Προς το περιεχόμενο

Οικιακός εκτυπωτής


nkarakos1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφού ο officejet 6500 που είχαμε στο σπίτι παρέδωσε το πνεύμα του χρειαζόμαστε ένα νέο εκτυπωτή.

Κάθε μήνα κάνουμε περίπου 50 εκτυπώσεις, θέλουμε να μπορούν να είναι έγχρωμες, δεν τυπώνουμε φωτογραφίες.

Ο σκάνερ δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αφού κάνω δουλειά και με το κινητό.

Θέλω να είναι η εκτύπωση οικονομική και είμαι ανάμεσα στο να διαλέξω τον Kyocera Ecosys P5021cdn που βλέπω πως το πλαίσιο τον δίνει στα 189€ ή κάποιον που να είναι κοντινός με αυτόν που είχαμε δηλαδή τον HP OfficeJet 8012e που στοιχίζει περίπου 100€. Ο ένας laser ο άλλος inkjet, όμως σκέφτομαι πως ίσως να αξίζει το έξοδο για την καλύτερη ποιότητα που προσφέρει ο laser.

Τι να επιλέξω; Φυσικά δέχομαι και εναλλακτικές προτάσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, nkarakos1 είπε

Αφού ο officejet 6500 που είχαμε στο σπίτι παρέδωσε το πνεύμα του χρειαζόμαστε ένα νέο εκτυπωτή.

Κάθε μήνα κάνουμε περίπου 50 εκτυπώσεις, θέλουμε να μπορούν να είναι έγχρωμες, δεν τυπώνουμε φωτογραφίες.

Ο σκάνερ δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα αφού κάνω δουλειά και με το κινητό.

Θέλω να είναι η εκτύπωση οικονομική και είμαι ανάμεσα στο να διαλέξω τον Kyocera Ecosys P5021cdn που βλέπω πως το πλαίσιο τον δίνει στα 189€ ή κάποιον που να είναι κοντινός με αυτόν που είχαμε δηλαδή τον HP OfficeJet 8012e που στοιχίζει περίπου 100€. Ο ένας laser ο άλλος inkjet, όμως σκέφτομαι πως ίσως να αξίζει το έξοδο για την καλύτερη ποιότητα που προσφέρει ο laser.

Τι να επιλέξω; Φυσικά δέχομαι και εναλλακτικές προτάσεις

Ο Kyocera Ecosys P5021cdn είναι εξαιρετική επιλογή. Τον έχω κι εγώ και μπορώ να σε βεβαιώσω ότι, αν δεν πέσεις σε ελαττωματικό κομμάτι, πράγμα που μπορεί να συμβεί σε οποιοδήποτε είδους μηχάνημα, τότε ξενοιάζεις μια και καλή. Χωρίς φρου φρου κι αρώματα, αλλά: στιβαρή κατασκευή, ποιοτική εκτύπωση, ταχύτατος, υποστηρίζει διπλή όψη, αν χρειάζεσαι ασύρματη σύνδεση, τον συνδέεις με ethernet στο router και τυπώνεις από παντού στο χώρο σου με οποιαδήποτε συσκευή και διάφορα άλλα που θα τα δεις στο skroutz καλύτερα και αναλυτικότερα από εμένα. Υποστηρίζει συμβατά τόνερ τα οποία κοστίζουν χοντρικά 10-25€ το ένα, ανάλογα την ποιότητα και το κατάστημα, αποδίδοντας 2.200 (ονομαστικές) σελίδες. Η γνώμη μου πάντως είναι να προτιμήσεις τα "ακριβά" συμβατά των 25€ από σοβαρό κατάστημα, όχι μόνο γιατί (θεωρητικά και πρακτικά) είναι πιο αξιόπιστα από τα άλλα, αλλά και γιατί εξασφαλίζεις ποιοτικότερη εκτύπωση και ΜΑΚΡΟΖΩΙΑ στον εκτυπωτή. Και φυσικά, αν αγοράσεις από κάπου συμβατά τόνερ και είσαι ευχαριστημένος, ΔΕΝ τα αλλάζεις.

ΠΡΟΣΟΧΗ όμως: Το ΠΛΑΙΣΙΟ που ανέφερες δίνει 1 μόνο χρόνο εγγύηση του ΠΛΑΙΣΙΟΥ και όχι της KYOCERA (μάλλον είναι παραεισαγωγή). Στα ίδια ακριβώς χρήματα το πουλάει το αμέσως επόμενο κατάστημα στο skroutz με 2 χρόνια εγγύηση: https://www.bcom.gr/kyocera-p5021cdn-έγχρωμος-εκτυπωτής-laser-duplex-usb-net/?skr_prm=WyIxNDk3MmE4YS1mMWEzLTQ3ZmMtYjViNC01MGVlNjQ1NzM1ZDEiLDE2NDMyMDk2OTQ3MTYseyJhcHBfdHlwZSI6IndlYiIsImNwIjoiZiIsInRhZ3MiOiIifV0 Ρώτα τους μόνο για σιγουριά αν η διετής εγγύηση είναι από το κατάστημα ή από την KYOCERA.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά αγόρασα τον KYOCERA στα 189€ από πλαίσιο γιατί είχε εξαντληθεί από το άλλο το μαγαζί. Το κουτί ήταν τόσο μεγάλο που με το ζόρι χώρεσε στο αυτοκίνητο. Η εγκατάσταση στο οικιακό δίκτυο τελικά εύκολη, δηλαδή με καλώδιο ethernet και φαίνεται αμέσως στους υπολογιστές του σπιτιού. Για τα κινητά έβαλα το mopria. Αυτό που θα χρειαστεί να δω είναι από που θα προμηθεύομαι τα τόνερ γιατί τα γνήσια είναι απίστευτα ακριβά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Φίλε, πόσα χρόνια είχες τον εκτυπωτή της HP; Είχα και εγώ κοντινό μοντέλο παλαιο.

Μετα αγόρασα τον kyocera p5021. Το κουτί ήταν μεγαλο λόγω των μεγάλων αφρολέξ για την προστασία του μηχανήματος που ζυγιζει 20 κιλά περίπου. Ήταν βαρύ και δεν μπορούσα να το σηκώσω, το ανέβασα από την σκάλα με δυσκολία και πατέντες. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΕΧΩ ΤΟΝ EPSON XP-800. Ο ΟΠΟΙΟΣ ΗΤΑΝ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΙΘΣΜΕΝΟΣ ΝΑ  ΑΠΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΘΕΙ ΧΩΡΙΣ ΛΟΓΟ.  ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΤΩΡΑ ΝΑ ΠΑΕΙ ΣΤΟΝ ΑΝΤΙΠΡΟΣΩΠΟ ΓΙΑ ΝΑ ΤΟΝ ΣΥΝΔΕΣΕΙ ΣΤΟ ΣΥΣΤΗΜΑ ΤΟΥ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΕΓΟΠΟΙΗΣΕΙ ΠΑΡΕΧΩΝΤΑς ΤΟΥ ΓΙΑ 40ΕΥΡΩ, ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΕΝΕΡΓΟΠΟΙΗΣΗΣ (ΣΕ ΔΟΥΛΕΙΑ ΝΑ ΒΡΗΣΚΟΜΑΣΤΕ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...