Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, kanesaxo είπε

Οτι και να ισχύει, σ'ενα ΑΜΟΝΩΤΟ σπίτι, ειναι η πιο "οικονομική" λύση. Δεν ειπα οτι ειναι η σωστή. 

 

Μα δεν είναι η πιο οικονομική αν πληρώνεις τα ξύλα 70 €/κυβικό χύδην.

Χίλιες φορές δεξαμενή υγραερίου που θα καεί και ξέγνοιαστα με σταθερή υψηλή απόδοση. 

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 ώρες πριν, doomnx είπε

Στο 5% του χρόνου όταν δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες; Καλά.

Απο την σχολή μου το study. Λίγο που το είδα φάνηκε να έχουν κάνει πολύ καλή εργασία. Εδώ μέσα λίγοι θα νιώσουν τι θέλει να πει ο ποιητής αλλά προφανώς δεν απευθύνεται η έρευνα εδώ μέσα. Λίγοι μηχανικοί θα την διαβάσουν και ακόμα λιγότεροι θα καταλάβουν τι θέματα θίγει.

Οι αντλίες θερμότητας είναι ένα σοβαρό εργαλείο θέρμανσης στα χέρια του εκάστοτε μελετητή αλλά σε καμία περίπτωση δεν αποτελεί πανάκεια λύση που ευαγγελίζονται κάποιοι. Εξού και οι μεγάλες επιδοτήσεις που έρχονται για αυτές. 
Σε περιοχές με έντονα κρύα πριν σκεφτείς να βάλεις κανά θηρίο αντλία θερμότητας δες εναλλακτικές και δες μήπως σε συμφέρει να κάνεις κέλυφος και με τα ρέστα έναν λέβητα αερίου.

Αν είσαι χαμηλά, δες την λύση αντλίας θέρμανσης - ψύξης με τα κόστη και σύγκρινε με λέβητα αερίου & κλιματιστικά τα οποία ΚΑΙ αυτά αντλίες θερμότητας είναι και έτσι παίζεις σε διπλό ταμπλό! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αλλο εκτος απο 'κλιματιστικα', ανηκει σε καρτελ, συμφωνα με το σκεπτικο ορισμενων.

Με τον συγχωρεμένο τον Carrier να συνομιλούσες θα ηταν πιο διαλακτικός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, liakjim είπε

Θέλει μελέτη.

Ως τότε αφήνω αυτό.

Συγκρίνεις το μπακαλοτέφτερο που έκανες με την εργασία καθηγητών πολυτεχνικής σχολής; Αλήθεια; 
 

  • Confused 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Συγκρίνεις το μπακαλοτέφτερο που έκανες με την εργασία καθηγητών πολυτεχνικής σχολής; Αλήθεια; 
 

Όχι.

Το μόνο που δείχνω είναι ότι στο σπίτι μου έχω ελάχιστες ώρες σε χαμηλές θερμοκρασίες ενώ οι περισσότερες είναι στην περιοχή 10-12C και σε συνδυασμό με τις απώλειες, η βέλτιστη περιοχή ενδιαφέροντος είναι στους 8-9C. Εκεί το κλιματιστικό μου για τις απώλειες της υπόψη περιοχής, παίζει με υψηλό cop , πάνω από 6 καθιστώντας κάθε σύγκριση με άλλον τρόπο θέρμανσης παντελώς ανούσια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Arkin είπε

Για μελλοντικα λεμε για αντλιες θερμοτητας και πανελ φωτοβολταικων και πληρης ενεργειακη αυτονομηση αλλα χρειαζεται ενα 20αρικο σιγουρα για ολα. 

Για το μέλλον κάνεις πρώτα κέλυφος και μόνωση στέγης/σκεπής και δες την διαφορά στο πετρέλαιο.

Μετά σκέψου για αλλαγή μέσου θέρμανσης.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, mindreader είπε

Εγω εχω καταληξει σε σομπα υγραεριου. ΕΛΕΓΧΕΙΣ το κοστος. Δεν ειναι σαν το ρευμα 'οτι κληρωσει'.

Το υγραέριο σε φιάλη (2 €/kg)  δυστυχώς κοστίζει πιο ακριβά και από το πετρέλαιο. Πιο φθηνά θα σου έρθει ένα κλιματιστικό με COP 2,5. Δες αν μπορείς να βάλεις δεξαμενή υγραερίου (φαντάζομαι δεν σε καλύπτει το δίκτυο ΦΑ).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, liakjim είπε

Όχι.

Το μόνο που δείχνω είναι ότι στο σπίτι μου έχω ελάχιστες ώρες σε χαμηλές θερμοκρασίες ενώ οι περισσότερες είναι στην περιοχή 10-12C και σε συνδυασμό με τις απώλειες, η βέλτιστη περιοχή ενδιαφέροντος είναι στους 8-9C. Εκεί το κλιματιστικό μου για τις απώλειες της υπόψη περιοχής, παίζει με υψηλό cop , πάνω από 6 καθιστώντας κάθε σύγκριση με άλλον τρόπο θέρμανσης παντελώς ανούσια.

Τις απώλειες πως τις υπολόγισες; εννοώ με ποιος τύπους;

7 λεπτά πριν, doomnx είπε

Το υγραέριο σε φιάλη (2 €/kg)  δυστυχώς κοστίζει πιο ακριβά και από το πετρέλαιο. Πιο φθηνά θα σου έρθει ένα κλιματιστικό με COP 2,5. Δες αν μπορείς να βάλεις δεξαμενή υγραερίου (φαντάζομαι δεν σε καλύπτει το δίκτυο ΦΑ).

Υγραέριο σε μικρές φιάλες είναι ιδανική λύση για εξοχικά αλλά θα μπορούσε να υποστηρίξει και split units σε περιοχές θερμοκρασιών που τα A/C γονατίζουν κυρίως λόγω παλαιότερης κατασκευής και χαμηλού SCOP. Αλλιώς είναι ακριβό καύσιμο εκτός δεξαμενής και συνήθως το χρησιμοποιούμε σε αναμονή έλευσης φυσικού αερίου.

Επεξ/σία από alejsalonica
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Τις απώλειες πως τις υπολόγισες; εννοώ με ποιος τύπους;

Με έμμεσο τρόπο, δεν έχω μελέτη θερμικών απωλειών. Από τις θερμίδες των σωμάτων καλοριφέρ που έχω (και μια μπακαλοεφαρμογή που έχουμε στο νήμα των κλιματιστικών). Και τα 2 βγάζουν περίπου 7KW. Ίσως να είναι 6, ίσως 8, δεν αλλάζει το γεγονός ότι οι εξωτερικές θερμοκρασίες στην περιοχή μου με πάνε προς την περιοχή των 8-9C. 

ΥΓ Δεν είμαι μηχανολόγος μηχανικός (αν και οι σπουδές μου έχουν συνάφεια) , δεν έχω διαβάσει τη μελέτη, είμαι πανέτοιμος να δεχτώ τη γνώμη/άποψη του σχετικού με το αντικείμενο, ξέρω ότι πιθανώς να κάνω κάπου λάθος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Αν είσαι χαμηλά, δες την λύση αντλίας θέρμανσης - ψύξης με τα κόστη και σύγκρινε με λέβητα αερίου & κλιματιστικά τα οποία ΚΑΙ αυτά αντλίες θερμότητας είναι και έτσι παίζεις σε διπλό ταμπλό! 

Άσε που η αντλία θέρμανσης-ψύξης είναι λίγο άπιαστο όνειρο. Αλλού πρέπει να τοποθετηθεί μια αντλία που θα θερμαίνει το σπίτι και αλλού μια αντλία που θα το δροσίζει. Στη μια περίπτωση θέλουμε να τη χτυπάει ο ήλιος όσο περισσότερο γίνεται και στην άλλη να βρίσκεται στη σκιά.

19 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Υγραέριο σε μικρές φιάλες είναι ιδανική λύση για εξοχικά αλλά θα μπορούσε να υποστηρίξει και split units σε περιοχές θερμοκρασιών που τα A/C γονατίζουν κυρίως λόγω παλαιότερης κατασκευής και χαμηλού SCOP. Αλλιώς είναι ακριβό καύσιμο εκτός δεξαμενής και συνήθως το χρησιμοποιούμε σε αναμονή έλευσης φυσικού αερίου.

Γιατί να πληρώσω 2 €/kg όταν ακόμη και το πετρέλαιο στο 1.30 είναι φθηνότερο; Αντί για μια 10άρα φιάλη, 2 τσουβαλάκια πέλλετ!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σαββάτο και Κυριακή το Asyg 24btu ήπιε μόνο του 29,86 kw.h

Δευτέρα το Morris Wifin 50132 18 btu ήπιε για να ζεστάνει παγωμένο γραφείο  18,01 kw.h στις 10 ώρες που δούλεψε. (απο 8 στους 20 βαθμούς)

Κάποια στιγμή γύρω στις 10 που κοίταξα τον χώρο είχε ακόμα 18 αλλά επειδή έδινε πόνο με ζεστό αέρα δεν ένιωθες κρύο.

Λίγο δεν το λές αλλά μες στο μήνα πέφτουν οι μέσοι όροι με τις καλές μέρες.

Και εδω είναι το ερώτημα.

Με συνεχή λειτουργία και 28-29 βαθμούς χλιαρό αέρα στις περσίδες των "upper end" AC μερικές φορές νιώθω να κρυώνω περισσότερο και ας έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία συνολικά στο χώρο, απο ότι με τα κινεζάκια Midea-Gree-TCL που δίνουν πόνο και βγάζουν αέρα σαν αερόθερμα.

Στην θέρμανση με καλοριφέρ επίσης όσο ανεβάζουν την θερμοκρασία του χώρου νιώθω γλυκιά θαλπωρή (άσε που δεν υπάρχει και φασαρία και ρεύματα) αλλά όταν φτάσουν 20 ας πούμε και αρχίσουν να κόβουν νιώθω σιγά σιγά μια ψύχρα.

Παρόλα αυτά τα κλιμα παίζουν αρκετά φτηνότερα ειδικά νοέμβριο δεκέμβριο που πέρασε ήταν στο 1/6 της κατανάλωσης του λέβητα.

Τώρα στους μηδέν και πέριξ η διαφορά μικραίνει - αλλά πόσες είναι αυτές οι μέρες 15 - 20 άντε πες 30 

Επεξ/σία από yiannis_1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, yiannis_1 είπε

Σαββάτο και Κυριακή το Asyg ήπιε μόνο του 29,86 kw.h

Δευτέρα το Morris Wifin 50132 ήπιε για να ζεστάνει παγωμένο γραφείο  18,01 kw.h στις 10 ώρες που δούλεψε. (απο 8 στους 20 βαθμούς)

Κάποια στιγμή γύρω στις 10 που κοίταξα τον χώρο είχε ακόμα 18 αλλά επειδή έδινε πόνο με ζεστό αέρα δεν ένιωθες κρύο.

Και εδω είναι το ερώτημα.

Με συνεχή λειτουργία και 28-29 βαθμούς χλιαρό στις περσίδες μερικές φορές νιώθω περισσότερο να κρυώνω και ας έχω μεγαλύτερη θερμοκρασία συνολικά στο χώρο, απο ότι με τα κινεζάκια Midea-Gree-TCL που δίνουν πόνο και βγάζουν αέρα σαν αερόθερμα.

Με long slow steady 24/7 λειτουργία οι 21-22 βαθμοί δεν φτάνουν να νιώσεις ζέστη. Ανέβασε το θερμοστάτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θέλω να πω ότι χάρη στο forum τον Δεκέμβριο ζεστάθηκα (και άλλοι πολλοί) δωρεάν χάρη στην προσφορά 1000kwh από την Volton και τον Γενάρη έχω 100€ από την Elpedison. Για Φλεβάρη θα δούμε. Κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί, έχουν φ/β και δεν περιμένουν να κυνηγάνε προσφορές, έχουν δωρεάν ρεύμα που τους περισεύει να φορτίσουν και ηλεκτρικό αμάξι.
Κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί βέβαια, έχουν κάνει Passive House και δεν καίνε σχεδόν τίποτα.

Αυτά!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Κάποιοι άλλοι πιο τυχεροί βέβαια, έχουν κάνει Passive House και δεν καίνε σχεδόν τίποτα.

Αυτά!

Passive House;
Τι είναι αυτό;

Πέρα από καλή μόνωση κελύφους και ανοιγμάτων, τι άλλο χρειάζεται να κάνεις για να φτιάξεις Passive House;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Aurumnus είπε

Passive House;
Τι είναι αυτό;

Πέρα από καλή μόνωση κελύφους και ανοιγμάτων, τι άλλο χρειάζεται να κάνεις για να φτιάξεις Passive House;

Τρόπο να εγκλωβίζεις την ηλιακή ενέργεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...