Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

35 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

τι άλλο χρειάζεται να κάνεις για να φτιάξεις Passive House;

1. Μόνωση τάξης μεγέθους 20 εκ.

2. Αντιμετώπιση θερμογεφυρών

3. Κουφώματα εξαιρετικά χαμηλού uw, 3πλής υάλωσης.

4. Αεροστεγανότητα

5. Εκμετάλλευση ηλιακής ακτινοβολίας το χειμώνα/ σκίαση το καλοκαίρι

6. Μηχανικός αερισμός

7. Πιστοποίηση όλων των ανωτέρω με μετρήσεις για να βγει passive house certificate.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, EchiDNA είπε

Για το μέλλον κάνεις πρώτα κέλυφος και μόνωση στέγης/σκεπής και δες την διαφορά στο πετρέλαιο.

Μετά σκέψου για αλλαγή μέσου θέρμανσης.

Η σκεπη ειναι κανονικα με κεραμιδια και επειδη πριν 5 χρονια ειχε τρυπησει μια σωληνα που μετεφερε το νερο απο τα καλοριφερ στο πανω σπιτι φτιαξαμε νεα εγκατασταση πανω απο την πλακα δηλαδη πανω ακριβως απο την πλακα του δευτερου οροφου υπαρχει ολοκληρη εγκατασταση και τραβηξαμε απο πανω προς τα κατω σωληνες στα καλοριφερ. Πιο μεγαλος κυκλοφορητης στο λεβιτα και το στελνει το νερο πολυ ανετα. Μια μονωση χρειαζεται απο την βορεια μερια του σπιτιου ολος ο τοιχος και πιστευω θα δουμε και αλλη διαφορα. Ο πρωτος οροφος εχει +2 βαθμους και στο υπογειο ακομα +2 ειναι και ο λεβητας εκει οποτε η ζεστη ειναι πολυ μεγαλυτερη συγκριτικα. Αν ηταν λιγο φθηνοτερο το πετρελαιο θα εβγαινε ουτε 1000αρικο το χρονο για καθε σπιτι αλλα με αυτες τις τιμες παει λιγο παραπανω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 16/1/2024 στις 3:17 ΜΜ, mechpanos είπε

Εγώ θέλω να πω ότι χάρη στο forum τον Δεκέμβριο ζεστάθηκα (και άλλοι πολλοί) δωρεάν χάρη στην προσφορά 1000kwh από την Volton και τον Γενάρη έχω 100€ από την Elpedison. Για Φλεβάρη θα δούμε. Κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί, έχουν φ/β και δεν περιμένουν να κυνηγάνε προσφορές, έχουν δωρεάν ρεύμα που τους περισεύει να φορτίσουν και ηλεκτρικό αμάξι.
Κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί βέβαια, έχουν κάνει Passive House και δεν καίνε σχεδόν τίποτα.

Αυτά!

Όλα αυτά μια χαρά ακούγονται και μακάρι να είχαμε όλοι passive houses αλλά επειδή δεν έχουμε να κάνω μια ερώτηση εγώ 

Έχω ένα σπίτι που για το θερμανω στους 21 βαθμούς καιω  5 τόνους πετρέλαιο ,πόση ενέργεια θα χρειαστώ με αντλία με scop 4.6 μέση ζώνη και scop 5.7 στη θερμή ζώνη για να έχω αυτους τους 21 βαθμούς ώστε να μπορώ να συγκρίνω τα κόστη και να δω τι με συμφέρει ?

Επεξ/σία από dimostr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimostr είπε

Όλα αυτά μια χαρά ακούγονται και μακάρι να είχαμε όλοι passive houses αλλά επειδή δεν έχουμε να κάνω μια ερώτηση εγώ 

Έχω ένα σπίτι που για το θερμανω στους 21 βαθμούς καιω  5 τόνους πετρέλαιο ,πόση ενέργεια θα χρειαστώ με αντλία με scop 4.6 μέση ζώνη και scop 5.7 στη θερμή ζώνη για να έχω αυτους τους 21 βαθμούς ώστε να μπορώ να συγκρίνω τα κόστη και να δω τι με συμφέρει ?

Ωραια ερωτηση!

Φίλε Αντώνη, ένα Kg Πετρελαίου αποδίδει περί τις 10,200 KCal. Πυκνότητα πετρελαίου 0.83, άρα 1lt αποδίδει 10,2000 * 0.83 = 8,466 KCal, ή 8,466 / 860 = 9.85 KWh.

https://www.monachos.gr/forum/showthread.php/2609-Μετατροπή-κατανάλωσης-kwh-σε-λίτρα-πετρελαίου

Αν τα παραπάνω ειναι σωστά, και αν πιστευεις λοιπον οτι 2kwh ρευματος θα σου αποφερουν 10kwh θερμανσης (scop 5) τοτε  χοντρικα θα χρειαστεις 2 kwh ρευμα για την αντιστοιχη θερμοτητα με ενα λιτρο πετρελαιου.

αν κρινω βεβαια οτι το πετρελαιο, το παιρνω ουσιαστικα στο μισο κοστος λόγω της επιδοτησης, τοτε το λιτρο μου κοστιζει 0.6€. Οι 2kwh μου κοστιζουν 0.3€
 

Ολα αυτα ΑΝ εχεις scop 5 !
Αν εχεις 2.5, ειναι το ιδιο.

Αν βαλεις και τα 10-12.000 που θελει η αντλια , δεν θα κανεις αποσβεση ποτε.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
26 λεπτά πριν, andreaspA είπε

Αν βαλεις και τα 10-12.000 που θελει η αντλια , δεν θα κανεις αποσβεση ποτε.

 Παρερμηνεύεις  κάτι , αντλία είναι και η αντλία αέρος αέρος οποτε τα κόστος κτίσης που αναφέρεις πάει περίπατο κα8 τα SCOP που λέω είναι της σειράς με ότι αυτό συνεπάγεται με το κόστος  αγοράς , οποτε απόσβεση μπορεί να κάνω και από το πρώτο χρόνο 

οσο για τα υπολοιπα που αναφέρεις είναι πολύ ενθαρρυντικό ότι το κόστος του πετρελαίου  και με το επίδομα θέρμανσης είναι  δυσθεώρητα πιο ακριβό ακόμα και από την ακριβότερη kWh που πλέον επιδοτείται και αυτή 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, dimostr είπε

Έχω ένα σπίτι που για το θερμανω στους 21 βαθμούς καιω  5 τόνους πετρέλαιο ,πόση ενέργεια θα χρειαστώ με αντλία με scop 4.6 μέση ζώνη και scop 5.7 στη θερμή ζώνη για να έχω αυτους τους 21 βαθμούς ώστε να μπορώ να συγκρίνω τα κόστη και να δω τι με συμφέρει ?

Έχω κάνει ανάλυση παλιότερα, πρέπει να κάτσω να την βρω...
Λοιπόν έχουμε και λέμε 5 τόνοι πετρέλαιο, επί 11.6 kwh/kg = 58.000 kwh θερμικές...επί 0.85 βαθμό απόδοσης, 49.300 kwh ωφέλιμες.
Αντίστοιχα αυτές τις kwh τώρα αν πεις ότι θα τις πάρεις με 4.6 scop, θα καταναλώσεις 10.700, πες 11.000 kwh. 
Να πούμε επί 0.2€/kwh όλα μέσα (τέλη ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κλπ); Θα πληρώσεις 2.200€ σε ρεύμα.
Βάλε πόσο σου κοστίζει το πετρέλαιο θέρμανσης, και βγάλε την διαφορά και πότε θα κάνεις απόσβεση. Μέσο όρο ας πούμε 1.25€/lt, οι 5 τόνοι αντιστοιχούν σε 6 κυβικά άρα θα πληρώσεις 7μισι χιλιάρικα πετρέλαιο...

Έκανες απόσβεση μια οικονομική αντλία επώνυμου κατασκευαστή, σε μια σεζόν.

Εφόσον βέβαια, γίνει σωστή μελέτη, επιλογή και εγκατάσταση, για να επιτευχθούν οι διαφημιζόμενες αποδόσεις.

1 ώρα πριν, andreaspA είπε

10-12.000

Σιγά μην θέλει και 100 ρε Αντρέα! Μη βάζεις και τα σώματα μαζί, υποτίθεται έχεις την εγκατάσταση, ξηλώνεις λέβητα/βάζεις αντλία. 4-5 χιλιάρικα μια φτηνή καλή, άντε και άλλο ένα εργασία και παρελκόμενα σύνδεσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Έχω κάνει ανάλυση παλιότερα, πρέπει να κάτσω να την βρω...
Λοιπόν έχουμε και λέμε 5 τόνοι πετρέλαιο, επί 11.6 kwh/kg = 58.000 kwh θερμικές...επί 0.85 βαθμό απόδοσης, 49.300 kwh ωφέλιμες.
Αντίστοιχα αυτές τις kwh τώρα αν πεις ότι θα τις πάρεις με 4.6 scop, θα καταναλώσεις 10.700, πες 11.000 kwh. 
Να πούμε επί 0.2€/kwh όλα μέσα (τέλη ΔΕΔΔΗΕ, ΥΚΩ, ΕΤΜΕΑΡ κλπ); Θα πληρώσεις 2.200€ σε ρεύμα.
Βάλε πόσο σου κοστίζει το πετρέλαιο θέρμανσης, και βγάλε την διαφορά και πότε θα κάνεις απόσβεση. Μέσο όρο ας πούμε 1.25€/lt, οι 5 τόνοι αντιστοιχούν σε 6 κυβικά άρα θα πληρώσεις 7μισι χιλιάρικα πετρέλαιο...

Έκανες απόσβεση μια οικονομική αντλία επώνυμου κατασκευαστή, σε μια σεζόν.

Εφόσον βέβαια, γίνει σωστή μελέτη, επιλογή και εγκατάσταση, για να επιτευχθούν οι διαφημιζόμενες αποδόσεις.

Σιγά μην θέλει και 100 ρε Αντρέα! Μη βάζεις και τα σώματα μαζί, υποτίθεται έχεις την εγκατάσταση, ξηλώνεις λέβητα/βάζεις αντλία. 4-5 χιλιάρικα μια φτηνή καλή, άντε και άλλο ένα εργασία και παρελκόμενα σύνδεσης.

Ευχαριστώ γ8α την τεκμηριωμένη απάντηση σου και ευχαριστώ επισης για την ΟΡΘΟΤΑΤΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ ΣΟΥ για την σωστή μελέτη επιλογή και εγκατάσταση που θα γίνει από ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΑ και όχι κατά δήλωση του μηχανικό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ να ρωτήσω λίγο...γιατί αντλία θερμότητας και όχι κλιματιστικά;Την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν;Στην ουσία το ίδιο είναι.

Με ούτε τα μισά λεφτά παίρνεις τρία πολύ καλά κλιματιστικά και είσαι άρχοντας χειμώνα καλοκαίρι.

Μου διαφεύγει κάτι;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ να ρωτήσω λίγο...γιατί αντλία θερμότητας και όχι κλιματιστικά;Την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν;Στην ουσία το ίδιο είναι.

Με ούτε τα μισά λεφτά παίρνεις τρία πολύ καλά κλιματιστικά και είσαι άρχοντας χειμώνα καλοκαίρι.

Μου διαφεύγει κάτι;

Με τα κλιματιστικά δε μπορείς να εκμεταλλευτείς τη ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση σωμάτων την χρήση ζεστού νερού , δε μπορείς να βάλεις ενδοδαπεδια κ.α ,τα κλιματιστικά (αντλίες αέρος αέρος ) είναι για εμάς που δε μπορούμε να επενδύσουμε σε όλα τα παραπάνω αλλα χρειαζόμαστε μια φθηνή και στην αγορά ,συντήρηση αλλα και στη χρήση μορφή θέρμανσης / ψύξης 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, dimostr είπε

Με τα κλιματιστικά δε μπορείς να εκμεταλλευτείς τη ήδη υπάρχουσα εγκατάσταση σωμάτων την χρήση ζεστού νερού , δε μπορείς να βάλεις ενδοδαπεδια κ.α ,τα κλιματιστικά (αντλίες αέρος αέρος ) είναι για εμάς που δε μπορούμε να επενδύσουμε σε όλα τα παραπάνω αλλα χρειαζόμαστε μια φθηνή και στην αγορά ,συντήρηση αλλα και στη χρήση μορφή θέρμανσης / ψύξης 

Πάντως και τα χρήματα να ειχα για αντλια,με τόσα προβλήματα που διαβάζω από κατόχους,με τα νερά κτλ να μου λείπει το βύσσινο.

Να μπει για τα καλά και στα μαστορια,γιατί οι πιο πολλοί είναι σχιτζηδες και τα κάνουν στο περίπου.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, 26ska είπε

Πάντως και τα χρήματα να ειχα για αντλια,με τόσα προβλήματα που διαβάζω από κατόχους,με τα νερά κτλ να μου λείπει το βύσσινο.

Να μπει για τα καλά και στα μαστορια,γιατί οι πιο πολλοί είναι σχιτζηδες και τα κάνουν στο περίπου.

Εαν είχα τα λεφτά δε θα έκανα δεύτερη σκέψη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, 26ska είπε

Εγώ να ρωτήσω λίγο...γιατί αντλία θερμότητας και όχι κλιματιστικά;Την ίδια δουλειά δεν θα κάνουν;Στην ουσία το ίδιο είναι.

Με ούτε τα μισά λεφτά παίρνεις τρία πολύ καλά κλιματιστικά και είσαι άρχοντας χειμώνα καλοκαίρι.

Μου διαφεύγει κάτι;

Όχι. Ενεργειακά μια χαρά είναι και τα κλιματιστικά, και πιο ελαφριά για την τσέπη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Σιγά μην θέλει και 100 ρε Αντρέα! Μη βάζεις και τα σώματα μαζί, υποτίθεται έχεις την εγκατάσταση, ξηλώνεις λέβητα/βάζεις αντλία. 4-5 χιλιάρικα μια φτηνή καλή, άντε και άλλο ένα εργασία και παρελκόμενα σύνδεσης.

αντε και ειχα τα σωματα. 6000 πληρωσα την LG και 2000 εργασια και τα παρελκομενα. Αντε να κοψεις και κατι απο την εργασια γιατι δεν θα κρεμαγε fancoil.
Θα ειχα fancoil ομως αν υποθεσουμε οτι ειχα πετρελαιο ? ή θα ειχα σωματα καλοριφερ και θα επρεπε να δουλευω με νερα στους 55 βαθμους?
Εδω στην Αθηνα. Αυτονομη θερμανση με πετρελαιο. 
Αντλια θερμοτητας? ή καυστηρας αεριου ? μεγαλο διλημα. Ο καυστηρας αεριου πιανει το 1/5 του χωρου, και σου δινει και ΖΝΧ στιγμιαια.
 

2 ώρες πριν, dimostr είπε

οσο για τα υπολοιπα που αναφέρεις είναι πολύ ενθαρρυντικό ότι το κόστος του πετρελαίου  και με το επίδομα θέρμανσης είναι  δυσθεώρητα πιο ακριβό ακόμα και από την ακριβότερη kWh που πλέον επιδοτείται και αυτή 

δεν υπαρχει καμια επιδοτηση. 0.15€/kwh + τις λοιπες χρεωσεις, παει πανω απο 0.20€/kwh
Ολα αυτα ΑΝ πιστεψουμε οτι υπαρχει πραγματι μια σχεση εξαρτησης x5 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα σας μαλωσω  κ δεν το θελω.😛

Αυτη την εννοια εχει ο πινακας που βαζω κ αλλαζω οταν αλλαζει κατι, να συγκρινεται αμεσα ο καθε τροπος ενεργειας.

Ομως επειδη περα απο τους τυπους κ τις μετατροπες που εχουν χρησιμοποιηθει για τις αποδοσεις καθε μορφης θερμανσης κ επειδη απανταω κ σε προσωπικα μηνυματα, για ευκολια χρησης οταν καποιος μου λεει : εγω αγοραζω τοχο το πετρελαιο κ πιστευω οτι ο λεβητας μου αποδιδει Χ % κ τα κλιματιστικα Χ COP κλπ κλπ , εχω μια αλλη εκδοχη πλεον του πινακα και βαζω αμεσως τα δεδομενα που εκεινος θελει κ εχω αμεσως το αποτελεσμα.

Για οσα ειπε ο Δημος κ ο Πανος ο Μηχανικος 5,6 Scop κλπ εχουμε αυτο το αποτελεσμα .(Οι πορτοκαλι σειρες ειναι για οσα θεωρουν δεδομενα). Ειναι δηλαδη με ΔΕΗ πρασινο ολα μεσα , ΤΡΕΙΣΗΜΙΣΗ ΦΟΡΕΣ ακριβοτερο το πετρελαιο.

...οι υπολοιπες για οσους δεν βολευει κατι ,αν πχ δικαιουνται καποια επιδοτηση πετρελαιου η ΚΟΤ, νυχτερινο η οτι αλλο, μου δινουν τιμες που πληρωνουν με προσωπικο μηνυμα κ απαντω.

Fullscreencapture20Jan2024193334.jpg.fa2f91b1e56a0d01e5c5e3f8c9bace29.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 7
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές ανά καύσιμο είναι ρευστές, οι επιδοτήσεις πρόσκαιρες και οι υπολογισμοί σε €/σεζόν προσωρινοί.

Μόνο μέτρο σύγκρισης πρέπει να είναι: Εισερχόμενη kWh/παραγόμενη kWh. Όσο πιο μικρός ο λόγος, τόσο καλύτερα σε βάθος χρόνου. 

Αυτό μεταφράζεται σε καλή μόνωση, επιλογή του εφικτά αποδοτικότερου συστήματος με επαρκή διαθεσιμότητα ενέργειας/καυσίμου, ευκολία χρήσης και συνετή λειτουργία.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...