Προς το περιεχόμενο

πρόβλημα με μελάνια για τον canon mg7550


Ducatista

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Παιδιά πήρα μια προσφορά για μελανια  πριν απο 6 μήνες τα xl το πακέτο γνήσια και ανάθεμα αν έχω κάνει 5 6 έγχρωμες εκτυπώσεις και όχι φωτο εννοω pdf  και τελείωσαν όλα εκτός από το μαύρο που έχει κάτι λίγο ακόμη..   βγάζω κάθε βδομάδα 2 3 εκτυπωσεις το αποτέλεσμα του σελφ τεστ για το σχολείο του μικρού αλλά πάντα με το μαύρο μελάνι... πραγματικά δεν ξέρω τι έχει γίνει και για ποιον λόγο τελείωσαν μηπως κάποιος άλλος έχει παρόμοιο θεμα; αλήθεια είναι κρίμα να πλήρωνω  50 60 ευρώ για 10 έγχρωμες φωτοτυπίες

Επεξ/σία από Ducatista
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Ducatista είπε

αλλά πάντα με το μαύρο μελάνι...

Ναι, άλλα για να βγει πιο "ζωντανή" η ασπρόμαυρη εκτύπωση ο κατασκευαστής έχει ρυθμίσει να χρησιμοποιείται και λίγο από τα άλλα χρώματα.

Έχετε δοκιμάσει μήπως δουλεύει κάποιο συμβατό από το Πλαίσιο;

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλός εκτυπωτής, εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης, χωριστά αλλά ακριβά μελάνια. Αναγκαστικά πας σε συμβατά, είναι γεμάτο το skroutz, έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν δυο χωρητικότητες δοχείων δες πόσα ml έχει το καθένα (για να υπολογίζεις σωστά την τιμή) και πάρε ανάλογα. Του πλαισίου και τα εντελώς φτηνιάρικα θα τα απέφευγα σε αυτό το μοντέλο γιατί έχει κεφαλή Inkjet FINE print head (with 1pl (min.) ink droplet size) και μπουκώνει ευκολότερα με κακά μελάνια-δοχεία.

2η επιλογή που έχεις, είναι τα επαναγεμιζόμενα διάφανα δοχεία (με chip που μηδενίζει μόνο του σε κάθε βάλε-βγάλε και να τα γεμίζεις με καλής ποιότητας μπουκαλάκι μελάνι με σύσταση αποκλειστικά για canon.

3η και καλύτερη επιλογή (οικονομικά και ποιοτικά) αλλά έχει φασαρία και αρχικό κόστος είναι να επαναγεμίζεις τα original XL δοχεία που έχεις τώρα με ποιοτικό χύμα μελάνι, και να μηδενιζεις χειροκίνητα το chip με το αντίστοιχο reseter.

 

Γενικά αυτοί οι Canon κινδυνεύουν από κακή σύσταση μελανιού και κακά δοχεία (κακή ροή μελανιού), γι αυτό και η 3η επιλογή είναι η καλύτερη, αλλά έχει -αρχική- φασαρία και δεν είναι για όλους.

Αν θες ευκολία ελαχιστοποιώντας το ρίσκο κακής ροής (αν δεν ξέρεις) σου προτείνω την πρώτη επιλογή με φρέσκα συμβατά δοχεία κάθε φορά.

 

Επεξ/σία από iml
  • Like 1
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Ναι, άλλα για να βγει πιο "ζωντανή" η ασπρόμαυρη εκτύπωση ο κατασκευαστής έχει ρυθμίσει να χρησιμοποιείται και λίγο από τα άλλα χρώματα.

Έχετε δοκιμάσει μήπως δουλεύει κάποιο συμβατό από το Πλαίσιο;

Όλα όμως από λίγο για ασπρομαυρες εκτυπώσεις;;; οχι δεν έχω δοκιμάσει κάτι άλλο πέραν των ορίτζιναλ...!

26 λεπτά πριν, iml είπε

Καλός εκτυπωτής, εξαιρετική ποιότητα εκτύπωσης, χωριστά αλλά ακριβά μελάνια. Αναγκαστικά πας σε συμβατά, είναι γεμάτο το skroutz, έχε υπόψη σου ότι υπάρχουν δυο χωρητικότητες δοχείων δες πόσα ml έχει το καθένα (για να υπολογίζεις σωστά την τιμή) και πάρε ανάλογα. Του πλαισίου και τα εντελώς φτηνιάρικα θα τα απέφευγα σε αυτό το μοντέλο γιατί έχει κεφαλή Inkjet FINE print head (with 1pl (min.) ink droplet size) και μπουκώνει ευκολότερα με κακά μελάνια-δοχεία.

2η επιλογή που έχεις, είναι τα επαναγεμιζόμενα διάφανα δοχεία (με chip που μηδενίζει μόνο του σε κάθε βάλε-βγάλε και να τα γεμίζεις με καλής ποιότητας μπουκαλάκι μελάνι με σύσταση αποκλειστικά για canon.

3η και καλύτερη επιλογή (οικονομικά και ποιοτικά) αλλά έχει φασαρία και αρχικό κόστος είναι να επαναγεμίζεις τα original XL δοχεία που έχεις τώρα με ποιοτικό χύμα μελάνι, και να μηδενιζεις χειροκίνητα το chip με το αντίστοιχο reseter.

 

Γενικά αυτοί οι Canon κινδυνεύουν από κακή σύσταση μελανιού και κακά δοχεία (κακή ροή μελανιού), γι αυτό και η 3η επιλογή είναι η καλύτερη, αλλά έχει -αρχική- φασαρία και δεν είναι για όλους.

Αν θες ευκολία ελαχιστοποιώντας το ρίσκο κακής ροής (αν δεν ξέρεις) σου προτείνω την πρώτη επιλογή με φρέσκα συμβατά δοχεία κάθε φορά.

 

Κάτι plug n play άλλα ποιοτικό εχουμε;;; εννοείται όχι τα γνήσια! Κάποια πρόταση ισως;.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Ducatista είπε

Όλα όμως από λίγο για ασπρομαυρες εκτυπώσεις;

Αν έχετε 2 λεπτά ακούστε: https://www.youtube.com/watch?v=tykA-1K6ANs&t=609s

Επεξ/σία από Τέρης Α.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε canon ακολουθούσα πάντα την 3η επιλογή, έχω ακόμα χύμα για canon μελάνι που αγόραζα από UK πριν το brexit, και δεν ξέρω για να σου πω για έτοιμα. Θα κοιτούσα τα KMP ίσως, αλλά σε αυτή την τιμή (μισή τιμή των original) δεν είναι οικονομικά για συμβατά, ίσως από εξωτερικό να είναι αλλιώς.

Κάποιος μπορεί να ξέρει να απαντήσει σχετικότερα.

 

Στην πράξη, αυτά που έγραψε ο Τέρης, + ότι ο εκτυπωτής κάνει συνέχεια καθαρισμούς (ξοδεύει όλα τα μελάνια) για να μην έχεις προβλήματα. Δοκιμάζεις μελάνια που σε ικανοποιούν οικονομικά και χρωματικά (λεπτομέρειες αν δεν τυπώνεις fotos), και εκτυπώνεις κάπου-κάπου έναν "ελεγχο ακροφυσίων".  Αν βγαίνει σωστή η σελίδα ελέγχου, με την τυπική χρήση που κάνεις, συνεχίζεις να αγοράζεις τη μάρκα που επέλεξες. (αν όχι, φταίει η ποιότητα του μελανιού, η αραιή συχνότητα εκτύπωσης, ή ο συνδυασμός των δύο). Το κυριότερο είναι να χρησιμοποιείς τον εκτυπωτή και να εκτυπώνεις κάτι (min 1 φορά την εβδομάδα) για να μην στεγνώνει το μελανι στην κεφαλή του εκτυπωτή, και αν ο έλεγχος ακροφυσίων είναι προβληματικός να σταματάς τις εκτυπώσεις μέχρι να το λύσεις. (τα original έχουν καλύτερες "αντιστεγνωτικές" LOL ιδιότητες για την κεφαλή, αλλά με το χαμηλό κόστος των συμβατών δεν θα έχεις λόγο να μην τυπώνεις συχνότερα (μάλλον επιβάλλεται) παρακάμπτοντας αυτό το μειονέκτημα των συμβατών)

Κάποια μελάνια είναι καλύτερα από άλλα, και όλα χειρότερα από τα original. Με λίγη προσοχή στα παραπάνω, ότι και να πάρεις όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Επεξ/σία από iml
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρήγγειλα από το σκρουτζ βασικά είδα μια επιλογή από ένα μαγαζί για συμβατά μελάνια αλλά είναι πολύ φθηνά πήρα πακετο 3 σετ από 5 μελάνια το καθένα με τα μεταφορικά 20 ευρώ σχεδόν.. ελπίζω να μην έχω κανένα θέμα.. .

1 ώρα πριν, iml είπε

Σε canon ακολουθούσα πάντα την 3η επιλογή, έχω ακόμα χύμα για canon μελάνι που αγόραζα από UK πριν το brexit, και δεν ξέρω για να σου πω για έτοιμα. Θα κοιτούσα τα KMP ίσως, αλλά σε αυτή την τιμή (μισή τιμή των original) δεν είναι οικονομικά για συμβατά, ίσως από εξωτερικό να είναι αλλιώς.

Κάποιος μπορεί να ξέρει να απαντήσει σχετικότερα.

 

Στην πράξη, αυτά που έγραψε ο Τέρης, + ότι ο εκτυπωτής κάνει συνέχεια καθαρισμούς (ξοδεύει όλα τα μελάνια) για να μην έχεις προβλήματα. Δοκιμάζεις μελάνια που σε ικανοποιούν οικονομικά και χρωματικά (λεπτομέρειες αν δεν τυπώνεις fotos), και εκτυπώνεις κάπου-κάπου έναν "ελεγχο ακροφυσίων".  Αν βγαίνει σωστή η σελίδα ελέγχου, με την τυπική χρήση που κάνεις, συνεχίζεις να αγοράζεις τη μάρκα που επέλεξες. (αν όχι, φταίει η ποιότητα του μελανιού, η αραιή συχνότητα εκτύπωσης, ή ο συνδυασμός των δύο). Το κυριότερο είναι να χρησιμοποιείς τον εκτυπωτή και να εκτυπώνεις κάτι (min 1 φορά την εβδομάδα) για να μην στεγνώνει το μελανι στην κεφαλή του εκτυπωτή, και αν ο έλεγχος ακροφυσίων είναι προβληματικός να σταματάς τις εκτυπώσεις μέχρι να το λύσεις. (τα original έχουν καλύτερες "αντιστεγνωτικές" LOL ιδιότητες για την κεφαλή, αλλά με το χαμηλό κόστος των συμβατών δεν θα έχεις λόγο να μην τυπώνεις συχνότερα (μάλλον επιβάλλεται) παρακάμπτοντας αυτό το μειονέκτημα των συμβατών)

Κάποια μελάνια είναι καλύτερα από άλλα, και όλα χειρότερα από τα original. Με λίγη προσοχή στα παραπάνω, ότι και να πάρεις όμως δεν θα έχεις πρόβλημα.

Εντάξει πραγματικά με τα σελφ τεστ 3 φορές την εβδομαδα μίνιμουμ.. ελπίζω να μην χαλάσει ο εκτυπωτής!

1 ώρα πριν, Τέρης Α. είπε

Αν έχετε 2 λεπτά ακούστε: https://www.youtube.com/watch?v=tykA-1K6ANs&t=609s

Κυριτσης! Το έχω δει το βίντεο... τον εκτυπωτη δεν τον πήρα για εκτυπώσεις τακτικές μόνο κατά περίπτωση γιαυτό και τον πήρα αν θυμάμαι καλά με 120 ευρώ ενώ είχε με 40 ξέρω γω απλα με τον κοβιντ αφου τον έχω  τον χρησιμοποιώ.. οπότε ελπίζω σε μια πιο οικονομική λυση....!

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, Ducatista είπε

Παρήγγειλα από το σκρουτζ βασικά είδα μια επιλογή από ένα μαγαζί για συμβατά μελάνια αλλά είναι πολύ φθηνά πήρα πακετο 3 σετ από 5 μελάνια το καθένα με τα μεταφορικά 20 ευρώ σχεδόν.. ελπίζω να μην έχω κανένα θέμα.. .

Εντάξει πραγματικά με τα σελφ τεστ 3 φορές την εβδομαδα μίνιμουμ.. ελπίζω να μην χαλάσει ο εκτυπωτής!

Οι inkjet χαλούν πιο εύκολα όταν δεν τυπώνουν. Μην φοβάσαι να τυπώνεις συχνά (και με χρώμα) να αξιοποιείς το μηχάνημα. 6 μελάνια δεν έχει το μοντέλο σου ?

6 Individual Ink Tanks (PGBK, BK, C, M, Y, GY)

Επεξ/σία από iml
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, iml είπε

Οι inkjet χαλούν πιο εύκολα όταν δεν τυπώνουν. Μην φοβάσαι να τυπώνεις συχνά (και με χρώμα) να αξιοποιείς το μηχάνημα.

 

πραγματικα ειμαι περιεργος να δω την διαφορα σε απλη αλλα και σε πιο συνθετη εκτυπωση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Ducatista είπε

πραγματικα ειμαι περιεργος να δω την διαφορα σε απλη αλλα και σε πιο συνθετη εκτυπωση...

Στην πράξη μια ανεπαίσθητη χρωματική απόκλιση και πιο σύντομο ξεθώριασμα στο χρόνο σε εκτεθειμένη στο φως σελίδα (τα χρώματα, όχι το μαύρο κειμένου που είναι pigment).

PS είσαι 1 χρώμα μείον

Επεξ/σία από iml
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, iml είπε

Στην πράξη μια ανεπαίσθητη χρωματική απόκλιση και πιο σύντομο ξεθώριασμα στο χρόνο σε εκτεθειμένη στο φως σελίδα (τα χρώματα, όχι το μαύρο κειμένου που είναι pigment).

PS είσαι 1 χρώμα μείον

Που αυτο φαντάζομαι κάνει την διαφορά  στην φωτογραφία;; για την αντοχή δεν με νοιάζει διότι πλέον κανω ουσιαστικά με τα τεστ κλπ δουλειά γραφείου οπότε  με νοιάζει η ποσότητα απλα μην είναι έκτρωμα η εκτύπωση....

Δεν θυμάμαι ποσα μελάνια έχει 3 φορές πήρα το σετ και απλά τα κουμπωσα πάνω πρέπει να δω.. αυτά που πήρα τώρα  παντως είναι 5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν έχει νόημα, βρες συμβατό και βάλτο στην ίδια παραγγελία (με τόσα μεταφορικά..). Το γκρι είναι πιο ασυνήθιστο χρώμα και δεν περιλαμβάνεται στα set που υποτίθεται προορίζονται και για άλλα μοντέλα.

Το pigment black είναι πιο ιδιαίτερο και επιρρεπές στο να βουλώσει τα ακροφυσια της κεφαλής (και ξεβουλώνει πιο δύσκολα), Τα χρώματα είναι και υδατοδιαλυτά. Πρακτικά όμως επειδή τυπώνουμε συχνότερα κάτι με κείμενο και όχι χρώμα δεν το παθαίνουμε με μεγαλύτερη συχνότητα από ότι τα χρώματα. (προσωπική γνώμη)

Επεξ/σία από iml
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπότε δεν έχω να φοβάμαι κάτι νομίζω... θα πάρω τηλ την Δευτέρα και θα ζητήσω και το αλλο χρώμα να μου το προσθέσει στην παραγγελία οπότε να ειμαι κομπλε! Λογικά θα με εξυπηρετήσουν..!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...