Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Φαντάσου ότι σε σπίτι (με παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό σου) μεγάλης πόλης της Θεσσαλίας 1ος όροφος με θερμαινόμενες κατοικίες πάνω κάτω, με κεντρική και τον θερμοστάτη στο πάνω διαμέρισμα (λόγω περισσότερων απωλειών), ώρες λειτουργίας 8-23:00, το διαμέρισμα έχει μέση θερμοκρασία 22 βαθμούς και φτάνει μέχρι 23,7, από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο χωρίς ΖΝΧ, πέρυσι κόστος θέρμανσης ανά διαμέρισμα >1.600€ 😂

Μάλλον πάω άμεσα για ατομικό λέβητα ε? 😀

Αλήθεια φίλε;; κοίτα σίγουρα συμφέρει ο ατομικός μάλιστα δε αυτός ηταν αρκετά ενεργειακός στην εποχή του. Εγω μπακαλιστικα υπολόγισα ότι πέρσι αν το είχα διαρκώς στους 21β όπως προπερσι η λογική λέει οτι θα πλήρωνα τουλάχιστον 1500€ . Οπότε έκανα αμεση απόσβεση της τζακοσομπας απο πέρσι. Φέτος βέβαια μπορεί να μην πληρώσεις τοσα αν επεσε αρκετά οσο λένε.. εχω και απώλειες σαν πιο πανω οροφος που είμαι, με ημικλειστη ταρατσα(σκεπη αλλά εκατέρωθεν ανοιχτή)

Επεξ/σία από Varnavas89
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

μη λέτε τιμές € , μόνο kw  , μια χρονιά πληρώθηκα (δεν πλήρωσα αλλά πληρώθηκα) 20€ , δε λέει κάτι

επίσης δεν υπάρχει τρόπος να συγκρίνει έστω σε γενικές γραμμές κατανάλωση ακόμα και να έμενε ο καθένας στο ίδιο σπίτι ανα σεζόν , ποστάρετε εκεί :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άντε να πω κι εγώ μια εμπειρία όχι μόνο για σύγκριση κόστους, γενικά περί θέρμανσης... Μέχρι πρόπερσι έμενα σε πολυκατοικία, όπου καίγαμε κεντρική θέρμανση (πετρέλαιο) ήταν η ταλαιπωρία η ίδια, να μαζέψουμε λεφτά, να ρίξουμε 300-400€, που τα καίγαμε σε 10 μέρες, μετά άντε πάλι, γκρίνια για τις χρεώσεις, άλλος να λέει γιατί μου βγάζετε χρέωση αφού δεν το καίω - δεν πληρώνω, κλπ... Τέλος πάντων τώρα είναι να παραδώσω στον επόμενο γιατί και πέρυσι και φέτος τους τα έβγαλα εγώ τα κοινόχρηστα πετρελαίου, και έβγαλα τα τελευταία. Έριξαν 500€, τα έκαψαν σε 10 μέρες 5 διαμερίσματα, κατά μέσο όρο 100€ στον καθένα και μέχρι να ξαναμαζέψουν, την βγάζουν με καλοριφέρ λαδιού, a/c αν έχουν και παλεύουν με το κρύο.
Από την άλλη με την ατομική αντλία στο νέο σπίτι, είχα χρέωση για όλο το Νοέμβριο 40€ μαζί με το ρεύμα του σπιτιού, Δεκέμβριο ζεσταινόμουν φουλ, δεν έχει έρθει ακόμα ο λογαριασμός (αλλά έχω επιλέξει προσφορά από τον πάροχο 1000kwh δωρεάν), Γενάρη ζεσταίνομαι φουλ θα έρθει ο λογαριασμός τέλη Φλεβάρη, μείον 100€ από τον επόμενο πάροχο κλπ...να'ναι καλά το forum, ο @korakios , o @doomnx και ο @ekrepali που αναλύουν πολύ ωραία τις προσφορές και το supplier hopping. Έχω κάψει και καμια 500ριά κιλά ξύλα τα οποία φέρνω τσαμπέ από το χωριό, πολύ κουβάλημα αλλά το τζάκι βοηθάει κι αυτό το κάτι τις του. 
Τι θέλω να πω... Δυστυχώς επειδή Ελλάδα είμαστε και δεν βγαίνει άκρη με τις ομαδικές λύσεις θέρμανσης και πολλοί έχουν το δίλημμα επιλογής ατομικού αερίου/αντλίας κλπ, ΔΕΝ ξέρω τί παίζει με τις τιμές/προσφορές στους παρόχους αερίου, αλλά την ευκολία και την εξοικονόμηση της αντλίας, δεν την αλλάζω! Να έρθει ο @alejsalonica να μας πει για το αέριο!!!

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Τι θέλω να πω... Δυστυχώς επειδή Ελλάδα είμαστε και δεν βγαίνει άκρη με τις ομαδικές λύσεις θέρμανσης και πολλοί έχουν το δίλημμα επιλογής ατομικού αερίου/αντλίας κλπ, ΔΕΝ ξέρω τί παίζει με τις τιμές/προσφορές στους παρόχους αερίου, αλλά την ευκολία και την εξοικονόμηση της αντλίας, δεν την αλλάζω! Να έρθει ο @alejsalonica να μας πει για το αέριο!!!

Πάνω σε αυτή την λογική σκεφτόμουν και εγώ φέτος να κινηθώ με χρήση κλιματιστικών αντί κεντρικής θέρμανσης. Δεν γίνεται να κάψω 300 € σε ρεύμα τον μήνα για θέρμανση με κλιματισμό (νέα κλιματιστικά 2 ετών σε όλο το σπίτι). 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδω εισαι, στις πορτοκαλι γραμμες, εβαλα κ τον μελλοντικο σου πιθανο αεριου συμπυκνωσης λεβητα για συγκριση.

Ολα αυτα ΑΝ εχεις τζακοσομπα με 78% πιστοποιημενη καθως κ ξυλα με 20% υγρασια, στεγνα δηλαδη κλπ

 

Fullscreen capture 24 Jan 2024 111509.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλωνω αρχαριος. Ξεκιναω μια ερευνα αγορας για το σπιτι της μητερας μου ωστε να.. φυγει απο το πετρελαιο.

Βλεπω οτι οι αντλιες θερμοτητας ειναι ανταγωνιστικες με το ΦΑ. Προφανως θα πρεπει να μαθω καποια πραγματα παραπανω για την λειτουργια των ΑΘ αφου βλεπω πολλες αγνωστες λεξεις. Δυστυχως στην περιοχη που μενω δεν εχει ατομα που ασχολουνται οποτε πρεπει να βρω καποιον τεχνικο απο την Θεσσαλονικη για να μου πει την γνωμη του για τις ΑΘ στο υπαρχον σπιτι.

Το σπιτι ειναι μια μεζονετα τριαντα χρονων οπου καλυπτεται απο τις δυο πλευρες και ευτυχως την μια πλευρα την βλεπει ο ηλιος. Δεν εχει ιδιαιτερες απωλειες.

Δεκτη καθε συμβουλη.

υγ. @Specs γιατι εχεις στον πινακα την κιλοβατωρα της ΔΕΗ στο 0,224?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, thermaikos4 είπε

υγ. @Specs γιατι εχεις στον πινακα την κιλοβατωρα της ΔΕΗ στο 0,224?

με ρυθμιζόμενες και ΦΠΑ , μάλλον βάζει και λίγο πάγιο ΔΕΔΔΗΕ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, thermaikos4 said:

γιατι εχεις στον πινακα την κιλοβατωρα της ΔΕΗ στο 0,224?

Ποσο κοστιζει λες σε εσενα? κ σε ποια εταιρια εισαι?

2 minutes ago, thermaikos4 said:

Το σπιτι ειναι μια μεζονετα τριαντα χρονων οπου καλυπτεται απο τις δυο πλευρες και ευτυχως την μια πλευρα την βλεπει ο ηλιος. Δεν εχει ιδιαιτερες απωλειες.

Κλιματιστικα (δηλαδη αντλιες θερμοτητας αερα-αερα ) εχει το σπιτι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Specs Οι τιμες ανα kw ειναι ορθες αλλα υπαρχουν κ αποκλισεις για τον καθενα ξεχωριστα..το ρευμα μου φαινεται λιγο το 0,224, εμενα πχ μου βγαινει 0256 με ολα μεσα για τιμες μεχρι 31/12/23 ενω το ΦΑ λιγο λιγοτερο 0,065 με το παγιο  συμφωνα με το πινακακι που ανεβασε μελος στην αλλη σελιδα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, plasTOST είπε

Πάνω σε αυτή την λογική σκεφτόμουν και εγώ φέτος να κινηθώ με χρήση κλιματιστικών αντί κεντρικής θέρμανσης. Δεν γίνεται να κάψω 300 € σε ρεύμα τον μήνα για θέρμανση με κλιματισμό (νέα κλιματιστικά 2 ετών σε όλο το σπίτι). 

Δεν υπάρχει περίπτωση να κάψεις 300 ευρώ σε ρεύμα για θέρμανση με σύγχρονα a/c. 

Εγώ σε σπίτι 120μ με πολύ μέτρια μόνωση, με τρία ινβερτερ a/c η μηνιαία κατανάλωση (μιλάω αποκλειστικά για θέρμανση) παίζει μέσο όρο στις 350-400kw. Ρύθμιση στους 22-23 βαθμούς.

Αν βάλουμε ακόμα και την τωρινή φουλ ανεβασμένη τιμή kw στα 15λεπτα έχουμε 60 ευρώ το μήνα. Βάλε χοντρικά και 30 ευρώ για ρυθμιζόμενες πάμε βαριά βαριά στα 100 ευρω. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, energy52 said:

εμενα πχ μου βγαινει 0256 με ολα μεσα για τιμες μεχρι 31/12/23

οπως αντιλαμβανεσαι, ενα εξελ με τιμες ολων των παροχων στο ρευμα κ φυσικο αεριο, εκτος απο μη χρηστικο κ χαωδες,θα ειναι και πολυ κουραστικο να το διορθωνω συνεχως κ χωρις λογο μιας κ οι διαφορες θα ειναι ελαχιστες.

Ειναι προτιμοτερο ετσι κ οπως τωρα που λες οτι εσυ εχεις ρευμα κατα 14% ακριβοτερο απο το πρασινο της ΔΕΗ που εχω σαν αναφορα, η στο Φ.Α. αντιστοιχα καποια διαφορα, να κανεις τις αναγωγες.

Η ακομη οπως ξαναεγραψα, μου στελνετε τι ακριβως κοστιζει αυτο που θελετε να συγκρινετε κ σε προσωπικο μηνυμα σας απαντω με λεπτομερεια.

51 minutes ago, plasTOST said:

Πάνω σε αυτή την λογική σκεφτόμουν και εγώ φέτος να κινηθώ με χρήση κλιματιστικών αντί κεντρικής θέρμανσης

Δεν γινεται συγκριση σε ευρω οπως προειπε ο κοραξ!

Απλα πες μας τι εκαψες πχ περισυ σε κιλοβατωρες απο πετρελαιο η οτι αλλο κ θα δουμε στον πινακα τι θα εκαιγες σε κλιματιστικο η οτι αλλο και επειτα σε ευρω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, Specs είπε

Δεν γινεται συγκριση σε ευρω οπως προειπε ο κοραξ!

Απλα πες μας τι εκαψες πχ περισυ σε κιλοβατωρες απο πετρελαιο η οτι αλλο κ θα δουμε στον πινακα τι θα εκαιγες σε κλιματιστικο η οτι αλλο και επειτα σε ευρω

Τις είχα βάλει τις τιμές στο Excel και το αποτέλεσμα ήταν θεαματικό! :D 

αν θυμηθώ θα τις ποστάρω και εδώ και θα το αναλύσουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, mindreader είπε

Παει ακριβα αυτο, αν θυμασαι;

Δεν θυμάμαι ακριβείς τιμές γιατί είναι 4 χρόνια και επίσης έκανα και επιπλέον εργασίες π.χ. κατασκευή σεναζ και αλλαγή στέγης στο κλιμακοστάσιο, μπετόν περιμετρικά για να στηριχθούν τα κάγκελα και άλλα. Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι η αρχική πρόταση του συνεργείου ήταν να βάλω 5 εκ μονωτικού. Από περιέργεια ρώτησα τον επιπλέον κόστος για να πάω στα 7 και όταν μου είπε τη διαφορά τιμής του ζήτησα να βάλει 10. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, GR77-S είπε

Δεν θυμάμαι ακριβείς τιμές γιατί είναι 4 χρόνια και επίσης έκανα και επιπλέον εργασίες π.χ. κατασκευή σεναζ και αλλαγή στέγης στο κλιμακοστάσιο, μπετόν περιμετρικά για να στηριχθούν τα κάγκελα και άλλα. Αυτό που θυμάμαι όμως είναι ότι η αρχική πρόταση του συνεργείου ήταν να βάλω 5 εκ μονωτικού. Από περιέργεια ρώτησα τον επιπλέον κόστος για να πάω στα 7 και όταν μου είπε τη διαφορά τιμής του ζήτησα να βάλει 10. 

Και καλά έκανες και έβαλες 10 γιατί το ελάχιστο πλέον επιτρεπτό είναι τα 8cm και το πάχος που συνίσταται για ένα παθητικό σπίτι είναι τα 20cm 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Specs είπε

οπως αντιλαμβανεσαι, ενα εξελ με τιμες ολων των παροχων στο ρευμα κ φυσικο αεριο, εκτος απο μη χρηστικο κ χαωδες,θα ειναι και πολυ κουραστικο να το διορθωνω συνεχως κ χωρις λογο μιας κ οι διαφορες θα ειναι ελαχιστες.

Ειναι προτιμοτερο ετσι κ οπως τωρα που λες οτι εσυ εχεις ρευμα κατα 14% ακριβοτερο απο το πρασινο της ΔΕΗ που εχω σαν αναφορα, η στο Φ.Α. αντιστοιχα καποια διαφορα, να κανεις τις αναγωγες.

Η ακομη οπως ξαναεγραψα, μου στελνετε τι ακριβως κοστιζει αυτο που θελετε να συγκρινετε κ σε προσωπικο μηνυμα σας απαντω με λεπτομερεια.

Δεν γινεται συγκριση σε ευρω οπως προειπε ο κοραξ!

Απλα πες μας τι εκαψες πχ περισυ σε κιλοβατωρες απο πετρελαιο η οτι αλλο κ θα δουμε στον πινακα τι θα εκαιγες σε κλιματιστικο η οτι αλλο και επειτα σε ευρω

Λοιπόν 10.590kwh -->907€ για  3 διαμερίσματα απο 10/11- 02/01/2024. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...