Προς το περιεχόμενο

epson WF3620 δεν εκτυπωνει χρώμα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας! έχω εναν espon WF3620 workforce  αρκετά χρόνια.  Δεν εχω παράπονα γενικά. Η χρήση του ειναι οικιακή... περιπου 10-20 αντίτυπα το μήνα. δεν μου εκτυπώνει χρώμα. Ενω τα μελάνια ειναι γνήσια, τα αλλαζω , τα ξαναλλάζω, καθαρίζω τα ακροφύσια κλπ αλλά δεν μου εκτυπωνει χρωμα με ΤΙΠΟΤΑ. Υπάρχει λύση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Lancietta13 είπε

περιπου 10-20 αντίτυπα το μήνα.

Αυτό το μήνα τυπώσατε ή έχει μείνει χωρίς εκτύπωση για μέρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν δίνεις συχνά εκτυπώσεις με όλα τα χρώματα, βουλώνουν τα ακροφύσια των χρωμάτων που δεν λειτουργούσαν.

Προφανώς εκτύπωνες, αλλά κυρίως μαύρα, οπότε τα μαύρα ακροφύσια λειτουργούν κανονικά.

Λύση είναι να προσπαθήσεις  να ξεβουλώσεις τα ακροφύσια με κάποιους τρόπους που έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα αλλά και με βίντεο που θα βρεις στο youtube. Πιθανότητες επιτυχίας, λιγότερες απο 30% . Από ότι γράφεις έκανες και κάποιες προσπάθειες χωρίς αποτέλεσμα

Θα πρότεινα να το πας σε κάποιον τεχνικό στην περιοχή σου, να προσπαθήσει να το ξεβουλώσει με πιο επαγγελματικούς τρόπους.

Στην χειρότερη περίπτωση θα μείνεις με έναν μονόχρωμο εκτυπωτή και θα αλλάζεις μόνο το μαύρο χρώμα. Πίστεψε με, υπάρχουν και χειρότερα. Για 10-20 αντίγραφα τον μήνα μια χαρά θα κάνεις την δουλειά σου και δεν θα ανησυχείς το πότε έδωσες έγχρωμη εκτύπωση μήπως και βουλώσει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Λύση είναι να προσπαθήσεις  να ξεβουλώσεις τα ακροφύσια με κάποιους τρόπους που έχουν αναφερθεί και εδώ μέσα αλλά και με βίντεο που θα βρεις στο youtube.

Κάτι τέτοιο (με αιθυλική αλκοόλη 95 βαθμών) μπορεί να κάνει δουλειά ή υπάρχει περίπτωση όπως είναι κολλημένο το μελάνι στο ακροφύσιο να φύγει/ ξεκολλήσει απότομα από την πίεση του υγρού και να κάνει ζημιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Κάτι τέτοιο (με αιθυλική αλκοόλη 95 βαθμών) μπορεί να κάνει δουλειά ή υπάρχει περίπτωση όπως είναι κολλημένο το μελάνι στο ακροφύσιο να φύγει/ ξεκολλήσει απότομα από την πίεση του υγρού και να κάνει ζημιά;

H διαδικασία είναι σωστή, το υγρό καθαρισμού εντελώς λάθος. Ποτέ με οινόπνευμα. Προσωπικά αν δεν έχω το ακριβές διάλυμα καθαρισμού, και δεν ξέρω τον τύπο του μελανιού, χρησιμοποιώ μόνο χλιαρό απεσταγμένο νερό. Αποφεύγω αλκοόλες κάθε τύπου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ετσι όπως το περιγράφεις ίσως να μήν είναι βούλωμα αλλά

πρόβλημα ηλεκτρονικής φύσεως της κεφαλής.

Τύπωσε έναν έλεγχο ακροφυσίων και δές εκει

που θα έπρεπε να εκτυπώνει ένα ολόκληρο παραλληλόγραμμο με χρώμα

εάν έχει τυπώσει έστω και ελάχιστο χρώμα.

Εάν είναι τελείως λευκό το σημείο τότε σκούρα τα πράγματα.

Επεξ/σία από gatos74
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, highpriest είπε

H διαδικασία είναι σωστή, το υγρό καθαρισμού εντελώς λάθος. Ποτέ με οινόπνευμα. Προσωπικά αν δεν έχω το ακριβές διάλυμα καθαρισμού, και δεν ξέρω τον τύπο του μελανιού, χρησιμοποιώ μόνο χλιαρό απεσταγμένο νερό. Αποφεύγω αλκοόλες κάθε τύπου.

Στο βιντεο φαινεται οτι εγινε δουλεια βεβαια, αν και δε νομιζω να ειναι τοσο "βολικοι" ολοι οι inkjet οπως ο συγκεκριμενος για να καθαριζονται τοσο ευκολα. Γιατι ομως λες ακριβες διαλυμα; Εχει να κανει με τον τυπο του μελανιου; Και γιατι οχι αλκοολες; Νομιζω οτι η χρησιμοτητα τους εχει να κανει και με το οτι εξατμιζονται σχεδον αμεσως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 7/3/2022 στις 9:38 ΠΜ, highpriest είπε

Αποφεύγω αλκοόλες κάθε τύπου.

Λόγω του ότι ζεσταίνεται η κεφαλή και αν έχει μείνει οινόπνευμα υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης;

* Σήμερα "ψείρισα" τον εκτυπωτή μου από τη δουλειά (αφού έψαξα λίγο, γιατί έβαλαν κούτες με πράγματα γύρω-γύρω κι από πάνω άλλοι) και έβγαλα μια φωτοτυπία να δω τι γίνεται. Μόνο μαύρο τύπωσε με γραμμές (είχα να τον χρησιμοποιήσω από το καλοκαίρι του '20). Βγάζω τα μελάνια και μόνο το μαύρο είχε μελάνι, τα έγχρωμα ήταν άδεια κι ας τα άφησα μισογεμάτα... Θα παραγγείλω ποσότητα μελάνια από τα ίδια και ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά. Όταν μου το έδωσαν πριν τέσσερα χρόνια, είχε μισογεμάτα αυθεντικά μελάνια αλλά τύπωνε με γραμμές. Μου είχαν δώσει και άλλο ένα σετ αυθεντικά σφραγισμένα, τα έβαλα και δεν τύπωνε τίποτα. Ήταν βέβαια ληγμένα λίγους μήνες. Μόλις έβαλα συμβατά μετά τη 2η εκτύπωση τύπωναν τζαμί! Ούτε καν εμφανίστηκε μήνυμα για πλαστά. Έχω όμως μια ερώτηση: θα τον συνδέσω με Wi-Fi τις επόμενες μέρες, υπάρχει πιθανότητα να κάνει αυτόματα firmware update και να μου μπλοκάρει τα συμβατά μελάνια;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lector είπε

Στο βιντεο φαινεται οτι εγινε δουλεια βεβαια, αν και δε νομιζω να ειναι τοσο "βολικοι" ολοι οι inkjet οπως ο συγκεκριμενος για να καθαριζονται τοσο ευκολα. Γιατι ομως λες ακριβες διαλυμα; Εχει να κανει με τον τυπο του μελανιου; Και γιατι οχι αλκοολες; Νομιζω οτι η χρησιμοτητα τους εχει να κανει και με το οτι εξατμιζονται σχεδον αμεσως. 

Υπάρχουν τύποι μελανιών (πολλά αφτερμαρκετ τύπου pigment, αλλά πιο σπάνια και κάποια dye, όπως φυσικά και γνήσια) που όταν αναμιγνύονται με οποιαδήποτε αλκοόλη πετρώνουν. Με ισοπροπυλική σε μέτριο βαθμό, αλλά με κοινό οινόπνευμα σχεδόν πάντα και πολύ. Οπότε έχουμε το αντίθετο ακριβώς αποτέλεσμα απο αυτό που προσπαθούμε να κάνουμε. Να μαλακώσουμε δηλαδή το ήδη ξερό μελάνι για να διαλυθεί.

Ο πιο ασφαλής τρόπος να το κάνουμε αυτό είναι με μια ουσία που είμαστε σίγουροι πως υπάρχει σε όλα τα μελάνια λιγότερο ή περισσότερο. Το απλό καθαρό νεράκι (απεσταγμένο βέβαια). Για οτιδήποτε άλλο πρέπει να γνωρίζουμε την βάση του μελανιού (ποσοστό λαδιού εντός πχ) , τον τύπο του μελανιού (pigment/dye/sublimation) καθώς και το τι χρήση έκανε ο χρήστης. Το άφηνε πχ με μια εκτύπωση κάθε 20 μέρες και του βούλωσε ή το παράτησε με τα μελάνια πάνω για έναν χρόνο; 

 

Κάποιοι εκτυπωτές καθαρίζονται με παρόμοιο ερασιτεχνικό τρόπο όπως δείχνει το βιντεάκι, ενώ άλλοι θέλουν πιο ειδικά μηχανήματα (υπέρηχοι ή εκτόπιση μέσω θερμής πίεσης). Όλα καταλήγουν στο πόσο είναι διατεθειμένος ο χρήστης να ταλαιπωρηθεί για να το φτιάξει ή πόσα είναι διατεθειμένος να πληρώσει. Καθώς και αν αξίζει να φτιαχτεί. Όταν μου φέρνουν πχ κάτι Epsonakia που τα αγόρασαν 50 ευρώ τους λέω να πάρουν καινούρια.

 

Επίσης κάθε περίπτωση εκτυπωτή είναι διαφορετική. Οι πιο βολικοί είναι οι Epson και οι Canon για καθαρισμό κεφαλής. Τους HP των 4 μελανιών ούτε και που θέλω να τους βλέπω. Τους έχει φτιάξει η HP έτσι ώστε να μην ξεβουλώνουν εύκολα.

 

59 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Λόγω του ότι ζεσταίνεται η κεφαλή και αν έχει μείνει οινόπνευμα υπάρχει κίνδυνος ανάφλεξης;

* Σήμερα "ψείρισα" τον εκτυπωτή μου από τη δουλειά (αφού έψαξα λίγο, γιατί έβαλαν κούτες με πράγματα γύρω-γώρω κι από πάνω άλλοι) και έβγαλα μια φωτοτυπία να δω τι γίνεται. Μόνο μαύρο τύπωσε με γραμμές (είχα να τον χρησιμοποιήσω από το καλοκαίρι του '20). Βγάζω τα μελάνια και μόνο το μαύρο είχε μελάνι, τα έγχρωμα ήταν άδεια κι ας τα άφησα μισογεμάτα... Θα παραγγείλω ποσότητα μελάνια από τα ίδια και ελπίζω να μην έχει γίνει ζημιά. Όταν μου το έδωσαν πριν τέσσερα χρόνια, είχε μισογεμάτα αυθεντικά μελάνια αλλά τύπωνε με γραμμές. Μου είχαν δώσει και άλλο ένα σετ αυθεντικά σφραγισμένα, τα έβαλα και δεν τύπωνε τίποτα. Ήταν βέβαια ληγμένα λίγους μήνες. Μόλις έβαλα συμβατά μετά τη 2η εκτύπωση τύπωναν τζαμί! Ούτε καν εμφανίστηκε μήνυμα για πλαστά. Έχω όμως μια ερώτηση: θα τον συνδέσω με Wi-Fi τις επόμενες μέρες, υπάρχει πιθανότητα να κάνει αυτόματα firmware update και να μου μπλοκάρει τα συμβατά μελάνια;

Συγγνωμη για τη σφήνα...

όχι δεν έχει να κάνει με ανάφλεξη. Εξηγώ πιο πάνω.

 

Για τον εκτυπωτή σου (αγαπημένο μου μοντέλο) κάνεις το εξής.

-Βάζεις το CD εγκατάστασης που έχει τους παλιούς drivers για τους οποίους τα συμβατά έχουν τσιπάκι. Δεν κατεβάζεις καινούριους αυτόματα απο το ίντερνετ ή αν δεν βρίσκεις το CD προσπάθησε να βρεις στο ιντερνετ παλιούς drivers πρώτων εκδόσεων.

-Αποσυνδέεσαι απο το ιντερνετ εντελώς

-Κάνεις εγκατάσταση τον εκτυπωτή με  τους παλιούς drivers

- Μπαίνεις πίνακα ελέγχου του υπολογιστή και κάνεις απεγκατάσταση το Epson update  (ή όπως αλλιώς το ονομάζει)

-Δεν κάνεις αναβάθμιση λογισμικού όσο  και αν σου το ζητάει ο εκτυπωτής

 

μεγειά τον εκτυπωτή

 

 

  • Like 1
  • Thanks 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι ακόμα...

Λοιπόν, έχω και καλά και κακά νέα.

Τα καλά νέα είναι ότι δέχτηκε κανονικά τα μελάνια και τον συνεργάζεται κανονικά ο εκτυπωτής με τον υπολογιστή (ενσύρματα, με WiFi δεν δοκίμασα ακόμα). 

Τα κακά νέα είναι ότι το μαύρο δεν τυπώνει τίποτα. Αρχικά, όταν έβαλα τα νέα μελάνια έκανα προληπτικά 2 καθαρισμούς κεφαλής και μετά έβαλα να τυπώσει μία σελίδα με τα βασικά χρώματα και μείξεις αυτών. Τα έγχρωμα τύπωσαν άψογα! Τώρα τι να κάνω; Να πάρω σωληνάκι και να τρομπάρω ζεστό απιονισμένο νερό;

Επίσης σχετικά με τη κατάργηση του update γίνεται το εξής.

Στις 7/3/2022 στις 3:59 ΜΜ, highpriest είπε

-Κάνεις εγκατάσταση τον εκτυπωτή με  τους παλιούς drivers

Δεν έχω το CD, αλλά εγκατέστησα αυτούς που έχει η εταιρεία στο site της από το '13 (έχει και νεότερους).

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το μαύρο χρώμα, όπως σωστά είπες ακολουθείς την διαδικασία με απιονισμένο χλιαρό νερό (όχι πάνω απο 40-45 βαθμούς). θα κάνεις την διαδικασία και θα τον αφήνεις κάποιες ώρες για να μαλακώσει το χρώμα απο την κεφαλή. Μετά δοκιμή με μελάνια. Μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη, αλλά επειδή ήδη δουλεύουν τα χρώματα, θεωρώ πως η κατάσταση στο μαύρο θα είναι αναστρέψιμη. Το πρόβλημα είναι όταν είναι όλα πέτρα. Εκεί δείχνει πως μπορεί να ήταν παρατημένο για χρόνια.

 

Για τo λογισμικό, αφού

-Μπαίνεις πίνακα ελέγχου και δεν έχει κάποιο Epson update

-Έκανες εγκατάσταση με drivers του 2013

-σου δίνει δυνατότητα να κάνεις ή να μην κάνεις ενημέρωση

 

θεωρώ πως δεν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, εκτός και αν κάποια στιγμή έκανε κάποια αναβάθμιση ο προηγούμενος που τον είχε και πέρασε στο firmware του εκτυπωτή πλέον. Εκεί δεν μπορείς να κάνεις και πολλά πράγματα. Οι εκτυπωτές αυτής της τιμής δεν έχουν rollback. Θα δεις πως θα πάει, αν και είμαι σίγουρος πως ότι και να έκανε ο προηγούμενος ιδιοκτήτης, αφορά firmware ετών που ακόμη και να μην είναι του 2013 πχ μπορεί να είναι του 2017. Δεν τρέχει κάτι. Τα συμβατά που υπάρχουν σήμερα θα το έχουν ενσωματωμένο.  Απλά μην κάνεις σε καμία περίπτωση κάποια ενημέρωση (που όπως βλέπεις σου ζητάει συνέχεια και σε διαφορετικά σημεία).

 

Υ.Γ Απέφυγε το wifi στην σύνδεση του Epson. Πολύ αργή απόκριση με lag.

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, highpriest είπε

Εκεί δείχνει πως μπορεί να ήταν παρατημένο για χρόνια.

Το ανέφερα και παραπάνω. Από τον Αύγουστο του '20. Και πριν το πάρω εγώ πάλι ήταν σε αχρηστία άλλο 1,5 χρόνο...

13 λεπτά πριν, highpriest είπε

εν θα αντιμετωπίσεις πρόβλημα, εκτός και αν κάποια στιγμή έκανε κάποια αναβάθμιση ο προηγούμενος που τον είχε και πέρασε στο firmware του εκτυπωτή πλέον.

Το '17 πήρα τον εκτυπωτή. Ο συγκεκριμένος δεν ασχολούνταν με αναβαθμίσεις. Εγώ συνέχισα να τον δουλεύω αν θυμάμαι καλά με τους τελευταίους drivers στα XP offline.

15 λεπτά πριν, highpriest είπε

Υ.Γ Απέφυγε το wifi στην σύνδεση του Epson. Πολύ αργή απόκριση με lag.

Λίγο δύσκολο... Ο εκτυπωτής και ο υπολογιστής βρίσκονται σε διαφορετικά δωμάτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 10/3/2022 στις 6:31 ΜΜ, highpriest είπε

Για το μαύρο χρώμα, όπως σωστά είπες ακολουθείς την διαδικασία με απιονισμένο χλιαρό νερό (όχι πάνω απο 40-45 βαθμούς). θα κάνεις την διαδικασία και θα τον αφήνεις κάποιες ώρες για να μαλακώσει το χρώμα απο την κεφαλή. Μετά δοκιμή με μελάνια.

Done! 

Στις 10/3/2022 στις 6:31 ΜΜ, highpriest είπε

Μπορεί να μην πετύχει με την πρώτη

Έτσι φαίνεται... Έβγαλα 10 χαρτοπετσέτες μελάνι (έκανα και τα άλλα ακροφύσια που ήταν ήδη ο.κ.) μέχρι που δεν έβγαινε άλλο μελάνι και μετά πρεσάρισα με αέρα και ακουγόταν να βγαίνει από κάτω. Καθάρισα και το λάστιχο στην άκρη που κάθεται και καθαρίζει τη κεφαλή. 20 μπατονέτες χρησιμοποίησα (έβγαιναν κομμάτια μελανιού). Αφού τελείωσα, έβαλα πάλι τα μελάνια και τύπωσα. Βγήκε λίγο αχνό το μαύρο, άλλη μια άψογο, μετά αχνό και τώρα τίποτα. Δοκίμασα και άλλο μελάνι. Τίποτα. 

Spoiler

Screenshot_20220311-191643_Gallery.jpg.2f31dd8df08961f7bd4e36f5b69ac230.jpg

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Τέρης Α. είπε

Done! 

Έτσι φαίνεται... Έβγαλα 10 χαρτοπετσέτες μελάνι (έκανα και τα άλλα ακροφύσια που ήταν ήδη ο.κ.) μέχρι που δεν έβγαινε άλλο μελάνι και μετά πρεσάρισα με αέρα και ακουγόταν να βγαίνει από κάτω. Καθάρισα και το λάστιχο στην άκρη που κάθεται και καθαρίζει τη κεφαλή. 20 μπατονέτες χρησιμοποίησα (έβγαιναν κομμάτια χρώματος). Αφού τελείωσα, έβαλα πάλι τα μελάνια και τύπωσα. Βγήκε λίγο αχνό το μαύρο, άλλη μια άψογο, μετά αχνό και τώρα τίποτα. Δοκίμασα και άλλο μελάνι. Τίποτα. 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

Screenshot_20220311-191643_Gallery.jpg.2f31dd8df08961f7bd4e36f5b69ac230.jpg

Αφησε τα μελάνια πάνω και ξανά δοκιμή αύριο. Φρόντισε απλα να είναι γεμάτα

Μην κάνεις συνεχόμενες δοκιμές, την μια μετά την άλλη. Υπομονη, είσαι σε καλό δρόμο. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...