Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Αυτόνομη σημαίνει ατομικός λέβητας να έχεις τον πλήρη έλεγχο; Αν ναι, μην το σκέφτεσαι. Θα έχεις και το ζεστό νεράκι σου ανά πάσα στιγμή. Ούτε ρεύματα αέρα ούτε θόρυβο ούτε σκόνη να σε ενοχλεί στο λαιμό ούτε τπτ.

0.05 €/kWh ΑΘΔ χωρίς ΦΠΑ έχει τώρα. 0.07 € περίπου με ΦΠΑ και ρυθμιζόμενες. Ρίχνε και κάνα βλέφαρο στο μετρητή πού και πού. Χοντρικά 0.80 € ανά κυβικό πληρώνεις.

Το A/C είναι τοπική θέρμανση. Προσωπικά δεν έχω τελευταίας τεχνολογίας και δουλειά δεν γίνεται και δεν μας αρέσει κιόλας και το έχω μόνο ως backup.

Κοίτα για αυτό που λες για την αίσθηση...Ημουν και γω της ίδιας άποψης δεν μπορώ το air-condition με ενοχλει στο λαιμό κτλ το καλοκαίρι που τα χρησιμοποιώ.Βεβαια ήταν μηχανήματα παλιάς τεχνολογίας πάνω από 20 χρόνια.

Έβαλα φέτος τρία νέα κλιματιστικά,διαβάζοντας και παίρνοντας συμβουλές απο τα παιδιά στο αντίστοιχο τοπικ, δαπανώντας ένα μεγάλο ποσό,με αμφιβολία οφείλω να πω,αλλά βλέπω στην πράξη ότι οι συμβουλές και η κίνηση έπιασε τόπο.Σπυ μιλάω ειλικρινά,η άποψη μου,η αίσθηση του να έχεις σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι σου 24/7 είναι απίστευτη.

Ωραίο το καλοριφέρ,αλλά με δύο ώρες τη μέρα,αν καις πετρελαίο,το σπίτι είναι κρύο.

Και πληρώνεις και τα κέρατα σου στα κοινόχρηστα.Τετοια αυτονομια να τη βράσω.

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 λεπτά πριν, 26ska είπε

Κοίτα για αυτό που λες για την αίσθηση...Ημουν και γω της ίδιας άποψης δεν μπορώ το air-condition με ενοχλει στο λαιμό κτλ το καλοκαίρι που τα χρησιμοποιώ.Βεβαια ήταν μηχανήματα παλιάς τεχνολογίας πάνω από 20 χρόνια.

Έβαλα φέτος τρία νέα κλιματιστικά,διαβάζοντας και παίρνοντας συμβουλές απο τα παιδιά στο αντίστοιχο τοπικ, δαπανώντας ένα μεγάλο ποσό,με αμφιβολία οφείλω να πω,αλλά βλέπω στην πράξη ότι οι συμβουλές και η κίνηση έπιασε τόπο.Σπυ μιλάω ειλικρινά,η άποψη μου,η αίσθηση του να έχεις σταθερή θερμοκρασία στο σπίτι σου 24/7 είναι απίστευτη.

Ωραίο το καλοριφέρ,αλλά με δύο ώρες τη μέρα,αν καις πετρελαίο,το σπίτι είναι κρύο.

Με 2 ώρες τη μέρα δεν κάνεις τίποτα. Ακόμα και τα καλοριφέρ είναι πιο οικονομικά με χαμηλότερες θερμοκρασίες και συνεχόμενη λειτουργία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, doomnx είπε

Με 2 ώρες τη μέρα δεν κάνεις τίποτα. Ακόμα και τα καλοριφέρ είναι πιο οικονομικά με χαμηλότερες θερμοκρασίες και συνεχόμενη λειτουργία.

Το έκανα μια χρονιά για ένα μήνα,με θερμοκρασία στους 19.5,δεν πήγε κ πολύ καλά.Ειδικα όταν ανάβουν στην πολυκατοικία 3 στους 10.

Άσε σου λέω παιδευομαι τόσα χρόνια με τη θέρμανση,δούλευα και 20χρονια διανομέας και υπέφερα το χειμωνα,ηθελα ζεστό σπίτι και έπρεπε να δίνω ένα μισθό για τη θέρμανση.

Πρώτη φορά φέτος νιώθουμε άνθρωποι φυσιολογικοί μέσα στο σπίτι μας,κυκλοφορούμε και δεν κρυώνουμε.

Έλεος που μας έχουν καταντήσει...

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γράφοντας αυτόνομη θέρμανση σε πολυκατοικία, εννοώ 1 καυστήρας φυσικού αερίου για όλους με αυτονομία για το πότε θα ανάψω καλοριφέρ στο σπίτι.

43 λεπτά πριν, 26ska είπε

Το έκανα μια χρονιά για ένα μήνα,με θερμοκρασία στους 19.5,δεν πήγε κ πολύ καλά.Ειδικα όταν ανάβουν στην πολυκατοικία 3 στους 10.

Άσε σου λέω παιδευομαι τόσα χρόνια με τη θέρμανση,δούλευα και 20χρονια διανομέας και υπέφερα το χειμωνα,ηθελα ζεστό σπίτι και έπρεπε να δίνω ένα μισθό για τη θέρμανση.

Πρώτη φορά φέτος νιώθουμε άνθρωποι φυσιολογικοί μέσα στο σπίτι μας,κυκλοφορούμε και δεν κρυώνουμε.

Έλεος που μας έχουν καταντήσει...

Εσύ, ΠΩΣ ζεσταίνεσαι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Βέβαια, δε μου ζεσταίνεται το πάτωμα και οι τοίχοι. Για να τα ζεστάνω αυτά, έχω πάρει μία σόμπα υγραερίου, που βγάζει αληθινή θερμότητα ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, και όχι ψεύτικη θερμότητα, ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, που βγάζουν τα κλιματιστικά (που δεν τα σιάνουν όπως παλιά). :)

είτε κάνεις λάθος χρήση των κλιματιστικών , είτε δεν είναι σωστή η εγκατάσταση αλλιώς δε θα είχες κρύο αέρα , ούτε θα ήταν κρύα τα πατώματα και οι τοίχοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Γράφοντας αυτόνομη θέρμανση σε πολυκατοικία, εννοώ 1 καυστήρας φυσικού αερίου για όλους με αυτονομία για το πότε θα ανάψω καλοριφέρ στο σπίτι.

 

Αυτό δεν είναι "κανονική" αυτονομία αλλά η "εργολαβική" αυτονομία .

Η πραγματική είναι κάθε διαμέρισμα με δικό του λέβητα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, Maurikycli είπε

Αυτό δεν είναι "κανονική" αυτονομία αλλά η "εργολαβική" αυτονομία .

Η πραγματική είναι κάθε διαμέρισμα με δικό του λέβητα.

H αλήθεια είναι ότι 10 λέβητες, 1 για κάθε διαμέρισμα, μου ακούγεται δύσκολο ή/και ασύμφορο από άποψη χώρου. Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρχουν πολυκατοικίες , έτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, satsok2 said:

Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρχουν πολυκατοικίες , έτσι

Eννοεις ολοι μαζι σε κοινοχρηδτο χωρο? οχι, απλα ο καθενας στο μπαλκονι του ειναι το συνηθες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, satsok2 είπε

 

Εσύ, ΠΩΣ ζεσταίνεσαι; 

Απάντησα πιο πάνω.Με κλιματιστικά.Τρια τον αριθμό ένα 18ρι σαλόνι κουζίνα και από ένα 10ρι σε κάθε υπνοδωμάτιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Specs είπε

αχ αυτη η "ποιοτητα" θερμανσης...μαλλον θα χρειαστει αλλο νημα με τιτλο "Συγκριση ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ τροπων θερμανσης" και δεν θα ληξει το νημα ουτε την δευτερα παρουσια...

Τωρα εδω που ειμαι με τηλεθερμανση στους 21,5 (αν και μετα  απο μια εβδομαδα σταθερα μερα-νυχτα στους -23 εχασε το κτιριο (στον τοιχο μετραω παντα) περιπου 2 βαθμους, δεν βρισκω να αισθανομαι καλυτερα απο οτι με τα κλιματιστικα στην Καρδιτσα οταν ειμαι.

Αλλα ειναι και υποκειμενικο, οποτε παω πασσο!

IMG_0398.jpg.4c3d5623f9900262bd91f17247aeead7.jpg

Δουλεύεις και τα κλιματιστικά στους -20; 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, satsok2 είπε

H αλήθεια είναι ότι 10 λέβητες, 1 για κάθε διαμέρισμα, μου ακούγεται δύσκολο ή/και ασύμφορο από άποψη χώρου. Δεν το είχα σκεφτεί καν ότι μπορεί να υπάρχουν πολυκατοικίες , έτσι.

Η αλήθεια είναι ότι η αποκοπή από τον ενιαίο λέβητα καταλήγει με ατομικούς λέβητες αερίου στα μπαλκόνια. Αν αρχίσεις να παρατηρείς τα μπαλκόνια θα το δεις.

Απ'την άλλη δεν έχω δει σύγχρονη μελέτη θέρμανσης που να έχει εξαρχής πλήρη αυτονομία για κάθε διαμέρισμα και πώς λύνει το χωροταξικό θέμα.

Επεξ/σία από Maurikycli
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
29 minutes ago, doomnx said:

Δουλεύεις και τα κλιματιστικά στους -20; 😂

Εδω που ειμαι τωρα, Φινλανδια εχουμε τηλεθερμανση. Αν ειμαι Καρδιτσα, φυσικα κ θα τα δουλεψω κ ας εχουν μικροτερη αποδοση κ δυναμη.

Αλλα απο περιεργεια προχτες βγηκα στους μειον 15 κ πηγα να τσεκαρω ενα κτιριο επαγγελματικο απεναντι που το εβλεπα απο μακρια, να δω αν δουλευουν οι φτερωτες.

Τωρα μου το θυμισες κ γιαυτο το αφιερωνω στους θιασωτες των κλιματιστικων του αλλου νηματος

To ktirio αυτο

IMG_0204.jpeg.190fc3d8d94325b25ffbd48210fb52ea.jpeg

το εβλεπα απο καπως μακρια κ δεν ημουν σιγουρος αν οι φτερωτες γυριζαν, στην ταρατσα.

Οποτε , για λογους "επιστημονικους" επρεπε να το δω απο κοντα. Ομως δεν εχει προσβαση το χειμωνα απο την πλαινη μερια, να ανεβαινα τη σκαλα συντηρησης να κανω τη δουλεια μου!

Επιφυλασσομαι να βρω σημειο ακριβως απεναντι απο τις φτερωτες να το τσεκαρω...οταν ξαναπεσει την τεταρτη στους -25 ξανα.

Ετσι πηγα κοντα στο διπλανο μπριζολαδικο κ μου ηταν αρκετο για την ωρα.

 

https://streamable.com/7tt2tq

https://streamable.com/z1d4or

Επεξ/σία από Specs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, Anastazio said:

Αυτη τη στιγμη εξω εχει -8 ειμαι με mitsubishi heavy με κοντομανικο,τα προτεινε φιλος του φορουμ,καινε περιπου τιποτα.

Όταν λες περίπου τίποτα;

Έχεις υπολογίσει πόσα Watt/hr συνεχής λειτουργίας σου καίει το κάθε A/C σου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
  • Το θέμα έχει ενεργοποιηθεί και πάλι
Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Όταν λες περίπου τίποτα;

Έχεις υπολογίσει πόσα Watt/hr συνεχής λειτουργίας σου καίει το κάθε A/C σου;

Με ζήτηση 21 , εξωτερικές απο -1,2 έως 18 για τις τελευταίες 30 ημέρες και για τις δυο τελευταίες μέρες έχω ανάψει για κάποιες ώρες το τζάκι , ολα αυτά σε σπίτι 100 τμ (διαμέρισμα τελευταίου ορόφου) με απωλειες που φαίνονται  στην υπογραφή μου 

Τα κλιματιστικά είναι 24/7 χρήση 

το toyotomi είναι σε test mode P4 που καίει fix 4,5 kWh /24 ωρο 

 

IMG_0418.jpeg

IMG_0416.jpeg

IMG_0417.jpeg

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...