Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, korakios είπε

για να κοιμηθείς άνετα ? ναι , βέβαια θα είναι κρύος ο αέρας αλλά βγάζουν τόση ζέστη που παίζει και να σκάσεις

τώρα αν είναι ιγκλού το σπίτι , δες και

σίγουρα είναι η πιο οικονομική λύση

για ηλεκτρικό υπόστρωμα κοίταζα και προέκυψε η κουβέρτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

35 λεπτά πριν, Specs είπε

Οταν εγκατελειψα το πελλετ (υδραυλικη) κ πηγα σε κλιματιστικο, μιση απο την καταναλωση του κλιματιστικου (180w το ρελαντι του με εξωτερικη μεχρι 10 αν θυμαμαι καλα) ηταν κερδος απο τον κυκλοφορητη μου, περιπου 80w ).

Και ενα ακομη βασικο στοιχειο, το ρελαντι της σομπας οταν δεν αντεχαμε την ζεστη ηταν 0.7 κιλα την ωρα...

Σου βάζω εγώ κυκλοφορητή 150W. Στον δικό μου λέβητα ανοίγει όταν τα νερά φτάσουν 73 °C και κλείνει καμιά 15αριά βαθμούς κάτω. Αν και τον περισσότερο χρόνο ο λέβητας τον περνάει με κλειστό κυκλοφορητή για να ζεστάνει τα 70 λίτρα του, σου βάζω εγώ ένα duty cycle 50%. Σε μια ώρα λειτουργίας καίει 0,075 kWh δλδ. Και σου βάζω και 0,30 €/kWh γιατί μπορεί να είσαι στην ακριβή κλίμακα. Μόλις 0,0225 € για τον κυκλοφορητή. Στην ίδια ώρα λειτουργίας ο λέβητας έχει κάψει 4,4 kg πέλλετ, με 400 €/τ, 1,76 €. Το κόστος του κυκλοφορητή είναι μόλις το 1,3% του κόστους του πέλλετ... Και δεν θα είναι καν τόσο, θα τον δουλεύεις στη μικρή σκάλα με τη μισή κατανάλωση ή θα έχεις σύγχρονο inverter και θα πληρώνεις την kWh 0,20 €...

Αλλά τι συζητάμε αυτό είναι σταγόνα στον ωκεανό μπροστά στην τεράστια αποκλιμάκωση του ΦΑ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, artificintel είπε

για ηλεκτρικό υπόστρωμα κοίταζα και προέκυψε η κουβέρτα

Ηλεκτρικό υπόστρωμα από κάτω, πάπλωμα από πάνω και είσαι βασιλιάς, ακόμα και στη χαμηλή σκάλα.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, DOOM_NX είπε

αποκλιμάκωση του ΦΑ

Αυτό είναι γεγονός έχει μια πτώση το TTF. Βέβαια αυτή δεν την βλέπουμε στην ΤΕΑ. Με τους κιορατάδες!!! 

 

Πάντως ήθελα να υπερθεματίσω επί της ενέργειας γενικότερα, ότι εκτός από το ξύλο αν είσαι σε αγροτική περιοχή και έχεις ελιές κλπ, μόνο με την ηλεκτρική ενέργεια μπορείς να γίνεις ενεργειακά ανεξάρτητος. Ψάχνομαι τώρα για μια ενεργειακή κοινότητα, το σκέφτομαι σοβαρά. Ούτε εγκαταστάσεις ούτε άδειες ούτε τίποτα. Παίρνω μερίδιο και λέω συμψηφίστε μου ότι μου αναλογεί, σε αυτούς τους μετρητές...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, mechpanos είπε

Ψάχνομαι τώρα για μια ενεργειακή κοινότητα, το σκέφτομαι σοβαρά. Ούτε εγκαταστάσεις ούτε άδειες ούτε τίποτα. Παίρνω μερίδιο και λέω συμψηφίστε μου ότι μου αναλογεί, σε αυτούς τους μετρητές...

Είχα γραφτεί πέρσι, μεγάλο φιάσκο δυστυχώς. 

Μόνο αν υπάρχει έργο συμψηφισμού έτοιμο ή σχεδόν έτοιμο ή έστω απολύτως βέβαιο πως θα κατασκευαστεί, αξίζει να εμπλακεί κάποιος.

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Πάντως ήθελα να υπερθεματίσω επί της ενέργειας γενικότερα, ότι εκτός από το ξύλο αν είσαι σε αγροτική περιοχή και έχεις ελιές κλπ,

Πάνω σε αυτό επειδή εγω έχω ελιές και υπάρχει  ικανός αριθμός δέντρων που μου επιτρέπει από το κλάδεμα να έχω αρκετή ποσότητα που μπορεί να καλυψει τις ανάγκες μου σε θέρμανση στα 100 τμ που έχω μέσω ενεργειακού τζακιού , δεν είναι τζάμπα όπως φαντάζονται μερικοί , για να βγάλω 5-6 τόνους που θέλω από αυτό τον αριθμό δέντρων προϋποθέτει μια σειρά εργασιών η οποία κοστίζει και σκέψου ότι για το σπίτι μου με τα τρία κλιματιστικά που έχω τον χειρότερο μήνα θα κάψω με ζήτηση 21 βαθμούς 600 kWh για θέρμανση , κάντε τους υπολογισμούς 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mechpanos είπε

Ψάχνομαι τώρα για μια ενεργειακή κοινότητα, το σκέφτομαι σοβαρά. Ούτε εγκαταστάσεις ούτε άδειες ούτε τίποτα. Παίρνω μερίδιο και λέω συμψηφίστε μου ότι μου αναλογεί, σε αυτούς τους μετρητές...

Κι αν μετά από 5 χρόνια εξαφανιστούν, τι γίνεται τότε;

Το σκέφτομαι κι εγώ αλλά υπάρχουν μεγάλα ρίσκα και γεννώνται ενδοιασμοί!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, EchiDNA είπε

αν μετά από 5 χρόνια εξαφανιστούν, τι γίνεται τότε;

Πού να πάνε να εξαφανιστούν...δεν γίνεται αυτό, μιλάμε για υπαρκτό έργο όχι για αεριτζήδες (αν και δεν αποκλείεται να υπάρξουν και τέτοιοι!!! υπήρχε παλιά site με τίτλο "φωτοβολταϊκά νέα και απάτες" όπου ανάμεσα σε άλλα νέα φωτοβολταϊκών, είχε πλούσια θεματολογία για απατεώνες στον χώρο των φωτοβολταϊκών...προφανώς δεν μιλάω για κάτι τέτοιο). Πες ότι υπάρχει μια ενεργειακή κοινότητα, η οποία φτιάχνει έργο 1MW. Αγοράζεις μερίδιο από αυτό το 1 MW, ας πούμε 3 kw, και δηλώνεις στην κοινότητα ότι την παραγωγή που αντιστοιχεί στο μερίδιό σου, επιθυμείς να την συμψηφίζεις εικονικά, με τον(τους) τάδε αρ. παροχής. Τέλος. Αν αλλάξεις σπίτι, ή οτιδήποτε, το μερίδιο παραμένει, απλά δηλώνεις το νέο αρ. παροχής. Αν δεν γουστάρεις άλλο, βρίσκεις κάποιον ενδιαφερόμενο, να του πουλήσεις το μερίδιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, στη θεωρία όλα απλά είναι, στην πράξη όμως πολλά τα προβλήματα.

Πχ. Η πρώτη (υποχρεωτική) μερίδα πήγε στα τρέχοντα έξοδα της κοινότητας.

bye bye 50€

και υπήρχε και συνέχεια δυστυχώς.

Με την τιμή kWh πέριξ των 10 λεπτών η απόσβεση πάει πολύ πίσω. Αν υπάρχει και ηλεκτρικό ΙΧ εκεί μάλιστα, αξίζει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, artificintel είπε

ηλεκτρικο υπόστρωμα και κουβέρτα είναι ασφαλή συσκευές?

μη ξυπνήσω φλαμπέ κανα πρωι φοβάμαι

Το ασφαλεστερο ειναι να το κλεινεις πριν ξαπλωσεις το αφηνεις δηλαδη καμια ωρα γινεται φουρνος και μεχρι να κοιμηθεις κραταει ζεστο. Εγω μερικες μερες το αφησα στη 2 σκαλα μεχρι το πρωι να παρεις καλη μαρκα ωστε να υπαρχει μια ασφαλεια. Σιγουρα ειναι η πιο οικονομικη λυση για τον υπνο και κοιμασαι τελεια. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που μας κατάντησαν με τις ηλεκτρικές κουβέρτες ρε σεις. Να σηκωθείς να κατουρήσεις και να μη βρίσκεις πουλί με την παγωνιά στο μπάνιο. 😬

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1.5-2KWh την ημέρα για ένα δωμάτιο των 15τμ με κλιματιστικό με 20C. Έτσι και αλλιώς για τον ύπνο χρειάζεται πιο χαμηλή θερμοκρασία.  Τα υποστρώματα είναι για να βρούμε τα σεντόνια ζεστά όταν θα πέσουμε στο κρεβάτι. Μετά κλείσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...