Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, Zulualert είπε

16700€ μετρητά 07/2008, και έβγαινε 20000€ κάτι με 0% προκαταβολή και χρηματοδότηση από την εθνική τράπεζα, έχουν περάσει χρόνια και μπορεί να μην το θυμάμαι ακριβώς γιατί τελικα αγόρασα τότε άλλο όχημα ακριβότερο, αλλά το 207 το θυμάμαι σαν τρελό VFM

Ηταν αμαξαρα για τα λεφτα του, καμια διαφωνια . Και τωρα παιρνεις εναν κουβα με τα ιδια λεφτα οπως ειπες 

Λιγο πιο ακριβο το θυμαμαι τις περιοδους που λες. Αλλά και παλι ηταν VFM 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι τιμές στο χώρο του αυτοκινήτου είναι εξωφρενικές και κάνουν την απόκτησή του όνειρο για πολλούς συμπολίτες. Βλέπω οικογένειες σε ταξίδια με αυτοκίνητα 15 και 20 ετών, έχω φίλους που ενώ αμείβονται οκ καθώς και ο/η σύζυγος, αδυνατούν να δώσουν 25.000+ για να ένα μικρό ή/και μεσαίο αυτοκίνητο. Καλά δεν μιλάμε για μεγάλο γιατί μπορεί να λιποθυμήσουν κιόλας αν δουν τιμές. 
Επίσης, όχι άλλο κάρβουνο για ότι παίρνουμε αυτοκίνητα πολύ καλύτερα σε τεχνολογίες και άρα είναι λογικό το κόστος, η κατασκευαστική εξέλιξη πάντα οδηγεί σε καλύτερα και φθηνότερα προϊόντα. Αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για άνοδο τιμών, μιλάμε για άλμα τιμών.

Επεξ/σία από newlynx
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Δηλ μου λέτε ότι αν μπορούσατε να διαθέσετε τα λεφτά που ζητούν θα μένατε με το 20ετιας....!!! Οκ πιστευτό. λολ

Αν εννοείς να δώσω ένα αυτοκίνητο 240 ίππων για να πάρω ένα 90 να μου λείπει προφανώς, το ένα εξ ορισμού είναι αμάξι και κάνεις παραχωρήσεις ως προς την κατανάλωση, και το άλλο απλά κουβάς όπως το βλέπει προφανώς ο καθένας

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οχι, απλά λέμε οτι έχουν πάρει σχεδόν 35% παραπάνω, και οτι με 25.000 ευρώ παίρνεις Yaris.

 

Αγόρασα το 2020 jeep Renegade 1.6d me 22.000. Τώρα το 1.5 mildHybrid έχει 28.500 βενζίνη + αλλα 680 το χρώμα. .Δηλαδή 7.000,00 παραπάνω για ενα σύστημα Hybdrid.... 22.000 όντως παίρνεις yaris. Χωρίς να είναι άσχημο, αλλά άλλη κατηγορία....

 

Επεξ/σία από @pnea1973
  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποια στιγμή θα αναγκαστείτε να αλλάξετε και λόγω έλλειψης ανταλλακτικών αλλά και λόγω ηλεκτρικών κουβάδων που έρχονται. Εκεί τι θα λέτε? Γουστάρω 240 ίππους που με τα χρόνια που έχουν περάσει έχουν γίνει 180 μουλάρια?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Δηλ μου λέτε ότι αν μπορούσατε να διαθέσετε τα λεφτά που ζητούν θα μένατε με το 20ετιας....!!! Οκ πιστευτό. λολ

Δεν είναι μόνο αν έχουμε τα λεφτά ή όχι, είναι θέμα νοοτροπίας. Εγώ ας πούμε δε συγκινούμαι τόσο με το να μυρίζει "καινουργίλα", ούτε έχω τόσο καημό για το τι του έκανε ο προηγούμενος, ίσως επειδή πάντα είχα αξιόπιστα αυτοκίνητα που δε χαμπάριαζαν. Αν μιλούσαμε για πιο πρόσφατα που βγάζουν εύκολα προβλήματα θα με ενδιέφερε περισσότερο.

Το εικοσαετίας από μόνο του δε λέει πολλά πάντως. Εξαρτάται και απ' το μοντέλο. Δεν είναι όλα για πρέσα.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 minutes ago, newlynx said:
Επίσης, όχι άλλο κάρβουνο για ότι παίρνουμε αυτοκίνητα πολύ καλύτερα σε τεχνολογίες και άρα είναι λογικό το κόστος, η κατασκευαστική εξέλιξη πάντα οδηγεί σε καλύτερα και φθηνότερα προϊόντα. Αυτή τη στιγμή δεν μιλάμε για άνοδο τιμών, μιλάμε για άλμα τιμών.

Το καταλαβαίνω αυτό που λες αλλά δεν είναι ακριβώς έτσι. Θα ίσχυε αυτό που λες αν τα αυτοκίνητα έμεναν στα ίδια χαρακτηριστικά. Να ξεκινήσουμε από το μέγεθος. Ένα Yaris του 99 ήταν 3,615 μ και ζύγιζε κάτω από 900 κιλά. Το τελευταίο μοντέλο είναι 3,940 και ζυγίζει 1100 κιλά. Όλες οι διαστάσεις έχουν ανεβεί μια κατηγορία η και περισσότερο. 
 

Επίσης έχουν  αλλάξει και οι απαιτήσεις των καταναλωτών  και η νομοθεσία. Θα έπαιρνες πχ αμάξι με χειροκίνητα παράθυρα η χειροκίνητες κλειδαριές; Μάλλον όχι. Να μην σου πω τα άπειρα ηλεκτρονικά για ασφάλεια και έλεγχο ρύπων που δεν τα βλέπεις αλλά απαιτούνται ουσιαστικά από την νομοθεσία για να μπορεί να πουληθεί ένα αυτοκίνητο καινούργιο. Το 99 το Yaris είχε μόνο ecu τώρα το καινούργιο έχει άπειρους υπολογιστές πάνω σε εξειδικευμένο δίκτυο επικοινωνίας can bus. Θέλεις αισθητική; Το accent του 2000 είχε 13αρες ατσάλινες ζάντες με τασια. Το i30 με τι ρόδες έρχεται; Θα κοιτούσες αυτοκίνητο με αυτές τις ρόδες σήμερα; Βαφή; Τα ίδια καμία σχέση το χρώμα πριν από χρόνια με τώρα. Το κόστος έγκρισης τύπου έχει επίσης εκτοξευτεί που δεν θα το δεις ποτέ. To κόστος  Περιβαλλοντικής διαχείρισης στην παραγωγή επίσης έχει εκτοξευθεί. 
Δεν σου δικαιολογώ την κατάσταση αλλά η αυτοκινητοβιομηχανία για τα αυτοκίνητα που αγοράζεις εσυ κι εγώ βασίζεται σε μεγάλο αριθμό πωλήσεων με μικρό κέρδος ανά μονάδα. Δεν είναι εύκολο να βγάλουν κέρδος. Δες πχ την τελευταία μάρκα που πάει για φούντο την seat που έχει οικονομίες κλίμακας της VW. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Δηλ μου λέτε ότι αν μπορούσατε να διαθέσετε τα λεφτά που ζητούν θα μένατε με το 20ετιας....!!! Οκ πιστευτό. λολ

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι;

Πέρα από ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα, τι ουσιαστικό έχει να μου προσφέρει ένα καινούργιο, εκτός από άγχος για το πότε θα με αφήσει;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, phanispal είπε

Εγώ να σε ρωτήσω κάτι;

Πέρα από ψιψιψίνια και κοκοκόψαρα, τι ουσιαστικό έχει να μου προσφέρει ένα καινούργιο, εκτός από άγχος για το πότε θα με αφήσει;

Οταν σου βγάλει βλάβη 1.000 ευρώ σε αυτοκίνητο που κοστίζει στην αγορά 3.000 ευρώ έλα πες μου ότι θα συνεχίσεις εσύ με το παλιό.  

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Οταν σου βγάλει βλάβη 1.000 ευρώ σε αυτοκίνητο που κοστίζει στην αγορά 3.000 ευρώ έλα πες μου ότι θα συνεχίσεις εσύ με το παλιό.  

2.000ευρω βλαβη μου εβγαλε golf mk5 (μεσος ορος τιμης πωλησης 5-6000ευρω) και αναγκαστικα θα θα πληρωσω. Τι αλλο να παρω καλυτερο με 7-8 χιλιαρικα; 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, SagoniasSlutRos είπε

2.000ευρω βλαβη μου εβγαλε golf mk5 (μεσος ορος τιμης πωλησης 5-6000ευρω) και αναγκαστικα θα θα πληρωσω. Τι αλλο να παρω καλυτερο με 7-8 χιλιαρικα; 

Αυτό λέω. Αν είχαμε τα χρήματα θα παίρναμε κάποιο καινούριο. Μην στρουθοκαμηλίζουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω το Carina e του 94. Κοντεύει το μισό μυρριο χλμ και ειλικρινά τα πράγματα που μου ζητάει είναι ελάχιστα. Αλλά συμφωνώ ότι είναι στην νοοτροπία του καθένα και τι ζητάει από ένα αμάξι. Εγώ θέλω να με πηγαίνει από το Α στο Β και το κάνει άνετα. Τρίζουν τα πλαστικά του στο εσωτερικό μετά από 30 χρόνια, τσιμπάει λίγο σε λάδι αλλά δεν περνάει καν σαν ιδέα από το μυαλό μου να χρεωθώ δάνεια για να το αλλάξω. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dtk-386 είπε

Αυτό λέω. Αν είχαμε τα χρήματα θα παίρναμε κάποιο καινούριο. Μην στρουθοκαμηλίζουμε.

Καλα χαιρω πολυ, αν ειχα τα χρηματα καθε 3-4 χρονια θα αλλαζα αμαξι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, SagoniasSlutRos είπε

Καλα χαιρω πολυ, αν ειχα τα χρηματα καθε 3-4 χρονια θα αλλαζα αμαξι.

Χαίρω πολύ αλλά εδώ μέσα αλλά διαβάζουμε. Περί ανωτερότητας παλαιών κτλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...