Προς το περιεχόμενο

πολυμηχανημα για σπιτι


adok13

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα , ψαχνω για ενα πολυμηχανημα  εγχρωμο .

Προσπαθω να βγαλψ ακρη απο  το topic αλλα οταν καταλήγω καπου , μετα διαβαζω μια αλλη προταση και μπερδευομαι παλι.

Απο εκτυπωσεις θα κανουμε περιπου καμια 100 αρα το μηνα , 70% ασπρομαυρες. δεν μενδιαφερει εκτυπωση φωτογραφιων.

θα ηθελα οικονομια στα μελανια και να εχει wifi .Επισης θα με βολευε πολυ και το hp smart.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι τόσο δύσκολο αυτό που ζητάς φίλε μου: σου είναι απαραίτητο το χρώμα; Αν όχι, πας σε ασπρόμαυρο laser (ή ασπρόμαυρο ink tank, αλλά αυτό προϋποθέτει να τυπώνεις συνέχεια), αν ναι, τότε έχεις δύο πολύ απλές επιλογές: Αν αφήνεις για μέρες/εβδομάδες χωρίς να τυπώνεις, τότε πας σε έγχρωμο πολυμηχάνημα laser, αν τυπώνεις συνέχεια, τότε παίρνεις έναν ink tank και ησυχάζεις - από μελάνια τουλάχιστον. Πες μας ακριβώς τις απαντήσεις σ' αυτά τα ερωτήματα να σε βοηθήσουμε προτείνοντας το αντίστοιχο μηχάνημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εχω προτεινει και σε αλλο φιλο στο φορουμ με παρομοιες απαιτησεις, Epson L3250. Κοστος αγορας 180-200 ευρω, εγχρωμο, περιεχει μελανια στο κουτι για μερικες χιλιαδες σελιδες, και τα γνησια μπουκαλακια κοστιζουν μαξ 10 ευρω εκαστο. Εχει wifi και υπαρχει και εφαρμογη της Epson για κινητα. Απλα οπως λεει και ο georgeole παραπανω, πρεπει να το χρησιμοποιεις τακτικα για να μην ξεραθει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

https://www.skroutz.gr/s/19762794/HP-Smart-Tank-515-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

και η αντίστοιχη πρόταση της hp 

γενικά να κοιτάς μόνο για smart tank eco tank εκτυπωτές

απίστευτη οικονομία όπως ειπώθηκε και πιο πάνω 

εγώ  πήρα πρόσφατα αυτόν με απαιτήσεις σαν τις δίκες σου

https://www.skroutz.gr/s/31334373/HP-Smart-Tank-720-All-in-One-Έγχρωμο-Πολυμηχάνημα-Inkjet-με-WiFi-και-Mobile-Print.html

με 3 έτη εγγύηση μπρος πίσω εκτύπωση και 2 σετ μελάνια  για 18.000 ασπρόμαυρες και 8.000 έγχρωμες σελίδες στη συσκευασία 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις.το μόνο που φοβαμαι με τους eco tank είναι μην περάσει κάποια περίοδος όπως το καλοκαίρι που μπορεί να κάνωπολλες  μέρες να εκτυπώσω . Γενικά ποσες εκτυπώσεις πρέπει να κάνω μεστή βδομάδα για να μην έχω πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, adok13 είπε

Σας ευχαριστώ για τις προτάσεις.το μόνο που φοβαμαι με τους eco tank είναι μην περάσει κάποια περίοδος όπως το καλοκαίρι που μπορεί να κάνωπολλες  μέρες να εκτυπώσω . Γενικά ποσες εκτυπώσεις πρέπει να κάνω μεστή βδομάδα για να μην έχω πρόβλημα;

1 με όλα τα χρώματα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, highpriest είπε

1 με όλα τα χρώματα

Να προσθεσω οτι δεν αρκει να τυπωνει κανεις 1-2 εγχρωμες γραμμες. Καλο ειναι να τυπωνει κανεις μια σελιδα με φουλ χρωμα σαν αυτη  Test_Target.pdf.
Και καλο ειναι να τυπωνουμε ακομα και 5 τετοιες σελιδες.

Επεξ/σία από John31
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά τις συμβουλές σας και με λίγο διάβασμα , όσο πρόλαβα κατέληξα σε hp smart tank όπως με συμβουλεψατε. Για τον 515 διαβάζω ότι έχουν προβλήματα με αποσυνδέσεις αρκετοί στο skroutz. Τον έχει κάποιος να μου πει αν ισχύει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, adok13 είπε

η επεκταση εγγυησης στα 3 χρονια  ισχυει απο οποιο καταστημα και αν τον αγορασω;

Πρέπει να είναι Ελληνικής αντιπροσωπείας, επειδή αυτή τρέχει το promotion. Πιθανόν και με κάποια Ευρωπαικής παραεισαγωγής να μην έχεις πρόβλημα, αλλά προτίμησε Ελληνικής HP. Κι ας πληρώσεις και 10-20 ευρώ παραπάνω στην τιμή που θα βρεις τον πιο φτηνό (που συνήθως θα είναι παραεισαγωγές ή gray market προ ιόντα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

πως θα το καταλαβω ομως ; 😐

θελω να το παρω απο εδω 

Πολυμηχάνημα Inkjet HP Smart Tank 515 All-in-One 1TJ09A (websupplies.gr)

το οποιο καταστημα γραφει οτι ειναι HP authorized partner

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, adok13 είπε

πως θα το καταλαβω ομως ; 😐

θελω να το παρω απο εδω 

Πολυμηχάνημα Inkjet HP Smart Tank 515 All-in-One 1TJ09A (websupplies.gr)

το οποιο καταστημα γραφει οτι ειναι HP authorized partner

Αν το γράφει, τότε θα είναι. 😉

Κατα την παραγγελία σου ρώτα και για την διαδικασία που πρέπει να ακολουθήσεις για την 3ετή εγγύηση. Σαν HP authorized partner θα μπορούν να σε καθοδηγήσουν για την ενεργοποίηση της.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω φίλε μου μετα την πικρα ολα αυτά τα χρόνια που ετρωγα με το service Και το κοστος μελανιων της HP . Έχω αλλάξει σε Epson L565 3-4 χρονια τώρα και εχω πάθει την πλάκα μου. Σε μελάνια μηδενικό κοστος και τυπωνω παρα πολλα τον μήνα, χρώμα η  όχι. Εχω αφήσει και πάνω από μηνα αχρησιμοποίητο και πάλι κανενα πρόβλημα. Kαι εχω 3 μοντέλα epson αντίστοιχα με τέτοια μελάνια. Απίστευτοι εκτυπωτες.
Νομίζω τα καινουργια μοντέλα είναι οι Ecotank. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πήρα τον hp smart tank 515. Παιδιά από 82  εκτυπωσεις βλέπω τη στάθμη να έχει πέσει αρκετά όπως φαίνεται και στη φωτογραφια Είχα διαβάσει ότι το μαύρο βγάζει σχεδόν 8000 σελίδες , έτσι πάει εμένα δε βλέπω να φτάνω ούτε χίλιες. Θέλει κάποια ρύθμιση στις επιλογές εκτύπωσης η να μην είναι το συγκεκριμένο μοντέλο τελικά τόσο οικονομικό στη κατανάλωση μελανιών;

20220228_193045.jpg

Επεξ/σία από adok13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, adok13 είπε

Παιδιά πήρα τον hp smart tank 515. Παιδιά από 82  εκτυπωσεις βλέπω τη στάθμη να έχει πέσει αρκετά όπως φαίνεται και στη φωτογραφια Είχα διαβάσει ότι το μαύρο βγάζει σχεδόν 8000 σελίδες , έτσι πάει εμένα δε βλέπω να φτάνω ούτε χίλιες. Θέλει κάποια ρύθμιση στις επιλογές εκτύπωσης η να μην είναι το συγκεκριμένο μοντέλο τελικά τόσο οικονομικό στη κατανάλωση μελανιών;

20220228_193045.jpg



Στην αρχικοποίηση του εκτυπωτή και μέχρι να γεμίσουν  όλα τα σωληνάκια και το σύστημα ροής, θα τραβήξει αρκετό μελάνι (όσο δείχνει η φωτογραφία).

Αυτό δεν σημαίνει πως χάθηκε. Είναι μέσα στο σύστημα ροής στον εκτυπωτή και στα γεμάτα σφουγγάρια.

Επίσης 8000 σελίδες, αλλά με 5% επικάλυψη. Όχι βαράμε κατάμαυρες σελίδες με φώτο και σχέδια και περιμένουμε να βγάλει 8000 βρέξει -χιονίσει.

 

Πάντως οι HP είναι οι πιο φαγανοί σε μελάνι απο όλους τους ink tank (με μικρές όμως διαφορές που πρακτικά δεν έχουν σημασία). Έχουν όμως απο τις καλύτερες αποδόσεις χρώματος.

Επεξ/σία από highpriest
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...