Προς το περιεχόμενο

Αγορα πολυμηχανηματος


vaggelis7172

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα παιδια!!Θελω να αγορασω ενα πολυμηχανημα inkjet με φθηνα μελανια.Θα το χρησιμοποιησει η αδερφη μου που ειναι καθηγητρια.Σχεδον καθε μερα χρειαζεται εκτυπωσεις και φωτοτυπιες.Αλλα μην φανταστειτε τρελο ογκο.

Μπορω να δωσω μεχρι 130 ευρω.Μπορειτε να μου προτεινετε καποιο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θέλεις με μελάνια και με τιμή ως 130 €, θα σου πρότεινα αυτό που πήρα και εγώ.

https://www.plaisio.gr/hp-inkjet-polimixanima-officejet-8012e-hp-_3674835

Έκανα και το πρόγραμμα instant ink (το δίνει δωρεάν 6 μήνες με την αγορά) με το οποίο δεν ξεμένεις ποτέ από μελάνι.

Επίσης έχει και 3 χρόνια εγγύηση (1 βασικό με την αγορά, 1 με την ενεργοποίηση του προγράμματος HP+ και άλλο ένα ως επέκταση)

Και επίσης φοβερή τηλεφωνική εξυπηρέτηση από την HP Ελλάς (είχα ένα θεματάκι με την διαδικασία ενεργοποίησης της εγγύησης)

Το συστήνω ανεπιφύλακτα (για μηχάνημα με μελάνια)

 

Επεξ/σία από yiankap
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητέ φίλε, μάλλον αυτό που ζητάς: πολυμηχάνημα-130€-φθηνά μελάνια δεν υπάρχει στην αγορά. Αυτό που σου πρότεινε πχ ο yiankap είναι μεν μέσα στο μπάτζετ, αλλά σε βάθος -μικρού- χρόνου θα το πληρώσεις ΠΟΛΛΑΠΛΑΣΙΟ σε μελάνια. Προσωπικά θα ανέβαζα το μπάτζετ στα 180-200€ και θα διάλεγα έναν ecotank. Δίνεις βέβαια 50-80€ παραπάνω αλλά αυτό γίνεται ΑΠΑΞ. Στη συνέχεια το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να τυπώνεις. Το κόστος των μελανιών στους ecotank είναι ΑΜΕΛΗΤΕΟ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πήρα αυστηρά το budget και σου πρότεινα το μηχάνημα που πήρα και εγώ (το οποίο το αγόρασα γιατί είχα πολύ αυστηρό αρχικό budget)

Όντως τα ecotank είναι πιο οικονομική επιλογή μακροπρόθεσμα αλλά από ότι μου είπαν οι πωλητές πρέπει να τα χρησιμοποιείς γιατί μπορεί να στεγνώσουν τα μελάνια στα σωληνάκια εσωτερικά (έτσι μου έλεγαν οι πωλητές - δεν ξέρω αν ισχύει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, yiankap είπε

Εγώ πήρα αυστηρά το budget και σου πρότεινα το μηχάνημα που πήρα και εγώ (το οποίο το αγόρασα γιατί είχα πολύ αυστηρό αρχικό budget)

Όντως τα ecotank είναι πιο οικονομική επιλογή μακροπρόθεσμα αλλά από ότι μου είπαν οι πωλητές πρέπει να τα χρησιμοποιείς γιατί μπορεί να στεγνώσουν τα μελάνια στα σωληνάκια εσωτερικά (έτσι μου έλεγαν οι πωλητές - δεν ξέρω αν ισχύει)

Ισχύει πως στεγνώνουν τα μελάνια, όμως όχι τόσο εύκολα μέσα στα σωληνάκια, όσο πάνω στην κεφαλή στα ακροφύσια απο τα οποία βγαίνει το μελάνι.

Οι ecotank είναι καλοί για όποιον εκτυπώνει σχεδόν καθημερινά non-stop στην διάρκεια του έτους. Όσοι αφήνουν διαστήματα χωρίς χρήση καλύτερα κάποιος laser.

Σχετικά με τον  HP8012 που αναφέρθηκε πιο πάνω, απο εμένα είναι όχι. Βασικά δεν προτείνω κανέναν HP των 4 μελανιών για κάποιον που δεν θα αγοράζει μονο γνήσια μελάνια. 

Αν σε εκτυπωτή 4 μελανιών, τότε EPSON. Αν σε 2 μελανoκεφαλών τότε HP

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, vaggelis7172 είπε

Τελικα θα μειωσω το budget και σκεφτομαι να αγορασω αυτον εδω .Πιστευετε ειναι καλη επιλογη?

Με μελάνια των 120 σελίδων για καθηγητή; Κάθε δύο τρεις βδομάδες θα θέλει δοχείο, όσο λίγο και να εκτυπώνει.

Αν πας σε τέτοιας κατηγορίας πολυμηχάνημα, καλύτερα να δώσεις 20-30 ευρώ παραπάνω και να πάρεις απο την σειρά ink advantage.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για μεχρι 100 σελιδες το μηνα θα εισαι ΟΚ , θα μαθεις να γεμιζεις και τα μελανακια μονος σου και ολα καλα.Αλλιως δεν....

Αν δε σε ενδιαφερει η εγχρωμη εκτυπωση παιρνεις laser B/W ειναι ακριβοτερος αλλα οικονομικοτερος σε βαθος χρονου

Αν θες εγρωμη εκτυπωση πας σε ink -tank με την προυποθεση να μην εχεις μεγαλα χρονικα διαστηματα χωρις εκτυπωση

Επεξ/σία από nik0laus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, vaggelis7172 είπε

Τελικα θα μειωσω το budget και σκεφτομαι να αγορασω αυτον εδω .Πιστευετε ειναι καλη επιλογη?

Καλέ μου φίλε, όλοι σχεδόν οι συμφορουμίτες που απαντήσαμε στο θέμα συμφωνούμε ότι, προσπαθώντας να εξοικονομήσεις χρήματα στο κόστος του εκτυπωτή από την πόρτα, πετάς ένα σκασμό χρήματα στα μελάνια από το παράθυρο! Με απλά μαθηματικά, το κόστος εκτύπωσης στον hp που σκέφτεσαι είναι χοντρικά 0,20€ ανά σελίδα. Σε έναν ecotank, το κόστος εκτύπωσης είναι 0,004€ ανά σελίδα. Με άλλα λόγια, κάθε χίλιες σελίδες εκτύπωσης, θα έχεις 196€ ΖΗΜΙΑ - ναι, δεν είναι τυπογραφικό λάθος, γι' αυτό η τόσο μεγάλη διαφορά στην τιμή των δύο εκτυπωτών. Αν εξακολουθεί να σου φαίνεται απίστευτο, ρίξε μια ματιά στο skroutz και θα χορτάσεις να βλέπεις στα σχόλια των εκτυπωτών το χιλιοτραγουδισμένο: "Βαρέθηκα να πληρώνω μελάνια!" ή αντίθετα: "Επιτέλους δεν το σκέφτομαι να τυπώσω!"

Αν τώρα φοβάσαι ότι μπορεί ο ecotank να μη βγει καλός και ότι κινδυνεύεις να πετάξεις περίπου 200€, έχω να παρατηρήσω τα εξής:

α) το ελαττωματικό κομμάτι μπορεί να τύχει ό,τι και να αγοράσεις, από καρφίτσα μέχρι αεροπλανοφόρο και σε οποιοδήποτε brand.

β) Η ποιότητα κατασκευής στους inkjet και στους ecotank είναι πάνω κάτω η ίδια.

γ) Ο lector, προβλέποντας προφανώς κάτι τέτοιο, σου πρότεινε τον EPSON L3250, ο οποίος σε πολλά μαγαζιά (ΟΧΙ ΣΕ ΟΛΑ) έχει 3 χρόνια εγγύηση και (ΙΣΩΣ - κοίτα το) και cashback.    

Εν κατακλείδι, τώρα νομίζω πως έχεις όλα τα απαραίτητα στοιχεία στα χέρια σου. Σκέψου και αποφάσισε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να θέλει να βγει από μια υποχρέωση το παιδί και το παίρνει για δώρο και να μην θέλει να δώσει πολλά χρήματα.

Επίσης μπορεί η αδερφή του να είναι "ματσό" και να μην την νοιάζει το κόστος των μελανιών.

 

υ.γ.

5 ώρες πριν, georgeole είπε

α) το ελαττωματικό κομμάτι μπορεί να τύχει ό,τι και να αγοράσεις, από καρφίτσα μέχρι αεροπλανοφόρο και σε οποιοδήποτε brand.

Άσε, από αεροπλανοφόρο την έχω πατήσει πολλές φορές 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Μπορεί να θέλει να βγει από μια υποχρέωση το παιδί και το παίρνει για δώρο και να μην θέλει να δώσει πολλά χρήματα.

Επίσης μπορεί η αδερφή του να είναι "ματσό" και να μην την νοιάζει το κόστος των μελανιών.

Δεν λέει κανείς όχι. Εγώ απλά προσπάθησα να δώσω όλα τα δεδομένα. Τώρα που μέσω του φόρουμ πήραν τις απαντήσεις που χρειάζονταν, ας κάνουν ό,τι καταλαβαίνουν.

3 ώρες πριν, jimakos00 είπε

Μπορεί να θέλει να βγει από μια υποχρέωση το παιδί και το παίρνει για δώρο και να μην θέλει να δώσει πολλά χρήματα.

Επίσης μπορεί η αδερφή του να είναι "ματσό" και να μην την νοιάζει το κόστος των μελανιών.

 

υ.γ.

Άσε, από αεροπλανοφόρο την έχω πατήσει πολλές φορές 😂

Δεν είσαι μόνος φίλε μου. Υποψιάζομαι πως αν όλοι μας στο φόρουμ (και όχι μόνο) αποφασίζαμε να γράφουμε τα παθήματά μας, θα τελείωνε το μελάνι κι ακόμα θα γράφαμε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 λεπτά πριν, sv1kyk είπε

Εγω σκεφτομαι να παρω τον Epson Workforce WF-3820DWF. Εκτυπωνω ελαχιστα μεσα στον μηνα.Συμφωνειτε;

Αν εκτυπώνεις ελάχιστα να μην πάρεις εκτυπωτή με 4 μελάνια που έχει την κεφαλή πάνω στο μηχάνημα. Καλύτερα κάποιον με 2 μελανοκεφαλές (μια έγχρωμη, μια Α/Μ) ώστε αν σου βουλώνει απο μη χρήση, να πετάς το μελάνι και με ένα καινούριο να έχεις και καινούρια κεφαλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...