Προς το περιεχόμενο

Σύγκριση Κόστους Θέρμανσης


Specs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

8 λεπτά πριν, fragma είπε

Πιστεύετε οτι αξίζει αυτή την στιγμή με τις αυξημένες τιμες του ρεύματος, η εγκατάσταση αντλίας θερμότητας;

Για σπιτι που ειναι σχεδιασμενο εξαρχης ετσι και εχει αναγκες συνεχους θερμανσης,ναι αξιζει σιγουρα.

Αν λειπεις 8-6 απο το σπιτι και θες τωρα στο ξεκαρφωτο να βαλεις αντλια,ασε μην το κανεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

15 λεπτά πριν, fragma είπε

μεχρι και τρελά ποσα πάνω απο 10.000 για εγκατάσταση

Τι ακριβως εχει ηδη τοποθετημενο το σπιτι σου ειναι το κυριαρχο. Και το τι εναλλακτικες εχεις βασικα ειναι εξαρτηση κυριως του κλιματος και της περιοχη που ζεις.

Που εισαι και σε τι κτιριο, εννοω πολυκατοικια? μονοκατοικια? εχεις περιθωρια για ξυλο/πελλετ?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, Specs είπε

Τι ακριβως εχει ηδη τοποθετημενο το σπιτι σου ειναι το κυριαρχο. Και το τι εναλλακτικες εχεις βασικα ειναι εξαρτηση κυριως του κλιματος και της περιοχη που ζεις.

Που εισαι και σε τι κτιριο, εννοω πολυκατοικια? μονοκατοικια? εχεις περιθωρια για ξυλο/πελλετ?

 

Μονοκατοικία 180τμ 20 ετών βορεια προάστια Αθήνας που έχει το κρυουλάκι του. Η βασική θέρμανση είναι καυστήρας πετρελαίου αλλα εχω και κλιματιστικά ινβερτερ Α+. Φετος δεν εβαλα καθόλου πετρελαιο και εκτός απο τις μέρες που χιόνισε και δεν επιαναν καλη αποδοση τα κλιματιστικά, με πηγε σχετικά καλά οικονομικά (γυρω στα 200 ευρω/μηνα) αλλά ήμουν με σταθερό πολυ χαμηλης χρεωσης 0.077 που έληξε. Του χρόνου θα έιναι τσόντα ο λογαριασμός αν το πάω μονο με ρευμα.  

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Specs είπε

καταφερα πηρα τιμη σημερα 83 λ το λιτρο.

Εβαλα στον πινακα τα 83λ (εν αναμονη μεχρι να βγαλω κ τα νεα δεδομενα στο νεο τιμολογιο ΔΕΗ που αλλαξε χτες)

και βγαινει 14,62 λεπτα η kwh.

Εσυ με το παλιο στα 45 λ το λιτρο, ησουν στα 7,93 λεπτα η kwh...

Λοιπόν: 

6.61Kwh ανά λίτρο υγραερίου.

Ας βάλω και 95% βαθμό απόδοσης (ένας με σώματα χαμηλων ή ενδοδαπεδια φτάνει στο λέβητα μου και 108%) στη περίπτωση μου- θερμοκρασία προσαγωγής 60 βαθμοί.

Άρα 6.61*0.95=6.28kwh/Lt, με τιμή 0.45ε/λτ που είχα 0.45/6.28= 7.16 λεπτά η kWh

Με 0.83, πάμε στα 0.83/6.28=13.21λεπτα

Με πετρέλαιο αν θύμαμαι καλά, 11.61kwh/Lt

Βαθμό απόδοσης ΑΣ βάλω 90% (που είναι τραβηγμένο απ' τα μαλλιά, μιας και ελάχιστοι έχουν λέβητα πετρελαίου συμπυκνωμάτων και χαμηλών θερμοκρασιών)

Οπότε ομοίως 0.90*11.61=10.45, 

Πετρέλαιο σήμερα κάνα 1.45???

1.45/10.45=13.87...

Πολύ κοντά υγραερίο και πετρέλαιο.

Σε ένα σπίτι όμως σχεδιασμενο αναλόγως κερδίζεις από το βαθμό απόδοσης...

Πχ στο δικό μου σκέφτομαι σοβαρά την αντλία, διοτι το φετινό χειμώνα χρειάστηκα 5500kwh θέρμανσης.

Με μια Α/Θ με βαθμό απόδοσης 1/3.5, θέλω 1570kwh ρεύμα.

Και με 0.28 σταθερό να το βαλω, πάμε στα 440€... (Δε σχολίαζω καν με τα 0.085 σταθερό που είχα ως τώρα)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικα , ακομη και αν δεν εχει καποιος δυνατοτητα η δεν προτιμα για θερμανση πελετ η ακομη και ξυλο(τιμη ουσιαστικα αμεταβλητη απο καθε διεθνη κριση ενεργειας)

δεν θα επενδυα σε ενα μονο μηχανημα οπως η αντλια θερμοτητας.Λογω προβληματων αξιοπιστιας οπως διαβαζω συχνα, θα προτιμουσα κλιματιστικο  και ας εφευγα απο την λυση αντλιας αερα-νερου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, fragma είπε

Του χρόνου θα έιναι τσόντα ο λογαριασμός αν το πάω μονο με ρευμα.  

Με ποσο εισαι τωρα δηλαδη? αν δεν ξερεις ακριβως, ποιο προγραμμα εχεις?

8 ώρες πριν, fragma είπε

είπε οτι δουλεύει 85% με νυχτερινό ρεύμα

Αυτο πως γινεται???

 

Kαι μια επικαιροποιημενη εκδοση του πινακα...1034140438_1242022115725.jpg.6ecf60e357c5923984bc85a49d678c8b.jpg

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Specs είπε

Με ποσο εισαι τωρα δηλαδη? αν δεν ξερεις ακριβως, ποιο προγραμμα εχεις?

Αυτο πως γινεται???

Τώρα έχω το Ηome Enter της ΔΕΗ. Άλλο 0.07 και άλλο 1.18

Αυτό με το νυχτερινό και την αντλία ούτε εγώ ξέρω πως γίνεται, αλλά ισχύει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, fragma είπε

Τώρα έχω το Ηome Enter της ΔΕΗ. Άλλο 0.07 και άλλο 1.18

Ποιας χρονικης στιγμης εχεις Home Enter ? και τι ειναι το 1,18 ?

Οσο για το νυχτερινο της αντλιας, ειναι μπουμερανγκ, ΑΝ χρησιμοποειει τις ωρες τις νυχτερινες για να θερμανει μεγαλο δοχειο νερου κ να το τρεξει την ημερα.

Η αποδοση της πεφτει τοσο την νυχτα οταν εχει πεσει η εξωτερικη θερμοκρασια που ακυρωνεται αν δεν υπερβαινει το οποιο οφελος απο την τιμη.

Επεξ/σία από Specs
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες λιγο τους υπολογισμους στου λεβητες συμπυκνωσεις στο ειχα ξαναγραψει... Δεν γινεται οταν μετατρεπεις μια μορφη ενεργειας σε αλλη μορφη ενεργειας να παιρνεις υψηλοτερο αποτελεσμα απο αυτο που εχεις καταναλωσει. Ολοι οι συντελεστες στους λεβητες πρεπει να ειναι κατω απο 100.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Δες λιγο τους υπολογισμους στου λεβητες συμπυκνωσεις στο ειχα ξαναγραψει... Δεν γινεται οταν μετατρεπεις μια μορφη ενεργειας σε αλλη μορφη ενεργειας να παιρνεις υψηλοτερο αποτελεσμα απο αυτο που εχεις καταναλωσει. Ολοι οι συντελεστες στους λεβητες πρεπει να ειναι κατω απο 100.

Διαβασε εδω https://www.aenaos-sa.gr/levites-sympiknosis-kaysaerion

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Specs είπε

Κατι δεν καταλαβαινεις σωστα.. για δες εδω;

https://youtu.be/GZr9TqAqSAw?t=70

https://youtu.be/Ckpz67H4jfM?t=436

και οι 2 μηχανικοι.

Επεξ/σία από bjj-p
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, bjj-p είπε

Κατι δεν καταλαβαινεις σωστα.. για δες εδω;

https://youtu.be/GZr9TqAqSAw?t=70

https://youtu.be/Ckpz67H4jfM?t=436

και οι 2 μηχανικοι.

Επιμενω πως ειναι απο την παγκοσμια αλλα και την δικη μας επιστημονικη κοινοτητα αποδεκτοι οι βαθμοι αποδοσης αυτοι.

Δεν εχω σχεση με το χωρο, αλλα και η ερευνα του ΕΜΠ το ανεφερε αν θυμαμαι καλα, αρα το δεχομαι και ας κατεβασα τον βαθμο μετα απο "απαιτηση του κοινου".

Αλλωστε δεν κρινεται σε τοσο μικρες διαφορες πια, ο φτηνοτερος μεταξυ δυο τροπων θερμανσης, καθως  η εγκατασταση και εφαρμογη στα διαφορα συστηματα επηρεαζει πολυ περισσοτερο απο μερικες μοναδες την αποδοση.

Επιμενω παντως, υπαρχει και  επανω απο 100% αποδοση...αφου το λενε οι ειδικοι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

 πάνω απο 100% απόδοση δεν υπάρχει και ούτε θα υπάρξει, αυτό που υπάρχει είναι χρήση στο λέβητα ενός καυσίμου με βάση την ανώτερη θερμιδογόνο δύναμη που είναι υψηλότερη από αυτή που υπολογίζεται η απόδοση των κανονικών λεβήτων οπότε φαίνεται η απόδοση του να ξεπερνά το 100% σε σχέση όμως με την κατώτερη θερμιδογόνο δύναμη. Αν οι υπολογισμοί γίνουν βάσει της ανώτερης θερμιδογόνου δύναμης φυσικά και είναι μικρότερη του 100%.

Ομοίως οι αντλίες θερμότητας δεν έχουν απόδοση πάνω του 100% γιατί ως θερμικές μηχανές περιορίζονται από τους νόμους της θερμοδυναμικής. Έχουν όμως βαθμό απόδοσης μεγαλύτερο του 1 αφού αυτός δεν υπολογίζει την θερμική ενέργεια εισόδου αλλά μόνο την ηλεκτρική.

Επεξ/σία από nvel
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Specs είπε

Αλλωστε δεν κρινεται σε τοσο μικρες διαφορες πια, ο φτηνοτερος μεταξυ δυο τροπων θερμανσης, καθως  η εγκατασταση και εφαρμογη στα διαφορα συστηματα επηρεαζει πολυ περισσοτερο απο μερικες μοναδες την αποδοση.

Φιλε μου, εχεις λαθος στα θεμελιωδη και το ριχνεις στον μαστορα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλοι μου δεν ειναι το θεμα μας αυτο εδω, αλλα θα επιμεινω οτι οι επιστημονες κανουν υπολογισμους με ποσοστα μεγαλυτερα του 100% στους λεβητες συμπυκνωσης.

Και η μελετη του ΕΜΠ το αναφερει αυτο, δεν το ισχυριζομαι αυθαιρετα.

Οσον αφορα τα βασικα και τον μαστορα, δυστυχως χανετε την ουσια που ειναι η συγκριση των τροπων θερμανσης μεταξυ τους και αυτη την στιγμη λογω των τιμων, ελαχιστα αλλαζει η μεταξυ δυο τροπων συγκριση με τις μοναδες που αμφισβητειτε.

Στα επιπεδα της ζημιας κυριολεκτικα που μπορει να προκαλεσει η λανθασμενη τοποθετηση, η λανθασμενη μελετη με αποτελεσμα υπο η υπερ διαστασιολογηση, ο ανθρωπινος παραγοντας γενικα ειναι η αληθεια και δεν τα ριχνω εγω στον μαστορα!

 

876447711_134202225819.jpg.187894a1e44d7d99a83d23db1238fbe1.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...