Προς το περιεχόμενο

Ουκρανικά καταλύματα Airbnb νοικιάζονται από χρήστες σε μια προσπάθεια να υποστηριχθούν οικονομικά οι κάτοικοι


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχει εισβάλλει η Ρωσία σε άλλη ανεξάρτητη χώρα, σκοτώνει άμαχο πληθυσμό, καταστρέφει υποδομές, θα προσαρτήσει εδάφη και εδώ μέσα ο ελληνάρας θα τους δικαιολογήσει. ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ! Τίποτα άλλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 284
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
21 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Εχει εισβάλλει η Ρωσία σε άλλη ανεξάρτητη χώρα, σκοτώνει άμαχο πληθυσμό, καταστρέφει υποδομές, θα προσαρτήσει εδάφη και εδώ μέσα ο ελληνάρας θα τους δικαιολογήσει. ΑΥΤΟΙ ΕΙΣΤΕ! Τίποτα άλλο. 

Κανενας δεν τους δικαιολογησε. Αυτο ( το οτι τους δικαιλογουμε ) προσπαθεις εσυ και μερικοι αλλοι να το επιβαλετε στο μυαλο σας.

 

27 λεπτά πριν, rifraf είπε

Αν αυτό δεν είναι σκοταδισμός, δεν ξέρω τι είναι.

Τι κακό έχει ακριβώς η παγκοσμιοποίηση; Αν έχεις ζήσει στο εξωτερικό, τότε είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις γιατί είναι κάτι θετικό και φέρνει τον κόσμο και τους ανθρώπους πιο κοντά. Αν και εγώ μπορεί να μεγάλωσα στην "Ελλαδίτσα" όπως αρέσει σε μερικούς να βλέπουν τη χώρα μας, μπορείς να βρεις κοινά σημεία και βιώματα με κάποιον μου μεγάλωσε στον Καναδά ή στην Ινδονησία.

 

Προφανώς έχω τις απόψεις και ιδεολογίες μου και σαφώς δεν φοβάμαι να τις εκφράσω όπως ίσως έχεις ήδη παρατηρήσει. Πιστεύω στις εθνικές μας γραμμές, στις ηθικές και αξίες της Ευρωπαϊκής ένωσης και είμαι ενάντια σε οπισθοδρομικά καθεστώτα όπως για παράδειγμα αυτό της Ρωσίας.

 

Βεβαια...το να απαγορεψεις την λιμνη των κυκνων επειδη ενας μουρλος εισεβαλε καπου αλλου ειναι ηθικη αξια.

Βεβαια μονο φανφαρες εισαι , καταλαβαινεις οτι πεφτεις σε δικες σου παγιδες ετσι. Αυτες οι ηθικες αξιες που "νομιζεις" οτι εχει η ευρωπη επικρατουσαν και οταν βομβαρδιζοταν η γιουγκοσλαβια.

Ηθικες αξιες a la carte δεν ειναι ηθικες αξιες μαγκα μου. Συμφερον λεγεται και μπιζνα. Ειτε το θες ειτε οχι αυτη ειναι και η "Ευρωπη" και η ρωσια και το αμερικα και η κινα.

Γνωριζεις πιστευω οτι τους "μελαμψους" που σπουδαζουν στη ουκρανια η πολωνια δεν τους δεχεται. αφου δεν εχουν λευκο προσωπο και μπλε ματια ειναι φυσικο βεβαια, αυτη ειναι η ηθικη σου αξια. Και καποιος αλλος ειχε την ιδια αξια βεβαια ( χιτλερ) και αιματοκυλησε τον κοσμο....αα και ενας πιο παλιος....ο Πλατωνας.

Εσεις οι ιδιοι δεν καταλαβαίνετε την υποκρισια σας.

Φατε τωρα το λεμον παι σας γτ θα μπαγιαταψει και ειναι κριμα. Ανθρωπιστες a la carte.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Κανενας δεν τους δικαιολογησε. Αυτο ( το οτι τους δικαιλογουμε ) προσπαθεις εσυ και μερικοι αλλοι να το επιβαλετε στο μυαλο σας.

Δεν αναφέρομαι σε κανέναν για αυτό και δεν έκανα παράθεση κάποιου σχολίου. Αναφέρομαι στην γενική τάση που υπάρχει στην Ελλάδα και την διαβάζω σχεδόν παντού. Από φόρα και ενημερωτικά sites έως FB και λοιπές social σαχλαμάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
37 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Εσεις οι ιδιοι δεν καταλαβαίνετε την υποκρισια σας.

Στα δικά σου και δικά μου συμφραζόμενα είναι εμφανές το πόσο διχασμός υπάρχει στην ελληνική κοινωνία. Είναι ενα μικρό παράδειγμα έστω.

+ Η ασπρόμαυρη λογική σου, δεν σου αφήνει να δεις πέραν των παραδειγματων που αναφέρεις, και αναγκαστικά περιορίζεσαι σε εν μέρη μόνο σωστές αλλά ουσιαστικά κοντόφθαλμες αναλύσεις όπως για παράδειγμα αυτά που προανέφερες.

Οταν το χάσμα είναι τόσο μεγάλο, έτσι κάπως ξεκινούν οι εμφύλιοι.

Επεξ/σία από rifraf
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, rifraf είπε

Στα δικά σου και δικά μου συμφραζόμενα είναι εμφανές το πόσο διχασμός υπάρχει στην ελληνική κοινωνία. Είναι ενα μικρό παράδειγμα έστω.

Οταν το χάσμα είναι τόσο μεγάλο, έτσι κάπως ξεκινούν οι εμφύλιοι.

Κανενας διχασμος. Εγω πιστευω καθαρα οτι ολα γινονται για την μπιζνα ειτε απο τους μεν ειτε απο τους δε. Εσυ ζεις σε ροζ συννεφακι περι ηθικων αξιων της ευρωπης.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η σφοδρότητα με την οποία πέφτουν οι κυρώσεις είναι λίγο μυστήρια. Η κοκα κολα δεν είχε φύγει ούτε από την ΕΣΣΔ και η απαγόρευση του Ντοστογιέφσκι τι σκοπό έχει; Ελπίζω να μην γίνει καμιά κλιμάκωση όπως υπέθεσε ο Bernie. Κάντε καμιά ενέργεια να τα βρούνε. Και τα δικά σας κεφάλια παίζονται. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Η σφοδρότητα με την οποία πέφτουν οι κυρώσεις είναι λίγο μυστήρια. Η κοκα κολα δεν είχε φύγει ούτε από την ΕΣΣΔ και η απαγόρευση του Ντοστογιέφσκι τι σκοπό έχει; Ελπίζω να μην γίνει καμιά κλιμάκωση όπως υπέθεσε ο Bernie. Κάντε καμιά ενέργεια να τα βρούνε. Και τα δικά σας κεφάλια παίζονται. 

Η απαγορευση της τεχνης και του λογου εχει εναν και μοναδικο σκοπο. την δημιουργια προηγουμενου που θα αποδεχτουν οι πολιτες ο ισχυρος να κοβει οτι γουσταρει με τα προσχηματα που θα γουσταρει.

Επειδη καποιος αναφερθηκε σε σκοταδισμο. αυτος ειναι σκοταδισμος.

45 λεπτά πριν, rifraf είπε

Στα δικά σου και δικά μου συμφραζόμενα είναι εμφανές το πόσο διχασμός υπάρχει στην ελληνική κοινωνία. Είναι ενα μικρό παράδειγμα έστω.

+ Η ασπρόμαυρη λογική σου, δεν σου αφήνει να δεις πέραν των παραδειγματων που αναφέρεις, και αναγκαστικά περιορίζεσαι σε εν μέρη μόνο σωστές αλλά ουσιαστικά κοντόφθαλμες αναλύσεις όπως για παράδειγμα αυτά που προανέφερες.

Οταν το χάσμα είναι τόσο μεγάλο, έτσι κάπως ξεκινούν οι εμφύλιοι.

Ενω ας πουμε ο δικος σου λογος βρίθει σοβαρων αναλυσεων.

Επεξ/σία από NTC Labs
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι Ουκρανοί χρησιμοποίησαν και ενσωμάτωσαν μεν την ακροδεξιά στο στρατό και στην πολιτοφυλακή τους, αλλά μην ξεχνάμε πως το ίδιο κάναν και οι Ρώσοι, τόσο στην Ρωσία όσο και στις ρωσόφωνες περιοχές της Ουκρανίας. Σα να κάναμε  και εμεις το ίδιο με τη Χρυσή Αυγή δηλαδή, να τους δίναμε αξιώματα και να τους στέλναμε στη Δυτική Θράκη και να μην περιμέναμε μετά αντιδράσεις της Τουρκίας που θα έκανε και αυτή το ίδιο με τους δικούς της πράκτορες στα ελληνικά εδάφη. 

Ουσιαστικά στην Ευρώπη επικρατεί εμφύλιος πόλεμος ακροδεξιών, οι μεν με τους Ουκρανούς, που είναι και Ουνίτες οι μισοι σε σύμπνευση  με τον Πάπα και τη Δύση και η πλειοψηφία με τους Ρώσους. 

 

1 ώρα πριν, rifraf είπε

Αν αυτό δεν είναι σκοταδισμός, δεν ξέρω τι είναι.

Τι κακό έχει ακριβώς η παγκοσμιοποίηση; Αν έχεις ζήσει στο εξωτερικό, τότε είναι πολύ εύκολο να καταλάβεις γιατί είναι κάτι θετικό και φέρνει τον κόσμο και τους ανθρώπους πιο κοντά. Αν και εγώ μπορεί να μεγάλωσα στην "Ελλαδίτσα" όπως αρέσει σε μερικούς να βλέπουν τη χώρα μας, μπορείς να βρεις κοινά σημεία και βιώματα με κάποιον μου μεγάλωσε στον Καναδά ή στην Ινδονησία.

 

Προφανώς έχω τις απόψεις και ιδεολογίες μου και σαφώς δεν φοβάμαι να τις εκφράσω όπως ίσως έχεις ήδη παρατηρήσει. Πιστεύω στις εθνικές μας γραμμές, στις ηθικές και αξίες της Ευρωπαϊκής ένωσης και είμαι ενάντια σε οπισθοδρομικά καθεστώτα όπως για παράδειγμα αυτό της Ρωσίας.

 

Η παγκοσμιοποίηση δεν παίζεται επί ίσοις όροις. Οταν δεν κάνουν κουμάντο Ευρώπη και Αμερική στις πρώην αποικίες τους λυσσάνε και χαρακτηρίζουν τους άλλους ως βάρβαρους και απολίτιστους. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, NTC Labs είπε

Η απαγορευση της τεχνης και του λογου εχει εναν και μοναδικο σκοπο. την δημιουργια προηγουμενου που θα αποδεχτουν οι πολιτες ο ισχυρος να κοβει οτι γουσταρει με τα προσχηματα που θα γουσταρει.

Καλά, αυτό έχει ξεκινήσει εδώ και χρόνια με δικαιολογία το PC

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Τι βρίσκεις αστείο;; 

Κανενα αστειο δεν βρισκω. ειναι σοβαροτατο αυτο που γινεται. Και τις συνεπειες θα τις δουμε στο αμεσο  μελλον

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 5/3/2022 στις 8:57 ΜΜ, rifraf είπε

Είπαμε, φύγατε για Ρωσία. Εδώ είμαστε Ευρωπαϊκή ένωση, ΝΑΤΟ. Καλό δρόμο!

''Εδώ είμαστε Ευρωπαϊκή ένωση, ΝΑΤΟ''

Νοιώθω εθνικά υπερήφανος..

neunato.jpg

libya-nato-bombing-civilian-death-accusations-GettyImages-119495852.webp

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω τι θα γινει με τα συνορα εκει Ουκρανια, αλλα, αυτο το thread σιγουρα εχει επαναπροσδιορισει τα συνορα της γελοιοτητας.

Η ελλειψη GPU για COD, γεννησε πανω απο 10.000 στρατηγικους αναλυτες στην Ελλαδα. (χειροτερα και απο τον κοβιντ)

Μενει να τοποθετηθει εδω και ο δικος μας τιτανομεγιστος ανταποκριτης απο Ρωσσια για να δεσει το γλυκο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Shinji ikari είπε

Όχι εσύ. Δεν γελάσες εσυ. 

Για να μην μπερδεύεστε, ο πόλεμος είναι δεξιοί vs αριστερών. 

ποιοι ειναι οι αριστεροι σε αυτον τον πολεμο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...