Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 hours ago, marioboni said:

σε νεόδμητο σπίτι εγώ προτίμησα να μη βάλω αντλία θερμότητας

επέλεξα 4 κλιματιστικά, ένα για τα υπνοδωμάτια και ένα για σαλοκουζινα

θα βάλω όμως και σώματα με λέβητα υγραερίου/φ.α. μέχρι να συνδεθώ με το δίκτυο ώστε να έχω 2 επιλογές

 

στα μπάνια έχει μπει θερμοπομπός adax ήδη 

ηλιακός με 5οδη βάνα για να πάρω ότι μπορώ από ήλιο 

φωτοβολταϊκά στο μέλλον αν μαζέψω χρήματα 

 

 

Μα σε αυτο το φορουμ, πινουν 'νερο' στο ονομα της 'αντλιας θερμοτητας'. Ειναι το ιερο δισκοποτηρο.

Και οπως καταλαβαινω, ειναι μεν αποδοτικο, αλλα εν τελει τι να το κανω οταν καιει τα αντερα της και η αντλια θερμοτητας;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, mindreader είπε

Μα σε αυτο το φορουμ, πινουν 'νερο' στο ονομα της 'αντλιας θερμοτητας'. Ειναι το ιερο δισκοποτηρο.

Και οπως καταλαβαινω, ειναι μεν αποδοτικο, αλλα εν τελει τι να το κανω οταν καιει τα αντερα της και η αντλια θερμοτητας;

 

ποιο αποδοτικό από ένα κλιματιστικό σίγουρα δεν είναι 

ανάλογα και το μοντέλο βέβαια 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 minutes ago, marioboni said:

ποιο αποδοτικό από ένα κλιματιστικό σίγουρα δεν είναι 

ανάλογα και το μοντέλο βέβαια 

Θα πεσουν να σε φανε, με αυτα που λες!

Αστειευομαι.

Προφανως εδω υπαρχει και κοσμος με μπολικο χρημα, που σου λεει θελω ζεστη ολη μερα στους 25 βαθμους μες το σπιτι, οποτε σε πετρελαιο θελω περισσοτερα, με αντλια θα μου βγει λιγοτερα.

Ο μέσος Ελληνας ομως, ο φτωχοτερος, κοιτα γενικως να κανει οικονομια και στη θερμανση. Δεν εχει διλημματα αν αντι για 3000 ευρω σε πετρελαιο θα του ερθει 1000 ευρω για ρευμα στην αντλια - ολο το χειμωνα, γιατι ουτε τα 1000 εχει να τα δωσει.

Να μην πω για εγκατασταση-εξοδα και αποσβεση...

Οποτε η αντλια δεν ειναι για τον καθενα.

Επεξ/σία από mindreader
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, mechpanos είπε

Δεν έβαλες 1, έβαλες 4 αντλίες θερμότητας.

αντλία θερμότητας προφανώς εννοούμε συνήθως την αέρος νερού και όχι αέρος αέρος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
On 15/12/2023 at 21:40, Specs said:

Fullscreencapture15Dec2023213736.jpg.6c7c42f030c457f7a683f4f8ddcf3c16.jpg

250€ ο τόνος η μπρικέτα που την βρήκατε;

Και η παλέτα οξιας 1.8κμ 250€ είναι φτηνή και ο τόνος το ξύλο 160€.

Οι καλύτερες τιμές που έχω βρει στην Αττική με μεταφορά και φπα είναι αντίστοιχα 350€ η μπρικέτα, 300€ η 1.8/2κβ παλέτα οξιας και 320€ ο τόνος όταν αγοράζεται σε κυβικά χύδην/στοιβαχτός. Αυτό διαφοροποιεί σημαντικά τον πίνακα.

 

Επεξ/σία από gusteg
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως δεν νομίζω ότι έχει γίνει καραμέλα η αντλία εδώ μέσα από κανέναν. Αλλά έχει, μαζί με τα κλιματιστικά στο αντίστοιχο thread, την θέση που της αξίζει. Εγώ δεν τα διαχωρίζω γιατί είναι και τα 2 αντλίες, είτε air to air είτε air to water επιτυγχάνουν υψηλό βαθμό απόδοσης, παράγοντας περισσότερη ενέργεια από ότι απορροφούν. Είναι σύγχρονες λύσεις, φιλικές στο περιβάλλον: Με βαθμό απόδοσης άνω του 3, επιτρέπουν το φυσικό αέριο αντί να καεί στο σπίτι, να καεί σε ένα εργοστάσιο ηλεκτρικής ενέργειας και με την ίδια ενέργεια να θερμανθούν 3 σπίτια, αντί για ένα. Συν ότι μπορούν να τροφοδοτηθούν με ΑΠΕ. Αυτά ως προς τα περιβαλλοντικά οφέλη. Τα οφέλη στην τσέπη, είναι άλλο κομμάτι. Όπως και το ότι πατάς ένα κουμπί και ζεσταίνει, ούτε κουβάλημα ξύλα, καθάρισμα στάχτη, ούτε παραγγελία και κλέψιμο στο πετρέλαιο κλπ.

Το αέριο είναι κι αυτό μια τίμια επιλογή, εγώ σε νεόδμητο δεν θα ήταν επιλογή μου.
Οπότε όποιος θέλει ανάλογα με τα οικονομικά του και τον προγραμματισμό του, βλέπει και πορεύεται, κάνοντας τις αντίστοιχες επιλογές.
 

  • Like 2
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα αλλαξει ο τιτλος απο ¨Μηδενικο κοστος θερμανσης¨" σε ΣΥΓΚΡΙΣΗ ΚΟΣΤΟΥΣ ΘΕΡΜΑΝΣΗΣ...

δεν ξερω πως αλλιως να το εκφρασω σωστα αυτο που συμβαινει, ειλικρινα η ελληνικη γλωσσα δειχνει φτωχη

1 hour ago, gusteg said:

Και η παλέτα οξιας 1.8κμ 250€ είναι φτηνή

350 την ειχα οπως βλεπω στο αρχειο μου σε λινκ απο το Leroy Merlin,  αλλα δινουν κ βοηθουν ετσι κ καποια μελη εδω μεσα τις τιμες που επειδη δεν ζω στην Αθηνα , ισως ειναι κ πιο ρεαλιστικες γιαυτο τις καταχωρησα, οπως εδω θα δεις

https://www.insomnia.gr/forums/topic/789005-σύγκριση-κόστους-θέρμανσης/?do=findComment&comment=60008716

 

στην μπρικετα εχεις δικιο, αλλαξα την τιμη της μονο στην σειρα της 10 κιλης και δεν αλλαξα στην αναλογια τοννου.

 

Και ετσι ο πινακας αναπροσαρμοζεται ως εξης

Fullscreencapture18Dec2023123408.jpg.be97863df0d3b8d0530d008c9dff6849.jpg

Επεξ/σία από Specs
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, mechpanos said:

Με βαθμό απόδοσης άνω του 3, επιτρέπουν το φυσικό αέριο αντί να καεί στο σπίτι, να καεί σε ένα εργοστάσιο ηλεκτρικής ενέργειας και με την ίδια ενέργεια να θερμανθούν 3 σπίτια, αντί για ένα

Προς επιρρωση οσων αναφερεις, η Νορβηγια με το σχεδον απεριοριστο φυσικο αεριο, ειναι πρωταθλητρια σε αναλογια αντλιων θερμοτητας, για τον λογο που αναφερεις, την αποδοση.

Μαλιστα μια χωρα πολυ κρυα...αυτο το αναφερω για οσους πιστευουν οτι η αποδοση στα βορεια μερη αλλα και σε υψομετρο μεγαλο στην χωρα μας , δεν συμφερει να εχεις αντλιες θερμοτητας!

Γιαυτο αγαπητοι κ για να μην σπαμαρουμε μιας και υπαρχει σπεσιαλ νημα https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/ με @liakjim @dimostr και αλλους που βοηθανε χρονια τωρα να επιλεξουν σωστα κλιματιστικα,αντλιες θερμοτητας δηλαδη αερος-αερος, μιας κ στην χωρα μας ΗΔΗ τις εχουμε στο σπιτι για δροσια το καλοκαιρι, οποιος χρειαζεται κατι παει εκει.

Δειτε τι παιζει με αντλιες και κυριως σε ποιες χωρες...

Spoiler

Fullscreencapture18Dec2023124236.jpg.eed07fcd181c361bd0c575ae2a7dfa1d.jpg

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Specs είπε

Προς επιρρωση οσων αναφερεις, η Νορβηγια με το σχεδον απεριοριστο φυσικο αεριο, ειναι πρωταθλητρια σε αναλογια αντλιων θερμοτητας, για τον λογο που αναφερεις, την αποδοση.

Μαλιστα μια χωρα πολυ κρυα...αυτο το αναφερω για οσους πιστευουν οτι η αποδοση στα βορεια μερη αλλα και σε υψομετρο μεγαλο στην χωρα μας , δεν συμφερει να εχεις αντλιες θερμοτητας!

Γιαυτο αγαπητοι κ για να μην σπαμαρουμε μιας και υπαρχει σπεσιαλ νημα https://www.insomnia.gr/forums/topic/809003-συμβουλες-κι-απορίες-για-κλιματιστικά-part-3/ με @liakjim @dimostr και αλλους που βοηθανε χρονια τωρα να επιλεξουν σωστα κλιματιστικα,αντλιες θερμοτητας δηλαδη αερος-αερος, μιας κ στην χωρα μας ΗΔΗ τις εχουμε στο σπιτι για δροσια το καλοκαιρι, οποιος χρειαζεται κατι παει εκει.

Δειτε τι παιζει με αντλιες και κυριως σε ποιες χωρες...

  Απόκρυψη περιεχομένων

Fullscreencapture18Dec2023124236.jpg.eed07fcd181c361bd0c575ae2a7dfa1d.jpg

 

Ντρέπομαι γιαυτο που θα πω αλλα είμαστε πίσω και από τις αρκούδες και έχουμε όλα τα δεδομένα για το ποια είναι η πιο φθηνή και αποδοτική με το μικρότερο αντίκτυπο στο κλίμα θέρμανση 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γνώμη μου είναι πάντως πως σε ένα πολύ καλά μονωμένο σπίτι η αντλία θερμότητας είναι υπερβολή ως προς το κόστος της γιατί απόσβεση συγκριτικά με έναν λέβητα αερίου θα αργήσει πολλά χρόνια να γίνει 

 

παράδειγμα το δικό μου σπίτι, οι απώλειες είναι οι παρακάτω στη φωτό

ένα άναμα θέλει και θα διατηρήσει θερμοκρασία

Οι ώρες που θα δουλέψει μια αντλία ώστε να γίνει η απόσβεση συγκριτικά με έναν λέβητα αεριου ανεβαίνουν κατακόρυφα 

 

αν είχα το κασέρι θα έβαζα κι εγώ αντλία αλλά...δεν υπάρχει

 

μπήκανε 3 toshiba arata 10αρια στα δωμάτια και ένα 16άρι haori στη σαλοκουζινα και υπερκαλύπτουν θεωρητικά γιατί δεν τα έχω δουλέψει καθόλου ακομη

Screenshot_2023-12-18-19-56-49-03_e2d5b3f32b79de1d45acd1fad96fbb0f.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, marioboni said:

σε ένα πολύ καλά μονωμένο σπίτι

H αποσβεση τους ενος τροπου θερμανσης ως προς τον αλλο , εξαρταται απο την διαφορα στην τιμη κτησης ΚΑΙ την διαφορα του κοστους μεταξυ των τροπωςν πχ πετρελαιο η αεριο  ως προς αντλια θερμοτητας, ασταθμητοι παραγοντες ολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Specs είπε

H αποσβεση τους ενος τροπου θερμανσης ως προς τον αλλο , εξαρταται απο την διαφορα στην τιμη κτησης ΚΑΙ την διαφορα του κοστους μεταξυ των τροπωςν πχ πετρελαιο η αεριο  ως προς αντλια θερμοτητας, ασταθμητοι παραγοντες ολα!

ας πάρω παράδειγμα το δικό μου και τα θερμικά φορτια των χωρών και μόνο 

για άλλο σπίτι εννοείται αλλάζουν όλα 

 

ο λέβητας που πήρα έχει 950 ευρώ και μια αντλία όσο έψαξα κάτι επώνυμο ένα 5-6.000 ευρώ αγορά 

αυτά τα 4-5.000 ευρώ διαφορά δεν νομίζω να τα κάνω ποτέ απόσβεση 

η βασική μου πηγή θα είναι το κλιματιστικό όπως και να έχει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...