Προς το περιεχόμενο

Εκτόξευση τιμών καινούριων και μεταχειρισμένων αυτοκινήτων και δικύκλων


kostasgr78

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 hours ago, revolver1990 said:

Θέλω να αγοράσω νέο αμάξι και περιμένω. Όλοι λένε ότι οι τιμές θα πέσουν το φθινόπωρο αφού το inventory σιγά σιγά αυξάνεται και τα delivery times μειώνονται αλλά αν το δούμε ιστορικά οι τιμές δεν έχουν πέσει ποτέ πάνω από 5%.

Πιστεύω ότι η κατάσταση δεν θα αλλάξει δραματικά...ίσως να βλέπουμε κάποιες προσφορές σε ετοιμοπαράδοτα όπως τώρα στα 1000-2000 αλλά ως εκεί.

Πάμε τα επόμενα 3-4 χρόνια σε εξίσωση των τιμών των συμβατικών με τα ηλεκτρικά και με την αύξηση της βενζίνης αλλά και με την αύξηση των τιμών των κινητήρων εσωτερικής καύσης.

Το Mokka πχ το συμβατικό έκανε κάπου 19000 όταν πρωτοβγήκε το 2021 και τώρα είναι στα 25300. Το ηλεκτρικό αν δεν κάνω λάθος ήταν περίπου προ επιδότησης στα 36000 και έχει πάει 41000.

Προφανώς αυτοί που την έχουν πάθει περισσότερο είναι αυτοί που έκαναν παραγγελία πριν 6-8 μήνες και πληρώνουν τώρα +20%.

Προσωπικά πλέον ενώ σκεφτόμουν σοβαρά να πάω σε εσωτερικής καύσης με βλέπω να πληρώνω κάτι παραπάνω για νέο μοντέλο (2022+) ηλεκτρικό μιας και έχω δικό μου πάρκινγκ και γενικά δεν κάνω εύκολα αποστάσεις >200κμ.

Επίσης, θα αισθανόμουν επιεικώς χαζός αν πχ μου έλεγε κάποιος να αγοράσω τώρα ένα μοντέλο όπως πχ το Opel crossland που είναι ουσιαστικά μοντέλο του 2017 για 22300 όταν έκανε 16000 πριν 2 χρόνια + το ότι τα περισσότερα μοντέλα που κυκλοφορούν πλέον είχαν βγει πριν την πανδημία και έχουν φάει μικρά facelift.

Τημες στα συμβατικά δεν θα πέσουν θα φτάσουν κάποια στηγμη στα ηλεκτρικά η και θα καταργηθούν μικρές εκδώσεις τύπου ibiza, polo, swift, κλπ η και τα δύο

 

Τα ηλεκτρικά δεν παίζει να πέσουν, υπάρχουν ελπίδες μόνο αν έρθει ο Κινέζος (βλ byd), κατάσταση θα αλλάξει όταν και αν θα βγουν καινούργιες μπαταρίες που δεν βασίζονται σε ακριβά υλικά αλλά εδώ θα πέσει πολύ υπομονή

Οσο για της σκέψεις σου πολύ σωστές από την στηγμη που κάνεις αυτά τα χιλομετρα και έχεις δικό σου παρκινγ με τα χίλια πας

Χωρίς παρκινγ δεδομένη στηγμη ηλεκτρικό είναι απλά όμορφο παραμύθι (δλδ για 90% αυτών που μένουν στην πόλη)

Επεξ/σία από Black Demis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 971
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 12/8/2023 στις 7:40 ΜΜ, revolver1990 είπε

Το Mokka πχ το συμβατικό έκανε κάπου 19000 όταν πρωτοβγήκε το 2021 και τώρα είναι στα 25300. Το ηλεκτρικό αν δεν κάνω λάθος ήταν περίπου προ επιδότησης στα 36000 και έχει πάει 41000.

Προφανώς αυτοί που την έχουν πάθει περισσότερο είναι αυτοί που έκαναν παραγγελία πριν 6-8 μήνες και πληρώνουν τώρα +20%.

Ισχύει και σε άλλες εταιρίες αυτό το 20-25% αύξηση στη τριετία. Βλέπω αγγελίες μεταχειρισμένα 2-3 ετών που παίζει να τα είχαν αγοράσει φτηνότερα αποτι τα πουλάνε

Αυτοί που έχουν κάνει παραγγελία δεν έχουν κλειδώσει τη τιμή αγοράς;Γιατί να πληρώσουν +20%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/8/2023 στις 11:33 ΠΜ, korakios είπε
  Απόκρυψη περιεχομένων

 

Δυστυχώς ολο και χειρότερα βλέπω θα πηγαίνει , γιατι θα βγούν και οι προδιαγραφές euro7.. Renault Austral και σου λεει 35000+... Dacia βαστα γερά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Ισχύει και σε άλλες εταιρίες αυτό το 20-25% αύξηση στη τριετία. Βλέπω αγγελίες μεταχειρισμένα 2-3 ετών που παίζει να τα είχαν αγοράσει φτηνότερα αποτι τα πουλάνε

Αυτοί που έχουν κάνει παραγγελία δεν έχουν κλειδώσει τη τιμή αγοράς;Γιατί να πληρώσουν +20%

Δεν επιτρέπουν σε πολλούς να κλειδώσουν τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, revolver1990 είπε

Δεν επιτρέπουν σε πολλούς να κλειδώσουν τιμή.

Με το πολλούς εννοείς πελάτες; Μου φαίνεται περίεργο το να παραγγέλνω κάτι και να μου πουν μετά ξέρεις κοστίζει παραπάνω τελικά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, ObeyWario! είπε

Με το πολλούς εννοείς πελάτες; Μου φαίνεται περίεργο το να παραγγέλνω κάτι και να μου πουν μετά ξέρεις κοστίζει παραπάνω τελικά

Πήγαινε παράγγειλε Toyota να το δεις να συμβαίνει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, tarantules είπε

Αφού υπάρχουν κορόϊδα που το δέχονται καλά τους κάνουν

Δεν είναι θέμα κορόιδου, αλλά έτσι δουλεύει η αγορά τώρα, καθώς οι τιμές στις πρώτες ύλες αλλάζουν συνέχεια. Συνήθως κλειδώνουν τιμές για αυτοκίνητα που θα είναι σχετικά ετοιμοπαράδοτα (1-2 μήνες μαξ). Εκεί ξέρουν ότι δε πρόκειται να αλλάξει κάτι δραματικό στη τιμή του αυτοκινήτου. Συμφωνώ πάντως ότι όσο ο κόσμος συμφωνεί σε ανοιχτές τιμές, τόσο θα συνεχίζει αυτό το τροπάριο….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ObeyWario! είπε

Με το πολλούς εννοείς πελάτες; Μου φαίνεται περίεργο το να παραγγέλνω κάτι και να μου πουν μετά ξέρεις κοστίζει παραπάνω τελικά

Σου φαίνεται περίεργο αλλά δυστυχώς υπάρχει σε αρκετές εταιρίες. Παραγγέλνεις, βάζεις προκαταβολή και στην πράξη δεν έχεις κλείσει απολύτως τίποτα. Ούτε χρόνο παράδοσης ούτε καν τιμή.

Και αν χαλαστείς πχ από την καθυστέρηση και πας να τους "ταρακουνήσεις" δεν χλωμιάζουν καθόλου να σου επιστρέψουν και την προκαταβολή αφού πίσω από σένα περιμένουν πολλοί να πάρουν σειρά για το (ίσως διαφορετικού configuration) όχημα που εσύ παρήγγειλες.

Εντωμεταξύ είναι ιδιαίτερα ενδιαφέρον που ο ίδιος άνθρωπος μπορεί να κάνει φασαρία (από insomnia μέχρι συνήγορο του καταναλωτή) και να απειλεί θεούς και δαίμονες για τη βάση κινητού που παρήγγειλε και κάνει 10€, αν αυτή καθυστερήσει 1 μέρα ή του έρθει χρέωση για 10,01€ (και καλά κάνει) αλλά μια χαρά δίνει παραγγελία για 30-40k "στάζει" προκαταβολή και μετά κάθεται και περιμένει για "όταν, αν και όσο έρθει"

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ως πρώτη επιλογή τα hybrid της Toyota, αλλά δεν μπόρεσα να δεχτώ τις συνεχόμενες αυξήσεις σε συνδυασμό με τον τεράστιο χρόνο αναμονής και την ανοιχτή τιμή.  Ίσως αν ζούσαμε σε κάποια χώρα της κεντρικής-βόρειας Ευρώπης, με μισθούς πολλαπλάσιους των δικών μας, να μην με ενδιέφερε καν... αλλά είμαστε στην Ελλάδα 2.0

Τελικά παρήγγειλα το Citroen C3 Aircross βενζίνη κλειστή τιμή στα 20 χιλ. (προσφορά Αυγούστου) και παράδοση εντός 3 μηνών. Σε κάποια χρώματα υπάρχει και ετοιμοπαράδοτο.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, TomCollins είπε

Είχα ως πρώτη επιλογή τα hybrid της Toyota, αλλά δεν μπόρεσα να δεχτώ τις συνεχόμενες αυξήσεις σε συνδυασμό με τον τεράστιο χρόνο αναμονής και την ανοιχτή τιμή.  Ίσως αν ζούσαμε σε κάποια χώρα της κεντρικής-βόρειας Ευρώπης, με μισθούς πολλαπλάσιους των δικών μας, να μην με ενδιέφερε καν... αλλά είμαστε στην Ελλάδα 2.0

Τελικά παρήγγειλα το Citroen C3 Aircross βενζίνη κλειστή τιμή στα 20 χιλ. (προσφορά Αυγούστου) και παράδοση εντός 3 μηνών. Σε κάποια χρώματα υπάρχει και ετοιμοπαράδοτο.

Είναι σαν να λες "δεν μου κάθεται η κοπέλα που είχα μπανίσει στην παραλία, οπότε αναγκάστηκα και βγήκα ραντεβού με άνδρα".

😁

Καμμία σχέση το ένα αμάξι με το άλλο.

  • Confused 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 minutes ago, Narayan said:

Είναι σαν να λες "δεν μου κάθεται η κοπέλα που είχα μπανίσει στην παραλία, οπότε αναγκάστηκα και βγήκα ραντεβού με άνδρα".

😁

Καμμία σχέση το ένα αμάξι με το άλλο.

Καμια σχεση αλλα την ιδια αναγκη σου καλυπτουν.. να πας απο το σημειο Α στο σημειο Β..

Δεν ξερω αν θα το εκανα εγω αυτο ( για αυτο και δεν παιρνω την αποφαση να παρω καποιο αμαξι επειδη εχω φαει ξενερα) αλλα στο τελος της ημερας αν εχεις αναγκες που τρεχουν συμβιβαζεσαι και με ενα μεταφορικο.. (αρκει να το καβαλας εσυ και οχι αυτο εσενα 😜 )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Narayan είπε

Είναι σαν να λες "δεν μου κάθεται η κοπέλα που είχα μπανίσει στην παραλία, οπότε αναγκάστηκα και βγήκα ραντεβού με άνδρα".

😁

Καμμία σχέση το ένα αμάξι με το άλλο.

Ατυχές παράδειγμα θεωρώ, αλλά μπορείς να το αναλύσεις λίγο σε παρακαλώ;

Να πάρουμε τις βασικές εκδόσεις;

Καμία σχέση π.χ. το Yaris Cross Hybrid Active (23.230€) με το C3 Aircross Feel Pack (19.900€);

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

46 λεπτά πριν, thanasis00 είπε

Δεν είναι θέμα κορόιδου, αλλά έτσι δουλεύει η αγορά τώρα, καθώς οι τιμές στις πρώτες ύλες αλλάζουν συνέχεια. Συνήθως κλειδώνουν τιμές για αυτοκίνητα που θα είναι σχετικά ετοιμοπαράδοτα (1-2 μήνες μαξ). Εκεί ξέρουν ότι δε πρόκειται να αλλάξει κάτι δραματικό στη τιμή του αυτοκινήτου. Συμφωνώ πάντως ότι όσο ο κόσμος συμφωνεί σε ανοιχτές τιμές, τόσο θα συνεχίζει αυτό το τροπάριο….

Έχω παραγγείλει Hyundai i30, είμαι στους 8 μήνες αναμονή με κλειδωμένη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Narayan είπε

Είναι σαν να λες "δεν μου κάθεται η κοπέλα που είχα μπανίσει στην παραλία, οπότε αναγκάστηκα και βγήκα ραντεβού με άνδρα".

😁

Καμμία σχέση το ένα αμάξι με το άλλο.

A hole is a hole θα πω εγώ. 

Πέρα από την πλάκα αν είναι να δώσεις 25k για το μόκα ή το Yaris cross και 27-28 για το 2008 Ε μαζεύεις άλλα 5-7 χιλιάρικα και παίρνεις κάνα avenger ή περιμένεις για το ex30.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...