Προς το περιεχόμενο

Η Sega αποχωρεί από τον χώρο των Arcade της Ιαπωνίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, polaki είπε

Ο Τριανταφυλλόπουλος βασικά τα σκότωσε τελείως........ Είχα γνωστό τότε που ο πατέρας του είχε κάνει μία μεγάλη επένδυση και μέσα σε 6-7 μήνες έψαχνε να τα σκοτώσει κοψοχρονιά στο εξωτερικό. Οι περισσότεροι τα νοίκιαζαν, αλλά εκείνος για κάποιο λόγο είχε αγοράσει καμιά 30άρα 40άρα μηχανήματα, για να τα βάλει σε ιδιόκτητο χώρο. Καταστράφηκε πραγματικά από αυτό. Κρίμα πραγματικά, αν και νομίζω ήταν θέμα χρόνου να μην τραβήξει η φάση. 

Ναι Τριανταφυλλόπουλος ανέδειξε το θέμα με τα φρουτάκια και έφαγε αργότερα πολύ βρίσιμο όμως δεν φταίει στο οτι έδειξε οτι είναι οι ίδιοι οι πολιτικοί ήταν τζογαδόροι και παίζουν παράνομα φρουτάκια.Οι ίδιοι άχρηστοι και ανίκανοι πολιτικοί έφταιγαν,αυτοί οι ίδιοι δεν μπορούσαν να ελένξουν ορισμένοι τον εαυτό τους.Εκαναν το γνωστό τότε πονάει χέρι κόβει Κεφάλι ! όμως αυτό όπως φάνηκε πιο μετά ήταν η αφορμή,καθώς ήταν απο τότε τα συμφέροντα πίσω απο την ιστορία του γιατί κλείσανε όλα τα ηλεκτρονικά.Είχαν στο μυαλό τους απο τότε να δώσουν στό κράτος και τις Εταιρίες και Ολο τον ηλεκτρονικό Τζόγο λίγο καιρό αργότερα,ώστε να πηγαίνει ο κάθε απελπισμένος και να τους τα ακουμπάει.Απίστευτο πως κράτησε αρκετά χρόνια,αυτός ο Αντισυνταγματικός νόμος και μάλιστα πληρώναμε πολλά λεφτά ως Χώρα πρόστιμο κάθε Χρόνο στήν Ε.Ε για αυτόν τον πανηλίθιο κανόνα που έβγαλαν και που έβαζε στο ίδιο τσουβάλι και τα κανονικά ηλεκτρονικά που ήταν ψυχαγωγία και ήθελαν ικανότητα και τον παράνομο τζόγο με τα διάφορα φρουτάκια.

 

 

 

5 ώρες πριν, nvel είπε

το karate champ είναι του 1984, τότε δεν είχαν 5 δραχμές τα παιχνίδια. Αμφιβάλω να πρόλαβες τα παιχνίδια με πέντε δραχμές, πρέπει να ήταν 1978-1980. Όταν ήμουν 13 είχα ήδη σταματήσει τα ηλεκτρονικά και είχα αρχίσει το μπιλιάρδο.

Εχεις δίκιο,το Karate champ ήταν κάποια χρόνια μεταγενέστερο,τα ξέρω γιατί ήταν και απο τα αγαπημένα μου (και το πρώτο και το 2 με τα Εξωτερικά Τοπία και τις κουκλίτσες),εγω είχα την τύχη και τα πρόλαβα όλα ακόμη και με το Τάληρο όταν είμουν πολύ μικρούλης στο δημοτικό.Ηταν για λίγο διάστημα σχετικά το τάληρο,νομίζω κάνα χρόνο,άντε και λίγο παραπάνω μετά πήγε αμέσως 10άρικο,ενώ κάποια πιο μεγάλα και ιδιαίτερες καμπίνες έπαιρναν απο παλιά 2 νομίσματα για 1 παιχνίδι.Μετά κάνα 2 χρόνια πήγε στο 20άρικο το παιχνίδι.όπου και είχε "σταθεροποιηθεί" για αρκετό καιρό πρίν πάμε στο κατοστάρικό και το 50άρικο που με το ευρώ ήταν τα 50cents 

 

Επεξ/σία από ELMastas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, ELMastas είπε

Απίστευτο πως κράτησε αρκετά χρόνια,αυτός ο Αντισυνταγματικός νόμος και μάλιστα πληρώναμε πολλά λεφτά ως Χώρα πρόστιμο κάθε Χρόνο στήν Ε.Ε για αυτόν τον πανηλίθιο κανόνα που έβγαλαν και που έβαζε στο ίδιο τσουβάλι και τα κανονικά ηλεκτρονικά που ήταν ψυχαγωγία και ήθελαν ικανότητα και τον παράνομο τζόγο με τα διάφορα φρουτάκια.

Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, αυτά που απαγορεύτηκαν απ'τη μία μέρα στην άλλη ήταν οι κλασικές καμπίνες που έπαιζε ότι game ήθελε ο μαγαζάτορας. Οι τύπου noname/universal. Ο λόγος που έγινε αυτό ήταν γιατί μερικοί πονηροί είχαν και καλά bubble bobble, και ότι ώρα θέλανε τα γύρναγαν σε τζόγο με ένα restart. Τουλάχιστον αυτή ηταν η αφορμή, όπως είπες και εσύ, ώστε μετά από λίγα χρόνια να δώσουν τις άδειες εκεί που τις έδωσαν. 

Τα ηλεκτρονικά που συνέχισαν να επιτρέπονται ήταν τα arcades απ'την εκάστοτε "μαμά" εταιρεία, όπως πχ το NBA Jam, το House of the Dead, όλα αυτά. Και αν θυμάστε, είχαν και ειδική ταινία γνησιότητας. Και σχεδόν πάντα κόστιζαν αρκετά παραπάνω απ'τα no name. 

Απλά αυτά ήταν πολύ πιο ακριβά να τα έχεις, και ουσιαστικά ήταν ασύμφορο μιας και ήδη είχαν αρχίσει τα playstation και τα xbox να έχουν παραπλήσια γραφικά. Το Virtua Striker ας πούμε σε Dreamcast του 1999, ήταν ΟΛΟΙΔΙΟ με το arcade. Και πολλές αν όλοι όλες οι game houses είχαν licenses με Sony/Microsoft/Nintendo, άρα γίνονταν ports στις κονσόλες. 

Ωραία εποχή για εμάς που τη θυμόμαστε! Ευτυχώς πλέον όποιος θέλει μπορεί να έχει το δικό του σπίτι του, να παίζει μια στο τόσο προς τιμήν του ένδοξου παρελθόντος!

FB914ADD-385E-4B36-AB8F-701D804C2F1E.jpeg

Επεξ/σία από polaki
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 minutes ago, polaki said:

Για να είμαστε ακριβοδίκαιοι, αυτά που απαγορεύτηκαν απ'τη μία μέρα στην άλλη ήταν οι κλασικές καμπίνες που έπαιζε ότι game ήθελε ο μαγαζάτορας.

Ο νόμος απαγόρευε όλα τα ηλεκτρονικά σε δημόσιους χώρους. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νοσταλγειτε τη νιοτη οχι τα ουφαδικα μου φαίνεται. Χάλια ήταν, βώμικα, επικίνδυνα, δεν είχε κορίτσια, ακριβά, το κομπιούτερ πάντα έκλεβε, τα περισσότερα παιχνίδια ηταν μάπες και μας χαζεψαν το μυαλό (μαζί με τις κονσόλες).

Α! Και Cadillacs and Dinosaurs με Mustapha κι όποιος κατάλαβε. 

  • Confused 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, NickTG είπε

Ο νόμος απαγόρευε όλα τα ηλεκτρονικά σε δημόσιους χώρους. 

Στο village cinemas αλλά και σε άλλους χώρους υπήρχαν κανονικά μέχρι πριν 2 χρόνια που πήγα τελευταία φορά σινεμά παιχνίδια τύπου House of the dead και κάτι αντίστοιχα με αυτοκίνητα. Δεν είχαν καταργηθεί αυτού του είδους που ήταν τα arcades της εταιρείας που είχε αποκλειστικά και μόνο ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Απλά ήταν πανάκριβα και ελάχιστα μέρη τα είχαν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, NickTG είπε

Ο νόμος απαγόρευε όλα τα ηλεκτρονικά σε δημόσιους χώρους. 

Ετσι ακριβώς φίλε μου ΟΛΑ ακόμη και σκάκι να παίζανε δεν τους ένοιαζε η αστυνομία που πήγαινε να ελένξει και κυνηγούσε τον κόσμο και στα Internet Cafe αφού κλείσανε τα ουφάδικα,το μόνο που είχαν επιτρέψει ήταν τα "ηλεκτρομηχανικά" παιχνίδια δεξιοτεχνίας όπως τα ονόμαζαν δηλ αυτά που χρειάζονταν δηλ κάποιο ειδικό χειριστήριο όπως Τα παιχνίδια με τα Οπλα η άλλο χειρισμό πχ Τιμονιέρες κλπ και ήταν αυτές μόνο οι ειδικές καμπίνες που υπήρχαν επι χρόνια σε κάτι Mall κλπ Εδω στίς αρχές φοβόταν ο κόσμος να κυκλοφορήσει με φορητά παιχνίδια τέτοια κατάντια είχαμε γίνει ρεζίλι στο εξωτερικό παντού με τον πρωτοφανή αυτό νόμο.Ακουγα κάποιους πιτσιρίκους που συζητάγανε και φοβόταν να παίξουν Gameboy έξω αφού και αυτό ηλεκτρονικό παίγνιο χαρακτηρίζονταν...

4 λεπτά πριν, polaki είπε

Στο village cinemas αλλά και σε άλλους χώρους υπήρχαν κανονικά μέχρι πριν 2 χρόνια που πήγα τελευταία φορά σινεμά παιχνίδια τύπου House of the dead και κάτι αντίστοιχα με αυτοκίνητα. Δεν είχαν καταργηθεί αυτού του είδους που ήταν τα arcades της εταιρείας που είχε αποκλειστικά και μόνο ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Απλά ήταν πανάκριβα και ελάχιστα μέρη τα είχαν. 

Αγαπητέ ο νόμος έχει καταργηθεί αρκετά χρόνια πρίν το έχω ψάξει αρκετά το θέμα απλά είχαν μείνει απο τότε αυτού του είδους τα παιχνίδια και πλέον δεν έφερνε κανείς άλλου είδους παιχνίδια γιατί δεν συνέφερε πλέον λόγο internet Cafe και παιχνιδομηχανών που είχαν εξελιχθεί πολύ.

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 minutes ago, polaki said:

Στο village cinemas αλλά και σε άλλους χώρους υπήρχαν κανονικά μέχρι πριν 2 χρόνια που πήγα τελευταία φορά σινεμά παιχνίδια τύπου House of the dead και κάτι αντίστοιχα με αυτοκίνητα. Δεν είχαν καταργηθεί αυτού του είδους που ήταν τα arcades της εταιρείας που είχε αποκλειστικά και μόνο ένα συγκεκριμένο παιχνίδι. Απλά ήταν πανάκριβα και ελάχιστα μέρη τα είχαν. 

Στο Village είχαν κλείσει αρχικά και τα άνοιξαν πάλι μετά μόνο με παιχνίδια σαν αυτά που αναφέρεις με συγκεκριμένα χειριστήρια όπως αναφέρει και ο ELMastas.

Υπάρχει ο νόμος να τον διαβάσεις. Ούτε σε Internet cafe επιτρεπόταν να παίξεις. 

Επεξ/σία από NickTG
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, NickTG είπε

Στο Village είχαν κλείσει αρχικά και τα άνοιξαν πάλι μετά μόνο με παιχνίδια σαν αυτά που αναφέρεις με συγκεκριμένα χειριστήρια όπως αναφέρει και ο ELMastas.

Υπάρχει ο νόμος να τον διαβάσεις. Ούτε σε Internet cafe επιτρεπόταν να παίξεις. 

Ok φίλε μου ναι έχεις δίκιο, Η μνήμη μου ήταν θολή!

7 ώρες πριν, ELMastas είπε

Αγαπητέ ο νόμος έχει καταργηθεί αρκετά χρόνια πρίν το έχω ψάξει αρκετά το θέμα απλά είχαν μείνει απο τότε αυτού του είδους τα παιχνίδια και πλέον δεν έφερνε κανείς άλλου είδους παιχνίδια γιατί δεν συνέφερε πλέον λόγο internet Cafe και παιχνιδομηχανών που είχαν εξελιχθεί πολύ.

 

Έχεις δίκιο! Το είχα μπερδέψει, πράγματα η μόνο αυτά με ειδικά χειριστήρια είχαν απομείνει, που άρα και καλά δεν μπορούσαν να χρησιμοποιηθούν για «τυχερά παιχνίδια».

Ε μετά δώσανε τις άδειες εκεί που ήθελαν και ελευθέρωσαν πάλι την υπόθεση.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...