Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

24 minutes ago, GR77-S said:

Με όλο το σεβασμό σε κάθε άποψη θεωρώ χάσιμο χρόνου κάθε συζήτηση για εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης εάν δεν έχει λυθεί πρωτιστως και συνολικά το θέμα των απωλειών. Η καλύτερη πηγή θέρμανσης είναι εκείνη που δεν χρειάζεται να ανάψει! Δεν έχει σχέση μόνο με την οικονομία αλλά και με την ποιότητα θέρμανσης / αίσθησης ψύχους ή ζέστης μέσα στο χώρο. 

Σαφώς, αλλά όλα έρχονται με ένα κόστος. Και συνήθως όσο περισσότερο προσπαθούμε να κερδίσουμε το οτιδήποτε, τότε το κόστος γι' αυτό γίνεται ολοένα και περισσότερο (η σχέση δεν είναι γραμμική). Μπακαλίστικα, εάν ένα σπίτι θέλει 5.000€ για μία Χ μόνωση, μπορεί να θέλει 15.000€ για 100% καλύτερη. Αξίζει; Μπορεί ναι, μπορεί όχι, ανάλογα το κόστος που θα γλιτώσεις για τη θέρμανση - ψύξη.

Η κάθε περίπτωση θέλει ξεχωριστή μελέτη. Ναι στη μόνωση, αλλά όχι στην υπερβολή. Έχω δει αρκετούς που κάνουν τις "ουάο" μονώσεις αξίας... όσο ένα παλιό σπίτι, για να την αποσβέσουν σε έναν αιώνα (κυριολεκτικά).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 minutes ago, GR77-S said:

αντλία θερμότητας

λειτουργει 24/7 ;                               

 

26 minutes ago, GR77-S said:

Δεν ξέρω πόσο θα ήταν η κατανάλωση πετρελαίου αν είχα μείνει στο πετρέλαιο

εχει αναλυθει πιο πανω, για συγκεκριμενη τιμη scop βεβαια, τρεισημιση φορες ακριβοτερο το πετρελαιο. Με μια αναγωγη για την αποδοση της αντλιας σου, προκυπτει αμεσως. 

17 minutes ago, energy52 said:

Τωρα μενει να κανω ενα τεστ φα vs ac

ποσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα φα , με ολα μεσα ομως;

49 minutes ago, GR77-S said:

Και η αίσθηση της ζεστασιάς είναι πολύ καλύτερη από εκείνη που έχει ένα αμονωτο σπίτι που νιώθεις το κρύο σε απόσταση ενός μέτρου από τον τοίχο.

αν η θερμανση ειναι αρκετη για να ζεστανει το χωρο κ αδιαλλειπτη για να ζεσταθουν τα δομικα στοιχεια, δεν νομιζω να εχει διαφορα στην αισθηση. Με οποια μορφη κι αν γινει, απο κλιματιστικα μεχρι καλοριφερ, ιδιο θαναι. 

1 hour ago, GR77-S said:

θεωρώ χάσιμο χρόνου κάθε συζήτηση για εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης εάν δεν έχει λυθεί πρωτιστως και συνολικά το θέμα των απωλειών

oποιος δεν μπορει να κανει κατι για την μονωση, να μην ψαξει τι ειναι συμφεροτερο να θερμανθει? η καταλαβα κατι λαθος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, GR77-S said:

Ενδιαφέρον αυτό το νήμα. Δεν το είχα προσέξει έως τώρα. 

Με όλο το σεβασμό σε κάθε άποψη θεωρώ χάσιμο χρόνου κάθε συζήτηση για εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης εάν δεν έχει λυθεί πρωτιστως και συνολικά το θέμα των απωλειών. Η καλύτερη πηγή θέρμανσης είναι εκείνη που δεν χρειάζεται να ανάψει! Δεν έχει σχέση μόνο με την οικονομία αλλά και με την ποιότητα θέρμανσης / αίσθησης ψύχους ή ζέστης μέσα στο χώρο. 

Το σπίτι μου χτίστηκε το 1980 και έχω από πάνω ταράτσα, τριγύρω είμαι ακάλυπτος. Όταν γεννήθηκε το πρώτο μου παιδί έκαψα 5 κυβικά πετρέλαιο. Με την μόνωση στην ταράτσα έπεσα στους 2,5. Με την προσθήκη μόνωσης περιμετρικά, αντικατάσταση κουφωμάτων και αντλία θερμότητας καίω τώρα 12 κιλοβατώρες σε ημερήσια βάση με εξωτερική θερμοκρασία στους 4 και ανελέητο βοριά. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν η κατανάλωση πετρελαίου αν είχα μείνει στο πετρέλαιο, αλλά θα ήταν σίγουρα μικρό κλάσμα της κατανάλωσης πριν τη μόνωση. 

Και η αίσθηση της ζεστασιάς είναι πολύ καλύτερη από εκείνη που έχει ένα αμονωτο σπίτι που νιώθεις το κρύο σε απόσταση ενός μέτρου από τον τοίχο. 

Τι ειδους μονωση εβαλες στην ταρατσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουμε στην χωρα μας αντλιες θερμοτητας, που παιρνουν τον απορριπτομενο αερα απο τα εξαεριστικα συστηματα και ετσι ενα μεγαλο μερος της ενεργειας εξοικονομειται καθως οι  αντλιες δουλευουν για καποιο διαστημα σε περιβαλον  με ζεστο αερα των 20 κ βαλε βαθμων? τι cop θα εχουν @liakjim😁

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

oποιος δεν μπορει να κανει κατι για την μονωση, να μην ψαξει τι ειναι συμφεροτερο να θερμανθει? η καταλαβα κατι λαθος?

Προφανώς και πρέπει. Αλλά αν διαθέτω ένα ποσό πχ 7000 και είμαι μεταξύ αγοράς αθ ή μόνωσης σε ; αμονωτο σπίτι, πάω με κλειστά τα μάτια στο δεύτερο. Αυτό εννοούσα, ότι πριν την επένδυση σε αλλαγή συστήματος θέρμανσης πρέπει να προηγηθεί η επένδυση σε μόνωση. 

 

4 ώρες πριν, Haldol είπε

Μπακαλίστικα, εάν ένα σπίτι θέλει 5.000€ για μία Χ μόνωση, μπορεί να θέλει 15.000€ για 100% καλύτερη. Αξίζει;

Αν η θερμομόνωση μιας επιφάνειας απαιτεί Χ ευρώ για ψ μόνωση, συνήθως θα απαιτήσει 1,2χ για 2ψ μόνωση. Το ίδιο μονωτικό σε μεγαλύτερο πάχος είναι λίγο πιο ακριβό από το μικρότερου πάχους ενώ σχέδιο όλα τα άλλα κοστολογια είναι ίδια. Άντε, σχεδόν ίδια.

 

4 ώρες πριν, Specs είπε

λειτουργει 24/7 ;      

 Ναι. Με σταθερή θερμοκρασία 24/7. Και το πετρέλαιο έτσι το λειτουργούσα εξαιτίας του μωρού.

3 ώρες πριν, mindreader είπε

Τι ειδους μονωση εβαλες στην ταρατσα;

Κλασσική μόνωση με 10 εκ γραφιτουχο EPS , ρήσεις με αφρομπετον και ασφαλτοπανο

  • Like 3
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Specs είπε

ποσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα στο φα με ολα μεσα ;

Δεν μπορω να σου απαντησω ακομα..θα πρεπει να ερθουν καποιοι λογαριασμοι και να κανω υπολογισμους..Διαβαζω εδω μεσα πως βγαινει στο περιπουτ στα 85 kw 7 ευρω με πιο παλιες τιμες ΤΤF

Κατα τα λοιπα, σιγουρα ισχυει ο πινακας που εχεις ενεβασει! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Specs είπε

Ποσο σου κοστιζει η κιλοβατωρα φα , με ολα μεσα ομως;

6 λεπτά ανά kWh ΑΘΔ κοστίζει περίπου με TTF Ιανουαρίου.

image.png.a309e319d46fc7e40ffa09ab245722c7.png

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, mindreader είπε

Παει ακριβα αυτο, αν θυμασαι;

γραφιτουχα θερμοπροσοψη 10εκ παει στα 45€/τμ τελειωμενη με τον σοβα της. Θα την βρεις και 50€ αν δεν ψαξεις.

30€/τμ πανε τα υλικα περιπου, και 15-20 η εργασια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες καλημέρα! Ο πίνακας που είναι στην πρώτη σελίδα ειναι ανανεωμένος με τα σημερινά; Για να δω τί γίνεται σήμερα.. ευχαριστώ!

Στις 14/3/2022 στις 12:24 ΜΜ, Specs είπε

Eιναι υπαρκτοι οι συντελεστες και γενικα επειδη ο καθενας που ΕΧΕΙ η ΘΑ αποκτησει ενεργειακο τζακι, γνωριζει τον βαθμο αποδοσης , η ουσια του πινακα ειναι πως εφαρμοζει τις δικες μας επιλογες στο λεπτο ...πειτε μου τι θελετε να βαλω και σας το διορθωνω για εσας και οποιονδηποτε.

Αλλωστε ολα ειναι ρευστα στον πινακα! απο τις τιμες ενεργειας μεχρι τον βαθμο αποδοσης αναλογα με τι συσκευη εχει ο καθενας...

Π.χ. εγω έχω ενεργειακή τζακοσομπα με ονομαστικό βαθμό απόδοσης 78% θεωρητικά άρα βαζω ενα κόστος παραπάνω απο το ενεργειακό τζάκι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, Varnavas89 said:

Παίδες καλημέρα! Ο πίνακας που είναι στην πρώτη σελίδα ειναι ανανεωμένος με τα σημερινά; Για να δω τί γίνεται σήμερα.. ευχαριστώ!

Π.χ. εγω έχω ενεργειακή τζακοσομπα με ονομαστικό βαθμό απόδοσης 78% θεωρητικά άρα βαζω ενα κόστος παραπάνω απο το ενεργειακό τζάκι..

Ο πιο προσφατος πινακας ειναι αυτος που εχει λινκ στην υπογραφη μου. Αν θες να συγκρινεις το 78% με κατι αλλο πχ πετρελαιο, γραψε τι βαθμο αποδ εχεις στο πετρελαιο κ θα στο βγαλω. Επισης, με τι τιμη αγοραζεις ξυλα…

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Specs είπε

Ο πιο προσφατος πινακας ειναι αυτος που εχει λινκ στην υπογραφη μου. Αν θες να συγκρινεις το 78% με κατι αλλο πχ πετρελαιο, γραψε τι βαθμο αποδ εχεις στο πετρελαιο κ θα στο βγαλω. Επισης, με τι τιμη αγοραζεις ξυλα…

Σπιτι 110 τμ μετρια μονομωνενο δλδ οχι κελυφος αλλα καλά κουφώματα και υποτυπώδη μόνωση (20ετιας σπίτι), Θεσσαλία. Δεν εχω πετρέλαιο εχω λεβητα φ.α ατομικό 15ετιας.  Τιμή ξύλου 160 τόνος. Χρησιμοποιώ για ΖΝΧ  αέριο. /Α) Προπερσινη σεζόν στους 21 βαθμούς σταθερά 1200€ μαζι με το νερο πάντα. Β)Πέρσι (22-23) 790€ συνολικά . μέχρι τελη Γενάρη αέριο (στους 19 και 20 βαθμούς ισα.να σπάει) και το υπόλοιπο με την τζακοσομπα σκαζοντας.  Φυσικά ειναι άλλη φάση το ξύλο αλλά θέλω να δω με τη σημερινή τιμή αερίου πώς πάει.. σε ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Varnavas89 είπε

Σπιτι 110 τμ μετρια μονομωνενο δλδ οχι κελυφος αλλα καλά κουφώματα και υποτυπώδη μόνωση (20ετιας σπίτι), Θεσσαλία. Δεν εχω πετρέλαιο εχω λεβητα φ.α ατομικό 15ετιας.  Τιμή ξύλου 160 τόνος. Χρησιμοποιώ για ΖΝΧ  αέριο. /Α) Προπερσινη σεζόν στους 21 βαθμούς σταθερά 1200€ μαζι με το νερο πάντα. Β)Πέρσι (22-23) 790€ συνολικά . μέχρι τελη Γενάρη αέριο (στους 19 και 20 βαθμούς ισα.να σπάει) και το υπόλοιπο με την τζακοσομπα σκαζοντας.  Φυσικά ειναι άλλη φάση το ξύλο αλλά θέλω να δω με τη σημερινή τιμή αερίου πώς πάει.. σε ευχαριστώ 

Φαντάσου ότι σε σπίτι (με παρόμοια χαρακτηριστικά με το δικό σου) μεγάλης πόλης της Θεσσαλίας 1ος όροφος με θερμαινόμενες κατοικίες πάνω κάτω, με κεντρική και τον θερμοστάτη στο πάνω διαμέρισμα (λόγω περισσότερων απωλειών), ώρες λειτουργίας 8-23:00, το διαμέρισμα έχει μέση θερμοκρασία 22 βαθμούς και φτάνει μέχρι 23,7, από Νοέμβριο μέχρι Απρίλιο χωρίς ΖΝΧ, πέρυσι κόστος θέρμανσης ανά διαμέρισμα >1.600€ 😂

Μάλλον πάω άμεσα για ατομικό λέβητα ε? 😀

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...