Προς το περιεχόμενο

Έρχονται αλλαγές στα Apple AirTags για να αντιμετωπιστεί το φαινόμενο της ανεπιθύμητης παρακολούθησης


nchatz

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, polaki είπε

Μισό γιατί δεν καταλαβαίνω, και θα διαβάσω το αγγλικό άρθρο να βεβαιωθώ αν κατάλαβα καλά. 

Ο ΜΟΝΟΣ π**στης λόγος που έσκασα 120€ για αυτά, είναι για να βάλω 2 στα αμάξια μου, ένα στην τσάντα του laptop και ένα στο backpack του γυμναστηρίου, προφανώς ως μηχανισμό παρακολούθησης αν κάτι από αυτά ΚΛΑΠΕΙ. 

Τώρα δηλαδή για να καταλάβω γιατί έχω ξυπνήσει και από τις 5 και είμαι με έναν καφέ μόνο, αν ο κλέφτης έχει iPhone και μου βουτήξει την τσάντα, θα του χτυπάει μήνυμα ότι κάπου εδώ γύρω βρίσκεται ένα AirTag και ο νόμιμος ιδιοκτήτης του δηλαδή εγώ σε παρακολουθεί? Και αυτό το θεωρείτε ορισμένοι ΚΑΚΟ? Και ποιά η διαφορά με ένα κλεμένο iPhone που εμφανίζεται στο find my iPhone? Μήπως να ζητήσω και συγγνώμη δηλαδή από πάνω???

Ειλικρινά θα διαβάσω το αγγλικό άρθρο, αλλά αν όντως είναι αυτό που καταλαβαίνω, τί extreme fail είναι αυτό..... και προφανώς πάνε για πούλημα asap....

 

 

Λίγη υπομονή, τσάμπα διαμαρτύρεσαι. Απλά αγόρασες λάθος συσκευή.

Σε λιγο θα βγει Apple Car και αν στο κλέψουν, θα το βρίσκεις εύκολα με το iPhone σου, χωρίς τα προβλήματα του Air tag.

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδία... "μπορεί να βρίσκεται κοντά τους και για μεγάλο χρονικό διάστημα" σημαίνει αυτό που λέει. Δεν πρόκειται να ειδοποιεί έναν κλέφτη στο 10λεπτο πως "έχεις ένα Airtag πάνω σου"

Όπως και το να ταξιδεύουμε μαζί για αρκετή ώρα δεν σημαίνει πως σε παρακολουθώ (στο 99,99999% των περιπτώσεων τέλος πάντων) έτσι και με το Airtag.

3 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Λάθος σου. Τα Airtags διαφημίζονται ως συσκευές που σε βοηθούν να βρεις κάτι που έχασες, όχι κάτι που κλάπηκε, έχει διαφορά.

Δεν υπάρχει περίπτωση να διαφημιστεί από καμία εταιρία κάτι τέτοιο ως μέσο καταδίωξης κλεφτών, εξου και όλη η φρασεολογία στο marketing. Και για το iPhone η σχετική σελίδα λέει να απεθυνθείς στην αστυνομία αν κλαπεί και το Find My να χρησιμοποιηθεί για remote lock/wipe.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντωμεταξύ δεν ξέρω πόσοι το έχουν πάρει χαμπάρι, αλλά ο εντοπισμός των airtags γίνεται ακόμα και αν έχεις κλειστά τα bluetooth.

Προφανώς η επικοινωνία δεν γίνεται με μαγικό τρόπο, απλά τα bluetooth είναι πρακτικά μονίμως ανοιχτά ακόμα και αν τα έχεις κλείσει, και το εικονίδιο είναι σβηστό. Δουλεύουν δηλαδή κρυφά στο backround.

Κάπως έτσι εξηγείται και η αποτελεσματικότητά τους στην εύρεση. Άμα περίμενε η Apple να περάσει iphone με την ελπίδα να έχει ο άλλος τα μπλουτουθ ανοιχτά, φέξε μου και γλίστρησα για το πότε θα βρεις το χαμένο σου αντικείμενο

Επεξ/σία από cthulhucarbide
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Tα airTag είναι εξαιρετικά. Κάνουν αυτό που υπόσχονται. Θα ήθελα να προστεθεί η δυνατότητα να διαμοιραστεί ένα αντικείμενο σε παραπάνω από ένα Apple ID.

Μπορεί επίσημα να μην χρησιμοποιηθεί ως αντικλεπτικό αλλά μπορεί να σε σώσει. Το έχω στο αμάξι και αν το πάρει κάποιος εκτός από μένα μόλις βγει από την ακτίνα που του έχω ορίσει σκάει ειδοποίηση στο κινητό μου. Αντίθετα για να σκάσει ειδοποίηση στον κλέφτη πρέπει να υπάρχει κάποια διάρκεια. Αν είσαι σε  αστικό κέντρο που περνά πολύ κόσμος  στη κυριολεξία το στίγμα ανανεώνεται κάθε 5 - 10 λεπτά τουλάχιστον.

Γι' αυτό που κάνει το κόστος είναι χαμηλό. Πλέον βρίσκεις την 4αδα με 85 ευρώ.

Τέλος τις περισσότερες φορές που νομίζουμε ότι μας έχουν κλέψει ένα αντικείμενο, το πιθανότερο είναι να το έχουμε χάσει.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, medidia είπε

Αντίθετα για να σκάσει ειδοποίηση στον κλέφτη πρέπει να υπάρχει κάποια διάρκεια. Αν είσαι σε  αστικό κέντρο που περνά πολύ κόσμος  στη κυριολεξία το στίγμα ανανεώνεται κάθε 5 - 10 λεπτά τουλάχιστον.

Στη δική μου περίπτωση μετά το 3λεπτο 5λεπτο κάνει έναν ήχο τον οποίο ακούει ο αδερφός μου που μοιραζόμαστε το αμάξι. Δεν του σκάει όμως καμία ενημέρωση στο κινητό του (android). 

Από αυτά που λένε και οι υπόλοιποι καταλαβαίνω ότι πράγματι ήταν λάθος για τις ανάγκες μου η αγορά τους. 

Μπορεί να μην είναι *ΓΙΑ* περιπτώσεις κλοπής, αλλά δεν μπορώ να δεχτώ ότι θα μου ΣΑΜΠΟΤΑΡΕΙ και την περίπτωση που κάποιος όντως έκλεψε κάτι και δεν θα μπορώ να το βρω, απλά επειδή η βλακεία θα τον ενημερώσει επί τούτου, οπότε και θα τσακιστεί να βρει που είναι το airtag και να το πετάξει. 

Δηλαδή κάπου οκ, είπαμε, για λόγους marketing δεν μπορεί να μιλήσει ευθέως για κλοπή, αλλά μεταξύ μας τώρα δε νομίζω ότι κάποιος το έβαλε στο αμάξι του επειδή δε θυμάται που το έβαλε στα στενά του Κολωνακίου. Μην κοροϊδευόμαστε δηλαδή, μεταξύ μας μιλάμε. 

19 ώρες πριν, nikosgalis είπε

Λίγη υπομονή, τσάμπα διαμαρτύρεσαι. Απλά αγόρασες λάθος συσκευή.

Σε λιγο θα βγει Apple Car και αν στο κλέψουν, θα το βρίσκεις εύκολα με το iPhone σου, χωρίς τα προβλήματα του Air tag

Ναι αυτό κατάλαβα, ήδη από χτες βράδυ ψάχνω εναλλακτικές για GPS tracking. Θα κρατήσω τα airtags για λιγότερο σημαντικά πράγματα όπως το backpack κλπ. 

Για το αυτοκίνητο η αλήθεια είναι χρειάζεσαι κάτι αρκετά πιο εξελιγμένο. 

20 ώρες πριν, Cell_7 είπε

Λάθος σου. Τα Airtags διαφημίζονται ως συσκευές που σε βοηθούν να βρεις κάτι που έχασες, όχι κάτι που κλάπηκε, έχει διαφορά.

As above, έχεις δίκιο. 

Βέβαια το αμάξι δεν ξέρω πώς θεωρεί η Apple ότι μπορεί να χαθεί, αλλά οκ, ας παίζει με τις λέξεις όσο θέλει. Δυστυχώς πολύς κόσμος τα πήρε για λάθος λόγους. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, polaki είπε

Στη δική μου περίπτωση μετά το 3λεπτο 5λεπτο κάνει έναν ήχο τον οποίο ακούει ο αδερφός μου που μοιραζόμαστε το αμάξι. Δεν του σκάει όμως καμία ενημέρωση στο κινητό του (android). 

Να πω την αλήθεια δεν μου έχουν αναφέρει ότι κουδουνίζει όταν παίρνουν το αμάξι χωρίς να είμαι μέσα.

Στη περίπτωση που έχεις δίκαιο τα  3 - 5 λεπτά είναι λίγος χρόνος για να δράσεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι σου το έκλεψαν και δεν θα περιμένεις μέχρι την επόμενη μέρα ή όποτε πας στο αμάξι.

Το πήρα κυρίως για να θυμάμαι που το πάρκαρα και όχι ως αντικλεπτικό. Αντικλεπτικό ότι και να βάλεις οι κλέφτες είναι διαβασμένοι. Η καλύτερη λύση για μένα είναι ασφάλειας κλοπής.

Επεξ/σία από medidia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, medidia είπε

Να πω την αλήθεια δεν μου έχουν αναφέρει ότι κουδουνίζει όταν παίρνουν το αμάξι χωρίς να είμαι μέσα.

Στη περίπτωση που έχεις δίκαιο τα  3 - 5 λεπτά είναι λίγος χρόνος για να δράσεις. Τουλάχιστον θα ξέρεις ότι σου το έκλεψαν και δεν θα περιμένεις μέχρι την επόμενη μέρα ή όποτε πας στο αμάξι.

Το πήρα κυρίως για να θυμάμαι που το πάρκαρα και όχι ως αντικλεπτικό. Αντικλεπτικό ότι και να βάλεις οι κλέφτες είναι διαβασμένοι. Η καλύτερη λύση για μένα είναι ασφάλειας κλοπής.

Κοιτα σίγουρα το καλύτερο είναι η ασφάλεια κλοπής, απλά αν έχεις και ένα GPS κάπως νιώθεις λίγο καλύτερα, έστω ψυχολογικά. Έχεις δίκιο ότι το που πάρκαρες είναι σημαντικό, δεν κινούμαι (πλέον) σε μέρη πέραν του γραφείου και του σπιτιού, τις ελάχιστες φορές που βγαίνω έξω για βράδυ Αθήνα το αφήνω σε parking οπότε δεν μου είχε περάσει απτο μυαλό αυτό που λες. 

Σε αυτήν την περίπτωση ναι είναι βολικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...