Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

57 λεπτά πριν, Specs είπε

Δηλαδη τη  νυχτα μονο τους φορτιζετε για την επομενη ημερα?

Δεν τους εχετε και ενεργους να δινουν θερμοτητα και την νυχτα ? (μερος της ενεργειας τους)

Φανταζομαι πως ναι. Ο χωρος εχει παντα θερμοκρασια μονιμα άνω των 20 βαθμών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

5 λεπτά πριν, xraxra είπε

Φανταζομαι πως ναι. Ο χωρος εχει παντα θερμοκρασια μονιμα άνω των 20 βαθμών.

Τοτε, μονο εαν δεν επαρκει το κλιματιστικο αναβετε και τους θερμοσυσσωρευτες, οπως το εγραψα στο αναλυτικο.

Ειναι η φτηνοτερη λυση, το κλιματιστικο μονιμα αναμενο κ οτι εξτρα χρειαστει απο αλλη πηγη, αναλογως τι ωρα θα χρειαστει επιλεγεις την συμφεροτερη λυση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 18/4/2022 στις 10:32 ΜΜ, Specs είπε

Τοτε, μονο εαν δεν επαρκει το κλιματιστικο αναβετε και τους θερμοσυσσωρευτες, οπως το εγραψα στο αναλυτικο.

Ειναι η φτηνοτερη λυση, το κλιματιστικο μονιμα αναμενο κ οτι εξτρα χρειαστει απο αλλη πηγη, αναλογως τι ωρα θα χρειαστει επιλεγεις την συμφεροτερη λυση.

Μα πως θα γινει αυτό. Θα τους κλεινω δηλαδή εντελώς και θα τους ξαναανοιγω? 

Νομιζω αν δεν κάνω λάθος οτι θελουν στην αρχή  1 μερα τουλάχιστον για να πιασουν μετά να βγάζουν ζέστη? Οποτε θα ειναι ευχρηστο, να τους ανοίγω κλεινω?

Ετσι νομίζω μου έλεγαν  παλιά οι γονείς μου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Φέτος δοκίμασα στο νέο μου σπίτι να ζεσταθώ με κλιματιστικό ινβέρτερ. Στο σύνολο ο χειμώνας μου κόστισε 800€ από τον Νοέμβριο σε σπίτι 55 τετραγωνικών. Θεωρώ πως η αμέσως καλύτερη επιλογή και συμφέρουσα είναι οι σόμπες πέλλετ. Σωστά; Αυτές που έχουν καταστήματα όπως πράκτικερ κ λερόι μερλίν μάπα; Ποια η άποψή σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Φέτος δοκίμασα στο νέο μου σπίτι να ζεσταθώ με κλιματιστικό ινβέρτερ. Στο σύνολο ο χειμώνας μου κόστισε 800€ από τον Νοέμβριο σε σπίτι 55 τετραγωνικών. Θεωρώ πως η αμέσως καλύτερη επιλογή και συμφέρουσα είναι οι σόμπες πέλλετ. Σωστά; Αυτές που έχουν καταστήματα όπως πράκτικερ κ λερόι μερλίν μάπα; Ποια η άποψή σας;

Πραγματι ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη, αρκει να μην συνεχιστει το χαος με τις τιμες καυσιμου πελλετ, οπως αυτη τη στιγμη που ενω επρεπε να ειναι στο χαμηλοτερο ετους καθως τωρα παραδιδουν τα εργοστασια, ειναι στο ρεκορ με 8 ευρω το σακι, εναντι 4,5ε περισυ ιδια εποχη! Τα 800ε που καψατε σε ποσες kwh αντιστοιχουν, αν το γνωριζετε? Επισης με τι συμβολαιο ηλεκτρικης ενεργειας εισαστε,ποιος παροχος δηλαδη και αν εχετε νυχτερινο και κοινωνικο για να ξερω για τι κοστος κιλοβατωρας μιλαμε.Οσον αφορα τις σομπες, θα σας προτεινα καποιες , αφου δω λιγο τι παιζει τωρα στην αγορα. Μιλατε παντα για σομπα αερα να υποθεσω ε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φέτος έχουν ανέβει οι τιμές στα καύσιμα και έχουν βρει την ευκαιρία και έχουν +50% σε όλες τις τιμές σε καυσόξυλα και πέλλετ...

Καυσόξυλα πέρσι τα είχαμε πάρει 70-80€/κμ τώρα ζητάνε 110-130...

Ευκαιρία βρήκαν να ανεβάσουν τις τιμές... Γιατί πες ότι ανέβηκε το κόστος στα μεταφορικά λόγω πετρελαίου, θα δικαιολογούσα ένα 10% αλλά τιμές χειμώνα δεν το δέχομαι...

 

Υ.Γ. Έχει να φύγει στα τζάκια πλαστικό... Τα έκαιγαν που τα έκαιγαν όλα, τώρα με το κόστος του πετρελαίου ακόμα χειρότερα... Θα ντουμανιάσουμε και πολλοί θα έχουμε αναπνευστικά προβλήματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, filarhos είπε

+50% σε όλες τις τιμές σε καυσόξυλα και πέλλετ...

Mιλαμε για εξευτελιστικες καταστασεις σε βαρος καταναλωτων.

Ο προμηθευτης μου σε πελλετ, ασυναισθητα ετριβε τα χερια του την στιγμη που μου ελεγε πως με δυσκολια θα βρει φετος σβαιγκχοφερ η αλλο ποιοτικο πελλετ και ΑΝ βρη η τιμη θα ειναι διαπραγματευσιμη τοτε αναλογως πολεμου κλπ

Αυτη την στιγμη σε πελατη του με φουρνο , το δινει 8,5ε

Οσοι ειναι σε πολεις με Leroy,Praktiker ΔΕΝ θα υποστουν την απατη στα καυσοξυλα/pellet παντως και γενικα σε οτι φερνουν και οι μεγαλες αλυσιδες θα ειναι καπως ελεγχομενες οι τιμες.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 21/6/2022 στις 10:25 ΠΜ, Specs είπε

Πραγματι ειναι η πιο συμφερουσα επιλογη, αρκει να μην συνεχιστει το χαος με τις τιμες καυσιμου πελλετ, οπως αυτη τη στιγμη που ενω επρεπε να ειναι στο χαμηλοτερο ετους καθως τωρα παραδιδουν τα εργοστασια, ειναι στο ρεκορ με 8 ευρω το σακι, εναντι 4,5ε περισυ ιδια εποχη! Τα 800ε που καψατε σε ποσες kwh αντιστοιχουν, αν το γνωριζετε? Επισης με τι συμβολαιο ηλεκτρικης ενεργειας εισαστε,ποιος παροχος δηλαδη και αν εχετε νυχτερινο και κοινωνικο για να ξερω για τι κοστος κιλοβατωρας μιλαμε.Οσον αφορα τις σομπες, θα σας προτεινα καποιες , αφου δω λιγο τι παιζει τωρα στην αγορα. Μιλατε παντα για σομπα αερα να υποθεσω ε?

Λοιπόν για να προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σας. Αρχικά ως προς τις κιλοβατόρες είναι στις 3000+ εκεί κάπου. Γενικά είχα το κλιματιστικό ανοιχτό όλη μέρα. Ανήκω στην ήρων και έχω κοινωνικό τιμολόγιο από τον Φεβρουάριο. Χμ τι άλλο; Σήμερα βρέθηκα σε μια συζήτηση, που μου είπαν ότι είναι καλύτερα να βάλω έναν καυστήρα υγραερίου(με μποτίλια), ώστε αν μελλοντικά η οικοδομή το γυρίσει σε αέριο, να μην πληρώνω ξανά. Εγώ λόγω δουλειάς λείπω από το σπίτι τουλάχιστον τη μισή μέρα. Με το κλιματιστικό όμως επειδή αν το έκλεινα το σπίτι έκανε να ζεσταθεί κοντά ένα 24ωρο, το άφηνα αναγκαστικά ανοιχτό όλη μέρα κάποιες φορές ίσως και νύχτα. Και άντε δίνεις 800€, που τα βρίσκω πολλά αλλά οκ. Τουλάχιστον να ζεσταινόμουν να πω εντάξει χαλάλι. Δε ζεστάθηκα όμως πολύ πολύ. Αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, mariariw22 είπε

Λοιπόν για να προσπαθήσω να απαντήσω στα ερωτήματά σας. Αρχικά ως προς τις κιλοβατόρες είναι στις 3000+ εκεί κάπου. Γενικά είχα το κλιματιστικό ανοιχτό όλη μέρα. Ανήκω στην ήρων και έχω κοινωνικό τιμολόγιο από τον Φεβρουάριο. Χμ τι άλλο; Σήμερα βρέθηκα σε μια συζήτηση, που μου είπαν ότι είναι καλύτερα να βάλω έναν καυστήρα υγραερίου(με μποτίλια), ώστε αν μελλοντικά η οικοδομή το γυρίσει σε αέριο, να μην πληρώνω ξανά. Εγώ λόγω δουλειάς λείπω από το σπίτι τουλάχιστον τη μισή μέρα. Με το κλιματιστικό όμως επειδή αν το έκλεινα το σπίτι έκανε να ζεσταθεί κοντά ένα 24ωρο, το άφηνα αναγκαστικά ανοιχτό όλη μέρα κάποιες φορές ίσως και νύχτα. Και άντε δίνεις 800€, που τα βρίσκω πολλά αλλά οκ. Τουλάχιστον να ζεσταινόμουν να πω εντάξει χαλάλι. Δε ζεστάθηκα όμως πολύ πολύ. Αυτά.

νυχτερινό βάλε,  αν δεν έχεις κάνε σήμερα αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ , επίσης άσε τον καυστήρα και κάνε μόνωση απαραίτητα

για να λες οτι ήθελε να ζεσταθεί μία ημέρα αν το άφηνες τότε ξαναπάμε στο θέμα μόνωσης αλλά και στο οτι μάλλον δεν επαρκούν τα btu του κλιματιστικού και ζορίζεται (κανονικά το αφήνεις 24ωρο ανοιχτό , δεν το κλείνεις ποτέ και δουλεύει ρελαντί)
άρα πρώτα μόνωση και ίσως νέο κλιματιστικό

Spoiler


Στις 21/6/2022 στις 10:35 ΠΜ, filarhos είπε

Υ.Γ. Έχει να φύγει στα τζάκια πλαστικό... Τα έκαιγαν που τα έκαιγαν όλα, τώρα με το κόστος του πετρελαίου ακόμα χειρότερα... Θα ντουμανιάσουμε και πολλοί θα έχουμε αναπνευστικά προβλήματα...

είχε γίνει αυτό αρχές "κρίσης" , οι κάδοι ανακύκλωσης στην περιοχή μου στις αρχές ήταν άδειοι απο χαρτιά , μετά φεύγαν και τα φελιζόλ με καρότσια, αγροτικά , μπορεί να ξαναπαιχτεί φέτος

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, korakios είπε

νυχτερινό βάλε,  αν δεν έχεις κάνε σήμερα αίτηση στο ΔΕΔΔΗΕ , επίσης άσε τον καυστήρα και κάνε μόνωση απαραίτητα

για να λες οτι ήθελε να ζεσταθεί μία ημέρα αν το άφηνες τότε ξαναπάμε στο θέμα μόνωσης αλλά και στο οτι μάλλον δεν επαρκούν τα btu του κλιματιστικού και ζορίζεται (κανονικά το αφήνεις 24ωρο ανοιχτό , δεν το κλείνεις ποτέ και δουλεύει ρελαντί)
άρα πρώτα μόνωση και ίσως νέο κλιματιστικό

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

 

 

είχε γίνει αυτό αρχές "κρίσης" , οι κάδοι ανακύκλωσης στην περιοχή μου στις αρχές ήταν άδειοι απο χαρτιά , μετά φεύγαν και τα φελιζόλ με καρότσια, αγροτικά , μπορεί να ξαναπαιχτεί φέτος

 

 

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αυτή η σκεψή; Δηλαδή ένα 1000€ το λιγότερο για αυτά. Δεν είναι πιο συνετο να περάσω σε άλλου είδους θέρμανση; Εγώ το έκαιγα αλλά στους 30 όλη μέρα γιατί κρυώνω γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, mariariw22 είπε

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αυτή η σκεψή; Δηλαδή ένα 1000€ το λιγότερο για αυτά. Δεν είναι πιο συνετο να περάσω σε άλλου είδους θέρμανση;

όχι η σωστή μόνωση είναι η αρχή των πάντων

1 λεπτό πριν, mariariw22 είπε

Εγώ το έκαιγα αλλά στους 30 όλη μέρα γιατί κρυώνω γενικά.

εσύ το είχες στους 30 , τι θερμοκρασία είχε πιάσει όμως ? δεν αποδίδουν έτσι τα κλιματιστικά , δηλαδή πρέπει να το βάζεις στην επιθυμητή θερμοκρασία και να δουλεύει εκεί στην ελάχιστη κατανάλωση που μπορεί να λειτουργήσει το κλιματιστικό

πήγαινε στο θέμα με τα κλιματιστικά και συμπλήρωσε το ερωτηματολόγιο που έχει πρώτα και μετά ρώτα εκεί , έχει άτομα που ασχολούνται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, mariariw22 είπε

Ναι. Θεωρείς ότι δεν αποτελεί οικονομική σκέψη το υγραέριο;

Μάλλον όχι.

33 λεπτά πριν, mariariw22 είπε

Θεωρείτε ότι είναι συμφέρουσα αυτή η σκεψή; Δηλαδή ένα 1000€ το λιγότερο για αυτά. Δεν είναι πιο συνετο να περaάσω σε άλλου είδους θέρμανση; Εγώ το έκαιγα αλλά στους 30 όλη μέρα γιατί κρυώνω γενικά.

Ό,τι λέει ο korakios.

Στο θέμα με τα κλιματιστικά θα σε κατατοπίσουν αναλυτικά.

Πρέπει να έχεις σοβαρό θέμα απωλειών. Πάλι καλά που σου ήρθε μόνο τόσο ο λογαριασμός με αυτή τη χρήση του a/c!

Κανονικά το βάζεις σε μια λογική θερμοκρασία (το πολύ 22 βαθμούς) και την κρατάει εκεί . Όταν φεύγεις το βάζεις στους 20 (κανονικά 18) ώστε να ξαναπιάσει γρήγορα την θερμοκρασία που σε ικανοποιεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Maurikycli είπε

Μάλλον όχι.

Ό,τι λέει ο korakios.

Στο θέμα με τα κλιματιστικά θα σε κατατοπίσουν αναλυτικά.

Πρέπει να έχεις σοβαρό θέμα απωλειών. Πάλι καλά που σου ήρθε μόνο τόσο ο λογαριασμός με αυτή τη χρήση του a/c!

Κανονικά το βάζεις σε μια λογική θερμοκρασία (το πολύ 22 βαθμούς) και την κρατάει εκεί . Όταν φεύγεις το βάζεις στους 20 (κανονικά 18) ώστε να ξαναπιάσει γρήγορα την θερμοκρασία που σε ικανοποιεί.

Είχα 25 βαθμούς στο σπίτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...