Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα/καθαρισμός κεφαλής σε inkjet EPSON XP-530


hemi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα,

Έχω ένα ESPON XP-530 5ετίας. Εδώ και κάμποσο καιρό δεν εκτύπωνε καλά, πχ αν εκτύπωνα ένα μαύρο τετράγωνο, κάποιες γραμμές βγαίναν άσπρες. Νόμιζα ότι είχαν τα μελάνια (μη αυθεντικά) πρόβλημα, αλλά μετά από μερικές αλλαγές μελανιών διαπίστωσα ότι μάλλον έχουν βουλώσει οι κεφαλές από ξεραμένο μελάνι ή από αέρα. Να σημειωθεί ότι το πρόβλημα μάλλον ξεκίνησε όταν έβαλα ένα αυθεντικό μελάνι και ξέχασα να βγάλω εκείνη τη ταινία που έχουν από πάνω (που νομίζω ανοίγει μία τρύπα που διοχετεύει αέρα στο μελάνι, αλλά δεν είμαι σίγουρος).

Έχω δοκιμάσει τις τελευταίες μέρες να το φτιάξω ρίχνοντας απιονισμένο νερό στις κεφαλές, αλλά τίποτα. Χθές έριξα ένα διάλυμα που έφτιαξα μόνος μου και περιείχε απιονισμένο νερό, οινόπνευμα και άζαξ σε ποσοστό περίπου ένα τρίτο το καθένα. Από αυτά που έχω διαβάσει online ή έχω δει στο youtube κάποιοι προτείνουν καθαριστικό για τα τζάμια, κάποιοι οινόπνευμα, κάποιοι και τα δύο. Σε εμένα όχι μόνο δεν δούλεψε, αλλά έκανε χειρότερη την κατάσταση, πλέον έχει και το κίτρινο πρόβλημα.

Έχει κανείς κάποια ιδέα για να το φτιάξω/καθαρίσω; Προφανώς δεν μπορώ να προμηθευτώ από κάπου κεφαλή καινούργια/μεταχειρισμένη για να βάλω; Δεν πωλούνται ξεχωριστά;  Αν το πετάξω, θα πετάξω αναγκαστικά και το στοκ από μελάνια. 

 Ευχαριστώ πολύ για τυχόν απαντήσεις/συμβουλές!

Επεξ/σία από hemi
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ξεχάσει να βγάλω και εγώ την ταινία από ένα μελανάκι πρόσφατα και αχρηστεύτηκε το πολυμηχάνημα 😅. To απλό οινόπνευμα δεν κάνει γιατί έχει γλυκερίνη μέσα. Οι κεφαλές πρέπει να βγουν για να καθαρίσουν με σκέτο απιονισμένο ή ακόμα καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη. Ρίχνοντας απλά τα υγρά δεν έχει αποτέλεσμα. Προσωπικά θα γέμιζα μισογεμάτα ή άδεια μελάνια με σκέτο απιονισμένο και θα έκανα δεκάδες εκτυπώσεις να δω αν θα έχει αποτέλεσμα. Αν το scanner δουλεύει φυσικά και δεν το πετάς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ψάξεις να βρεις κασέτες με καθαριστικό υγρο που κουμπώνουν στην κεφαλή σου. Λογικά στο εξωτερικό έχει. Είναι η μονη σου λύση αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει και άλλη λύση αλλά προϋποθέτει και γνώση και κάποια υλικά και κυρίως εμπειρία, οπότε δεν την αναφέρω καν.

 

Τώρα γενικώς και όχι ειδικώς σε εσένα hemi

Για το οινόπνευμα τι να πω...που δεν έχω πει εδώ και χρόνια εδώ μέσα. ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΚΕΦΑΛΕΣ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. Τόσο απλά. Μπορεί λόγο σύστασης του μελανιού να κάνει το υπόλειμμα στην κεφαλή να πετρώσει και να έχετε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα απο ότι θέλετε.

Από την στιγμή που δεν γνωρίζετε τι ακριβώς μελάνι παίρνει ο εκτυπωτής, αν ειναι Pigment, αν είναι Dye. Τι pigment είναι ή τι dye είναι και τι αναλογίες έχουν σε άλλα συστατικά όπως κάποια έλαια πχ, δεν καθαρίζετε με τίποτα πέραν απο χλιαρό απεσταγμένο νερό ή διάλυμα με λίγο καθαρό άζαξ (αμμωνία σκέτο, ούτε λεμόνια, ούτε βατόμουρα, ούτε φρούτα του δάσους)

 

 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, highpriest είπε

Θα ψάξεις να βρεις κασέτες με καθαριστικό υγρο που κουμπώνουν στην κεφαλή σου. Λογικά στο εξωτερικό έχει. Είναι η μονη σου λύση αυτή τη στιγμή.

Υπάρχει και άλλη λύση αλλά προϋποθέτει και γνώση και κάποια υλικά και κυρίως εμπειρία, οπότε δεν την αναφέρω καν.

 

Τώρα γενικώς και όχι ειδικώς σε εσένα hemi

Για το οινόπνευμα τι να πω...που δεν έχω πει εδώ και χρόνια εδώ μέσα. ΜΗΝ ΚΑΘΑΡΙΖΕΤΕ ΚΕΦΑΛΕΣ ΜΕ ΟΙΝΟΠΝΕΥΜΑ. Τόσο απλά. Μπορεί λόγο σύστασης του μελανιού να κάνει το υπόλειμμα στην κεφαλή να πετρώσει και να έχετε ακριβώς τα αντίθετα αποτελέσματα απο ότι θέλετε.

Από την στιγμή που δεν γνωρίζετε τι ακριβώς μελάνι παίρνει ο εκτυπωτής, αν ειναι Pigment, αν είναι Dye. Τι pigment είναι ή τι dye είναι και τι αναλογίες έχουν σε άλλα συστατικά όπως κάποια έλαια πχ, δεν καθαρίζετε με τίποτα πέραν απο χλιαρό απεσταγμένο νερό ή διάλυμα με λίγο καθαρό άζαξ (αμμωνία σκέτο, ούτε λεμόνια, ούτε βατόμουρα, ούτε φρούτα του δάσους)

 

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Δεν έχω ξαναασχοληθεί με τε θέμα και κάπου διάβασα ή είδα να λένε για οινόπνευμα και σαν κλασσικός αρχάριος έκανα ότι είδα χωρίς να το πολυψάξω. Παίζει όντως να έκανα περισσότερη ζημιά επειδή τώρα έχει και το κίτρινο πρόβλημα. Θα ψάξω μήπως βρω όπως πρότεινες cartridge με καθαριστικό. Ή θα προσπαθήσω να αφαιρέσω όλη την κεφαλή και να τη βάλω σε απιονισμένο νερό για 1-2 μέρες. 

Ευχαριστώ! 

2 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Είχα ξεχάσει να βγάλω και εγώ την ταινία από ένα μελανάκι πρόσφατα και αχρηστεύτηκε το πολυμηχάνημα 😅. To απλό οινόπνευμα δεν κάνει γιατί έχει γλυκερίνη μέσα. Οι κεφαλές πρέπει να βγουν για να καθαρίσουν με σκέτο απιονισμένο ή ακόμα καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη. Ρίχνοντας απλά τα υγρά δεν έχει αποτέλεσμα. Προσωπικά θα γέμιζα μισογεμάτα ή άδεια μελάνια με σκέτο απιονισμένο και θα έκανα δεκάδες εκτυπώσεις να δω αν θα έχει αποτέλεσμα. Αν το scanner δουλεύει φυσικά και δεν το πετάς!

Ευχαριστώ πολύ για την απάντησή σου. Ναι, δεν το είχα ψάξει καλά, κάπου είδα που λέγαν για οινόπνευμα και το έβαλα.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Είχα ξεχάσει να βγάλω και εγώ την ταινία από ένα μελανάκι πρόσφατα και αχρηστεύτηκε το πολυμηχάνημα 😅. To απλό οινόπνευμα δεν κάνει γιατί έχει γλυκερίνη μέσα. Οι κεφαλές πρέπει να βγουν για να καθαρίσουν με σκέτο απιονισμένο ή ακόμα καλύτερα με ισοπροπυλική αλκοόλη. Ρίχνοντας απλά τα υγρά δεν έχει αποτέλεσμα. Προσωπικά θα γέμιζα μισογεμάτα ή άδεια μελάνια με σκέτο απιονισμένο και θα έκανα δεκάδες εκτυπώσεις να δω αν θα έχει αποτέλεσμα. Αν το scanner δουλεύει φυσικά και δεν το πετάς!

Τελικά αφαίρεσα την κεφαλή και την έχω μέσα σε απιονισμένο νερό μήπως φτιάξει. Αν όχι, θα πάρω ισοπροπυλική αλκοόλη να δοκιμάσω.

Δεν βρήκα να αγοράσω κασέτες καθαρισμού για να τις βάλω πάνω και να δοκιμάσω χωρίς να αφαιρέσω την κεφαλή. 

Για να γεμίσω άδεια μελάνια (με απιονισμένο νερό όπως πρότεινες), δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να τα κάνω να φαίνονται σαν γεμάτα; Και να τα βάλω πάνω στον εκτυπωτή, λογικά θα τα βλέπει άδεια, απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιεί κάποιο counter στο τσιπάκι που έχει κάθε cartridge. Πάντως, δεν πρέπει να είναι και το πιο απλό πράγμα να τα καταφέρεις χωρίς να λερώσεις τραπέζι, ρούχα, κτλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, hemi είπε

Τελικά αφαίρεσα την κεφαλή και την έχω μέσα σε απιονισμένο νερό μήπως φτιάξει. Αν όχι, θα πάρω ισοπροπυλική αλκοόλη να δοκιμάσω.

Δεν βρήκα να αγοράσω κασέτες καθαρισμού για να τις βάλω πάνω και να δοκιμάσω χωρίς να αφαιρέσω την κεφαλή. 

Για να γεμίσω άδεια μελάνια (με απιονισμένο νερό όπως πρότεινες), δεν πρέπει με κάποιον τρόπο να τα κάνω να φαίνονται σαν γεμάτα; Και να τα βάλω πάνω στον εκτυπωτή, λογικά θα τα βλέπει άδεια, απ' ότι έχω διαβάσει χρησιμοποιεί κάποιο counter στο τσιπάκι που έχει κάθε cartridge. Πάντως, δεν πρέπει να είναι και το πιο απλό πράγμα να τα καταφέρεις χωρίς να λερώσεις τραπέζι, ρούχα, κτλ

Οπωσδήποτε θα λερώσεις... Αν βλέπει "άδεια" τα γεμάτα μελάνια δε σε αφήνει να εκτυπώσεις; Για να μη παιδεύεσαι δεν χρειάζεται να τα γεμίσεις εντελώς, μπορείς να ρίξεις απιονισμένο (σιγά σιγά με σύριγγα) στην έξοδο του μελανιού, στην οπή  δηλαδή από κάτω μέχρι να νοτίσει καλά το σφουγγάρι αλλά όχι υπερβολικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NiKoSmile είπε

Οπωσδήποτε θα λερώσεις... Αν βλέπει "άδεια" τα γεμάτα μελάνια δε σε αφήνει να εκτυπώσεις; Για να μη παιδεύεσαι δεν χρειάζεται να τα γεμίσεις εντελώς, μπορείς να ρίξεις απιονισμένο (σιγά σιγά με σύριγγα) στην έξοδο του μελανιού, στην οπή  δηλαδή από κάτω μέχρι να νοτίσει καλά το σφουγγάρι αλλά όχι υπερβολικά.

Σχετικά με το "Αν βλέπει "άδεια" τα γεμάτα μελάνια δε σε αφήνει να εκτυπώσεις; ":

Απ' ότι ξέρω όχι. Με κάθε εκτύπωση ο εκτυπωτής μειώνει ένα μετρητή σε κάθε μελάνι στο τσιπάκι του κάθε μελανιού, ανάλογα με το πόσο μελάνι χρησιμοποιήθηκε. Έτσι γνωρίζει κατά προσέγγιση πότε τελειώνει το μελάνι και σου λέει ότι έχει τελειώσει. Δεν έχει δηλαδή κάποιο σένσορα που να ελέγχει όντως την ποσότητα του μελανιού. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Αν λοιπόν βάλεις μελάνι/υγρό χωρίς να πειράξεις αυτό το μετρητή δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, hemi είπε

Σχετικά με το "Αν βλέπει "άδεια" τα γεμάτα μελάνια δε σε αφήνει να εκτυπώσεις; ":

Απ' ότι ξέρω όχι. Με κάθε εκτύπωση ο εκτυπωτής μειώνει ένα μετρητή σε κάθε μελάνι στο τσιπάκι του κάθε μελανιού, ανάλογα με το πόσο μελάνι χρησιμοποιήθηκε. Έτσι γνωρίζει κατά προσέγγιση πότε τελειώνει το μελάνι και σου λέει ότι έχει τελειώσει. Δεν έχει δηλαδή κάποιο σένσορα που να ελέγχει όντως την ποσότητα του μελανιού. Τουλάχιστον αυτό έχω καταλάβει. Αν λοιπόν βάλεις μελάνι/υγρό χωρίς να πειράξεις αυτό το μετρητή δεν μπορείς να το χρησιμοποιήσεις. 

Μπορεί και να είμαι λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Διαβάζω στην σελίδα 80

You can continue printing even after the printer indicates that the ink is low. However, prepare new ink cartridges as soon as possible.

Οπότε με κάποιο τρόπο θα γίνεται να παρακάμψεις το error message που εμποδίζει την εκτύπωση. Διαφορετικά βάζεις τα κανονικά μελανάκια και με εκτυπώσεις βλέπεις αν υπάρχει βελτίωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...