Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Όσοι έχετε πρόσβαση σε φυσικό αέριο μην το σκέφτεστε, θα έχετε οικονομική και άνετη θέρμανση και το πιο φθηνό ζεστό νερό χρήσης (ο ηλιακός είναι δωρεάν, το πιο φθηνό μετά είναι το αέριο).

Μιλήστε με έναν μηχανικό να σας κατατοπίσει γιατί άλλο αντλία θερμότητας στην Αθήνα ή τον Πύργο κι άλλο Χορτιάτη Θεσσαλονίκης. Άλλο σπίτι μονωμένο κι άλλο σουρωτήρι.

Τα split units έχουν κι αυτά πλεονεκτήματα (θέρμανση και ψύξη σε ένα μηχάνημα) αλλά η κάθε περίπτωση είναι μοναδική. 
Υπάρχουν τρόποι υπολογισμού των θερμικών απωλειών, υπάρχουν μεθοδολογίες. Υπάρχουν + & - σε κάθε λύση.

Μην πάτε σε έμπορο, θα σας πουλήσει ότι έχει στοκ, πηγαίνετε σε έναν μηχανικό (Η/Μ) να σας εξηγήσει τα θετικά κι αρνητικά της κάθε λύσης. Μην ψάχνετε έμπορο για να σας επιβεβαιώσει αυτό που σας έχει καρφωθεί στο κεφάλι, θα τον βρείτε αμέσως. Πόσο πιο λιανά να το κάνω πλέον; 
Το έχω ξαναπεί, δεν ψάχνω πελάτες εδώ μέσα, προσπαθώ να βοηθήσω να μην γίνετε πελατάκια του κάθε εμποράκου εκεί έξω!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λέβητας βιομάζας που τον δουλεύω με πυρηνόξυλο μπορεί να τροποποιηθεί και να καιει άλλο καύσιμο; Τι καύσιμο; Και ποιο είναι το κόστος μετατροπής;

Επεξ/σία από alfeios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, dimostr said:

Αυτό ισχύει μόνο για τις αντλίες θερμότητας ?

Όχι φυσικα.

Μόνωση είναι το Α και το Ω.

On 13/01/2024 at 22:39, satsok2 said:

H αλήθεια είναι ότι 10 λέβητες, 1 για κάθε διαμέρισμα, μου ακούγεται δύσκολο ή/και ασύμφορο από άποψη χώρου. Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρχουν πολυκατοικίες , έτσι.

Και όμως. 

Πχ σε νεόδμητη οικοδομή όπου φίλος αγόρασε διαμέρισμα, κάθε ένα έχει το ατομικό του λέβητακι (άλλοι επέλεξαν Α/Θ στον εργολάβο).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kanesaxo είπε

Όχι φυσικα.

Μόνωση είναι το Α και το Ω.

Η μόνωση βεβαίως είναι και το σημαντικότερο αλλα μου κάνει εντύπωση που υπάρχει μέλος πο6  υποστηρίζει ότι αμα έχεις σπίτι αμονωτο δεν πρέπει να βάλεις αντλία γιατί δε συμφέρει , λες και αμα βάλεις λέβητα αέριο η κάτι άλλο ως εκ θαύματος  σε αυτο  το αμονωτο σπίτι θα αλλάξουν οι απωλειες , είναι πράγματι να απορεί κανεις , 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, dimostr said:

Η μόνωση βεβαίως είναι και το σημαντικότερο αλλα μου κάνει εντύπωση που υπάρχει μέλος πο6  υποστηρίζει ότι αμα έχεις σπίτι αμονωτο δεν πρέπει να βάλεις αντλία γιατί δε συμφέρει , λες και αμα βάλεις λέβητα αέριο η κάτι άλλο ως εκ θαύματος  σε αυτο  το αμονωτο σπίτι θα αλλάξουν οι απωλειες , είναι πράγματι να απορεί κανεις , 

Η μόνη περίπτωση που θα "συμφωνούσα" είναι σ ένα αμονωτο σπίτι, την εγκατάσταση ξυλολεβητα. Κι αυτό επειδή λόγω κόστους καύσιμης ύλης, ζεσταίνεται φθηνά. 

Αυτό δε το κάνει όμως σωστό! (Είναι κύριος τρόπος θέρμανσης σε χωριά).

Εξού και το συμφωνώ σε εισαγωγικά.

Το ιδεατό είναι μόνωση, ενδοδαπεδια, αντλία. Βέβαια, λέβητας αερίου στη παραπάνω περιπτώση, αρκετά γρηγορότερη απόσβεση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στοιχεία κατασκευαστή από 9άρι τίμιο split unit της αγοράς.

In: 20 oC

Out: -15oC

Ratio: 63%

Capacity: 1.693 W

Power Input: 774 W

COP: 2,19 (@ -15 oC)

Αντίστοιχα στους -7oC εξωτερική COP 2,56.  

Συνεχίστε και εξηγήστε μου κιόλας αν θα είσαι ΟΚ στους 20oC ή θα έχεις και κουβέρτα στον καναπέ ενώ για να πας για μπάνιο θα το σκεφτείς 2-3 φορές και θα μονολογείς ''winter is coming''. Θα καις φυσικά και θερμοσίφωνο για το μπανάκι σου, με τι απόδοση άραγε; Μας αναφέρει το αγαπητό ΕΜΠ;

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 minutes ago, alejsalonica said:

Συνεχίστε και εξηγήστε μου κιόλας αν θα είσαι ΟΚ στους 20oC

Αν εχεις παει σε μηχανικο κ οχι σε εμπορο, θα σου εχει προτεινει κλιματιστικο που να καλυπτει για το μικροκλιμα της περιοχης σου , τις αναγκες θερμανσης σου. Θα σου δωσει δηλαδη για τους ΜΕΙΟΝ 7, το κλιματιστικο που θα εχει ΑΠΟΔΟΣΗ επαρκη για τους 20 η οτι αλλο του εχεις πει πως θες να εχεις μεσα στο χωρο. Δεν θα αλλαξει αυτο επειδη θα αλλαξει ο ΒΑΘΜΟΣ αποδοσης!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, alfeios είπε

Λέβητας βιομάζας που τον δουλεύω με πυρηνόξυλο μπορεί να τροποποιηθεί και να καιει άλλο καύσιμο; Τι καύσιμο; Και ποιο είναι το κόστος μετατροπής;

Μάλλον δεν γίνεται Ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν εχεις παει σε μηχανικο κ οχι σε εμπορο, θα σου εχει προτεινει κλιματιστικο που να καλυπτει για το μικροκλιμα της περιοχης σου , τις αναγκες θερμανσης σου. Θα σου δωσει δηλαδη για τους ΜΕΙΟΝ 7, το κλιματιστικο που θα εχει ΑΠΟΔΟΣΗ επαρκη για τους 20 η οτι αλλο του εχεις πει πως θες να εχεις μεσα στο χωρο. Δεν θα αλλαξει αυτο επειδη θα αλλαξει ο ΒΑΘΜΟΣ αποδοσης!

μηχανικο κανονικο ομως οχι απο αυτους που αλλαζουν μπουζι στα αλυσοπριονα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, Specs είπε

Αν εχεις παει σε μηχανικο κ οχι σε εμπορο, θα σου εχει προτεινει κλιματιστικο που να καλυπτει για το μικροκλιμα της περιοχης σου , τις αναγκες θερμανσης σου. Θα σου δωσει δηλαδη για τους ΜΕΙΟΝ 7, το κλιματιστικο που θα εχει ΑΠΟΔΟΣΗ επαρκη για τους 20 η οτι αλλο του εχεις πει πως θες να εχεις μεσα στο χωρο. Δεν θα αλλαξει αυτο επειδη θα αλλαξει ο ΒΑΘΜΟΣ αποδοσης!

Χαμπάρι δεν πήρες τι εννοούσα, στους 20oC δεν ζεσταίνεσαι, απλά καις ρεύμα. Στους 20 λοιπόν με -7 έξω, ο βαθμός απόδοσης είναι 2,19. Για να καταλαβαίνει ο κόσμος τι αγοράζει, ΟΚ? Ζητήστε τα capacity tables από τα Split Units και τις αντλίες θερμότητας πριν αγοράσετε. 

Αν είχες παρακολουθήσει την κουβέντα θα ήξερες ότι είμαι μηχανικός και δεν πουλάω τίποτα εδώ μέσα, απλά ενημερώνω τον κόσμο ώστε να μπορεί να πάρει σωστές αποφάσεις. Όχι ότι γίνεται μέσα από ένα τόπικ αλλά να είναι λιγάκι πονηρεμένος. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο να πάει σε έναν μηχανικό (Μηχανολόγο ή Ηλεκτρολόγο γιατί τώρα τελευταία μέχρι και οι τοπογράφοι έχουν άποψη για ενεργειακά θέματα) και να ζητήσει να τον κατευθύνει αλλά όχι ποιο κλιματιστικό να αγοράσει αλλά ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ είναι κατάλληλο για την περίπτωση του. 

Συνεχίστε.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, alejsalonica said:

Χαμπάρι δεν πήρες τι εννοούσα, στους 20oC δεν ζεσταίνεσαι, απλά καις ρεύμα. Στους 20 λοιπόν με -7 έξω, ο βαθμός απόδοσης είναι 2,19. Για να καταλαβαίνει ο κόσμος τι αγοράζει, ΟΚ? Ζητήστε τα capacity tables από τα Split Units και τις αντλίες θερμότητας πριν αγοράσετε. 

Αν είχες παρακολουθήσει την κουβέντα θα ήξερες ότι είμαι μηχανικός και δεν πουλάω τίποτα εδώ μέσα, απλά ενημερώνω τον κόσμο ώστε να μπορεί να πάρει σωστές αποφάσεις. Όχι ότι γίνεται μέσα από ένα τόπικ αλλά να είναι λιγάκι πονηρεμένος. 

Θα συμφωνήσω απόλυτα μαζί σου στο να πάει σε έναν μηχανικό (Μηχανολόγο ή Ηλεκτρολόγο γιατί τώρα τελευταία μέχρι και οι τοπογράφοι έχουν άποψη για ενεργειακά θέματα) και να ζητήσει να τον κατευθύνει αλλά όχι ποιο κλιματιστικό να αγοράσει αλλά ΠΟΙΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ είναι κατάλληλο για την περίπτωση του. 

Συνεχίστε.

Δεν πειραζει που εισαι εριστικος, αλλα το οτι με το χιουμορ δεν τοχεις, προσωπικα με πειραζει.

Γιατι εχω αρχισει να σκευτομαι πως καλυτερα να βαλω στην υπογραφη μου εδω, δηλωση "δεν ειμαι εμπορος" κλπ . Αλλα παλι λογω απεχθειας,ιστορικα για την εννοια του "δηλωσια", δεν θα το κανω.

Στο θεμα μας τωρα, ολοι εχουμε μαθει οτι εισαι Μηχανικος κ δεν εισαι εμπορος κλπ

Αλλα κ δεν σου προσαπτει κανεις οτι εισαι στο καρτελ του φυσικου αεριου επειδη απλα γραφεις την προτιμηση σου σε αυτο.

Αλλα που κολλαει αυτο με το διαλογο εδω μεσα και απο που θεωρεις θεσφατο οτι εχεις δικιο σε οτι γραψεις?

Συγγνωμη αλλα κ θεσφατο να ηταν, επεσες σε αθεο οποτε δεν αντιλαμβανομαι την βαρυτητα απο κατι, απλα επειδη το λεει καποιος απο τον χωρο.

Ειλικρινα, αν ειχες παρακολουθησει το νημα με τα κλιματιστικα θα ειχες μαθει τα παντα εκει μεσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, alejsalonica είπε

Χαμπάρι δεν πήρες τι εννοούσα, στους 20oC δεν ζεσταίνεσαι, απλά καις ρεύμα. Στους 20 λοιπόν με -7 έξω, ο βαθμός απόδοσης είναι 2,19.

Ξέρεις άλλο μέσο θέρμανσης που σου δίνει 220% βαθμό απόδοση; Επίσης αν στους 20C δεν ζεσταίνεσαι (πολύς κόσμος το θεωρεί αρκετό), το βάζεις στους 22C ή ψωνίζεις μηχάνημα το οποίο θα σου δίνει το capacity που χρειάζεσαι στους -7C με 22C. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...