Προς το περιεχόμενο

Αγορά εκτυπωτή laser για γραφείο.


hunter2000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικα οι παλιες σειρες της HP ειχανε βγει σκυλια, με καποιες λιγες εξαιρεσεις, πιθανολογω γι'αυτο δε βρισκονται ευκολα μεταχειρισμενα αν κανεις δε θελει να τα πουλησει 😉

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/2/2022 στις 9:42 ΜΜ, lector είπε

Γενικα οι παλιες σειρες της HP ειχανε βγει σκυλια, με καποιες λιγες εξαιρεσεις, πιθανολογω γι'αυτο δε βρισκονται ευκολα μεταχειρισμενα αν κανεις δε θελει να τα πουλησει 😉

Μόνο οι παλιοί HP; Ελπίζω να μη γίνομαι κλισέ ή γραφικός αλλά πιστεύω ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα". Πρόχειρο (όχι μοναδικό) προσωπικό παράδειγμα έχω τον ασπρόμαυρο laser Kyocera FS 2020D. Τον έχω 12 χρόνια, έχει τυπώσει 120.000 σελίδες και το μόνο που μου ζήτησε ήταν drum στις 100.000 σελίδες. Δεν έχει βέβαια ethernet ή wifi, όπως οι καινούριοι, αλλά... τυπώνει και τυπώνει και τυπώνει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
15 λεπτά πριν, georgeole είπε

Μόνο οι παλιοί HP; Ελπίζω να μη γίνομαι κλισέ ή γραφικός αλλά πιστεύω ότι "κάθε πέρσι και καλύτερα". Πρόχειρο (όχι μοναδικό) προσωπικό παράδειγμα έχω τον ασπρόμαυρο laser Kyocera FS 2020D. Τον έχω 12 χρόνια, έχει τυπώσει 120.000 σελίδες και το μόνο που μου ζήτησε ήταν drum στις 100.000 σελίδες. Δεν έχει βέβαια ethernet ή wifi, όπως οι καινούριοι, αλλά... τυπώνει και τυπώνει και τυπώνει...

Οι ασπρόμαυροι kyocera είναι μια ξεχωριστή κατηγορία από μόνοι τους, μιας και πρακτικά οι μηχανές τους είναι μηχανές φωτοτυπικών μηχανημάτων και όχι τα τσικρίκια των οικιακών εκτυπωτών. Για αυτό και αλλαγή του drum κάθε 100.000 σελίδες που λογίζεται πλέον σαν ανταλλακτικό και όχι σαν αναλώσιμο.
Δεν έχουν ακόμη και σε ακριβότερες τιμές τους ίδιους αυτοματισμούς και τις ίδιες ευκολίες με άλλους οικιακούς εκτυπωτές, ούτε και τις ίδιες αναλύσεις στην εκτύπωση,  αλλά για όποιον θέλει workhorse είναι πρακτικά μονόδρομος.

Ο κόσμος θαμπώνεται απο τα features που δίνουν άλλες εταιρίες και δεν τους προτιμάει. Προσωπικά τους έχω σε μια απο τις top 3 μάρκες για οικονομικούς στην χρήση ασπρόμαυρους laser εκτυπωτές γραφείου.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, highpriest είπε

Οι ασπρόμαυροι kyocera είναι μια ξεχωριστή κατηγορία από μόνοι τους, μιας και πρακτικά οι μηχανές τους είναι μηχανές φωτοτυπικών μηχανημάτων και όχι τα τσικρίκια των οικιακών εκτυπωτών. Για αυτό και αλλαγή του drum κάθε 100.000 σελίδες που λογίζεται πλέον σαν ανταλλακτικό και όχι σαν αναλώσιμο.
Δεν έχουν ακόμη και σε ακριβότερες τιμές τους ίδιους αυτοματισμούς και τις ίδιες ευκολίες με άλλους οικιακούς εκτυπωτές, ούτε και τις ίδιες αναλύσεις στην εκτύπωση,  αλλά για όποιον θέλει workhorse είναι πρακτικά μονόδρομος.

Ο κόσμος θαμπώνεται απο τα features που δίνουν άλλες εταιρίες και δεν τους προτιμάει. Προσωπικά τους έχω σε μια απο τις top 3 μάρκες για οικονομικούς στην χρήση ασπρόμαυρους laser εκτυπωτές γραφείου.

Και μόνο αυτά; Δεν ξέρω βέβαια τι παίζει στα μεταγενέστερα αντίστοιχα μοντέλα, αλλά ο μόνος σκόπελος που είχε αυτό το μηχάνημα ήταν η τιμή του (600€). Αν δεν σου έβγαινε ελαττωματικό, πράγμα εξαιρετικά σπάνιο, είχες κάνει την τύχη σου: Τα συμβατά τόνερ του είναι πιο οικονομικά και από inκ tank: 17€ (εφάμιλλο των original) για 12.000 ονομαστικές σελίδες. Μεγαλεία στη Γαλλία!!!

ΥΓ Αν δεν σε κουράζω, ποια είναι η γνώμη σου για τον έγχρωμο Kyocera P5021cdn;

9 ώρες πριν, lector είπε

Οχι βεβαια, δεν αποκλειω αλλους, απλα σε αυτους αναφερομασταν τωρα.

Δίκιο έχεις καλέ μου φίλε. Από όλους τους παλιούς εκτυπωτές που είχα, ο μόνος που αναγκάστηκα να πετάξω ήταν ένας έγχρωμος laser EPSON και δεν έφταιγε το μηχάνημα. Μόνος μου κατάφερα να τον θάψω ζωντανό βάζοντάς του λόγω απειρίας συμβατά τόνερ της συμφοράς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, georgeole είπε

 

ΥΓ Αν δεν σε κουράζω, ποια είναι η γνώμη σου για τον έγχρωμο Kyocera P5021cdn;

 

Πολύ καλός εκτυπωτής για τα λεφτά του. Αλλά γενικά δεν προτείνω έγχρωμους laser αυτής της κατηγορίας τιμής.

Αρκετά πιο πολύπλοκοι απο τα ασπρόμαυρα αδερφάκια τους και για να έχεις αξιοπιστία με την πολυπλοκότητα ενός έγχρωμου laser πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή.

Για οικιακή χρήση οκ, αλλά για επαγγελματική όχι. Ενώ με τα ίδια λεφτά σε ασπρόμαυρο βγάζεις και επαγγελματική χρήση μια χαρά. 

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους τους έγχρωμους αυτών των τιμών. Όχι για τον Kyocera μονο. Μάλιστα τον θεωρώ απο τους καλούς (όσο καλοί μπορεί να είναι οι έγχρωμοι σε αυτή την τιμή)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, highpriest είπε

Πολύ καλός εκτυπωτής για τα λεφτά του. Αλλά γενικά δεν προτείνω έγχρωμους laser αυτής της κατηγορίας τιμής.

Αρκετά πιο πολύπλοκοι απο τα ασπρόμαυρα αδερφάκια τους και για να έχεις αξιοπιστία με την πολυπλοκότητα ενός έγχρωμου laser πρέπει να ανέβεις αρκετά σε τιμή.

Για οικιακή χρήση οκ, αλλά για επαγγελματική όχι. Ενώ με τα ίδια λεφτά σε ασπρόμαυρο βγάζεις και επαγγελματική χρήση μια χαρά. 

Τα παραπάνω ισχύουν για όλους τους έγχρωμους αυτών των τιμών. Όχι για τον Kyocera μονο. Μάλιστα τον θεωρώ απο τους καλούς (όσο καλοί μπορεί να είναι οι έγχρωμοι σε αυτή την τιμή)

 

Έτσι ακριβώς είναι. Για τις 1000+ σελίδες που τον θέλω ετησίως είναι μια χαρά. Ωστόσο θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τα όποια μειονεκτήματα έχεις εντοπίσει είτε για το συγκεκριμένο μηχάνημα είτε γενικά στην κατηγορία του. Αυτά είναι πάντα που προσωπικά με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, georgeole είπε

Έτσι ακριβώς είναι. Για τις 1000+ σελίδες που τον θέλω ετησίως είναι μια χαρά. Ωστόσο θα σε παρακαλούσα να αναφέρεις τα όποια μειονεκτήματα έχεις εντοπίσει είτε για το συγκεκριμένο μηχάνημα είτε γενικά στην κατηγορία του. Αυτά είναι πάντα που προσωπικά με ενδιαφέρουν.

Γενικός είναι ο κανόνας. Ένας έγχρωμος εκτυπωτής laser έχει 4 τονερ αντί για ένα και ανάλογα την εταιρία έχει και κάποιου είδους κοινό drum ή και 4 drum σε κάθε τόνερ ξεχωριστά (κάποιοι παλιότεροι). Πολλά κινούμενα μέρη και περίπτωση για πολλά πράγματα να πάνε στραβά σε ένα απο αυτά τα μέρη (κυρίως λόγω αναλωσίμων ή κακής χρήσης), που θα καταστρέψουν την εκτυπωμένη σελίδα σε κάποιο σημείο.

Για έγχρωμες εκτυπώσεις λίγων σελίδων ετησίως για κάποιον που θα ξοδέψει τέτοια ποσά, προτείνω αποκλειστικά inkjet. Τώρα αν θα είναι inkjet με 2 μελανοκεφάλες, ή με 4 + δοχεία σε ενσωματωμένη κεφαλή ή κάποιου τύπου ecotank έχει να κάνει με την χρήση που θα κάνει ο πελάτης.

Υ.Γ Στους έγχρωμους αν χρησιμοποιούνται γνήσια τόνερ μειώνεται το ποσοστό για να προκύψει κάποιο πρόβλημα. Αν χρησιμοποιούνται συμβατά, προσοχή στα συμβατά που βάζετε. Θέλει καλή ποιότητα. Οι ασπρόμαυροι σε γενικές γραμμές συγχωρούν ακόμη και φτηνή ποιότητα (ανάλογα το μοντέλο). Οι έγχρωμοι δεν συγχωρούν. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, highpriest είπε

Στους έγχρωμους αν χρησιμοποιούνται γνήσια τόνερ μειώνεται το ποσοστό για να προκύψει κάποιο πρόβλημα. Αν χρησιμοποιούνται συμβατά, προσοχή στα συμβατά που βάζετε. Θέλει καλή ποιότητα. Οι ασπρόμαυροι σε γενικές γραμμές συγχωρούν ακόμη και φτηνή ποιότητα (ανάλογα το μοντέλο). Οι έγχρωμοι δεν συγχωρούν. 

Ω, ναι! 400€ μου στοίχισε πριν πολλά χρόνια να διαπιστώσω την έλλειψη συγχωρητικότητας που τους διακρίνει. Πάντως σε ευχαριστώ πολύ, διότι μου επιβεβαίωσες τα ήδη γνωστά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...