Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 minute ago, sap00 said:

Μόνο μέτρο σύγκρισης πρέπει να είναι: Εισερχόμενη kWh/παραγόμενη kWh

Λαθος! ΚΑΙ η τιμη καθοριζει το τελικο αποτελεσμα...και οχι μονο ο βαθμος αποδοσης!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, Specs είπε

Λαθος! ΚΑΙ η τιμη καθοριζει το τελικο αποτελεσμα...και οχι μονο ο βαθμος αποδοσης!

Άρα είναι καλό να έχουμε σε ετοιμότητα λέβητα πετρελαίου, λέβητα αερίου, τζάκι και κλιματιστικά. Και ανάλογα τις τιμές κάθε μήνα ή περίοδο,  θα επιλέγουμε ποιο θα λειτουργούμε..... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, sap00 said:

Άρα είναι καλό να έχουμε σε ετοιμότητα λέβητα πετρελαίου, λέβητα αερίου, τζάκι και κλιματιστικά. Και ανάλογα τις τιμές κάθε μήνα ή περίοδο,  θα επιλέγουμε ποιο θα λειτουργούμε.....

Οχι φυσικα...απλα καποιος που ξεκιναει τωρα να επιλεξει θα παει στις αντλιες/κλιματιστικα καθως εκτος απο τον βαθμο αποδοσης που λες κ ειναι ο μεγαλυτερος, ειναι κ η κατευθυνση για εξαλειψη χρησης πετρελαιου κλπ οποτε αναγκαστικα θα ειναι φτηνοτερο κατ εμε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

42 λεπτά πριν, sap00 είπε

Άρα είναι καλό να έχουμε σε ετοιμότητα λέβητα πετρελαίου, λέβητα αερίου, τζάκι και κλιματιστικά. Και ανάλογα τις τιμές κάθε μήνα ή περίοδο,  θα επιλέγουμε ποιο θα λειτουργούμε..... 

Όχι.

Άλλο το "ρεύμα" σε αντλία πχ με απόδοση 300% και τιμή 0,1€/kWh κι άλλο στην ίδια αντλία με τιμή 0,5€/kWh. Αντίστοιχα η τιμή για ΦΑ άλλη πέρσι κι άλλη φέτος.

Πχ ενεργειακό τζάκι με "τζάμπα" ξύλα είναι περίπου ασυναγώνιστο, ως προς το οικονομικό μας συμφέρον πάντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 κυβικά τις τελευταίες 3 μέρες σε 70 τ.μ σε ρετιρέ 2ου ορόφου στην Θεσσαλονίκη με ΖΝΧ λέβητα φυσικού αερίου.

3 ευρώ περίπου την μέρα περίπου με μαζί με τις έξτρα χρεώσεις με τον θερμοστάτη σταθερά στο 22,5 24/7, θερμοκρασία χώρου 22.5-23.5. 

Χθες έπεσε η θερμοκρασία αισθητά έξω και περιμένω να ανέβουν οι καταναλώσεις αλλά και πάλι μέχρι ~5 ευρώ την μέρα έχω δει φέτος ότι καίω στα "κρύα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

  

On 16/01/2024 at 16:49, Aurumnus said:

Passive House;
Τι είναι αυτό;

Πέρα από καλή μόνωση κελύφους και ανοιγμάτων, τι άλλο χρειάζεται να κάνεις για να φτιάξεις Passive House;

www.passivistas.com – Το σπίτι του 2020 σήμερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Specs είπε

Γιατι τοσο μεγαλη διακυμανση; 

Μάλλον δεν είναι τόσο ακριβής η μέτρηση που παίρνω. Έχω ένα ψηφιακό θερμόμετρο στην βιβλιοθήκη του γραφείου μου που το βλέπω όταν κάθομαι στον υπολογιστή. Παίζει να ανεβαίνει η θερμοκρασία χώρου του γραφείου επειδή λειτουργεί ο υπολογιστής.

 Σε άλλους χώρους που το έχω βάλει δείχνει πάντα >22.5 αλλά δεν θυμάμαι αν έχει πάει πάνω από 23 ποτέ...μόνο αν πάρω κάποιο smart θα βγάλω άκρη νομίζω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, go2jimmys1 said:

Μάλλον δεν είναι τόσο ακριβής η μέτρηση που παίρνω

Εκτος αν ειναι η θεση του θερμοστατη που επηρεαζεται απο πηγες θερμοτητας κ δεν κραταει σταθερη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

Εκτος αν ειναι η θεση του θερμοστατη που επηρεαζεται απο πηγες θερμοτητας κ δεν κραταει σταθερη

όχι ο θερμοστάτης είναι σε ένα χωλάκι στο κέντρο του σπιτιού και δεν επηρεάζεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, go2jimmys1 said:

όχι ο θερμοστάτης είναι σε ένα χωλάκι στο κέντρο του σπιτιού και δεν επηρεάζεται.

Τελεια. Αλλωστε σε οτιδηποτε δουλευει 24/7 δεν υπαρχει περιπτωση ακομη κ να θελεις να ανεβοκατεβαινει η θερμοκρασια στο κτιριο , στα δομικα του στοιχεια δηλαδη κ στα αντικειμενα. Μονο στον αερα του κι αυτο προσκαιρα σε ανοιγματα για εξαρρισμο κλπ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η επιδοτηση στο ρευμα που αναφερθηκε, δεν νομιζω να ειναι η ιδια με το επιδομα θερμανσης για λοιπα καυσιμα..Δηλαδη αν καποιος παιρνει 300 επιδ. θερμανσης θα επαιρνε  το ιδιο ποσο αν αντι αυτου εκανε για ρευμα; διορθωστε με αν κανω λαθος..

Ναι οκ δεν εχει σχεση με τον παραπανω πινακα και ειναι υποκειμενικη η επιδοτηση αλλα στο τελος εχει σημασια ποσα χρηματα θα φυγουν απο την τσεπη του καθενος με το καυσιμο που καιει.. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 ώρες πριν, energy52 είπε

Η επιδοτηση στο ρευμα που αναφερθηκε, δεν νομιζω να ειναι η ιδια με το επιδομα θερμανσης για λοιπα καυσιμα..Δηλαδη αν καποιος παιρνει 300 επιδ. θερμανσης θα επαιρνε  το ιδιο ποσο αν αντι αυτου εκανε για ρευμα; διορθωστε με αν κανω λαθος..

Ναι οκ δεν εχει σχεση με τον παραπανω πινακα και ειναι υποκειμενικη η επιδοτηση αλλα στο τελος εχει σημασια ποσα χρηματα θα φυγουν απο την τσεπη του καθενος με το καυσιμο που καιει.. 

 

Το σίγουρο είναι ότι μεταξύ πετρελαίου και ρεύματος για θέρμανση με κλιματιστικά  ότι επιδότηση να βάλεις με το πετρέλαιο θα πληρώσεις τα άντερα σου 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρον αυτό το νήμα. Δεν το είχα προσέξει έως τώρα. 

Με όλο το σεβασμό σε κάθε άποψη θεωρώ χάσιμο χρόνου κάθε συζήτηση για εναλλακτικές λύσεις θέρμανσης εάν δεν έχει λυθεί πρωτιστως και συνολικά το θέμα των απωλειών. Η καλύτερη πηγή θέρμανσης είναι εκείνη που δεν χρειάζεται να ανάψει! Δεν έχει σχέση μόνο με την οικονομία αλλά και με την ποιότητα θέρμανσης / αίσθησης ψύχους ή ζέστης μέσα στο χώρο. 

Το σπίτι μου χτίστηκε το 1980 και έχω από πάνω ταράτσα, τριγύρω είμαι ακάλυπτος. Όταν γεννήθηκε το πρώτο μου παιδί έκαψα 5 κυβικά πετρέλαιο. Με την μόνωση στην ταράτσα έπεσα στους 2,5. Με την προσθήκη μόνωσης περιμετρικά, αντικατάσταση κουφωμάτων και αντλία θερμότητας καίω τώρα 12 κιλοβατώρες σε ημερήσια βάση με εξωτερική θερμοκρασία στους 4 και ανελέητο βοριά. Δεν ξέρω πόσο θα ήταν η κατανάλωση πετρελαίου αν είχα μείνει στο πετρέλαιο, αλλά θα ήταν σίγουρα μικρό κλάσμα της κατανάλωσης πριν τη μόνωση. 

Και η αίσθηση της ζεστασιάς είναι πολύ καλύτερη από εκείνη που έχει ένα αμονωτο σπίτι που νιώθεις το κρύο σε απόσταση ενός μέτρου από τον τοίχο. 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Το σίγουρο είναι ότι μεταξύ πετρελαίου και ρεύματος για θέρμανση με κλιματιστικά  ότι επιδότηση να βάλεις με το πετρέλαιο θα πληρώσεις τα άντερα σου 

θα συμφωνήσω!! Για Φ.Α θα σου πω πιο μετα...Τωρα μενει να κανω ενα τεστ φα vs ac ετσι για την κουβεντα κι ειμαι περιεργος τωρα που κρυωσε ο καιρος😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...