Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ανήκω σε κανένα καρτέλ παλικάρια. Εδώ μέσα κάποιες φορές όντως έχω προτρέψει κάποιους να πάνε στο φυσικό αέριο γιατί ξεκάθαρα ήταν η καλύτερη για αυτούς περίπτωση με βάση αυτά που ανέφεραν. Έχω όμως μελετήσει κάποια MW με διάφορα είδη θέρμανσης - ψύξης από αντλίες θερμότητας νερού/αέρα, ψύκτες αερίου (ναι υπάρχουν κι αυτά), γεωθερμία, λέβητες αερίου, λέβητες πετρελαίου κλπ.

Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε, δικαίωμα σας είναι σαφέστατα. Μπορείτε όμως και να μάθετε να σέβεστε τους επιστήμονες και να μην το παίζετε ξερόλες. Σας λέω συνεχώς ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, ότι απαιτεί να ασχοληθεί μηχανικός και να προτείνει την βέλτιστη λύση κι κάποιοι εδώ μέσα έχετε πάρει την μελέτη του ΕΜΠ ως ευαγγέλιο! Τόσα χρόνια που το αέριο ήταν τσάμπα που ήσασταν; Πάλι δεν βγαίνετε από εδώ κι από εκεί να λέτε ότι η αντλία ήταν το φθηνότερο είδος θέρμανσης; Ναι, έγινε για δυο χρόνια. Χωρίς να υπολογίζουμε το ζεστό νερό χρήσης και σε ένα περιβάλλον που το κόστος ενέργειας σε όλα έχει διπλασιαστεί!

Ότι κι αν σας πω κάποιοι εδώ μέσα έχετε κολλήσει. Αλλά εγώ είμαι σε καρτέλ. ΟΚ, συνεχίστε!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

20 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Ότι κι αν σας πω κάποιοι εδώ μέσα έχετε κολλήσει.

το αντίθετο , μόνο εσύ μιλάς για καρτέλ κτλ , δεν είπε κάποιος οτι σε περιοχή με μείον 7 όλο το χειμώνα και με σύνδεση αερίου με τιμή 0,40+ρυθμιζόμενες συμφέρει το AC με τιμή κιλοβατώρας 0,13+ρυθμιζόμενες (δεν έχω ιδέα τι συμφέρει σε αυτές τις προϋποθέσεις)

κάτι έχεις πάρει τελείως στραβά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

το αντίθετο , μόνο εσύ μιλάς για καρτέλ κτλ , δεν είπε κάποιος οτι σε περιοχή με μείον 7 όλο το χειμώνα και με σύνδεση αερίου με τιμή 0,40+ρυθμιζόμενες συμφέρει το AC με τιμή κιλοβατώρας 0,13+ρυθμιζόμενες (δεν έχω ιδέα τι συμφέρει σε αυτές τις προϋποθέσεις)

κάτι έχεις πάρει τελείως στραβά

Εμένα με κατηγόρησαν ότι ανήκω σε καρτέλ (αερίου) λίγο πριν και μου λες ότι εγώ μιλάω για καρτέλ; Τι να πω…

Δεν θέλω να λογομαχήσω με κανέναν, όπως πιστεύει ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, alejsalonica είπε

Εμένα με κατηγόρησαν ότι ανήκω σε καρτέλ (αερίου) λίγο πριν και μου λες ότι εγώ μιλάω για καρτέλ; Τι να πω…

δεν είδα καμία κατηγορία ,αντίθετα είδα ένα μάχιμο χωρίς λόγο ποστ (εξου και το reaction)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 minutes ago, alejsalonica said:

Εμένα με κατηγόρησαν ότι ανήκω σε καρτέλ (αερίου) λίγο πριν και μου λες ότι εγώ μιλάω για καρτέλ;

Αυτο εγραψα επι λεξει:

Αλλα κ δεν σου προσαπτει κανεις οτι εισαι στο καρτελ του φυσικου αεριου επειδη απλα γραφεις την προτιμηση σου σε αυτο.

Aν απο αυτο καταλαβες οσα γραφεις, ειλικρινα δεν εχω κατι να προσθεσω, ξεφευγουμε σε αλλα ζητηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/1/2024 στις 11:10 ΜΜ, kanesaxo είπε

Η μόνη περίπτωση που θα "συμφωνούσα" είναι σ ένα αμονωτο σπίτι, την εγκατάσταση ξυλολεβητα. Κι αυτό επειδή λόγω κόστους καύσιμης ύλης, ζεσταίνεται φθηνά. 

Αυτό δε το κάνει όμως σωστό! (Είναι κύριος τρόπος θέρμανσης σε χωριά).

Έχεις δει τι απόδοση έχει ο ξυλολεβητας; Έχεις δει πόσο πωλούνται τα ξύλα; Μόνο αν τα βρίσκεις τζάμπα συμφέρει!

Στις 14/1/2024 στις 11:06 ΜΜ, dimostr είπε

Η μόνωση βεβαίως είναι και το σημαντικότερο αλλα μου κάνει εντύπωση που υπάρχει μέλος πο6  υποστηρίζει ότι αμα έχεις σπίτι αμονωτο δεν πρέπει να βάλεις αντλία γιατί δε συμφέρει , λες και αμα βάλεις λέβητα αέριο η κάτι άλλο ως εκ θαύματος  σε αυτο  το αμονωτο σπίτι θα αλλάξουν οι απωλειες , είναι πράγματι να απορεί κανεις , 

Όπα όταν από COP 4.5 η αντλία σου πέφτει σε COP 2.5 για να βγάλει τη θερμοκρασία που απαιτεί ένα σπίτι αμόνωτο με καλοριφέρ, τότε, ναι, το αέριο συμφέρει πολύ περισσότερο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, doomnx είπε

 

Όπα όταν από COP 4.5 η αντλία σου πέφτει σε COP 2.5 για να βγάλει τη θερμοκρασία που απαιτεί ένα σπίτι αμόνωτο με καλοριφέρ, τότε, ναι, το αέριο συμφέρει πολύ περισσότερο.

Κατευθυνόμενο συμπέρασμα.

Δεν μας ενδιαφέρει όταν θα πέφτει στο 2.5 αλλά πόσο θα μας στοιχίσει στη σεζόν.

Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να δηλώνει κάποιος μηχανικός και να θάβει μια λύση επειδή στο 5% του χρόνου θα παίξει με χαμηλό cop.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ο κάθε πελάτης να δέχεται προτάσεις οι οποίες να έχουν μέσα οικονομοτεχνικα δεδομένα. Και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δυστυχως έχουμε δει πολλούς «μηχανικούς» υπαλλήλους στο μαγαζι με υδραυλικά του μπάρμπα Μήτσου , που ενδιάμεσα από τις τοποθετήσεις με σωλήνες μπάνια καζανάκια ,( που αυτή είναι η δουλειά του και μπράβο του εαν την κάνει καλά ) , βάζει και ένα λέβητα πετρελαίου η αερίου πάντα υπέρ διαστασιολογηση βεβαια , γιατί η μελέτη απωλειών γίνεται με το μάτι και τα τμ , και επειδή όπως φαίνεται το να γίνει μια πραγματική μελέτη απωλειών αλλα και το να τοποθετηθεί μια αντλία και να ΡΥΘΜΙΣΤΕΙ όπως πρέπει είναι δουλειά ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΥ επαγγελματία , που δυστυχως για εκείνους τους «μηχανικούς»  κάνει την εμφάνιση της  η ανεπάρκεια τους να εξυπηρετήσουν ένα τέτοιο σύστημα , και αυτό οδηγεί στο να ξεκινά η προσπάθεια απαξίωσης του εν λόγω συστήματος ψύξης θέρμανσης 

Οποίος κατάλαβε κατάλαβε , αλλα τι να κάνουμε δε ζούμε ακόμα σε σπηλιές με τις αρκούδες όπως βολεύει μερικούς για να κάνουν την αρπαχτή τους 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, liakjim είπε

Κατευθυνόμενο συμπέρασμα.

Δεν μας ενδιαφέρει όταν θα πέφτει στο 2.5 αλλά πόσο θα μας στοιχίσει στη σεζόν.

Αναρωτιέμαι πώς γίνεται να δηλώνει κάποιος μηχανικός και να θάβει μια λύση επειδή στο 5% του χρόνου θα παίξει με χαμηλό cop.

Αυτό που πρέπει να γίνει είναι ο κάθε πελάτης να δέχεται προτάσεις οι οποίες να έχουν μέσα οικονομοτεχνικα δεδομένα. Και η κάθε περίπτωση είναι διαφορετική.

Στο 5% του χρόνου όταν δουλεύει σε υψηλές θερμοκρασίες; Καλά.

Επεξ/σία από doomnx
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, doomnx είπε

Έχεις δει τι απόδοση έχει ο ξυλολεβητας; Έχεις δει πόσο πωλούνται τα ξύλα; Μόνο αν τα βρίσκεις τζάμπα συμφέρει!

.

Και τζάμπα να μου τα έδιναν προσωπικά δεν ξαναγυρνουσα σε ξυλολεβητα. Τώρα με 3 ινβερτερ πατάω το κουμπάκι και ζεσταίνομαι οικονομικά. Ούτε φωτιά, ούτε τσίκνα, ούτε καθάρισμα από στάχτες, ούτε αποθήκευση. Τον λειτουργώ μια φορα το μήνα ίσα ίσα για να μην μένει σε απραξία και για να θυμάμαι την ταλαιπωρία που έφαγα στα 2 χρόνια χρήσης του. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 hours ago, alejsalonica said:

Δεν ανήκω σε κανένα καρτέλ παλικάρια. Εδώ μέσα κάποιες φορές όντως έχω προτρέψει κάποιους να πάνε στο φυσικό αέριο γιατί ξεκάθαρα ήταν η καλύτερη για αυτούς περίπτωση με βάση αυτά που ανέφεραν. Έχω όμως μελετήσει κάποια MW με διάφορα είδη θέρμανσης - ψύξης από αντλίες θερμότητας νερού/αέρα, ψύκτες αερίου (ναι υπάρχουν κι αυτά), γεωθερμία, λέβητες αερίου, λέβητες πετρελαίου κλπ.

Μπορείτε να πιστεύετε ότι θέλετε, δικαίωμα σας είναι σαφέστατα. Μπορείτε όμως και να μάθετε να σέβεστε τους επιστήμονες και να μην το παίζετε ξερόλες. Σας λέω συνεχώς ότι κάθε περίπτωση είναι ξεχωριστή, ότι απαιτεί να ασχοληθεί μηχανικός και να προτείνει την βέλτιστη λύση κι κάποιοι εδώ μέσα έχετε πάρει την μελέτη του ΕΜΠ ως ευαγγέλιο! Τόσα χρόνια που το αέριο ήταν τσάμπα που ήσασταν; Πάλι δεν βγαίνετε από εδώ κι από εκεί να λέτε ότι η αντλία ήταν το φθηνότερο είδος θέρμανσης; Ναι, έγινε για δυο χρόνια. Χωρίς να υπολογίζουμε το ζεστό νερό χρήσης και σε ένα περιβάλλον που το κόστος ενέργειας σε όλα έχει διπλασιαστεί!

Ότι κι αν σας πω κάποιοι εδώ μέσα έχετε κολλήσει. Αλλά εγώ είμαι σε καρτέλ. ΟΚ, συνεχίστε!

Οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αλλο εκτος απο 'κλιματιστικα', ανηκει σε καρτελ, συμφωνα με το σκεπτικο ορισμενων.

Εγω ημουν φανατικος του καλοριφερ λαδιου. Πρεπει να υπαρχουν και παλια ποστ μου για αυτο. Αλλαξα. Θεωρω οτι οι καιει ρευμα, πλεον ειναι ασυμφορο, αν μπορει να το αποφυγει κανεις.

Λενε για τα κλιματιστικα για θερμανση (γιατι για ψυξη δυστυχως δεν εχεις αλλη επιλογη). Και αν πεις οτι εκαψε πολλα, αρχιζει μετα η αιτιολογια, 'α φταιει η μονωση', 'α φταιει η θερμοκρασια ζητησης', 'α φταιει πηρες φτηνο κλιματιστικο με λαθος scoop κλπ', και οτι βαλει ανθρωπου νους.

Εγω εχω καταληξει σε σομπα υγραεριου. ΕΛΕΓΧΕΙΣ το κοστος. Δεν ειναι σαν το ρευμα 'οτι κληρωσει'.

Επικουρικα κεντρικη θερμανση με πετρελαιο.

Τελευταια επιλογη τα κλιματιστικα για θερμανση! Καινε ρευμα!

Βγειτε ρωτηστε πραγματικα φτωχους ανθρωπους, να δειτε με τι ζεσταινονται. Θα σου πουν ξυλα (αν ειναι εκτος πολης) ή υγραεριο. Δεν ειναι μλκες ολοι αυτοι. Οκ, διαφορετικες αναγκες του καθενος, αλλα για μενα οτι καιει ρευμα, ειναι σαν να τα παιζεις ολα στα ζαρια. Σαν να παω να φαω σε εστιατοριο, να παραγγειλω, εχοντας αγνοια τιμων/τιμοκαταλογου. Οτι κληρωσει.

Αν υπαρχει ενα πραγματικο καρτελ, αυτο μαλλον ειναι των κλιματιστικων, παρα ολων των αλλων υποστηρικτων.

Φυσικα, τα κλιματιστικα ειναι χρησιμοτατα, για ψυξη, αλλα και καποιες και για θερμανση υπο προϋποθεσεις. Mainstream θερμανση, ειδικα σε ιδιοκτητο σπιτι, κυριως με κλιματιστικα, ειναι σαν να γινεσαι μετοχος της δεη. Και ας ξεσηκωθει το καρτελ!

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, doomnx said:

Έχεις δει τι απόδοση έχει ο ξυλολεβητας; Έχεις δει πόσο πωλούνται τα ξύλα; Μόνο αν τα βρίσκεις τζάμπα συμφέρει!

Οτι και να ισχύει, σ'ενα ΑΜΟΝΩΤΟ σπίτι, ειναι η πιο "οικονομική" λύση. Δεν ειπα οτι ειναι η σωστή. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αλλο εκτος απο 'κλιματιστικα', ανηκει σε καρτελ, συμφωνα με το σκεπτικο ορισμενων.

Εγω ημουν φανατικος του καλοριφερ λαδιου. Πρεπει να υπαρχουν και παλια ποστ μου για αυτο. Αλλαξα. Θεωρω οτι οι καιει ρευμα, πλεον ειναι ασυμφορο, αν μπορει να το αποφυγει κανεις.

Λενε για τα κλιματιστικα για θερμανση (γιατι για ψυξη δυστυχως δεν εχεις αλλη επιλογη). Και αν πεις οτι εκαψε πολλα, αρχιζει μετα η αιτιολογια, 'α φταιει η μονωση', 'α φταιει η θερμοκρασια ζητησης', 'α φταιει πηρες φτηνο κλιματιστικο με λαθος scoop κλπ', και οτι βαλει ανθρωπου νους.

Εγω εχω καταληξει σε σομπα υγραεριου. ΕΛΕΓΧΕΙΣ το κοστος. Δεν ειναι σαν το ρευμα 'οτι κληρωσει'.

Επικουρικα κεντρικη θερμανση με πετρελαιο.

Τελευταια επιλογη τα κλιματιστικα για θερμανση! Καινε ρευμα!

Βγειτε ρωτηστε πραγματικα φτωχους ανθρωπους, να δειτε με τι ζεσταινονται. Θα σου πουν ξυλα (αν ειναι εκτος πολης) ή υγραεριο. Δεν ειναι μλκες ολοι αυτοι. Οκ, διαφορετικες αναγκες του καθενος, αλλα για μενα οτι καιει ρευμα, ειναι σαν να τα παιζεις ολα στα ζαρια. Σαν να παω να φαω σε εστιατοριο, να παραγγειλω, εχοντας αγνοια τιμων/τιμοκαταλογου. Οτι κληρωσει.

Αν υπαρχει ενα πραγματικο καρτελ, αυτο μαλλον ειναι των κλιματιστικων, παρα ολων των αλλων υποστηρικτων.

Φυσικα, τα κλιματιστικα ειναι χρησιμοτατα, για ψυξη, αλλα και καποιες και για θερμανση υπο προϋποθεσεις. Mainstream θερμανση, ειδικα σε ιδιοκτητο σπιτι, κυριως με κλιματιστικα, ειναι σαν να γινεσαι μετοχος της δεη. Και ας ξεσηκωθει το καρτελ!

Εγώ πάντως έχοντας περάσει από πετρέλαιο, ξυλολεβητα, θερμοπομπους και τώρα κλιματιστικά, ούτε μέτοχος της ΔΕΗ έχω γίνει ούτε έχω βρει φθηνότερο τρόπο θέρμανσης από τα κλιματιστικά. Μιλάω πάντα για ινβερτερ και όχι τους δεινόσαυρους του 1995 που έκαιγαν σαν να μην υπάρχει αύριο. 

Δεκτα όσα λέγονται για την περιβόητη αίσθηση της ζεστασιάς, για τα ζεστά νερά που δεν έχεις με κλιματισμό, για τα ρεύματα αέρα αλλά το να λέει κάποιος ότι δεν είναι ο οικονομικότερος τρόπος θέρμανσης νομίζω ότι δεν έχει βάση. Ίσως μόνη εξαίρεση όσοι έχουν πρόσβαση σε φυσικό αέριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mindreader είπε

Οποιος υποστηριζει οτιδηποτε αλλο εκτος απο 'κλιματιστικα', ανηκει σε καρτελ, συμφωνα με το σκεπτικο ορισμενων.

Εγω ημουν φανατικος του καλοριφερ λαδιου. Πρεπει να υπαρχουν και παλια ποστ μου για αυτο. Αλλαξα. Θεωρω οτι οι καιει ρευμα, πλεον ειναι ασυμφορο, αν μπορει να το αποφυγει κανεις.

Λενε για τα κλιματιστικα για θερμανση (γιατι για ψυξη δυστυχως δεν εχεις αλλη επιλογη). Και αν πεις οτι εκαψε πολλα, αρχιζει μετα η αιτιολογια, 'α φταιει η μονωση', 'α φταιει η θερμοκρασια ζητησης', 'α φταιει πηρες φτηνο κλιματιστικο με λαθος scoop κλπ', και οτι βαλει ανθρωπου νους.

Εγω εχω καταληξει σε σομπα υγραεριου. ΕΛΕΓΧΕΙΣ το κοστος. Δεν ειναι σαν το ρευμα 'οτι κληρωσει'.

Επικουρικα κεντρικη θερμανση με πετρελαιο.

Τελευταια επιλογη τα κλιματιστικα για θερμανση! Καινε ρευμα!

Βγειτε ρωτηστε πραγματικα φτωχους ανθρωπους, να δειτε με τι ζεσταινονται. Θα σου πουν ξυλα (αν ειναι εκτος πολης) ή υγραεριο. Δεν ειναι μλκες ολοι αυτοι. Οκ, διαφορετικες αναγκες του καθενος, αλλα για μενα οτι καιει ρευμα, ειναι σαν να τα παιζεις ολα στα ζαρια. Σαν να παω να φαω σε εστιατοριο, να παραγγειλω, εχοντας αγνοια τιμων/τιμοκαταλογου. Οτι κληρωσει.

Αν υπαρχει ενα πραγματικο καρτελ, αυτο μαλλον ειναι των κλιματιστικων, παρα ολων των αλλων υποστηρικτων.

Φυσικα, τα κλιματιστικα ειναι χρησιμοτατα, για ψυξη, αλλα και καποιες και για θερμανση υπο προϋποθεσεις. Mainstream θερμανση, ειδικα σε ιδιοκτητο σπιτι, κυριως με κλιματιστικα, ειναι σαν να γινεσαι μετοχος της δεη. Και ας ξεσηκωθει το καρτελ!

Εδω χωριο μεχρι -3 ειδαμε οι περισσοτεροι καινε ξυλα. Ακους καθε τρεις και λιγο να κοβουν με αλυσοπριονο αν τα περνουν πιο φθηνα και ακοπα μιας και τα 170 ευρω ο τονος που εχει δεν τα δινουν πολλοι. Στο τελος απλα εχουν γλιτωσει κατι λιγα συγκριτικα με μενα που καιω πετρελαιο. Σε μονοκατοικια 220τμ 2 οροφοι καιμε το χρονο πανω κατω 1500 λιτρα πετρελαιο. Ανοιγμα στις 7 το πρωι και το κλεινουμε στις 8 το βραδυ. Σπιτι 40 χρονων που το πιανει καλα ο βορειας και γενικα δεν εχει καλυψει απο πουθενα μιας και ειμαστε σε γωνιακο σημειο. Βαλαμε μια με 1.41 στις αρχες Νοεμβριο 1000 λιτρα 1410 ευρω και πηραμε τα 600 ευρω πισω 2 κατοικιες οποτε απο 300 επιδοτηση του κρατους. Και βαλαμε ακομα 1000 λιτρα πριν 1 βδομαδα με 1.26 1260 ευρω. 1260 ευρω + 800 ευρω 2060 ευρω και ακομα και πολλα κρυα να κανει και Φεβρουαριο παλι θα μεινουν σιγουρα 500-1000 λιτρα αναλογα για του χρονου. Δηλαδη αυτος με ξυλα τι θα γλιτωσει? Που σιγουρα θα καψει 10 τονους το χρονο και 100 να παρει τον τονο ειναι 800 ευρω για ενα σπιτι + πανε βαλε ξυλα 2-3 φορες τη μερα + κοψε ξυλα με τις ωρες κτλ κτλ. Το κλιματιστικο παλι ειναι ανυποφορο. Ξεραινει τον αερα και αυτος ο μονιμος θορυβος οτι χειροτερο. Στα θετικα του πετρελαιου και οτι εχουμε μονιμα ζεστο νερο ολη μερα αμεση συνδεση με το θερμοσιφωνα και μιας και εχουμε και 200αρι μεγαλο ηλιακο τις μερες που δεν εχει ηλιο ο λεβητας ειναι μονοδρομος μιας και με ρευμα δεν συμφερει. Για μελλοντικα λεμε για αντλιες θερμοτητας και πανελ φωτοβολταικων και πληρης ενεργειακη αυτονομηση αλλα χρειαζεται ενα 20αρικο σιγουρα για ολα. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...