Προς το περιεχόμενο

ΠΟΛΥΜΗΧΑΝΗΜΑ HP M477fdn


nefilim

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γεια σας,
Απέκτησα πρόσφατα μεταχειρισμένο το εν λόγω πολυμηχάνημα, μέχρι στιγμής είμαι πολύ ευχαριστημένος. Έχω δυο ερωτήσεις για τους κατόχους* ή για όσους ξέρουν.
1. Ήρθε με τα τόνερ μισογεμάτα. Είναι τα αυθεντικά μαμά εκτός από το μαύρο και το κυανό (μόνο κυανό δεν το λες χάλια ποιότητα αλλά τεσπά το μαύρο καλό φαίνεται) που είναι συμβατά. Ποια συμβατά προτείνετε; Κυρίως με ενδιαφέρει μην κάνουν καμιά ζημιά στο μηχάνημα και μετά η ποιότητα εκτύπωσης.
2. Ο προηγούμενος ιδιοκτήτης είχε κλείσει τα firmware updates (το fw είναι από το 2017), στο web interface βλέπει ότι το μαύρο και το κυανό δεν είναι γνήσια αλλά δεν βγάζει κανένα μήνυμα στις εκτυπώσεις. Άφησα και εγώ τα updates κλειστά, μην κάνει η HP καμιά μαμουνιά και δεν βλέπει συμβατά μετά. Δεν θα σκεφτόμουν καθόλου για fw update αλλά ήδη εντόπισα ένα bug, σε εκτύπωση από usb έχει θέμα με μερικά pdfs ενώ από υπολογιστή τα εκτυπώνει μια χαρά. Στο τελευταίο update υποτίθεται λέει ότι το έφτιαξαν, αλλά δεν ξέρω μήπως δημιουργήσει άλλα προβλήματα μετά. Το έχετε κάνει, είχε καμιά παρενέργεια ;);


*Απ'ότι είδα το 2018 είχε βγει σε προσφορά

και το είχαν τσιμπήσει αρκετοί από εδώ, οπότε θα εκτιμούσα το feedback μετά από αυτά τα χρόνια. @malachaskos @kyprianos73 @Camal @wendor @darkmatinee @greg.chalk @Mataraga24  i summon thee

**Το έστησα και σε linux, παίζει out of the box με driverless printing & scanning .

Επεξ/σία από nefilim
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα, το είχαμε στην προηγούμενή μου δουλειά. Δεν παίξαμε ποτέ με συμβατά τόνερ επειδή δεν αξίζει η ταλαιπωρία (είχαμε και ένα HP277, ή κάπως έτσι, και παίζαμε με συμβατά τόνερ, τα οποία δεν δούλεψαν ποτέ σωστά) . Αν εκτυπώνεις πολλά πάρε τα xl και κάνε τη δουλειά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δε θα σου κλειδώσει με τα συμβατά κλπ. Αλλά έχεις ITB που με τα συμβατά μπορεί εύκολα να γεμίσει σκόνη κ η εκτυπώσή σου να είναι χάλια.

ελπίζω να μην το ακριβοπλήρωσες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ και τους δύο. Θεωρώ τον πήρα σε πολύ καλή τιμή, 120€, σε κατάσταση καινούριου, με ελάχιστες εκτυπώσεις για την κατηγορία του ~7200. Για αυτό ρώτησα για εμπειρίες με "καλά" vfm συμβατά τόνερ. Τα πολύ φτηνά μπορεί να κάνουν, (ακριβή) ζημιά σε  φούρνο και ΙΤΒ, ενώ τα γνήσια βλέπω είναι λίγο τσιμπημένα. Τεσπά έχω υπόψιν μου κανα δυο σοβαρά τονεράδικα μαγαζιά και βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, το είχα πράγματι πάρει το '18 με την πρόσφορα. Με μέτρια χρήση σε περιβάλλον γραφείου μία χαρά μέχρι τώρα, δεν έχω ακόμα αλλάξει το toner που είχε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) προτιμησε ετοιμα συμβατα οχι ανακατασκευασμενα

2) αποφευγε τα ετοιμα που πουλαει γνωστη εταιρεια ειδων πληροφορικης με πρασινα κουτια

3) ανα χρονικα διαστηματα να παρατηρεις το belt κατω απο το συρταρι των toners, αν δεις οτι αρχιζει και λερωνει (συνηθως θα δεις και ποιο χρωμα φταιει) αλλαξε τονερ για να μη χειροτερεψει

Παντως σε αυτο το μοντελο σε 3 μηχανηματα με βλαβη που εχουν περασει απο τα χερια μου, στα 2 ειχε σκιστει το φιλμ στο φουρνο και στο 1 ειχε λερωθει το belt αλλα ευτυχως οχι ανεπανορθωτα.

 

  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσες! Μια τελευταία ερώτηση μια και είσαι γνώστης, αν δω το belt λερωμένο να επιχειρήσω να το καθαρίσω -με πανάκι μικρο ινών με λίγη ισοπροπυλική- ή θα γίνει χειρότερα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, nefilim είπε

 Πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που έδωσες! Μια τελευταία ερώτηση μια και είσαι γνώστης, αν δω το belt λερωμένο να επιχειρήσω να το καθαρίσω -με πανάκι μικρο ινών με λίγη ισοπροπυλική- ή θα γίνει χειρότερα; 

Αν ειναι λερωμενο στα πρωτα σταδια θα προκειται για στεγνη σκονη γραφιτη, οποτε δε χρειαζεται υγρο. Σκετο πανι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

**Update**

 Λοιπόν, έκανα τελικά firmware update στην τελευταία έκδοση (20211118 - δεν την έβρισκε μέσα από το πολυμηχάνημα, οπότε την έτρεξα από pc). Όλα καλά μέχρι στιγμής, δεν είχαμε καμιά "παρενέργεια", βέβαια δεν διόρθωσαν το bug εκτύπωσης pdf με qr/barcode από usb.
  Πάντως θα πρότεινα σε όλους τους κατόχους της σειράς να το κάνουν, διότι διορθώθηκαν δύο σημαντικές ευπάθειες:
  1. Διόρθωσαν πρόβλημα με το dc controller του fuser, με αποτέλεσμα πρόωρο fuser delamination, όπως παρατήρησε και ο @lector . Άραγε η HP αποζημίωσε όσους την πάτησαν; https://community.spiceworks.com/topic/2194224-hp-m477-firmware-updates
  2. Μπάλωσαν σοβαρή ευπάθεια. https://www.reddit.com/r/sysadmin/comments/r69igi/printing_shellz_vulnerability_in_over_150_hp_mfps/

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάνε πλζ μια εκτύπωση config page μέσα από το μενού του/ πάνελ κ δες τι θα γράφει στο controller number,  2-3 σειρές πάνω από το MEMORY. εκεί αναφέρει το firmware του dc controller 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@Kthulhou  Χμμ βλέπω "Controller Number: 14600" ενώ στο 1ο λινκ ο χρήστης "The Repairatrooper" έχει ένα αρχείο από την HP που το αναβαθμίζει στην 15101. Δεν ξέρω, μπορεί να το τρέξω, δεν πιστεύω να ήταν market specific το fix και να υπάρξει θέμα.

*Edit

Έτρεξα το firmware update του dc controller  από usb, τώρα στο config εμφανίζει 15101. Η νεκροψία θα δείξει, ίδωμεν..

 

Επεξ/σία από nefilim
update
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

to 15101 einai ok εμποδίζει τα συχνά ψεύτικα σφάλματα για ΙΤΒ του μοτερ του 59.F0 κλπ

Επεξ/σία από Kthulhou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...