Προς το περιεχόμενο

Η Sega αποχωρεί από τον χώρο των Arcade της Ιαπωνίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, Parapas είπε

Virtua Striker. Δεν περιγράφω άλλο. 

Το είδα λίγο. Μου θυμίζει πολύ fifa world cup που έπαιζα στο Sega saturn. Αλλα σε αυτό φαίνονται λίγο καλύτερα τα γραφικά και πιο ενδιαφέρον. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, safridia είπε

Την βλεπω την καημενη SEGA να καταληξει να αγοραστει απο την Microsoft, να ειναι αλλο ενα στουντιο στο χαος των στουντιο που εχει ο επενδυτης γιγαντας του gaming
Πολυ θα ηθελα να την αγοραζε η Nintendo και να την ξαναναγιγαντωσει οπως παλια.
ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

H Αλήθεια είναι πως το back catalog της SEGA, μονο οι μάστορες στη Nintendo θα μπορούσαν να το αναστήσουν όπως του αρμόζει. Με σεβασμό αλλά και ποιότητα.

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια sega που εχει πεθανει εδω και καιρο. Εχω να παιξω καλο sonic απο το sonic adventure 1 Και 2 του dreamcast! τι πλακα ειχαν παθει τοτε τα ματια μας, απο τα τετραγωνακια του ps1 στα υπεροχα γραφικα του sonic adventure! Τι να πεις. Κριμα και παλι κριμα απο την εταιρεια με την οποια μεγαλωσαμε. Ειχα megadrive master system saturn και dreamcast! εκπληκτικες κονσολες, επρεπε ισως να το παλεωει λιγο περισσοτερο τοτε στις αρχες του 2000 η sega.

  • Like 6
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η sega πέθανε για το 90% του κόσμου από αρχές 2000. Τώρα ουφαδικα, arcade, βάλε 50-100 δρχ ας υπήρχαν στην Ιαπωνία. Είναι θέμα κουλτούρας μάλλον, είναι η χώρα με τους περισσότερους αυτόματους πωλητές και εφευρέτες από την αρχαιότητα αν θυμάμαι καλά. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μακάρι οχι να μην αποχωρούσε αλλά να ξανά άνοιγαν γενικά σε όλο τον Κόσμο τα Arcades "Ουφάδικα"Εχω πολλά χρόνια αναμνήσεων απο τότε που εμφανίστηκαν τα πρώτα ως τότε που είχε το κάθε καφενεδάκι απο 2-3 ! απο 5 και 10 δρχ μετά 20άρικο για πολλά χρόνια μετά 50άρικο μέχρι που μπήκαμε στο Ευρώ,Απο το οτι ερχόταν η αστυνομία να δει αν παίζουν πιτσιρικάδες στα μαγαζιά (στό Γυμνάσιο με είχαν πάει στο τμήμα μαζί με μερικούς ακόμα επειδή είμασταν σε ουφάδικα πλησίον του σχολείου και δεν είμασταν 17 (κάποιες φορές έλεγαν και 18)ετών !κάλεσαν τους Γονείς μου στο τμήμα Εεερε Γλέντια...

Πόσα κόλπα είχα δει/βρει και γω δεν ξέρω οχι μόνο στα παιχνίδια καθεαυτά που προσπαθούσαμε να βρούμε"Σύστημα"αλλά και στίς καμπίνες τις ίδιες, αν και εγω σπάνια τα δοκίμαζα αν ήταν επικίνδυνα γιατι ο μαγαζάτορας έπαιρνε ανάποδες αν χαμπάριαζε κάτι,το πιο χαρακτηριστικό/επικίνδυνο ήταν η "Πετονιά" που κάναμε με αυτήν η ανάλογο μακρί πλαστικό,θηλειά στήν μία άκρη που την βάζαμε στόν Κερματοδέκτη και "ψαρεύαμε" για να κινήσουμε τον μηχανισμό που κατεβαίνει/ανεβαίνει όταν πέφτει το κέρμα και έγραφε αβέρτα Credit...Μετά έπαιζαν οτι μπορούσε ο καθένας απο Κέρματα μάρκες οτι νάναι, ψεύτικα απο ξένες χώρες κλπ αρκεί να είχαν σχεδόν ίδιο μέγεθος με τα κανονικά 😸

Βέβαια με τα χρόνια είχαν κερματοδέκτες πιο εξελιγμένους που αναγνώριζαν καλύτερα και πιο συγκεκριμένα τα κέρματα ήταν μάλιστα δύστροπα και άρχισαν απο κει τα παράπονα μου έφαγε 50άρικο ! Αν αρχίσω να λέω για το θέμα θα πέσει σεντόνι και θα συγκινηθώ κιόλας απο το flashback και πρέπει πλέον να αποφεύγω και τις συγκινήσεις γέρος άνθρωπος 😃 ... 

 

Επεξ/σία από ELMastas
  • Like 13
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, safridia είπε

Την βλεπω την καημενη SEGA να καταληξει να αγοραστει απο την Microsoft, να ειναι αλλο ενα στουντιο στο χαος των στουντιο που εχει ο επενδυτης γιγαντας του gaming
Πολυ θα ηθελα να την αγοραζε η Nintendo και να την ξαναναγιγαντωσει οπως παλια.
ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

η Nintendo η SONY..καποιος με Legacy....αν και για τον απο κατω λογο θα ταιριαζε στην φτωχη σε αυτο το κομματι MS

εχει πολλα franchise που θα μπορουσε να αναβιωσει κανεις..

Επεξ/σία από Nos20VT
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχω επισκεφθεί αρκετά sega arcade ιδίως στο tokyo φοβερή εμπειρία, με είχε ξαναγυρίσει πίσω στην εποχή των arcade στην Ελλάδα 

Το άρθρο πάντως κάνει λάθος. Το Tokyo ήταν προ covid γεμάτο από sega arcade πολυώροφα κτήρια. Δυστυχώς αυτή η πανδημία έχει αλλάξει τα πάντα. 

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι 42, τα χρόνια που πήγαινα στα ουφαδικα παίζαμε στην αρχή με 20δρχ για λίγο καιρό και μετά με 50. Το sega rally ήταν ένα από τα παιχνίδια που μας ταξίδευε, νομίζαμε ότι οδηγούσαμε αληθινά αγωνιστικά αυτοκίνητα, πίσω από τα μπακετ καθίσματα μαζεύονταν καμιά 10αρια άτομα να δούνε την κόντρα, ειδικά αν αυτοί που έπαιζαν ήταν και καλοί μαζευόταν όλο το μαγαζί. Oι πολυ καλοί οδηγοί διάλεγαν manual gear και όχι auto. Κρίμα που οι τραγική και παράλογη νομοθεσία στην Ελλάδα στέρησε όλο αυτόν τον κόσμο.

  • Like 5
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, SkaL- είπε

Είμαι 42, τα χρόνια που πήγαινα στα ουφαδικα παίζαμε στην αρχή με 20δρχ για λίγο καιρό και μετά με 50. Το sega rally ήταν ένα από τα παιχνίδια που μας ταξίδευε, νομίζαμε ότι οδηγούσαμε αληθινά αγωνιστικά αυτοκίνητα, πίσω από τα μπακετ καθίσματα μαζεύονταν καμιά 10αρια άτομα να δούνε την κόντρα, ειδικά αν αυτοί που έπαιζαν ήταν και καλοί μαζευόταν όλο το μαγαζί. Oι πολυ καλοί οδηγοί διάλεγαν manual gear και όχι auto. Κρίμα που οι τραγική και παράλογη νομοθεσία στην Ελλάδα στέρησε όλο αυτόν τον κόσμο.

Η νομοθεσια και η εκπομπη του Τριανταφυλλοπουλου για τα φρουτακια.....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, oyk152 είπε

Η νομοθεσια και η εκπομπη του Τριανταφυλλοπουλου για τα φρουτακια.....

Ο Τριανταφυλλόπουλος βασικά τα σκότωσε τελείως........ Είχα γνωστό τότε που ο πατέρας του είχε κάνει μία μεγάλη επένδυση και μέσα σε 6-7 μήνες έψαχνε να τα σκοτώσει κοψοχρονιά στο εξωτερικό. Οι περισσότεροι τα νοίκιαζαν, αλλά εκείνος για κάποιο λόγο είχε αγοράσει καμιά 30άρα 40άρα μηχανήματα, για να τα βάλει σε ιδιόκτητο χώρο. Καταστράφηκε πραγματικά από αυτό. Κρίμα πραγματικά, αν και νομίζω ήταν θέμα χρόνου να μην τραβήξει η φάση. 

  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...