλετ στο κλιματιστικο, με σαγηνευε κ ακομη ετσι ειναι, η ιδεα οτι η σομπα εκαιγε 70w στο ρελαντι , πραγμα που σε ηπιο καιρο μπορει να ειναι οσο ενα Perfera 9ρι. Απο την αλλη για να μην αδικησω κανενα συστημα, επρεπε να βρω τροπο να υπολογισω κ τα παραπλευρα κερδη οπως πχ του ζεστου νερου χρησης σε ατομικους λεβητες αεριου κλπ κ να αφαιρεσω απο το κοστος κ αυτο.Ετσι προεκυψε το εξελ μου με πολυ ψαξιμο κ δθαβασμα απο πολλες πηγες. Τωρα πια ειναι με μια ματια ολα ευκολο να συγκριθουν κ αν τυχον καποια διαφορετικα συστηματα ειναι τσιμα καβο, η εξυπηρετηση στην καθημερινοτητα θα κρινει τον νικητη για καθε αναγκη του χρηστη ξεχωριστα κ οχι τα 2 η 3 η 5 τοις %

Την ξανακάναμε αυτή την κουβέντα. Ούτε εγώ μιλάω για τα παρελκόμενα του συστήματος θέρμανσης. Μιλάω για τις 300 πρώτες kWh του μήνα που έχει κάθε νοικοκυριό ούτως ή άλλως και σε αυτές προστίθεται η θέρμανση. Το σωστό κατά τη γνώμη μου είναι να μην συμμετέχουν στη διαμόρφωση τιμής αυτές οι πρώτες φθηνές kWh.

Βέβαια κάποιος που ζεσταίνεται με ρεύμα θα βάλει νυχτερινό για να γλιτώσει ό,τι μπορεί από ΥΚΩ και να μην ανεβαίνει εύκολα κλίμακα και μάλλον θα κάτσει και σε κανένα πρόγραμμα σαν το 4All με χαμηλότερη χρέωση νυχτερινού και θα βγάζει μέσο όρο κοντά στα 20 λεπτά πάλι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, korakios είπε

Απλά θα υπολόγιζα μπακαλίστικα τα kw που έκαψε δια 3 (απο τη στιγμή που αναφέρει 3 ορόφους και δε γίνεται να φανεί πόσο έκαψε το καθένα) και μετά δια 4+ με νορμάλ τιμή κιλοβατώρας

πχ 10600/3=3533/4=883kw αλλά άγνωστο αν με τις τωρινές καιρικές συνθήκες κάψει τόσο , άγνωστο αν είναι ανα μήνα (30kw μέρα υπερβολή) και τον φάνε οι χρεώσεις ΥΚΩ

Δεν κατάλαβα γιατί /4;

Το διαμέρισμα έχει 21kw απώλειες. Το σκεπτικό μου είναι αν συμφέρει να γίνει αλλαγή σε ατομική θέρμανση με αέριο και μέχρι την αλλαγή της να χρησιμοποιούνται κλιματιστικά για τους υπόλοιπους 3 μήνες πχ.

Η μέση θερμοκρασία για όλο τον χρόνο είναι 15,3 βαθμούς ενώ για την περίοδο Νοέμβριο μέχρι και Απρίλιο είναι 8,85 βαθμοί που αφορά μέση τιμή για την περίοδο 1955-2010 από ΕΜΥ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, plasTOST είπε

Το σκεπτικό μου είναι αν συμφέρει να γίνει αλλαγή σε ατομική θέρμανση με αέριο και μέχρι την αλλαγή της να χρησιμοποιούνται κλιματιστικά για τους υπόλοιπους 3 μήνες πχ.

Φυσικά και σε συμφέρει, εφόσον συμφωνούν και κάνουν το ίδιο οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες, ώστε να καταργηθεί η κεντρική. Και μόνο οι απώλειες από την κεντρική ως το διαμέρισμά σου και οι πιθανοί διαξιφισμοί για τα κοινόχρηστα που θα γλυτώσεις είναι αρκετά. Αρκεί η εγκατάστασή σου να γίνει με εσωτερικές σωληνώσεις και όχι να είναι εξωτερικά στις προσόψεις πχ. Έχεις και τα κλιματιστικά, οπότε ανάλογα με τις τιμές θα έχεις δύο επιλογές λειτουργίας και φυσικά απόλυτο έλεγχο και ανεξαρτησία.   

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, sap00 είπε

Φυσικά και σε συμφέρει, εφόσον συμφωνούν και κάνουν το ίδιο οι υπόλοιποι συνιδιοκτήτες, ώστε να καταργηθεί η κεντρική. Και μόνο οι απώλειες από την κεντρική ως το διαμέρισμά σου και οι πιθανοί διαξιφισμοί για τα κοινόχρηστα που θα γλυτώσεις είναι αρκετά. Αρκεί η εγκατάστασή σου να γίνει με εσωτερικές σωληνώσεις και όχι να είναι εξωτερικά στις προσόψεις πχ. Έχεις και τα κλιματιστικά, οπότε ανάλογα με τις τιμές θα έχεις δύο επιλογές λειτουργίας και φυσικά απόλυτο έλεγχο και ανεξαρτησία.   

Είναι οικογενειακό 2 όροφο κτήριο οπότε δεν τίθεται θέμα με κοινοχρηστα κλπ. 

Θα γίνει προσπάθεια οι σωληνώσεις να είναι εσωτερικά (αν και σε ένα σημείο απαιτούνται 6 μέτρα εξωτερικής όδευσης) και μελλοντικά το επόμενο βήμα θα είναι θερμοπρόσοψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Δεν κατάλαβα γιατί /4;

για 1000kw το κλιματιστικό θα κάψει 250kw (και πολύ λέω)

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το διαμέρισμα έχει 21kw απώλειες.

οκ

3 ώρες πριν, plasTOST είπε

Το σκεπτικό μου είναι αν συμφέρει να γίνει αλλαγή σε ατομική θέρμανση με αέριο και μέχρι την αλλαγή της να χρησιμοποιούνται κλιματιστικά για τους υπόλοιπους 3 μήνες πχ.

πολύ μπακαλίστικα , αν η απόδοση του καυστήρα της κεντρικής είναι 0,8 τότε για 1000kw θα κάψει 1250 kw

έχεις τιμή κιλοβατώρας αερίου με (σχεδόν) όλα μέσα επί 1,2

VS

τιμή κιλοβατώρας ρεύματος με (σχεδόν) όλα μέσα δια 4+

το σχεδόν είναι χωρίς πάγια δυναμικότητας για αέριο και χωρίς πάγιο ΔΕΔΔΗΕ για ρεύμα μιας και κάψεις δεν κάψεις τα πληρώνεις ήδη

απο ρεύμα πόσο καις ήδη ανα μήνα ? έχεις νυχτερινό ? (παίζει ρόλο στις χρεώσεις ΥΚΩ)

ένα σενάριο με αυτό το αρκετά  ακριβό πρόγραμμα αερίου , έχεις 0,05 συν ρήτρα (0,065 σύνολο) συν 0,025 ενέργειας (εξαρτάται την περιοχή) και μεταφοράς με τα υπόλοιπα συν ΦΠΑ . Με TTF 31 πας 0,09€/kw και με απόδοση 0,8 , περίπου 0,1125

ρεύμα , αν είσαι στο κλασσικό της ΔΕΗ , θα είσαι το λιγότερο στα 0,22 (θα ανέβεις κλίμακα ΥΚΩ) , άρα 0,22/4=0,055€/kw . Με 4 απόδοση ,αρκετοί θα πουν είναι λίγη αλλά καλύπτεται κάπως και το σενάριο της ακριβότερη κιλοβατώρας .

Και καταλήγουμε χωρίς αρκετή καφεΐνη μεγάλη διαφορά υπέρ ρεύματος,  αλλά σε ακριβό πρόγραμμα αερίου  και οτι δε θα έχεις τις κιλοβατώρες σε μεγάλες κλίμακες ΥΚΩ. Αν πχ έκλεινες σε φθηνότερο θα έβγαινε το αέριο 0,028 λιγότερο (edit 0,028*1,06/0,8=0,0371)  , δε θα άλλαζε πολλά. Απλά απαραίτητα να υπάρχει νυχτερινό να σπάνε οι ΥΚΩ

Με ατομικό λέβητα συμπυκνώσεως και φθηνό πρόγραμμα αερίου , θα έκαιγα αέριο πάντως (πέσαν κάπως οι τιμές και συνεχίζει η κάθοδος) , εκτός αν πάιζαν κορυφαία AC στο σπίτι με απόδοση επι 6+

Επεξ/σία από korakios
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...