Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 minutes ago, liakinen said:

Αν έχεις οικογένεια και έναν μισθό χαμηλό εκεί υπάρχει μεγάλο πρόβλημα στην χώρα μας. Ίσως αν ζεις επαρχία - χωριό τότε υπάρχει ελπίδα. 

εκει κανεις το σκατο παξιμαδι και πας εξω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/10/2023 στις 4:39 ΠΜ, Arkin είπε

Φετος υπολογιζουν 140000 αμαξια νεα μεχρι τελος του χρονου. Στα 10 εκατομμυρια ειναι 1.4% το 2.3% ειναι για τα 6 εκατομμυρια οδηγους που εβαλα. Διαβαστε πιο πανω. Οχι απλα δεν ειναι 2.3% αλλα ειναι στη μεση του 2.3% αν βαλουμε ολο τον πληθυσμο και την αναλογια. Υπαρχει μαυρο χρημα αλλα εχει αρχισει να τελειωνει και αυτο. 

Πολυ ομορφα τα λες. Υπαρχει μια αυξηση 50% γενικα στα παντα απο ψωμι μεχρι καυσιμα μεχρι αυτοκινητα μεχρι ενοικια μεχρι σπιτια. 50% ειναι τεραστιο ποσο. Και στο ρευμα 50% πανω και παντου. Αντε ο κοσμος που το 80% περνει 700 ευρω ολο αυτο? Το μελλον θα δειξει παντως παιζει πολυ πεινα σε ενα πολυ μεγαλο ποσοστο του πληθυσμου το οποιο εχει αμαξι 20ετιας και δεν βγαινει σε ταβερνες και καφετεριες. Το κρατος σφυριζει κλεφτικα προφανως δεν τους νοιαζει αλλα να δουμε μεχρι που θα παει ολο αυτο. Ο ανθρωπος δεν θελει απλα να επιβιωνει θελει να ζει.

Ισχύει για την ακρίβεια, αυτα θα τα καταλάβεις απο οικογένειες που υπάρχει εύρος εξόδων,( δραστηριότητες, σχολικά, νοικι(καηκες),. συντήρηση 2 αυτοκινήτων -καυσιμα.ακριβα και ειδικα σε μεγάλες πόλεις, συν ακρίβεια μάρκετ κλπ..)δυο μισθοί τύπου 2200 σύνολο εξανεμίζονται εύκολα με δύο παιδιά (χωρίς νοίκι), τωρα αν προσθέσεις 500 ευρώ ή 400 δοση για ενα τύπου πεζό SUV, τότε ή θα δυσκολευτεί κανείς ή θα κάνει υπομονή. Εξαίρεση κάποιοι έχοντες/λαμβάνοντες νοίκι/τους πληρώνει η γριά τη δόση/ασχολουμενοι με τουρισμό ή αλλοι έχοντες..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 hours ago, liakinen said:

Εγώ δεν μπαίνω σε τέτοια "βαθιά" θέματα. Αυτά που γράφω είναι "απλοϊκά". Είχε 12000€ κάτι και τώρα έχει 20000€. Η ζωή έγινε ακριβότερη, βγήκαν τα ηλεκτρικά, θα έρθει το Euro 7, πόλεμοι, ένας ρινόκερος έκλασε στην Αφρική κτλ τα αφήνω στην άκρη (Όχι ότι δεν επηρεάζουν). 

Είχα στο χέρι μισθό 1000€ πχ και τώρα έχω πάλι 1000€. Ακόμα και να μην ίσχυαν τα παραπάνω και να ήταν στην πρότερη κατάσταση δεν θα έδινα λεφτά για αγορά καινούργιου αυτοκινήτου με τις τιμές αυτές. Είναι θέμα χαρακτήρα και ας έχω χρήματα στην άκρη.

Ουσιαστικά τα 1000ε που έπερνές και συνεχίζεις να παίρνεις έχουν χάσει την αξία τους. Δεν αντιστοιχούν τα 1000ε του τότε με τα 1000ε του σήμερα. 

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Black Demis είπε

εκει κανεις το σκατο παξιμαδι και πας εξω

Aυτό προυποθέτει ένα πακέτο γύρω στα 30 χιλιάρικα στην άκρη για μόνιμη εγκατάσταση με οικογένεια στο εξωτερικό, και πάλι το όποια αποτέλεσμα είναι αμφίβολο, μόνο αν υπάρχουν (πτυχία) προσόντα όπου πληρώνονται αναλόγως καλύτερα από ότι εδώ, το να σκέφτεται στα σοβαρά κάποιος να πάει στο Μόναχο και να κάνει τον delivery για να ζήσει απλά δεν παίζει, το γράφω έχοντας παράδειγμα συγγενικό όπου ξεπούλησαν οι άνθρωποι ότι μπορούσαν και είναι σε χώρα της ΕΕ κάνοντας εργασίες low skill, με αποτέλεσμα να χρειάζονται επιχορήγηση από γονείς στην Ελλάδα δυστυχώς...

        Πλέον το κόστος ζωής γενικά και όχι μόνο στα αυτοκίνητα είναι τέτοιο όπου αναγκαστικά κάποιοι θα πρέπει συνειδητά να μείνουν άκληροι δυστυχώς στην πραγματική ζωή ούτε όλα γίνονται, ούτε κανείς δεν χάνεται και λοιπές ανοησίες όπως γονείς γαλουχούν τα παιδιά τους, αλλά αντίθετα είναι γεμάτη από αδιέξοδα χωρίς επιλογές

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, Zulualert said:

Aυτό προυποθέτει ένα πακέτο γύρω στα 30 χιλιάρικα στην άκρη για μόνιμη εγκατάσταση με οικογένεια στο εξωτερικό, και πάλι το όποια αποτέλεσμα είναι αμφίβολο, μόνο αν υπάρχουν (πτυχία) προσόντα όπου πληρώνονται αναλόγως καλύτερα από ότι εδώ, το να σκέφτεται στα σοβαρά κάποιος να πάει στο Μόναχο και να κάνει τον delivery για να ζήσει απλά δεν παίζει, το γράφω έχοντας παράδειγμα συγγενικό όπου ξεπούλησαν οι άνθρωποι ότι μπορούσαν και είναι σε χώρα της ΕΕ κάνοντας εργασίες low skill, με αποτέλεσμα να χρειάζονται επιχορήγηση από γονείς στην Ελλάδα δυστυχώς...

        Πλέον το κόστος ζωής γενικά και όχι μόνο στα αυτοκίνητα είναι τέτοιο όπου αναγκαστικά κάποιοι θα πρέπει συνειδητά να μείνουν άκληροι δυστυχώς στην πραγματική ζωή ούτε όλα γίνονται, ούτε κανείς δεν χάνεται και λοιπές ανοησίες όπως γονείς γαλουχούν τα παιδιά τους, αλλά αντίθετα είναι γεμάτη από αδιέξοδα χωρίς επιλογές

Προφανος αν δεν κάποιο πτυχίο δεν πας, αντε αν έχεις βέβαια προσόντα και το μυαλό και χέρι κόβουν ότι και να τους δώσεις θα βρεις άκρη αλλά ποιο δύσκολα. Αλλά αν δεν υπάρχουν ούτε προσόντα ούτε πτυχία ούτε προϋπηρεσία σε κάτι που θα χρειαστεί στους εργοδότες έξω τότε απλά δεν πας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 14/8/2023 στις 12:54 ΜΜ, dtk-386 είπε

Έχω παραγγείλει Hyundai i30, είμαι στους 8 μήνες αναμονή με κλειδωμένη τιμή.

Aν μπορεις ακυρωσε το οσο προλαβαινεις!!! Μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που το πηρα

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Aν μπορεις ακυρωσε το οσο προλαβαινεις!!! Μετανιωνω την ωρα και τη στιγμη που το πηρα

μπορείς και να το πουλήσεις κοψοχρονιά στο φίλο . Έτσι και εσύ το ξεφορτώνεσαι αλλά και το παλικάρι παίρνει στο μπαμ αμάξι (και φθηνότερα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

μπορείς και να το πουλήσεις κοψοχρονιά στο φίλο . Έτσι και εσύ το ξεφορτώνεσαι αλλά και το παλικάρι παίρνει στο μπαμ αμάξι (και φθηνότερα)

Με τα 1000 μου δινει 16 χιλιαρικα και το παιρνει i30 distinctive 1500cc  του 21  με full led φαναρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Με τα 1000 μου δινει 16 χιλιαρικα και το παιρνει i30 distinctive 1500cc  του 21  με full led φαναρια.

Γιατί έτσι;Είναι το απλό με τα 110 άλογα; Τι πρόβλημα αντιμετώπισες, ή τι δε σου άρεσε στο αμάξι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
49 λεπτά πριν, kostaras76 είπε

Γιατί έτσι;Είναι το απλό με τα 110 άλογα; Τι πρόβλημα αντιμετώπισες, ή τι δε σου άρεσε στο αμάξι;

Ναι αυτο ,τι προβληματα εννοεις!

 

Στους πρωτους μηνες ξεβιδωθηκε η αεροτομη ,ευτυχως το πηρα  πρεφα εγκαιρα και την εσφιξα γτ θα την εψαχνα.

Απο τον πρωτο καιρο ακουγα ενα μεταλλικο ηχο απο το μοτερ . Στο πρωτο σερβις τους το λεω ,τραβανε βιντεο  και περιμενα ποτε θα με ενημερωσουν.

Στο ενδιαμεσο ξεκινησα να ακουω τριξιμο καπου κοντα στην αντιστρεπτικη οπως το καταλαβαινα. Να μην στα πολυλογω το αμαξι το εχω παει ποσες φορες μου εχουν αλλαξει ,ωστηρια ,βαλβιδες μεταβλητου ,γραναζι μεταβλητου και τοπ μαουντ και δεν εχουν διορθωσει τπτ. 

Για αντικατασταση οποτε τα αφηνω στο σερβις της αντιπροσωπιας αφου περιμενω πρωτα μηνες για να εχουν αμαξι διαθεσιμο και να ερθουν τα αναταλλακτικα μου δινου κατι σαπια atos και i10. Το ενα ειχε και κατι πεταμενα τσιγαρα μεσα. 

Και το αποκορυφωμα παω να φυγω για τη δουλεια χθες και οπως κοβω ολο το τιμονι ακουω ενα γρρρρ.

 

Τον παιρνω  κλαρινο και σημερ πρωι οπως πηγαινα αθηνα λεω θα περασω απο την αντιπροσωπια να τους παρει και να τους σηκωσει 

Μου λεει ο ενας ο μηχανικος αλλαγη ρουλεμαν τιμονιου. Σε 2 χρονων αμαξι ετσι.

Φωναζω αυτον που εχει την αντιπροσωπια και του λεω ,εχω το αμαξι 2 χρονια και εχει βγαλει 3 προβληματα, το παω το φερνω και αντι να τα διορθωνετε μου βγαζει και αλλα. Μου λενε οτι για να βρουν και να διορθωσουν το προβλημα με τον ηχο στον κινητηρα θα πρεπει το αμαξι να μεινει μεσα τουλαχιστον 2 μηνες. 

Τους λεω οκ ,εχεις αμαξι ανταξιο να μου δωσεις? 

Μου λεει εχω ενα getz. Του λεω εισαι σοβαρος? πηρα καινουριο μαξι για να πηγαινοερχομαι αθηνα με το χαρχαλο το getz που εχετε? 

Και ποια ηταν η απαντηση? 

Μπορουμε λεει να ζητησουμε αυτοκινητο αντικαταστασης αναλογο μς το δικο σου αλλα θα πρεπει να πληρωνεις 5 ευρω τη μερα!!

Εστειλα mail στη hyundai πριν λιγο και εριξα πολυ κραξιμο!

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, akoinonitos είπε

Ναι αυτο ,τι προβληματα εννοεις!

 

Στους πρωτους μηνες ξεβιδωθηκε η αεροτομη ,ευτυχως το πηρα  πρεφα εγκαιρα και την εσφιξα γτ θα την εψαχνα.

Απο τον πρωτο καιρο ακουγα ενα μεταλλικο ηχο απο το μοτερ . Στο πρωτο σερβις τους το λεω ,τραβανε βιντεο  και περιμενα ποτε θα με ενημερωσουν.

Στο ενδιαμεσο ξεκινησα να ακουω τριξιμο καπου κοντα στην αντιστρεπτικη οπως το καταλαβαινα. Να μην στα πολυλογω το αμαξι το εχω παει ποσες φορες μου εχουμ αλλαξει ,ωστηρια ,βαλβιδες μεταβλητου ,γραναζι μεταβλητου και τοπ μαουντ και δεν εχουν διορθωσει τπτ. 

Για αντικατασταση οποτε τα αφηνω στο σερβις της αντιπροσωπιας αφου περιμενω πρωτα μηνες για να εχουν αμαξι διαθεσιμο και να ερθουν τα αναταλλακτικα μου δινου κατσι σαπια atos και i10. Το ενα ειχε και κατι πεταμενα τσιγαρα μεσα. 

Και το αποκορυφωμα παω να φυγω για τη δουλεια χθες και οπως κοβω ολο το τιμονι ακουω ενα γρρρρ.

 

Τον παιρνω  κλαρινο και σημερ πρωι οπως πηγαινα αθηνα λεω θα περασω απο την αντιπροσωπια να τους παρει και να τους σηκωσει 

Μου λεει ο ενας ο μηχανικος αλλαγη ρουλεμαν τιμονιου. Σε 2 χρονων αμαξι ετσι.

Φωναζω αυτον που εχει την αντιπροσωπια και του λεω ,εχω το αμαξι 2 χρονια και εχει βγαλει 3 προβληματα, το παω το φερνω και αντι να τα διορθωνετε μου βγαζει και αλλα. Μου λενε οτι για να βρουν και να διορθωσουν το προβλημα με τον ηχο στον κινητηρα θα πρεπει το αμαξι να μεινει μεσα τουλαχιστον 2 μηνες. 

Τους λεω οκ ,εχεις αμαξι ανταξιο να μου δωσεις? 

Μου λεει εχω ενα getz. Του λεω εισαι σοβαρος? πηρα καινουριο μαξι για να πηγαινοερχομαι αθηνα με το χαρχαλο το getz που εχετε? 

Και ποια ηταν η απαντηση? 

Μπορουμε λεει να ζητησουμε αυτοκινητο αντικαταστασης αναλογο μς το δικο σου αλλα θα πρεπει να πληρωνεις 5 ευρω τη μερα!!

Εστειλα mail στη hyundai πριν λιγο και εριξα πολυ κραξιμο!

τα hyundai π ερχονται εδω νομιζω φτιαχνονται τουρκια(αυτο που εχει ο πατερας μου τουρκιας ειναι) και πολωνια επισης
πηραν τιμες πολυ πανω και ριξαν την ποιοτητα με τα χρονια δυστυχως
οπως και ολα τα αυτοκινητα  - μοτο  και κυριως οι ναυαρχιδες toyota honda  Κλπ!


ΥΓ βλεπεις book service τα χαλια τους 0.5 λιτρο ανα 1000χλμ γραφουν αποδεκτο
καποτε στα 10.000 δεν εκαιγαν σταγονα τα αυτοκινητα
ειναι σιγουρα λιγο πικρα να δινεις τοσα χρηματα και να ψιλο τρεχεις εστω και για μικρα θεματακια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, stel106 είπε

τα hyundai π ερχονται εδω νομιζω φτιαχνονται τουρκια(αυτο που εχει ο πατερας μου τουρκιας ειναι) και πολωνια επισης
πηραν τιμες πολυ πανω και ριξαν την ποιοτητα με τα χρονια δυστυχως
οπως και ολα τα αυτοκινητα  - μοτο  και κυριως οι ναυαρχιδες toyota honda  Κλπ!


ΥΓ βλεπεις book service τα χαλια τους 0.5 λιτρο ανα 1000χλμ γραφουν αποδεκτο
καποτε στα 10.000 δεν εκαιγαν σταγονα τα αυτοκινητα
ειναι σιγουρα λιγο πικρα να δινεις τοσα χρηματα και να ψιλο τρεχεις εστω και για μικρα θεματακια

Τα τελευταια ερχονται απο το εργοστασιο της Τσεχιας.  Επειδη εχω φαει ωρες στο service εχω δει καινουρια tucson με κατεβασμενο μοτερ ,i30 να ειναι με καταβασμενη μηχανη για βδομαδες. Την ημερα που πηγα και μου αλλαξαν τοπ μαουντ ηρθε ενας με ενα i30  σαν το δικο μου αγορασμενο τον αυγουστο. Ηρθε δειλα δειλα στο παραθυρο οταν εφευγα και μου λει σου εχει βγει καλο? 

Του λεω για να με βλεπεις εδω μαντεψε. Αυτουνου οταν το αμαξι ηταν κρυο και πηγαινε να ξεκινησει εκανε ενα θορυβο και εσβηνε. 

 

Και οι αντιπροσωπιες στην ελλαδα που διαβαζω τωρα πολυ κραξιμο ,δεν βρισκουν τπτ απο προβληματα ,διαβαζω να εχουν  ιδια προβληματα με το δικο μου και να τους αλλαζουν εντελως αλλα πραγματα και να συνεχιζουν να εχουν το προβλημα.

 

Γιαυτο λεω στο φιλο πιο πανω αν μπορει να το ακυρωσει. Σαν αμαξι γενικα δεν ειναι κακο αν και απο ποιοτητα δεν λεει και πολλα αλλα για την τιμη του ειναι αποδεκτο. Εγω το πηρα πριν ακριβυνει που ειχε πολυ καλη τιμη με την εκπτωση.

Αλλα πραγματικα καλυτερα να ειχα δωσει παραπανω λεφτα και να ειχα γλυτωσει ολη αυτη την ταλαιπωρια  

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 minutes ago, stel106 said:

τα hyundai π ερχονται εδω νομιζω φτιαχνονται τουρκια(αυτο που εχει ο πατερας μου τουρκιας ειναι) και πολωνια επισης
πηραν τιμες πολυ πανω και ριξαν την ποιοτητα με τα χρονια δυστυχως
οπως και ολα τα αυτοκινητα  - μοτο  και κυριως οι ναυαρχιδες toyota honda  Κλπ!


ΥΓ βλεπεις book service τα χαλια τους 0.5 λιτρο ανα 1000χλμ γραφουν αποδεκτο
καποτε στα 10.000 δεν εκαιγαν σταγονα τα αυτοκινητα
ειναι σιγουρα λιγο πικρα να δινεις τοσα χρηματα και να ψιλο τρεχεις εστω και για μικρα θεματακια

εμεις στην οικογενια τσιμπήσαμε κινεζο τωρα να δουμε πως παει (mg) μεχρι τωρα super

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το αυτοκίνητο που έπαιρνες το 2005  με 20,000 ευρώ δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με ένα σημερινό στην ίδια τιμή. Να δούμε πόσα 2020 μοντέλα θα κυκλοφορούν το 2035-40....

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 minutes ago, Klausx said:

Το αυτοκίνητο που έπαιρνες το 2005  με 20,000 ευρώ δεν έχει καμία σχέση ποιοτικά με ένα σημερινό στην ίδια τιμή. Να δούμε πόσα 2020 μοντέλα θα κυκλοφορούν το 2035-40....

αν ειχε και την ίδια ποιότητα (εσωτερικά) θα κοστιζε 40,000 μην ξεχνάς ποσα μα ποσα συστήματα ασφάλειας κλπ έχουν μπει επάνω (μηλαμε για εξωπραγματικά νούμερα και τεχνολογίες πολλά απο αυτα ειναι και υποχρεωτικά για να περάσει πρότυπα euro

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...