Προς το περιεχόμενο

Σχολή πληροφορικής παράλληλα με εργασία


Libi

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας είμαι 28 χρονών και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες για σχολή πληροφορικής στην Αθήνα. Κατα πόσο είναι εφικτή η φοίτηση και ολοκλήρωση της σχολής παράλληλα με πρωινή εργασία; Δηλαδή χωρίς παρακολούθηση και μόνο με προσωπικό διάβασμα στο σπίτι υπάρχει δυνατότητα ολοκλήρωσης της σχολής και με τα εργαστήρια γίνεται πχ να πηγαίνω μόνο απογευματινές ώρες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδεχομένως να μπορούσες να το κάνεις με πολύ κόπο, αλλα η ερώτηση είναι περισσότερο αν θα έπρεπε. Η ηλικία σου υποδηλώνει οτι μάλλον δεν είναι επιπόλαιη επιλογή, αλλα ένα προπτυχιακό πρόγραμμα κερδίζει πολύ απο τις παρακολουθήσεις και γενικά την παρουσία στου στο χώρο. Αρχικά αποκτάς μια επαφή με όλο αυτό που ονομάζουμε σχολή, μπαίνεις στο mood σε αντίθεση με το να κάθεσαι στο pc και να γυρνάς σελίδες σε pdf. Δεύτερον και πιο σημαντικό ο καθηγητής είναι εκεί για να σου παρουσιάσει ένα θέμα και να λύσει απορίες σχετικά με αυτό και το Interaction αυτό είναι που κερδίζεις σε αντίθεση με το να κάνεις ένα online course ή να παρακολουθήσεις ένα βίντε στο youtube για το αντίστοιχο θέμα. Τέλος η κοινωνικοποίηση σε επίπεδο σχολής είναι πολύ σημαντική και δεν μιλάω για το να κάνεις φίλους. Μιλάω για την ανταλλαγή απόψεων, συζητήσεις εμπειριών, ομάδες για εργασίες και όλα αυτά που είναι σημαντικά για την σταδιοδρομία σου.

Αν μπορούσα να σου δώσω μια συμβουλή, θα ήταν να ξεκινήσεις με προτεραιότητα την σχολή και αφού περάσεις το πρώτος έτος ιδανικά και την φάση των βασικών υποχρεωτικών μαθημάτων που απλά χτίζεις βάση και ξεκινήσουν τα πιο επιλογής και ενδιαφέροντα, να δείς πως μπορείς να χωρέσεις την δουλειά ή οτιδήποτε άλλο στο πρόγραμμά σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Libi είπε

Γεια σας είμαι 28 χρονών και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες για σχολή πληροφορικής στην Αθήνα. Κατα πόσο είναι εφικτή η φοίτηση και ολοκλήρωση της σχολής παράλληλα με πρωινή εργασία; Δηλαδή χωρίς παρακολούθηση και μόνο με προσωπικό διάβασμα στο σπίτι υπάρχει δυνατότητα ολοκλήρωσης της σχολής και με τα εργαστήρια γίνεται πχ να πηγαίνω μόνο απογευματινές ώρες;

Εξαρτάται. Για παράδειγμα, τι δουλειά κάνεις; Εάν δουλεύεις οικοδομή και γυρίζεις στις 15.00 στο σπίτι, πτώμα, θέλοντας να φας και να κοιμηθείς, τότε δύσκολα. Γίνεται και πάλι, αλλά δύσκολα. 

Γενικά, είναι εφικτό αλλά θέλει θυσίες και κούραση. Τα μαθήματα που θέλουν αναγκαστική παρουσίαση (π.χ. γιατί έχουν εργαστήρια) μπορούν να ομαδοποιηθούν και να περαστούν ένα εξάμηνο όλα μαζί. Δηλαδή, όσα είναι ζυγό εξάμηνο και θέλουν παρακολούθηση, τα αφήνεις για λίγο και τα παίρνεις πολλά μαζί μία άνοιξη που θα κάνεις κάποιο κουμάντο στην τωρινή σου δουλειά. Δύσκολο να γίνει, αλλά γίνεται.

Επίσης, τώρα με COVID και τηλε-εκπαίδευση, έχουν αρχίσει να υπάρχουν επιλογές για παρακολούθηση από τον χώρο σου. Αυτές οι επιλογές βολεύουν αρκετά στην Αθήνα, κυρίως λόγω τον αποστάσεων και του χρόνου που χρειάζεται κανείς για το commuting. 

Η γνώμη μου είναι να το κάνεις. Έχοντας λίγα παραπάνω χρόνια, δυνητικά θα είσαι σε καλύτερη θέση από τους άλλους φοιτητές, σε θέμα αντίληψης του τι θέλει να πει ο διδάσκων, ποιοι είναι οι εκάστοτε στόχοι του μαθήματος/διάλεξης, αλληλεπίδρασης με στελέχη του ιδρύματος/τμήματος, κτλ. 

Θα κουραστείς. Εάν το θες κάνε το, αλλά θα κουραστείς. Αξίζει όμως. 

Τρόποι πάντα υπάρχουν. Χρόνος και κούραση το αντίτιμο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Libi είπε

Γεια σας είμαι 28 χρονών και σκέφτομαι να ξαναδώσω πανελλήνιες για σχολή πληροφορικής στην Αθήνα. Κατα πόσο είναι εφικτή η φοίτηση και ολοκλήρωση της σχολής παράλληλα με πρωινή εργασία; Δηλαδή χωρίς παρακολούθηση και μόνο με προσωπικό διάβασμα στο σπίτι υπάρχει δυνατότητα ολοκλήρωσης της σχολής και με τα εργαστήρια γίνεται πχ να πηγαίνω μόνο απογευματινές ώρες;

Κοίτα, πιστεύω ότι μπορείς να τα καταφέρεις, αλλά εγώ προσωπικά επειδή ήμουν από θεωρητική και δεν είχα καμία ιδέα από προγραμματισμό, τα μαθήματα του προγραμματισμού του Πανεπιστημίου τα παρακολουθούσα ανελλιπώς, γιατί αν δεν πήγαινα και στην παράδοση, πιστεύω ότι δεν θα τα πέρναγα.. 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι οτι δεν μπορω να φύγω απο τη δουλειά εύκολα ειμαι στο δημόσιο και παρόλο που δεν γυρνάω και πτώμα σπίτι αυτό που με προβληματίζει πιο πολυ ειναι τα εργαστήρια, αν δν εχω δυνατοτητα να πηγαινω απογευματινες ωρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Libi είπε

Το θέμα είναι οτι δεν μπορω να φύγω απο τη δουλειά εύκολα ειμαι στο δημόσιο και παρόλο που δεν γυρνάω και πτώμα σπίτι αυτό που με προβληματίζει πιο πολυ ειναι τα εργαστήρια, αν δν εχω δυνατοτητα να πηγαινω απογευματινες ωρες.

τα μαζεύεις σε ένα εξάμηνο και παίρνεις άνευ αποδοχών

 

Λύσεις υπάρχουν, θυσίες χρειάζονται. Δεν μπορείς να τα έχεις όλα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Libi είπε

Το θέμα είναι οτι δεν μπορω να φύγω απο τη δουλειά εύκολα ειμαι στο δημόσιο και παρόλο που δεν γυρνάω και πτώμα σπίτι αυτό που με προβληματίζει πιο πολυ ειναι τα εργαστήρια, αν δν εχω δυνατοτητα να πηγαινω απογευματινες ωρες.

Καλά είναι τόσο δύσκολα στο δημόσιο? Δεν μπορείς να φεύγεις όποτε έχεις εργαστήρια? Θα σε ελέγξει κανένας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, pi314 είπε

Καλά είναι τόσο δύσκολα στο δημόσιο? Δεν μπορείς να φεύγεις όποτε έχεις εργαστήρια? Θα σε ελέγξει κανένας?

Ε οχι πρωι δν μπορω να φευγω απ τη δουλεια δν ειναι τοσο χυμα. Μονο απογευματινα εργαστηρια θα μπορουσα να παρακολουθω. Τωρα με την ανευ αποδοχων ειναι μια λυση βεβαια νομιζω 2 χρονια ειναι το ελαχιστο π μπορεις να παρεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Libi είπε

Ε οχι πρωι δν μπορω να φευγω απ τη δουλεια δν ειναι τοσο χυμα. Μονο απογευματινα εργαστηρια θα μπορουσα να παρακολουθω. Τωρα με την ανευ αποδοχων ειναι μια λυση βεβαια νομιζω 2 χρονια ειναι το ελαχιστο π μπορεις να παρεις.

ΕΑΠ?

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, Libi είπε

Ναι το χω σκεφτει και αυτο σαν δευτερη επιλογη που λογικα θα εχει πιο ευελικτα ωραρια

Μην κοιτάς μόνο το ωράριο, το ΕΑΠ της Πληροφορικής είναι πολύ δύσκολο και απαιτητικό τμήμα.

https://www.insomnia.gr/forums/topic/710423-εαπ-πληροφορικη/

https://www.insomnia.gr/forums/topic/704365-σπουδές-πληροφορικής-στο-ανοιχτό-πανεπιστήμιο/

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πήγαινε στο ΕΑΠ και άσε τις πολλές σκέψεις...πτυχίο ΑΕΙ όπως το θες εσύ με το ωράριο που σε βολεύει εσένα και με 500€/ενότητα....περισσότερο σου κοστίζει ο καφές+νεράκι που παίρνεις κάθε μέρα....βέβαια πρέπει να το τελειώσεις αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

Εδώ το τελειώσαμε στα 45 με οικογένεια-παιδί στον ιδιωτικό τομέα και πολύ πιο ακριβά (τότε είχε 700€)..αλλά άξιζε  (ότι έχασα τον ελεύθερο χρόνο μου δεν το συζητάω αλλά ... :) )

Επεξ/σία από masteripper
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, masteripper είπε

Πήγαινε στο ΕΑΠ και άσε τις πολλές σκέψεις...πτυχίο ΑΕΙ όπως το θες εσύ με το ωράριο που σε βολεύει εσένα και με 500€/ενότητα....περισσότερο σου κοστίζει ο καφές+νεράκι που παίρνεις κάθε μέρα....βέβαια πρέπει να το τελειώσεις αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

Εδώ το τελειώσαμε στα 45 με οικογένεια-παιδί στον ιδιωτικό τομέα και πολύ πιο ακριβά (τότε είχε 700€)..αλλά άξιζε  (ότι έχασα τον ελεύθερο χρόνο μου δεν το συζητάω αλλά ... :) )

Ποσα χρόνια έκανες να το τελειωσεις και ασχολήθηκες επαγγελματικα μ αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...