Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Energ_prices.231228_page-0001.jpg.37c4afa76d8e519d6e7413640c5478cd.jpg

Απίστευτη η πτώση του ΦΑ. Κλείδωσε στα 36,644 €/MWh για τον Ιανουάριο. Φέτος ο κόσμος θα έχει το θερμοστάτη στο 25 και δεν θα τον νοιάζει καν... Πιο φθηνό και από καυσόξυλα σε σόμπα, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις βγαίνει πιο φθηνό και από αντλία θερμότητας με την τιμή που αναμένεται να κλείσουν τα πράσινα τιμολόγια.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

26 λεπτά πριν, DOOM_NX είπε

Energ_prices.231228_page-0001.jpg.37c4afa76d8e519d6e7413640c5478cd.jpg

Απίστευτη η πτώση του ΦΑ. Κλείδωσε στα 36,644 €/MWh για τον Ιανουάριο. Φέτος ο κόσμος θα έχει το θερμοστάτη στο 25 και δεν θα τον νοιάζει καν... Πιο φθηνό και από καυσόξυλα σε σόμπα, ενώ σε ορισμένες περιπτώσεις βγαίνει πιο φθηνό και από αντλία θερμότητας με την τιμή που αναμένεται να κλείσουν τα πράσινα τιμολόγια.

μικρή σημασία έχει στη διαμόρφωση του ρεύματος , αν θέλουν έμμεσα αυξάνουν τιμές φορτώνοντας εισαγωγές και λιγνίτη και κλείνοντας (αν έχουν ανοίξει) τα υδροηλεκτρικά

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

μικρή σημασία έχει στη διαμόρφωση του ρεύματος , αν θέλουν έμμεσα αυξάνουν τιμές φορτώνοντας εισαγωγές και λιγνίτη και κλείνοντας (αν έχουν ανοίξει) τα υδροηλεκτρικά

.....χμμμμ....λες να κάνουν τέτοιο πράγμα, άραγες..............;

 

Spoiler

:-D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1. Επειδή κυκλοφορούν αριστερά - δεξιά κάποιοι έμποροι που προσπαθούν να πουλήσουν την πραμάτεια τους ως σούπερ οικονομική να ξεκαθαρίσουμε κάτι. Αν λειτουργεί με ρεύμα το μόνο οικονομικό είναι η αντλία θερμότητας. Όλα τα άλλα θα ματώσετε. 

2. Όσοι αναφέρετε καταναλώσεις κλπ δείτε αν έχετε Πιστοποιητικό Ενεργειακής Απόδοσης και αναφέρετε, Περιοχή, επιφάνεια ακινήτου και από το ΠΕΑ τα kWh/τ.μ. έτος. Τέλος, καύσιμο και  εσωτερικές συνθήκες. Αυτά για να μπορούμε να εξάγουμε κάποια συμπεράσματα. 

Για παράδειγμα  κατοικία ......τ.μ. στην Θεσσαλονίκη, με .......kWh/τ.μ. έτος και κατανάλωση φυσικό αέριο ... kWh 11-12/2023

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

13 λεπτά πριν, doomnx είπε

Φίλη γύρισε σε ηλεκτρικό λέβητα γιατί το αέριο πέρυσι ήταν πανάκριβο. :blink:

Πες της να πάει Volton να κάψει τις 500kwh σε 5 μέρες!!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, artificintel είπε

ποιο θερμικό υπόστρωμα να πάτω

και ποια θερμενόμενη κουβέρτα ?  

όποιο έχει σκάλα με τα χαμηλότερα watt ωστε να κοιμηθείς ενώ είναι αναμμένα  χωρίς να σκάσεις απο τη ζέστη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, korakios είπε

όποιο έχει σκάλα με τα χαμηλότερα watt ωστε να κοιμηθείς ενώ είναι αναμμένα  χωρίς να σκάσεις απο τη ζέστη

 

ριξε μια προταση

ολα τα καταστηματα τις ιδιες εχουυν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, artificintel είπε

ριξε μια προταση

ολα τα καταστηματα τις ιδιες εχουυν

δεν έχω , πήρα το φθηνότερο υπόστρωμα που βρήκα και το έβαλα κάτω απο το στρώμα με τέρμα σκάλα 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, artificintel είπε

πείτε γτ δε τα βλέπω καλα τα πράγματα

Στιγμιότυπο οθόνης (1050).png

...αφού λέει "αίθριος", γιατί δεν τα βλέπεις καλά; 😛

 

Λογικά θα έχεις κοντά (έστω "σχετικά") σου κατάστημα Vicko. Αν είσαι τυχερούλης, μπορεί να του έχει μείνει αυτό : https://www.vicko.gr/el/proionta/ilektrika/thermainomena-ypostromata/thermainomena-kalymmata/thermainomeno-ypostroma-mono-150x80-ek.60-w_145482/

Φθηνό, με 6 βαθμίδες θέρμανσης (βολικό δηλαδή), με εξτρά λειτουργία ρυθμιζόμενης (και δη διαβαθμισμένης έως 12 ωρών) απενεργοποίησης (αυτό κι αν είναι βολικό), και 2 έτη εγγύησης (αν όχι συνήθως, αρκετά δίνουν μόνο 1 έτος). Και γενικά τα Vicko έχουν ανθεκτικά προϊόντα.

[...προσωπική εμπειρία: ένα ηλεκτρικό υπόστρωμά τους (όχι αυτό του λινκ) το έχω κάνει να-μην-πω-τί-το-'χω-κάνει, καθώς το έχω απλώσει στην καρέκλα που κάθομαι, και φυσικά το έχω "τσακίσει"/"διπλώσει"/"τεντώσει", ενώ υποτίθεται πως η ενδεδειγμένη χρήση του τ' απαγορεύει ολ' αυτά -> πρέπει να απλώνεται ομοιόμορφα πάνω από ένα στρώμα και να σκεπάζεται με κάποιο σεντόνι κτλκτλ. Και παρ' ό,τι του έχω κάνει εγώ, αυτό συνεχίζει να ζει και να ζεσταίνει (και προφανώς να μη με έχει ηλεκτροπλήξει καν ως,,,,"αντεκδίκηση" για το πώς του έχω φερθεί...). Χάλασε η "ηλεκτρική θερμοφόρα" που είχα και την αντικατέστησα με αυτό (που μου βρισκόταν και μου περίσσευε). Εδώ και μήνες, σκυλί.]

Κατά τ' άλλα έχω πάρει και αυτό του λινκ, σαν μπακάπ για το υπόστρωμα της γυναίκας (Silvercrest του Λιντλ - άλλο σκυλί αυτό, μόνο που αυτά έρχονται σαν εβδομαδιαίες προσφορές 1-2 φορές το χρόνο και δεν τα βρίσκεις όποτε θες, ενώ του Vicko είναι για περισσότερο χρόνο διαθέσιμα) και είναι σχεδόν παρόμοιας ποιότητας (εννοώ το "υφαντό κομμάτι", κι όχι απαραίτητα και το ηλεκτρικό), δηλαδή αρκετά "παχύ" (fleece) και "στιβαρό" (συνήθως τα ηλεκτρικά υποστρώματα είναι πολύ λεπτά και "τσακίζουν" εύκολα). Το έχω βάλει να λειτουργήσει και αποδίδει ικανοποιητικά και γενικά είναι καλή αγορά. Αν λοιπόν το βρεις σε κατάστημα (τέλος από  τις αποθήκες τους για ονλάιν παραγγελία), βουρ. Ή αν τυχόν βρεις σε Λιντλ το δικό του, ακόμη καλύτερα (χλωμό βέβαια να έχει ξεμείνει κάποιο και να σε περιμένει - τα είχανε φέρει πριν κα'να μήνα), αν και του Λιντλ έχει διπλάσια τιμή (με 3 όμως χρόνια εγγύηση, και κλασσικά 3 μήνες από την ημερομηνία αγοράς δυνατότητα επιστροφής κι ας μην έχει χαλάσει κι ας το 'χεις χρησιμοποιήσει και-παίρνεις-τα-λεφτά-σου-πίσω-with-no-questions-asked).

Αυτά και καλές (ζεστές) ξάπλες.

Κι αν δεν βρεις κάτι από αυτά, δες τί έχουν στα λοιπά σούπερ-μάρκετ (δώσε προτεραιότητα σε Market-In), σύγκρινε τιμές (και εγγυήσεις) και τσίμπα ένα από 'κει...(από το να ψάχνεσαι για ονλάιν αγορά, πράγμα που γενικά δεν είναι το καλύτερο).

Επεξ/σία από washcloud
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...