Προς το περιεχόμενο

Η Sega αποχωρεί από τον χώρο των Arcade της Ιαπωνίας


JohnVani18

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από ιστορία 50 ετών, η Sega θα αποχωρήσει από την αγορά των Arcade, με τα διαθέσιμα μηχανήματα να πωλούνται στην Genda Inc

Την αποχώρησή της από τα Arcade ανακοίνωσε η Sega, μετά από 50 χρόνια. Τα πρώτα σημάδια για την πρόθεση αυτή εμφανίστηκαν το 2020, που όπως είναι αναμενόμενο, ήταν μια πολύ κακή χρονιά όσον αφορά τα έσοδα του συγκεκριμένου χώρου. Το διάστημα εκείνο η SEGA μετέφερε το 85% των μηχανημάτων της στη Genda Inc, με το υπολειπόμενο ποσοστό να μεταφέρεται πρόσφατα.

Βέβαια η κίνηση αυτή είναι ένα trend που παρατηρείται αρκετό καιρό τώρα σε πολλές αγορές, με ολοένα περισσότερες εταιρείες να επικεντρώνονται στις οικιακές κονσόλες. Η Ιαπωνία ήταν από τις ελάχιστες χώρες που αντιστάθηκαν στην αλλαγή αυτή, που με τα χρόνια έβλεπε όλο και περισσότερα τέτοια καταστήματα να κλείνουν σιγά σιγά.

 


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 56
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Την βλεπω την καημενη SEGA να καταληξει να αγοραστει απο την Microsoft, να ειναι αλλο ενα στουντιο στο χαος των στουντιο που εχει ο επενδυτης γιγαντας του gaming
Πολυ θα ηθελα να την αγοραζε η Nintendo και να την ξαναναγιγαντωσει οπως παλια.
ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

  • Like 23
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, safridia είπε

Την βλεπω την καημενη SEGA να καταληξει να αγοραστει απο την Microsoft, να ειναι αλλο ενα στουντιο στο χαος των στουντιο που εχει ο επενδυτης γιγαντας του gaming
Πολυ θα ηθελα να την αγοραζε η Nintendo και να την ξαναναγιγαντωσει οπως παλια.
ΟΠΩΣ ΠΑΛΙΑ

Μια διόρθωση φίλε μου, με τον όρο arcade εννοούμε τις καμπίνες στα ουφάδικα  που πήγαινες και έβαζες κέρμα για να παίξεις παιχνίδι…

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια διόρθωση φίλε μου, με τον όρο arcade εννοούμε τις καμπίνες στα ουφάδικα  που πήγαινες και έβαζες κέρμα για να παίξεις παιχνίδι…

Η debit/credit card πλέον υποθέτω. 

ΥΓ. Σαν χθες θυμάμαι που μαζεύαμε τα κέρματα σε στήλες 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα παει Τοκυο πριν 2 χρονια και ειχα μπει σε αυτο της εικονας χαχα. Ειχε αρκετο κοσμο που επαιζε και μου ειχε κανει εντυπωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είπε ένας αρθρογράφος τα Club Sega θα ζούνε μέσω των παιχνιδιών Yakuza που είναι staple στην σειρά μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι που βγήκε.

Space Harrier remake τώρα.

2 λεπτά πριν, Agent_Orange είπε

Κριμα :(

Πραγματικά τα light gun μου έχουν λείψει έχω να πιάσω από εποχές Time Crisis και Virtua Cop. Δηλαδή ένας τρελός που να τα βγάλει limited edition δεν υπάρχει;

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, AtiX είπε

Μια διόρθωση φίλε μου, με τον όρο arcade εννοούμε τις καμπίνες στα ουφάδικα  που πήγαινες και έβαζες κέρμα για να παίξεις παιχνίδι…

θα τα αγοράσει μαζί με τις καμπίνες !!!  χαχαχααα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, skritikos είπε

Η debit/credit card πλέον υποθέτω. 

ΥΓ. Σαν χθες θυμάμαι που μαζεύαμε τα κέρματα σε στήλες 

Καμια φορα κοιτουσα στο πατωμα κατω απο το παιχνιδι ,μηπως βρω κανενα κατοσταρικο να το βαλω να

παιξω 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, Choutas είπε

Όπως είπε ένας αρθρογράφος τα Club Sega θα ζούνε μέσω των παιχνιδιών Yakuza που είναι staple στην σειρά μέχρι και το τελευταίο παιχνίδι που βγήκε.

Space Harrier remake τώρα.

Πραγματικά τα light gun μου έχουν λείψει έχω να πιάσω από εποχές Time Crisis και Virtua Cop. Δηλαδή ένας τρελός που να τα βγάλει limited edition δεν υπάρχει;

Αν δεν θες για να μην  περιμενεις την limited edition :https://www.sindenlightgun.com/videos/ 

 

Επεξ/σία από syma
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, manos0013 είπε

Καμια φορα κοιτουσα στο πατωμα κατω απο το παιχνιδι ,μηπως βρω κανενα κατοσταρικο να το βαλω να

παιξω 🙄

Εγώ πάω πολύ πιο πίσω, σε πολύ μικρότερα κέρματα! Διαφορά ηλικίας I guess 🙈

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρακολουθώ καθόλου τον χώρο των games. Νομίζω όμως ότι ήταν θέμα χρόνου να κλείσει/αποσύρει προϊόντα κάποια στιγμή μια από τις σχετικές εταιρείες. Υπάρχουν πάρα πολλές επιλογές πλέον για έναν πιτσιρικά στον χώρο των κονσολών και των videogames. Ειδικά δε, άμα δεν καταφέρει μια κονσόλα να γίνει "viral" τοτε εχει παει απατη, ως viral εδω δεν το εννοώ με την κυριολεκτική σημασία του YouTube αλλά με την έννοια πως στα πιτσιρίκια όπως και σε εμάς κάποτε, αν ένα Χ ποσοστό έχει μια τάδε κονσόλα τότε μαζεύεται και ένα άλλο Υ ποσοστό που αγοράζει τα ίδια για να μπορούν να μιλάνε να κάνουν παρέα και να έχουν κάτι να λένε με τους φίλους τους με θέμα τα παιχνίδια, εν ολίγοις η επιλογή κονσόλας και παιχνιδιου γίνεται υποσυνείδητα και επιφέρει κάποιας μορφής κοινωνικοποιηση στα παιδιά και μια επιπλέον αποδοχή από κάποιους προς κάποιους. Αυτά ακριβώς συμβαίνουν με το ps και κάποια pc games, τώρα τι να καταφέρει το Sega.... έχει χάσει από τα αποδυτήρια. Επίσης μιας και εδώ μιλάμε για acrades, έτσι κι αλλιώς θεωρώ ότι σχεδόν κανένας πιτσιρικάς δεν παίζει τέτοια πλέον, μόνο στους μεγάλους για ανάμνηση υπάρχουν. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...