Προς το περιεχόμενο

Αγορα μη αυθεντικου τονερ μπορει να βλαψει τον εκτυπωτη?


MySql

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Kαλησπερα, η διαφορα στην τιμη σε σχεση με το αυθεντικο ειναι μεγαλη και το ερωτημα ειναι εαν μπορει να βλαψει τον εκτυπωτη ενα τονερ που δεν ειναι αυθεντικο στην δικη μου περιπτωση αυτο

https://www.skroutz.gr/s/13536647/Συμβατό-Τόνερ-406837-Ricoh-Black-Μαύρο-2600-σ-για-Aficio-SP1200-SP1200s-SP1200sf-SP1210-SP1210n.html?from=catspan
 

Ευχαριστω

Επεξ/σία από MySql
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, MySql είπε

Kαλησπερα, η διαφορα στην τιμη σε σχεση με το αυθεντικο ειναι μεγαλη και το ερωτημα ειναι εαν μπορει να βλαψει τον εκτυπωτη ενα τονερ που δεν ειναι αυθεντικο στην δικη μου περιπτωση αυτο

https://www.skroutz.gr/s/13536647/Συμβατό-Τόνερ-406837-Ricoh-Black-Μαύρο-2600-σ-για-Aficio-SP1200-SP1200s-SP1200sf-SP1210-SP1210n.html?from=catspan
 

Ευχαριστω

Καλησπερα. Γενικά δεν δημιουργούνται προβλήματα με μη αυθεντικά τονερ, αν είναι καλής ποιότητας. Αν είναι κακής ποιότητας, ενδέχεται να δημιουργήσουν.

Στην περίπτωση σου μιλάς για έναν αρκετά παλιό εκτυπωτή που δεν συμφέρει ούτε για πλάκα να βάλεις γνήσιο τόνερ. Λογικά δεν θα υπάρχουν καν drivers για windows 10άρια ή θα υπάρχουν τίποτα generic ίσα για να εκτυπώνεις με βασικές ρυθμίσεις. Δοκίμασε με συμβατό απο κάποιο καλό κατάστημα και λογικά δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα στον τομέα του τόνερ. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, tinapo είπε

Πως καταλαβαίνουμε τα "καλά" συμβατά τόνερ ;

Ωραία ερώτηση. Μακάρι να είχε και εύκολη απάντηση.

Προφανώς δεν μπορείς απο μια εικόνα να καταλάβεις. Εγώ θα προσθέσω πως ούτε απο κουτί μπορείς, επειδή πολλές εταιρίες εισάγουν τόνερ απλά σε σακουλάκια μέσα σε παλέτες και συσκευάζουν εδώ. Το ίδιο κάνουν και όσοι αναγεμίζουν που πολλές φορές δεν έχουν κουτί με την δική τους φίρμα, αλλά κάποιο generic. Όταν ανοίγεις μια μηχανή αναζήτησης τιμής τύπου skroutz και bestprice στα γνήσια σου βγάζουν το ένα και μοναδικό γνήσιο. Στα συμβατά όμως σου τα βγάζουν όλα που αντιστοιχούν σε αυτόν τον τύπο. Οπότε βλέπεις τιμές απο 3 ευρώ, έως 50 ευρώ για το ίδιο (φαινομενικά) προϊόν. Αλλά δεν είναι το ίδιο προϊόν, είναι απλά ο ίδιος τύπος/κωδικός.

Αυτό που μπορείς να κάνεις είναι να μην αγοράζεις στα τυφλά με βάση την φτηνότερη τιμή που βρίσκεις μπροστά σου. Θέλει λίγο σκέψη το πράγμα. Όταν ένα τόνερ έχει 3 ευρώ, που βρίσκεται η αξία του προϊόντος αν πληρωθεί το εργοστάσιο κατασκευής, ο μεταφορέας απο το εξωτερικό, ο χονδρέμπορος, ο λιανέμπορος ο ΦΠΑ, και βγουν όλα τα κόστη; Είναι μια λογική τιμή για το προϊόν; Αν αποφασίσεις πως ναι, τότε προχωράς στην αγορά του.

Αν ήμουν καταναλωτής θα προτιμούσα αγορά απο κατάστημα της περιοχής μου που να ξέρει απο εκτυπωτές και να έχουν και τεχνικό τμήμα. Επειδή έχουν ελέγξει την ποιότητα των προϊόντων τους για να μην έχουν (στο μέτρο του δυνατού) παρατράγουδα. Έχουν να κάνουν με φυσικούς πελάτες και όχι ανώνυμες διευθύνσεις στις οποίες στέλνουν πακέτα βασιζόμενοι πως θα αγοράσουν απο αυτούς επειδή είναι οι φτηνότεροι.

Αν προτιμάς τις διαδικτυακές αγορές, αγόρασε απο κατάστημα που πουλάει μόνο αναλώσιμα εκτυπωτών. Όσα πουλάνε απο τόνερ μέχρι τσιμπιδάκια και βαφές αυγών, είναι σουπερμαρκετ με μηδενική τεχνογνωσία και αγοράζουν χονδρεμπορική ότι βρουν φτηνότερο.

Κι απο εκει και πέρα, δοκιμάζεις. Μόλις σου κάτσει κάποιο συμβατό τόνερ που θα δεις πως δουλεύει σωστά, δεν αλλάζεις κατάστημα για να κερδίσεις 5 ευρώ στις 5000 σελίδες. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην περίπτωση των toner μπορεί να υπάρχει διαρροή γραφίτη μέσα στον εκτυπωτή, με αποτέλεσμα να γεμίσει το εσωτερικό του.

Δυστυχώς, όπως είπαν οι προλαλήσαντες, δεν μπορείς να γνωρίζεις την ποιότητα του toner εκ των προτέρων. Οπότε επιλέγεις κάποιο αξιόπιστο κατάστημα που πουλά αναγομωμένα (οι κριτικές του skroutz βοηθούν σε αρκετές περιπτώσεις).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 28/2/2022 στις 6:55 ΜΜ, tinapo είπε

Πως καταλαβαίνουμε τα "καλά" συμβατά τόνερ ;

Συνήθως από την τιμή.

Το ίδιο συμβατό τόνερ μπορεί να έχει από πχ. 5ευρώ και να το δεις και σε άλλα καταστήματα 20ευρώ.Συνήθως και τα πιο ακριβά είναι και τα καλύτερα.Δεν είναι κανόνας βέβαια αλλά συνήθως τα ακριβότερα είναι της κατηγορίας premium

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, kyr123 είπε

Συνήθως από την τιμή.

Το ίδιο συμβατό τόνερ μπορεί να έχει από πχ. 5ευρώ και να το δεις και σε άλλα καταστήματα 20ευρώ.Συνήθως και τα πιο ακριβά είναι και τα καλύτερα.Δεν είναι κανόνας βέβαια αλλά συνήθως τα ακριβότερα είναι της κατηγορίας premium

Πολύ σωστά. Υπάρχει βέβαια και η κατηγορία premium στην οποία σου παρέχει το κατάστημα και άριστη ποιότητα και υποστήριξη, αλλά εκεί εκτοξεύεται η τιμή: Ένα συμβατό πχ ξεκινά από τα 10€, η premium τιμή είναι πχ 25€, με υποστήριξη πάει στα 50€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξερω σιγουρα καποια μαρκα η οποια εχει κακο ονομα στην αγορα, αλλα δυστυχως δε μπορω να την αναφερω. Την πουλαει καποια μεγαλη εταιρεια ειδων πληροφορικης και γραφειου.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, lector είπε

Ξερω σιγουρα καποια μαρκα η οποια εχει κακο ονομα στην αγορα, αλλα δυστυχως δε μπορω να την αναφερω. Την πουλαει καποια μεγαλη εταιρεια ειδων πληροφορικης και γραφειου.

Μήπως τυχαίνει να έχει και άσπρο - πράσινο λογότυπο; :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, lector είπε

Ξερω σιγουρα καποια μαρκα η οποια εχει κακο ονομα στην αγορα, αλλα δυστυχως δε μπορω να την αναφερω. Την πουλαει καποια μεγαλη εταιρεια ειδων πληροφορικης και γραφειου.

Καλέ μου φίλε, δεν λέει κανείς όχι. Κάποιο σοβαρό κατάστημα μήπως; Προσωπικά γνωρίζω 2-3, αλλά δεν θα έβλαπτε να μαθαίναμε και κάποιο ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Haldol είπε

Μήπως τυχαίνει να έχει και άσπρο - πράσινο λογότυπο; :P

Το πιο αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω αυτη η μαρκα που λεμε και κακη ποιοτητα τονερ πουλαει και ακριβοτερα (αρκετα!) απο αλλους τα πουλαει, αλλα παρ'ολα αυτα κοσμος τα αγοραζει στα τυφλα. Ειδες τι κανει το brand name;

2 ώρες πριν, georgeole είπε

Καλέ μου φίλε, δεν λέει κανείς όχι. Κάποιο σοβαρό κατάστημα μήπως; Προσωπικά γνωρίζω 2-3, αλλά δεν θα έβλαπτε να μαθαίναμε και κάποιο ακόμα.

Μπορει να υπαρχουν και 5 και 6 και 10, αρκει να πληρουν καποια κριτηρια, τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι:

1) εξειδικευονται στο αντικειμενο και εχουν γνωση αυτου

2) παρεχουν υποστηριξη αν χρειαστει

3) παρεχουν εγγυηση για αυτα που πουλανε (πχ. αν βγει καποιο τονερ ελαττωματικο θα στο αντικαταστησουν χωρις πολλα πολλα)

4) αν το παμε και πιο μακρια, θα δεσμευτουν να σου επισκευασουν και τον εκτυπωτη αν τυχον προκληθει ζημια η οποια αποδεδειγμενα οφειλεται σε ελαττωματικο τονερ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, lector είπε

Το πιο αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω αυτη η μαρκα που λεμε και κακη ποιοτητα τονερ πουλαει και ακριβοτερα (αρκετα!) απο αλλους τα πουλαει, αλλα παρ'ολα αυτα κοσμος τα αγοραζει στα τυφλα. Ειδες τι κανει το brand name;

Μπορει να υπαρχουν και 5 και 6 και 10, αρκει να πληρουν καποια κριτηρια, τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι:

1) εξειδικευονται στο αντικειμενο και εχουν γνωση αυτου

2) παρεχουν υποστηριξη αν χρειαστει

3) παρεχουν εγγυηση για αυτα που πουλανε (πχ. αν βγει καποιο τονερ ελαττωματικο θα στο αντικαταστησουν χωρις πολλα πολλα)

4) αν το παμε και πιο μακρια, θα δεσμευτουν να σου επισκευασουν και τον εκτυπωτη αν τυχον προκληθει ζημια η οποια αποδεδειγμενα οφειλεται σε ελαττωματικο τονερ

Αυτά ακριβώς τα κριτήρια έχω κι εγώ. Το 4ο κριτήριο είναι αληθές, μόνο που ανεβάζει ΑΙΣΘΗΤΑ την τιμή. Στον δικό μου έγχρωμο laser πχ, για τόνερ μέχρι το 3ο κριτήριο, οι τιμές δεν ξεπερνούν τα 25€ το κομμάτι, ενώ στο 4ο αρχίζουν από 50€ έκαστο... Α, τα original στοιχίζουν από 80€ το τεμάχιο. Με τις υγείες μας...

 

8 ώρες πριν, lector είπε

Το πιο αξιοπεριεργο ειναι οτι ενω αυτη η μαρκα που λεμε και κακη ποιοτητα τονερ πουλαει και ακριβοτερα (αρκετα!) απο αλλους τα πουλαει, αλλα παρ'ολα αυτα κοσμος τα αγοραζει στα τυφλα. Ειδες τι κανει το brand name;

Μπορει να υπαρχουν και 5 και 6 και 10, αρκει να πληρουν καποια κριτηρια, τα οποια κατα τη γνωμη μου ειναι:

1) εξειδικευονται στο αντικειμενο και εχουν γνωση αυτου

2) παρεχουν υποστηριξη αν χρειαστει

3) παρεχουν εγγυηση για αυτα που πουλανε (πχ. αν βγει καποιο τονερ ελαττωματικο θα στο αντικαταστησουν χωρις πολλα πολλα)

4) αν το παμε και πιο μακρια, θα δεσμευτουν να σου επισκευασουν και τον εκτυπωτη αν τυχον προκληθει ζημια η οποια αποδεδειγμενα οφειλεται σε ελαττωματικο τονερ

 

Αυτά ακριβώς τα κριτήρια έχω κι εγώ. Το 4ο κριτήριο είναι αληθές, μόνο που ανεβάζει ΑΙΣΘΗΤΑ την τιμή. Στον δικό μου έγχρωμο laser πχ, για τόνερ μέχρι το 3ο κριτήριο, οι τιμές δεν ξεπερνούν τα 25€ το κομμάτι, ενώ στο 4ο αρχίζουν από 50€ έκαστο... Α, τα original στοιχίζουν από 80€ το τεμάχιο. Με τις υγείες μας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, georgeole είπε

 

Αυτά ακριβώς τα κριτήρια έχω κι εγώ. Το 4ο κριτήριο είναι αληθές, μόνο που ανεβάζει ΑΙΣΘΗΤΑ την τιμή. Στον δικό μου έγχρωμο laser πχ, για τόνερ μέχρι το 3ο κριτήριο, οι τιμές δεν ξεπερνούν τα 25€ το κομμάτι, ενώ στο 4ο αρχίζουν από 50€ έκαστο... Α, τα original στοιχίζουν από 80€ το τεμάχιο. Με τις υγείες μας...

Όσο περισσότερα κριτήρια, τόσο πιο διασφαλισμένος είσαι.

Επίσης να αναφέρω και κάτι για να γίνει αντιληπτό πως λειτουργεί το όλο πράγμα και τι οξύμωρα πράγματα συμβαίνουν στον χώρο τον τόνερ 

Ένας καταναλωτής που θα πάρει έναν εκτυπωτή για το σπίτι, μόλις τελειώσει το αρχικό του τόνερ μετά απο 2 χρόνια βγάζοντας κατα μέσο όρο 20 σελίδες τον μήνα, θα ανοίξει το σκρουτζ και σαν γνήσιος "έξυπνος καταναλωτής" θα πάει σε κάποιον στα 5 πρώτα αποτελέσματα και θα αγοράσει τόνερ με 3,97 ευρώ όταν το γνήσιο του κάνει 60 ευρώ.

Μια εταιρία θα λάβει προσφορές για τους 10 εκτυπωτές της, που καταναλώνουν 1-2 τόνερ κάθε μήνα και τελικά θα προτιμήσει να αγοράσει το συμβατό που είναι μόλις 30% φτηνότερο απο το γνήσιο, αλλά πληροί όλα τα κριτήρια για απρόσκοπτη λειτουργία. Την εταιρία την ενδιαφέρει η όσο πιο φτηνή μεν λειτουργία, αλλά να είναι απρόσκοπτη. 

Είναι οι υπεύθυνοι προμηθειών των μεγάλων εταιριών, χαζοί; Όχι. Απλά ο χρόνος είναι χρήμα. Δεν έχουν χρόνο να μιλάνε στα τηλέφωνα για ποιον λόγο το τόνερ των 5 ευρώ τους χάλασε τον εκτυπωτή.

Επίσης μην περιμένετε να διαβάσετε για μάρκες ποιοτικών ακριβών συμβατών τόνερ εδώ. Δεν τυχαίο που όσοι γνωρίζουν, δεν γράφουν μάρκα. Τα ποιοτικά τόνερ δεν θα τα βρείτε στο σκρουτζ έτσι κι αλλιώς, και αφορούν συνεργασίες με εισαγωγείς που όσοι γνωρίζουν δεν πρόκειται να εκθέσουν στο ευρύ κοινό. Απευθύνονται σε prosumer και άνω αγορές.

Επεξ/σία από highpriest
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Είναι οι υπεύθυνοι προμηθειών των μεγάλων εταιριών, χαζοί; Όχι.

Φυσικά και όχι γιατί δεν τα βάζουν από την τσέπη τους και γιατί άμα χαλάσει ένας εκτυπωτής δεν θα νοιάζει κανέναν πόσο οικονομία τους έκανες αγοράζοντας συμβατό.

2 ώρες πριν, highpriest είπε

Ένας καταναλωτής που θα πάρει έναν εκτυπωτή για το σπίτι, μόλις τελειώσει το αρχικό του τόνερ μετά απο 2 χρόνια βγάζοντας κατα μέσο όρο 20 σελίδες τον μήνα, θα ανοίξει το σκρουτζ και σαν γνήσιος "έξυπνος καταναλωτής" θα πάει σε κάποιον στα 5 πρώτα αποτελέσματα και θα αγοράσει τόνερ με 3,97 ευρώ όταν το γνήσιο του κάνει 60 ευρώ.

Φυσικά και είναι έξυπνος γιατί μέχρι να χαλάσει ο εκτυπωτής από τα "όχι καλά" τόνερ των 2.500 σελίδων θα περάσουν 15 χρόνια.

Και δεν θα έχει πληρώσει για το ίδιο τόνερ δεκαπλάσια τιμή. Άμα ήταν να τον ένοιαζε τότε θα έδινε λίγα παραπάνω και θα έπαιρνε αυθεντικά και όχι δήθεν καλά συμβατά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...