Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 hours ago, liakjim said:

Με 180W ζεσταίνω ολόκληρο το δωμάτιο στους 22C με έξω μονοψήφια νούμερα. Η γραμμή είναι 48ωρες διάγραμμα.

Screenshot_2024-01-13-00-13-08-87_c3a231c25ed346e59462e84656a70e50.jpg.4ddc71bda358f9eecc73b39ff8fa2390.jpg

Φανταζομαι εχεις την καλυτερη δυνατη μονωση στο δωματιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 minutes ago, mindreader said:

Φανταζομαι εχεις την καλυτερη δυνατη μονωση στο δωματιο...

Δε χρειάζεται. Εγώ με το ίδιο κλιματιστικό, σε δωμάτιο 11τ.μ. σε περιοχή αντίστοιχη με τον liakjim (ίσως λίγο πιο κρύα; ), καταναλώνω 140 βαττ τη νύχτα και 120-130 το μεσημέρι. Δεν έχω καμία μόνωση και έχω μόνο ξύλινα κουφώματα 30ετίας.

Κάνει πολλά παραπάνω ον/οφφς το εν λόγω κλιματιστικό βέβαια, γι' αυτό. Αλλά, η ουσία είναι ότι τόσο καίει ο υπολογιστής και η οθόνη μου όταν σερφάρω... Τσάμπα πράγμα, κυριολεκτικά. 24/7 λειτουργία, μόνιμα 23 - 23,5 βαθμοί, κατανάλωση περί τις 3κβ τη μέρα. Τώρα με τα κρύα, σε "πιο κανονικές" συνθήκες είμαι στις 2κβ.

14 hours ago, korakios said:

μα δεν έχει θαλπωρή 😛

Βέβαια, δε μου ζεσταίνεται το πάτωμα και οι τοίχοι. Για να τα ζεστάνω αυτά, έχω πάρει μία σόμπα υγραερίου, που βγάζει αληθινή θερμότητα ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, και όχι ψεύτικη θερμότητα, ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, που βγάζουν τα κλιματιστικά (που δεν τα σιάνουν όπως παλιά). :)

Επεξ/σία από MikhailBakurin
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, mindreader είπε

Φανταζομαι εχεις την καλυτερη δυνατη μονωση στο δωματιο...

Ούτε χάλια, ούτε τέλειες. Διπλό τούβλο με 3αρι φελιζολ ( θεωρείται το πιο basic, πλημμελής στην εφαρμογή που έχουμε στο νήμα των κλιματιστικών), και αλουμίνια με διπλό τζάμι αλλά χωρίς θερμοδιακοπη. Εκτεθειμένο από βοριά και ανατολικά. Κάπου 3000W βγάζει ως νούμερο για απώλειες. 17τμ.

Και όμως, με 4.3KWh έχω σταθερά 22C. Με ανοιχτή την εσωτερική πόρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, MikhailBakurin είπε

Δε χρειάζεται. Εγώ με το ίδιο κλιματιστικό, σε δωμάτιο 11τ.μ. σε περιοχή αντίστοιχη με τον liakjim (ίσως λίγο πιο κρύα; ), καταναλώνω 140 βαττ τη νύχτα και 120-130 το μεσημέρι. Δεν έχω καμία μόνωση και έχω μόνο ξύλινα κουφώματα 30ετίας.

Κάνει πολλά παραπάνω ον/οφφς το εν λόγω κλιματιστικό βέβαια, γι' αυτό. Αλλά, η ουσία είναι ότι τόσο καίει ο υπολογιστής και η οθόνη μου όταν σερφάρω... Τσάμπα πράγμα, κυριολεκτικά. 24/7 λειτουργία, μόνιμα 23 - 23,5 βαθμοί, κατανάλωση περί τις 3κβ τη μέρα. Τώρα με τα κρύα, σε "πιο κανονικές" συνθήκες είμαι στις 2κβ.

Βέβαια, δε μου ζεσταίνεται το πάτωμα και οι τοίχοι. Για να τα ζεστάνω αυτά, έχω πάρει μία σόμπα υγραερίου, που βγάζει αληθινή θερμότητα ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, και όχι ψεύτικη θερμότητα, ζεσταίνοντας κρύο αέρα περνώντας τον από ζεστό στοιχείο, που βγάζουν τα κλιματιστικά (που δεν τα σιάνουν όπως παλιά). :)

Αυτο ακριβως!  Με φωτια/υγραεριο δειχνει 21β  και την ζεστη την καταλαβαινεις..!  Για να καταλαβω το ιδιο με κλιμα πρεπει να δειχνει τουλαχιστον 24β και στην αρχη ειναι ντεμι πρεπει να δουλεψει περισσοτερο.. 

Δεν μιλαω με βαση λειτουργιας 24/7.  Παντα δουλευω τη θερμανση επιλεκτικα γιατι η συνεχομενη θερμανση/συντηρηση κοστιζει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή μάλλον εδώ υπάρχει μεγάλη παρανόηση από κάποια μέλη για το τι πράγμα μιλάμε , έχεις ένα χώρο ο οποίος θέλει για να ζεσταθεί ένα συγκεκριμένο ποσό ενέργειας , αυτό θα το πάρεις η από υγραέριο η από ξύλα η από πετρέλαιο η από ρεύμα μέσω κλιματισμού η από ρεύμα μέσω αντιστάσεων η από οτιδήποτε άλλο μπορείς να φανταστείς 

Αυτο που συγκρίνουμε είναι ποιο μέσο είναι ΦΘΗΝΟΤΕΡΟ για να καλυψει αυτή την ανάγκη σε ενέργεια που για όλα τα είδη ειναι ακριβώς ίδια , Η ΑΝΑΓΚΗ ΤΟΥ ΧΩΡΟΥ ΔΕΝ ΑΛΛΑΖΕΙ , αυτό που αλλάζει είναι ΤΟ ΚΟΣΤΟΣ ΤΩΝ ΜΕΣΩΝ ΠΟΥ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΟΥΜΕ , και εδώ έρχεται η αλήθεια και τα γεγ9νοτα που λένε  ότι η χρήση αντλιών θερμότητας στη περίπτωση μας αέρος αέρος (κλιματιστικά ) είναι η φθηνότερη πηγή 

Επεξ/σία από dimostr
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά τι συγκρίνουμε;Υπαρχει ακόμα αμφιβολία ότι τα κλιματιστικά και οι αντλίες θερμότητας είναι ο οικονομικότερος και καθαρότερος τρόπος θέρμανσης;

Έχω δοκιμάσει να ζεσταθώ με πετρέλαιο,αυτόνομη θέρμανση πετρελαίου με κεντρικό καυστήρα...Μου βγαίνει η ώρα 4 ευρω.Για την υποτυπώδη θέρμανση που θα μου δώσει το καλοριφέρ με δύο ώρες τη μέρα,θέλω 240 ευρώ το μήνα μόνο για τη θέρμανση στα κοινόχρηστα και στην ουσία το σπίτι θα είναι κρύο εκτός από κάποιες ώρες 4-5 που θα κρατάει το καλοριφέρ.Ξυπνας το πρωί και δεν τολμάς να σηκωθείς από το κρεβάτι.Βαλε και το ρεύμα κάθε βράδυ για το ηλεκτρικό υπόστρωμα.

Δοκίμασα στην άγνοια μου πάνω την θέρμανση με θερμοπομπους.Καταστροφη και εκεί μεγαλύτερη.Τρεις θερμοπομποι 2000watt οι δύο,1500 ο ένας.3-4 ώρες την ημέρα πάνω από 20 KW και το σπίτι παγωμένο.Δεη με πετσοκοψε.

Ψαχτηκα και για σομπες,υγραέριο κτλ.Ταλαιπωριες χωρίς λόγο...

Έψαξα τα τελευταία δύο χρόνια και είδα ότι μοναδική εφικτή λύση για οικονομία στη θέρμανση είναι τα κλιματιστικά,αντλία θερμότητας δεν φτάνω οικονομικά να βαλω.Εδωσα δύο χιλιάρικα,black Friday και έβαλα τρία κλιματιστικά inverter,έβαλα μετρητές να βλέπω τι μου γίνεται και τα λειτουργώ 24/7.

Μέχρι πρότινος που δεν έκανε κρύο βέβαια,έκαιγα για να έχει το σπίτι 22 βαθμούς σταθερά σε όλα τα δωμάτια γύρω στις 8 KW την ημέρα,γελάει ο κόσμος.Τωρα με τα κρύα έχω πάει στις 12 ημερησίως.

Με τα κλιματιστικά λοιπόν με ουτε δύο ευρώ την ημέρα έχω το σπίτι συνέχεια ζεστό όσο ποτέ.Το πρωινό ξύπνημα ήταν εφιάλτης,τώρα κοιμόμαστε με τα κοντομανικα.Αν εξακολουθούσε ακόμα και το online που έτρεχε στη ΔΕΗ μια διετία με τιμή χώμα,θα ένιωθα ότι τους εκλεβα.

Οπότε απλά είναι τα πράγματα.Τα βάζετε κάτω με στοιχεία και μετρήσεις και τα λένε όλα οι υπολογισμοί.

Επεξ/σία από 26ska
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι άνθρωποι δεν είναι θερμόμετρα για να εξισώσουμε έτσι όλες τις μορφές θέρμανσης. Δεν μπορείς να πεις απλά «τόση θερμοκρασία επί τόσα κυβικά αέρα ίσον τόσες kWh».

Οι άνθρωποι νιώθουν χαμηλότερη θερμοκρασία στο δέρμα όταν βρίσκονται σε ρεύματα αέρα. Όταν υπάρχει άπνοια νιώθουμε το σώμα μας πιο ζεστό. Ένα θερμόμετρο θα καταγράψει την ίδια θερμοκρασία ανεξαιρέτως.

Οι άνθρωποι νιώθουν πιο ζεστό το δέρμα τους όταν τους χτυπάει υπέρυθρη ακτινοβολία. Θα νιώσουν αμέσως μεγαλύτερη ζέστη αν κάτσουν μπροστά σε ένα σώμα πάνελ 75 °C παρά δίπλα σε ένα fan coil 30 βαθμών.

Υπάρχει λόγος που ζηλεύουν τη φωτιά του τζακιού ενώ ο κώλος τους ταυτόχρονα κρυώνει και το υπόλοιπο σπίτι έχει θερμοκρασία 15 °C.

Ναι, το κτίριο έχει συγκεκριμένες απώλειες. Αλλά τα όλα τα kWh δεν είναι ίδια. Μην συγκρίνετε κλιματιστικά με καλοριφέρ, είναι λάθος.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimostr είπε

Συγκρίνουμε κόστος και όχι τι αίσθηση έχει ο καθένας 

Το κόστος θα το συγκρίνεις κρατώντας σταθερό το σύστημα θέρμανσης (πχ ενδοδαπέδια ή πάνελ) και αλλάζοντας το λέβητα/αντλία κάθε φορά.

Φέτος το φυσικό αέριο είναι οικονομικό. Δεν υπάρχει λόγος να κρυώνει ο κόσμος. 

Το μέγιστο στην οικονομία επιτυγχάνεται με τηλεθέρμανση, όπως μας διδάσκει το παράδειγμα της Κοζάνης. Μόνο 0,056 €/kWh με ΦΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, doomnx είπε

Φέτος το φυσικό αέριο είναι οικονομικό. Δεν υπάρχει λόγος να κρυώνει ο κόσμος. 

Ισχύει; Εχω μπερδευτεί ανάμεσα σε αυτόνομη θέρμανση με αέριο (σε πολυκατοικία μένω) έναντι καλού inverter (Γ1Ν).

Άλλη ζεστασιά το καλοριφέρ και ζεσταίνει ομοιόμορφα το σπίτι, αλλά έχω αγχωθεί ότι θα το πληρώσω ακριβότερα σε σχέση με το A/C.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Ισχύει; Εχω μπερδευτεί ανάμεσα σε αυτόνομη θέρμανση με αέριο (σε πολυκατοικία μένω) έναντι καλού inverter (Γ1Ν).

Άλλη ζεστασιά το καλοριφέρ και ζεσταίνει ομοιόμορφα το σπίτι, αλλά έχω αγχωθεί ότι θα το πληρώσω ακριβότερα σε σχέση με το A/C.

Με χαρτί κ με μολύβι,Βάλτα κάτω κ δες τι σε συμφέρει.Μια χαρά ομοιόμορφα ζεσταίνει το σπίτι αρκεί να έχεις κάνει μια βασική μελέτη απωλειών να δεις πόσα κ τι ισχύος μηχανήματα θα χρειαστείς.

Αν περιμένεις ας πούμε να βάλεις ένα 24αρι στο σαλόνι και να ζεσταίνει ομοιόμορφα όλο το σπίτι δεν θα το κάνει.

Τώρα θα τα πληρώσεις ακριβότερα από black Friday και θα έχεις και το κόστος εγκατάστασης,που ειδικά αν δεν είναι ένα μηχάνημα,αλλά παραπάνω είναι όσο κάνει ένα κλιματιστικό.

Βγάλτη με αέριο φέτος και περίμενε προσφορες για του χρόνου.

Επεξ/σία από 26ska
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Ισχύει; Εχω μπερδευτεί ανάμεσα σε αυτόνομη θέρμανση με αέριο (σε πολυκατοικία μένω) έναντι καλού inverter (Γ1Ν).

Άλλη ζεστασιά το καλοριφέρ και ζεσταίνει ομοιόμορφα το σπίτι, αλλά έχω αγχωθεί ότι θα το πληρώσω ακριβότερα σε σχέση με το A/C.

Φυσικά "θα το πληρώσεις ακριβότερα". Απλά το θέμα είναι ότι δεν είναι όσο φωτιά ήταν πέρσι - είναι "βατό" τεσπα, κι απ' τη στιγμή που ζεσταίνει καλύτερα, όποιος μπορεί, το επιλέγει. Τα κλιματιστικά παραμένουν φθηνότερος τρόπος (αλλά χωρίς την ίδια "ποιότητα" θέρμανσης...).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, satsok2 είπε

Ισχύει; Εχω μπερδευτεί ανάμεσα σε αυτόνομη θέρμανση με αέριο (σε πολυκατοικία μένω) έναντι καλού inverter (Γ1Ν).

Άλλη ζεστασιά το καλοριφέρ και ζεσταίνει ομοιόμορφα το σπίτι, αλλά έχω αγχωθεί ότι θα το πληρώσω ακριβότερα σε σχέση με το A/C.

Αυτόνομη σημαίνει ατομικός λέβητας να έχεις τον πλήρη έλεγχο; Αν ναι, μην το σκέφτεσαι. Θα έχεις και το ζεστό νεράκι σου ανά πάσα στιγμή. Ούτε ρεύματα αέρα ούτε θόρυβο ούτε σκόνη να σε ενοχλεί στο λαιμό ούτε τπτ.

0.05 €/kWh ΑΘΔ χωρίς ΦΠΑ έχει τώρα. 0.07 € περίπου με ΦΠΑ και ρυθμιζόμενες. Ρίχνε και κάνα βλέφαρο στο μετρητή πού και πού. Χοντρικά 0.80 € ανά κυβικό πληρώνεις.

Το A/C είναι τοπική θέρμανση. Προσωπικά δεν έχω τελευταίας τεχνολογίας και δουλειά δεν γίνεται και δεν μας αρέσει κιόλας και το έχω μόνο ως backup.

ΥΓ: Και αν έχεις λέβητα συμπύκνωσης και τον καις σε χαμηλές θερμοκρασίες full time, τότε δεν έχεις τπτ να ζηλέψεις από μια αντλία θερμότητας με COP 4.0 με τις τιμές που παίζουν τώρα.

Επεξ/σία από doomnx
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

αχ αυτη η "ποιοτητα" θερμανσης...μαλλον θα χρειαστει αλλο νημα με τιτλο "Συγκριση ΠΟΙΟΤΗΤΑΣ τροπων θερμανσης" και δεν θα ληξει το νημα ουτε την δευτερα παρουσια...

Τωρα εδω που ειμαι με τηλεθερμανση στους 21,5 (αν και μετα  απο μια εβδομαδα σταθερα μερα-νυχτα στους -23 εχασε το κτιριο (στον τοιχο μετραω παντα) περιπου 2 βαθμους, δεν βρισκω να αισθανομαι καλυτερα απο οτι με τα κλιματιστικα στην Καρδιτσα οταν ειμαι.

Αλλα ειναι και υποκειμενικο, οποτε παω πασσο!

IMG_0398.jpg.4c3d5623f9900262bd91f17247aeead7.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...