Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 15/8/2023 στις 4:03 ΜΜ, ObeyWario! είπε

Peugeot 208 αρχική τιμή   3/2020 13.580E vs  8/2023 18.900E

 

Στις 15/8/2023 στις 10:48 ΜΜ, Varnavas89 είπε

Τραγικοτατο!

16.700  πήρα τότε το 208 2019 1.5 Diesel σε πληρη έκδοση allure  (προηγούμενο μοντέλο με τον καινούριο κινητήρα) με απόσυρση peugeot 

Σε τιμές που κοιτούσα μέχρι πρόσφατα είχε κοντά στα 25000 δηλαδή 10 χιλιάρικα καπελο .   Και μάλιστα το σκεφτόμουν τότε να πάω σε diesel η να πάρω Toyota yaris σε έκδοση active με 13500 που είχε τότε .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 hours ago, xphobus said:

 

16.700  πήρα τότε το 208 2019 1.5 Diesel σε πληρη έκδοση allure  (προηγούμενο μοντέλο με τον καινούριο κινητήρα) με απόσυρση peugeot 

Σε τιμές που κοιτούσα μέχρι πρόσφατα είχε κοντά στα 25000 δηλαδή 10 χιλιάρικα καπελο .   Και μάλιστα το σκεφτόμουν τότε να πάω σε diesel η να πάρω Toyota yaris σε έκδοση active με 13500 που είχε τότε .

και κατι άκουσα 2024 καποια στηγμη έρχεται μια ακομη αύξηση 3 με 5 ανάλογα με την έκδοση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 ώρες πριν, xphobus είπε

 

16.700  πήρα τότε το 208 2019 1.5 Diesel σε πληρη έκδοση allure  (προηγούμενο μοντέλο με τον καινούριο κινητήρα) με απόσυρση peugeot 

Σε τιμές που κοιτούσα μέχρι πρόσφατα είχε κοντά στα 25000 δηλαδή 10 χιλιάρικα καπελο .   Και μάλιστα το σκεφτόμουν τότε να πάω σε diesel η να πάρω Toyota yaris σε έκδοση active με 13500 που είχε τότε .

Πλέον θα ειναι η μεγάλη αγορά της ζωής μας ενα νέο αμάξι, αντι σπιτιού παλιότερα..μιλαω για κοινούς θνητούς με 2 μισθούς. Εκτός αν πέσουν στο μέλλον 

Επεξ/σία από Varnavas89
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Varnavas89 said:

Πλέον θα ειναι η μεγάλη αγορά της ζωής μας ενα νέο αμάξι, αντι σπιτιού παλιότερα..μιλαω για κοινούς θνητούς με 2 μισθούς. Εκτός αν πέσουν στο μέλλον 

Για να ειμαστε στο ιδιο επιπεδο με πριν 15 χρονια πρεπει βασικος μισθος να θεωρειται τα 1200 ( καθαρα)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, gbras είπε

Για να ειμαστε στο ιδιο επιπεδο με πριν 15 χρονια πρεπει βασικος μισθος να θεωρειται τα 1200 ( καθαρα)...

Καλά είπες , με 1200 βασικό , εγω ας πούμε θα έφτανα 1500 καθαρα στο δημόσιο (πε) (όνειρο θ. νυκτός) ..ετσι ναι θα έπαιρνα αύριο ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Varnavas89 said:

Καλά είπες , με 1200 βασικό , εγω ας πούμε θα έφτανα 1500 καθαρα στο δημόσιο (πε) (όνειρο θ. νυκτός) ..ετσι ναι θα έπαιρνα αύριο ;)

Αν δεν εχεις οικογενεια και χαμηλο η καθολου ενοικιο τοτε ναι θα ηταν εφικτο.

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gbras είπε

Αν δεν εχεις οικογενεια και χαμηλο η καθολου ενοικιο τοτε ναι θα ηταν εφικτο.

Ενοίκιο δεν έχω, έχω σπίτι δικο μου ευτυχώς, αλλα εχω τρία τέκνα οπότε έχοντας κάτι χρωστουμενα ψιλολογια, μολις τα τελειώσω θα προχωρήσω ;) Αρκει μην εχει φτασει σε 1μιση 2 χρονια το duster βασική έκδοση 35000! 😑

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, Varnavas89 είπε

Πλέον θα ειναι η μεγάλη αγορά της ζωής μας ενα νέο αμάξι, αντι σπιτιού παλιότερα..μιλαω για κοινούς θνητούς με 2 μισθούς. Εκτός αν πέσουν στο μέλλον 

Οι "κοινοί θνητοί" μπορούν να αγοράσουν και μεταχειρισμένο να κάνουν τη δουλειά τους.

Δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα το νέο αυτοκίνητο, πολυτέλεια είναι.

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Narayan said:

Οι "κοινοί θνητοί" μπορούν να αγοράσουν και μεταχειρισμένο να κάνουν τη δουλειά τους.

Δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα το νέο αυτοκίνητο, πολυτέλεια είναι.

Πες τα με την πλέμπα που θέλει και αυτοκίνητο. 

Ούτως ή άλλως έχουμε και τα ΜΜΜ που είναι υπερσύγχρονα, με άψογη κάλυψη και συχνά δρομολόγια. 

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, dtk-386 είπε

Πλάκα κάνεις έτσι;

Σοβαρότατα ομιλώ.

Όποιος έχει ανάγκη από αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις του, μπορεί είτε να αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο είτε μεταχειρισμένο.

Αν όλοι αγοράζουν καινούρια με τις τιμές να ανεβαίνουν με τους τρέχοντες ρυθμούς, μάντεψε τι, οι κατασκευαστές απλά θα συνεχίζουν να ανεβάζουν τις τιμές όσο υπάρχουν αγοραστές που πληρώνουν όσο-όσο και θα γίνουν ακόμα πιο δυσπρόσιτα. Χώρια που με το που βγαίνεις από το πάρκινγκ της αντιπροσωπείας, το αμάξι έχει ήδη χάσει 20% της αξίας του και άλλο 10% μετά τον πρώτο χρόνο κατοχής.

Όποιος έχει τα λεφτά για να μην τον νοιάζουν τα παραπάνω, ας πάρει καινούριο κι ας περιμένει 6 μήνες και πάνω για την παράδοση. Όποιος δεν έχει λεφτά, ΙΜΗΟ θα ήταν οικονομικά ανεύθυνο να μην στραφεί προς την αγορά των μεταχειρισμένων.

Προσωπικά ενώ έχω την δυνατότητα να αγοράσω νέο αυτοκίνητο τώρα, δεν έχω λόγο να το κάνω, καθώς οδηγώ δύο αυτοκίνητα 20ετίας με σωστή συντήρηση και όσο πιο οικονομικό κι αν είναι ένα καινούριο αυτοκίνητο στην κατανάλωση, με τις τιμές που παίζουν δεν κάνει απόσβεση του κόστους αγοράς ούτε στην 10ετία!

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Narayan είπε

Οι "κοινοί θνητοί" μπορούν να αγοράσουν και μεταχειρισμένο να κάνουν τη δουλειά τους.

Δεν είναι ανθρώπινο δικαίωμα το νέο αυτοκίνητο, πολυτέλεια είναι.

Εγω κοινοι θνητοί εννοούσα αυτον που δεν θα δώσει  40+ . Εσύ εννοείς την πλεμπαρια όπως την έχει κανείς στο μυαλό του.. δεν μιλησα για ανθρώπινα δικαιώματα. Αλλα ας μείνουμε στο θεμα μην το κλείσουν και αυτό 

2 λεπτά πριν, Narayan είπε

Σοβαρότατα ομιλώ.

Όποιος έχει ανάγκη από αυτοκίνητο για τις μετακινήσεις του, μπορεί είτε να αγοράσει καινούριο αυτοκίνητο είτε μεταχειρισμένο.

Αν όλοι αγοράζουν καινούρια με τις τιμές να ανεβαίνουν με τους τρέχοντες ρυθμούς, μάντεψε τι, οι κατασκευαστές απλά θα συνεχίζουν να ανεβάζουν τις τιμές όσο υπάρχουν αγοραστές που πληρώνουν όσο-όσο και θα γίνουν ακόμα πιο δυσπρόσιτα. Χώρια που με το που βγαίνεις από το πάρκινγκ της αντιπροσωπείας, το αμάξι έχει ήδη χάσει 20% της αξίας του και άλλο 10% μετά τον πρώτο χρόνο κατοχής.

Όποιος έχει τα λεφτά για να μην τον νοιάζουν τα παραπάνω, ας πάρει καινούριο κι ας περιμένει 6 μήνες και πάνω για την παράδοση. Όποιος δεν έχει λεφτά, ΙΜΗΟ θα ήταν οικονομικά ανεύθυνο να μην στραφεί προς την αγορά των μεταχειρισμένων.

Προσωπικά ενώ έχω την δυνατότητα να αγοράσω νέο αυτοκίνητο τώρα, δεν έχω λόγο να το κάνω, καθώς οδηγώ δύο αυτοκίνητα 20ετίας με σωστή συντήρηση και όσο πιο οικονομικό κι αν είναι ένα καινούριο αυτοκίνητο στην κατανάλωση, με τις τιμές που παίζουν δεν κάνει απόσβεση του κόστους αγοράς ούτε στην 10ετία!

 

Εδω οκ καταλαβαίνω την σκεψη σου..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...